Рік організації лабораторії: 2010, до цього – автономна група у складі відділу № 12.
Основним напрямком наукових досліджень ІРЕ НАНУ довгий час було розв’язання проблем радіофізики та електроніки міліметрових і субміліметрових хвиль. У зв’язку зі стрімким розвитком мікро і нано технологій, з початку 2000-х років НАНУ і Уряд України визначили нанотехнології і наноматеріали як найважливіші напрямки наукових досліджень.
Підставою для порушення питання щодо утворення лабораторії мікро і нано оптики в ІРЕ НАНУ послугували наступні обставини, що склалися в 2010 році:
- Постанова Президії про можливість утворення лабораторій як структурних одиниць в інститутах НАНУ
- Успішне виконання в 2007-2009 конкурсного проекту «Мікро і нано-вимірне електродинамічне моделювання оптичних полів в резонаторах з активними зонами у вигляді квантових шарів, ниток і точок» в рамках Програми фундаментальних досліджень НАНУ «Наноструктурні системи, наноматеріали, нанотехнології», а також міжнародних проектів «Поглиблене моделювання поодиноких і періодичних активних діелектричних резонаторів для мікролазерів» (Університет Ноттінгем і Королівське товариство, Великобританія) і «Електродинамічне моделювання та проектування діелектричних резонаторів і лінз для нових застосувань в фотоніці і терагерцах» (Університет Рен-1 і Міністерство європейських і закордонних справ, Франція)
- Ухвалення, на конкурсі проектів Державної цільової програми «Нанотехнології та наноматеріали» на 2010-2014, запиту на проект «Фундаментальне математичне та чисельне дослідження оптичних електромагнітних полів поодиноких і пов’язаних мікрорезонаторних лазерів з нанорозмірними активними шарами, нитками і стрічками»
Співробітниками лабораторії в 2010-2015 виконано понад 10 конкурсних проектів з нанотематики, опубліковано 35 статей в провідних світових наукових журналах, а також захищено 4 кандидатських і 1 докторська дисертація. Дослідження і розробки виконуються за програмами Національної академії наук України, Міністерства науки і освіти України та міжнародних наукових організацій. У 2011 році проект, що виконувався в лабораторії, було визнано одним з чотирьох найкращих (з загальної кількості 120) за Державною цільовою програмою «Нанотехнології та наноматеріали».
Склад лабораторії на червень 2015: 7 науковців (в тому числі 2 на 0.5 ст.). З них 1 д. ф.-м. н., 4 к. ф.-м. н. і 2 здобувачів (в 2015-2016 роках проходили службу в Збройних силах України).
Лабораторія святкує своє утворення в поході осінньою Турцією, жовтень 2010. Маяк мису Айя.
Ми та Арнольд Зоммерфельд на конференції з оптичних мереж в Мюнхені, Німеччина, 2010.
Семінар лабораторії на лижній горі «Харківська Швейцарія», березень 2011.
В поході весняною Турцією, 2011. Сходження на вулкан Хасан-Даг, 3268 м.
Н.с. Олена Смотрова та аспірант Денис Натаров на конференції по плазмоніці в м. Сан-Себастьян, Іспанія, 2012
М.н.с. Оля Шаповал та Конфуцій на симпозіумі по антенам та розповсюженню, Токіо, Японія, 2012.
Пурпурний колір відповідає точним наукам. Президент університету Рен-1 прикріплює «епітогу» (стрічку з тканини такого ж кольору, як тога, зі смужками з білого хутра) до лівого плеча почесного доктора – керівника лабораторії, м Рен, Франція, 2015.
Медаль, котру вручають почесному доктору університету у Франції.