Пазинін Вадим Леонідович

Завідувач лабораторії
Доктор фізико-математичних наук, старший науковий співробітник
e-mails: pazynin@ire.kharkov.ua, vadim.pazynin@gmail.com

Тематика

Лабораторія виконує дослідження в області електродинаміки перехідних та усталених процесів, що відбуваються у різноманітних природних та штучних середовищах та об’єктах

Об’єктами уваги дослідників лабораторії є:

  • процеси дисперсійного та резонансного стискання електромагнітних імпульсів мікрохвильового діапазону з метою суттєвого підвищення їх потужності та скорочення їх тривалості;
  • процеси резонансного розсіяння хвиль у хвилеводних вузлах та дифракційних ґратках;
  • фізика поширення, взаємодії та дифракції електромагнітних хвиль у негативних та/або анізотропних штучних середовищах;
  • дослідження ефектів дифракційного випромінювання та їх хвильових аналогів за допомогою аналітичних та чисельних методів, встановлення умов за яких спостерігаються надвисокі рівні випромінювання;
  • антени дифракційного випромінювання, що здатні ефективно оперувати з сигналами у міліметровому та субміліметровому діапазонах довжин хвиль;
  • строгі математичні методи, що дозволяють створювати власне програмне забезпечення та проводити високоточне комп’ютерне моделювання електродинамічних процесів, що вивчаються;
  • технології розрідження спектру відкритих квазіоптичних резонаторів з метою створення таких резонаторів з одним власним коливанням у широкій смузі частот.

 

Наукові результати

Основні результати відділу за весь час
  • Уперше строго розв’язано задачу знаходження розподілу матеріальних параметрів всередині покриття, що призначено для спотворення радіолокаційного образу об’єкту з тією метою, щоб спостерігач у будь якій точці простору спостерігав його як об’єкт іншого розміру та розташований в іншій локації.
  • Уперше аналітично розв’язано задачу поширення плоскої електромагнітної хвилі крізь перехідний шар між звичайним середовищем та двічі негативним. Він дозволяє уперше детально вивчати такі унікальні ефекти, притаманні лівим середовищам, як негативне заломлення, ідеальне фокусування та ін. Це вкрай рідкісний випадок, коли електродинамічна задача припускає точний аналітичний розв’язок, тому, можна сподіватися, з часом вона буде займати гідне місце в університетських підручниках фізики та слугувати канонічною задачею для порівняння чисельних алгоритмів.
  • Розроблено та реалізовано в лабораторних макетах низку нових антен дифракційного випромінення в сантиметровому та міліметровому діапазонах.
  • Запропоновано антену нового типу, що реалізує хвильовий аналог випромінення Вавилова-Черенкова. На відміну від дифракційних антен, що є ідейно близькими до неї, вона не має періодичних структур, виготовлення яких для діапазонів довжин хвиль від міліметру і менше стає проблематичним.
  • Розроблені нові та ефективні теоретичні підходи до розв’язання задач аналізу та синтезу компресорів та випромінювачів потужних коротких радіоімпульсів міліметрового та субміліметрового діапазонів. Визначені та детально досліджені основні фізичні особливості в процесах накопичування та скидання енергії для компресорів на відрізках круглих та коаксіальних хвилеводів з резонансними та розподіленими перемикачами. Синтезовані конструкції компресорів з рекордними для теперішнього часу характеристиками. Запропонована та реалізована в електродинамічній моделі схема активної фазованої ґратки, що формує та ефективно випромінює в заданому напрямку короткі потужні радіоімпульси.
  • Уперше метод обернення хвильового фронту було адаптовано для визначення часового профілю модульованих електромагнітних імпульсів, що стискаються під час поширення у хвилеводах чи середовищах з дисперсією групової швидкості. Промодельовано низку дисперсійних елементів та випромінювачів у мікрохвильовому та оптичному діапазонах, отримано коефіцієнти підвищення потужності понад 20дБ.
  • Розроблено і реалізовано метод точних поглинаючих умов для розв’язання початково-крайових задач теорії відкритих компактних, періодичних і хвилеводних резонаторів. Запропоновано новий алгоритм обчислення каузальних згорток, що є головними елементами нелокальних точних поглинаючий умов на віртуальних межах областей, в яких моделюються перехідні електродинамічні процеси.
  • Розроблені та реалізовані методи аналітичної реґуляризації в задачах дифракції та в задачах дифракційної електроніки для екранів з плоскою і осьовою симетрією (круглий хвилевід зі щілинами, відрізок круглого хвилеводу, отвір в металевій діафрагмі, конічні поверхні зі щілинами, тонкі стрічкові періодичні структури різного типу).
  • Досліджені дисперсійні характеристики відкритих мікросмужкових ліній передачі різного типу.
  • Побудована спектральна теорія ґраток.
  • Було знайдено і повністю аналітично описано ефект існування повільних поверхневих хвиль періодичних відкритих структур в заборонених зонах, як традиційно класифікується в літературі. Було знайдено та повністю описано зіштовхувальний характер подолання повільними хвилями зон непропускання відкритих періодичних хвилеводів, тобто, одночасно в «комплексні» хвилі перетворюються дві «дійсні», які «зіткнулися» під час варіації параметрів в одній точці простору комплексних постійних поширення. Виявлено та вивчено ефекти лінійної «взаємодії» вільних коливань і власних хвиль в періодичних структурах, внаслідок яких їх поля піддаються глобальному або локальному перестроюванню з глобальною або локальною зміною типу, динаміки, добротності та інших електродинамічних характеристик.
  • Розроблено підхід, який базується на описі розсіювальних властивостей неоднорідностей регулярних хвилеводних трактів і вільного простору в термінах операторів перетворення, якісно однакових для всіх структур з дискретним просторовим спектром еволюційних базисів сигналів.
  • Запропоновано кілька варіантів розв’язання задач синтезу відбивальних ґраток із заданими в смузі частот або (та) в інтервалі кутів прибуття плоскої хвилі дифракційними характеристиками. Побудовано точний розв’язок задачі синтезу діелектричних періодичних шарів, що формують поле, яке задане в зонах випромінювання на заданій частоті при фіксованому напрямку приходу хвилі збудження.
  • Розроблено принципи синтезу відкритих електродинамічних систем резонансної квазіоптики з селективними дзеркалами-ґратками. Синтезовано майже пласкі (лускаті) періодичні поверхні з оптимальними радіаційними характеристиками для пристроїв релятивістської дифракційної електроніки.

Наукові результати за хронологією:

2024
  • Розроблено технологію розрідження спектру відкритих квазіоптичних резонаторів. Запропоновано конструкція такого резонатора з одним власним коливанням у широкій смузі частот.
    Результати опубліковані в статті https://doi.org/10.2528/PIERC24040304
  • Розроблено нову модель пасивного компресора електромагнітних імпульсів на базі сапфірового фотонного кристала.
2023
  • Уперше аналітично розв’язано задачу поширення плоскої електромагнітної хвилі крізь перехідний шар між звичайним середовищем та двічі негативним. Цей розв’язок отримано при припущенні кінцевої товщини шару та плавної зміни діелектричної та магнітної проникностей при переході від одного середовища до іншого. Він дозволяє уперше детально вивчати такі унікальні ефекти, притаманні лівим середовищам, як негативне заломлення, ідеальне фокусування та ін. Це вкрай рідкісний випадок, коли електродинамічна задача припускає точний аналітичний розв’язок, тому, можна сподіватися, з часом вона буде займати гідне місце в університетських підручниках фізики та слугувати реперною (канонічною) задачею для порівняння чисельних алгоритмів.
    Результати опубліковано в статті https://doi.org/10.1364/OL.498789
  • Уперше метод обернення хвильового фронту було адаптовано для визначення часового профілю модульованих електромагнітних імпульсів, що стискаються під час поширення у хвилеводах чи середовищах з дисперсією групової швидкості. Таке узагальнення дозволило моделювати компресію імпульсів без обмеження їх частотної смуги та коефіцієнта збільшення потужності. Промодельовано низку дисперсійних елементів та випромінювачів у мікрохвильовому та оптичному діапазонах, отримано коефіцієнти підвищення потужності понад 20дБ. Цей результат при подальшому розвитку може знайти застосування як в цивільній, так і в військовій галузях у якості основних компонент систем передачі даних, електромагнітної зброї, прискорювачів заряджених часток та ін.
2022
  • Запропоновано нову схему компресії та випромінювання потужних електромагнітних імпульсів, що базується на використанні хвилевого аналога ефекта Сміта-Парсела.
    Результати опубліковано в статті https://doi.org/10.1109/TPS.2022.3184268
2021
  • Розроблено новий підхід для вивчення дифракційного випромінювання, що генерується електронним пучком над періодичною поверхнею. Цей підхід було успішно використано для виявлення режимів з аномально високим рівнем випромінювання.
    Теоретичні обґрунтування підходу та отримані практичні результати опубліковано у циклі робіт http://doi.org/10.2528/PIERB20110105, http://doi.org/10.2528/PIERB20110106, http://doi.org/10.2528/PIERB21022101, http://doi.org/10.2528/PIERB21042704
  • Запропоновано нову модель антени дифракційного випромінювання з дуже вузькою діаграмою направленості.
    Модель антени описана в роботі https://doi.org/10.3390/app112110381
2020
  • Уперше було здійснено моделювання двоступеневого компресора, на основі ефекту обміну енергією двома зв’язаними резонаторами. В першому ступені запропонованого компресора було використано відкритий дводзеркальний резонатор квазіконфокального типу. Це робить можливим в подальшому збільшувати розмір накопичувача першого ступеня майже необмежено, та відкриває шлях для подальшого збільшення коефіцієнту підвищення потужності якнайменше до 30–35дБ.
  • Розроблено новий тип резонатора-накопичувача для активних компресорів електромагнітної енергії.
    Результати опубліковано в роботах https://doi.org/10.31857/S0033849420040063 та https://doi.org/10.1134/S1064226920040051
  • Детально досліджено розповсюдження електромагнітних хвиль в біаксіально анізотропних середовищах.
    Результати опубліковано в циклі робіт https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v79.i5.10, https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v79.i6.10
2019
2018
2017
  • Запропоновано та детально досліджено ряд нових схем пасивної компресії електромагнітних імпульсів, що базуються на дисперсійних властивостях хвилеводів.
    За результатами дослідження опубліковано серію робіт https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v76.i3.20, https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v76.i4.10, https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v76.i14.10, https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v76.i16.10
  • Отримано аналітично (в елементарних функція) представлення для функції Гріна деяких біаксіально анізотропних середовищ. На сьогодні функція Гріна є найефективнішим інструментом для аналізу процесів випромінювання та поширення електромагнітних хвиль в анізотропних середовищах. Однак отримати математичний вираз для такої функції вдається лише в рідкісних випадках для найпростіших об’єктів. Будь-який новий вираз (особливо в елементарних функціях) для будь-якого середовища є виключно важливим математичним результатом, що відкриває нові можливості для моделювання та аналізу дифракції хвиль у складних електродинамічних об’єктах
    Результат опубліковано в статті http://dx.doi.org/10.1080/02726343.2017.1279111
  • Метод точних поглинаючих умов успішно адаптовано для моделювання фотонних кристалів.
    Результат опубліковано в роботі https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v76.i3.10
Попередні наукові результати
2016
2014
  • Отримано строгу двовимірну модель для вивчення розповсюдження імпульсних та монохроматичних електромагнітних хвиль поруч з земною поверхнею.
    Результат опубліковано в https://doi.org/10.1155/2014/158297
2013
  • Аналітично строго показано, що сферу з ідеального провідника можна покрити шаром анізотропного діелектрика з такими тензорами проникностей так, що ця сфера для стороннього спостерігача буде здаватися сферою меншого радіусу.

Публікації

Основні публікації
  1. L. Pazynin, H. Sliusarenko, V. Pazynin “Electromagnetic wave passage through impedance-matched graded interfaces between RHM and LHM media: passive and active transition layer variants” Optics Letters, vol. 48, iss. 21, pp. 5759–5762, 2023 https://doi.org/10.1364/OL.498789
  2. S. Ponomarenko, H. Braune, E. Khutoryan, Y. Kovshov, S. Kishko, A. Kuleshov, H. Laqua, D. Moseev, T. Stange, S. Vlasenko “ Operational characteristics of the 175-GHz continuous-wave clinotron” IEEE Transactions on Electron Devices, vol. 70, № 11, pp. 5921–5925, 2023 https://doi.org/10.1109/TED.2023.3316157
  3. Y. Sirenko, S. Sautbekov, N. Yashina, K. Sirenko “A new approach to formation and directed radiation of powerful short radio pulses” IEEE Transactions on Plasma Science, vol. 50, № 10, pp. 3422–3433, 2022 https://doi.org/10.1109/TPS.2022.3184268
  4. S. Artemenko, S. Gorev, V. Igumnov, S. Novikov, V. Pazynin “Formation of rectangular pulses in an active microwave compressor with an oversized compact storage cavity” IEEE Transactions on Microwave Theory and Techniques, vol. 69, № 2, pp. 1255–1264, 2021 https://doi.org/10.1109/TMTT.2020.3042509
  5. S. Ponomarenko, A. Likhachev, Y. Kovshov, V. Stoyanova, S. Vlasenko, S. Kishko, E. Khutoryan, A. Kuleshov “Spectral characteristics of THz CW clinotrons” IEEE Transactions on Electron Devices, vol. 67, № 12, pp. 5766–5770, 2020 https://doi.org/10.1109/TED.2020.3032940
  6. Pazynin L.A., Pazynin V.L., Sliusarenko H.O. “Negative refraction of plane electromagnetic waves in non-uniform double-negative media” Optics Letters, vol.44, № 5, pp. 1125–1128, 2019 https://doi.org/10.1364/OL.44.001125
  7. Kovshov Yu., Likhachev A., Danik A., Kishko S., Ponomarenko S., Martseniak O., Khutoryan E., Ogawa I., Idehara T., Kuleshov A. “Compact radiation module for THz spectroscopy using 300 GHz continuous-wave clinotron” Review of Scientific Instruments, vol. 99, pp. 034703-1 – 034703-5, 2019 https://doi.org/10.1063/1.5064796
  8. Sirenko K., Sirenko Yu., Bagci H. “Exact absorbing boundary conditions for periodic three-dimensional structures: Derivation and implementation in discontinuous Galerkin time-domain method” IEEE Journal on Multiscale and Multiphysics Computational Techniques, vol. 3, no. 1, pp. 108–120, 2018 https://doi.org/10.1109/JMMCT.2018.2859315
  9. Sautbekov S.S., Sirenko K.Yu., Sirenko Yu.K., Yevdokymov A.P. “Diffraction antennas. Synthesis of radiating elements” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 77, no. 11, pp. 925–943, 2018 https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v77.i11.10
  10. S. Ponomarenko, A. Likhachev, Y. Kovshov, V. Stoyanova, S. Vlasenko, S. Kishko, E. Khutoryan, A. Kuleshov “Spectral characteristics of THz CW clinotrons” IEEE Transactions on Electron Devices, vol. 67, № 12, pp. 5766–5770, 2020 https://doi.org/10.1109/TED.2020.3032940
  11. Pazynin V.L., Maiboroda M.V. “Electromagnetic pulse compression in sections of helically coiled waveguides” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 76, no. 3, pp. 209–225, 2017 https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v76.i3.20
  12. A. Yevdokymov, V. Kryzhanovskiy, V. Pazynin, and K. Sirenko, “Ka-band waveguide rotary joint,” IET Microwaves, Antennas & Propagation, vol. 7, no. 5, pp. 365–369, 2013 https://doi.org/10.1049/iet-map.2012.0326
  13. K. Sirenko, V. Pazynin, Y. Sirenko, and H. Bagci, “An FFT-accelerated FDTD scheme with exact absorbing conditions for characterizing axially symmetric resonant structures,” Progress in Electromagnetics Research, vol.111, pp. 331–364, 2011 https://doi.org/10.2528/PIER10102707
  14. K. Sirenko, V. Pazynin, Y. Sirenko, and H. Bagci, “Compression and radiation of high-power short RF pulses. I. Energy accumulation in direct-flow waveguide compressors,” Progress in Electromagnetics Research, vol. 116, pp. 239–270, 2011 https://doi.org/10.2528/PIER11022003
  15. K. Sirenko, Y. Sirenko, and N. Yashina, “Modeling and analysis of transients in periodic gratings. I. Fully absorbing boundaries for 2-D open problems,” Journal of the Optical Society of America A, vol. 27, no. 3, pp. 532–543, 2010 https://doi.org/10.1364/JOSAA.27.000532

Публікації за хронологією:

2024
  1. V. Pazynin, A. Begimova, N. Burambayeva, K. Sirenko, N. Yashina, and W. Keusgen, “Quasi-monomode resonator for Ka-band applications,” Progress in Electromagnetics Research C, vol. 146, pp. 13–20, 2024, https://doi.org/10.2528/PIERC24040304
2023
  1. L. Pazynin, H. Sliusarenko, V. Pazynin “Electromagnetic wave passage through impedance-matched graded interfaces between RHM and LHM media: passive and active transition layer variants” Optics Letters, vol. 48, iss. 21, pp. 5759–5762, 2023 https://doi.org/10.1364/OL.498789
  2. S. Ponomarenko, H. Braune, E. Khutoryan, Y. Kovshov, S. Kishko, A. Kuleshov, H. Laqua, D. Moseev, T. Stange, S. Vlasenko “ Operational characteristics of the 175-GHz continuous-wave clinotron” IEEE Transactions on Electron Devices, vol. 70, № 11, pp. 5921–5925, 2023 https://doi.org/10.1109/TED.2023.3316157
2022
  1. Y. Sirenko, S. Sautbekov, N. Yashina, K. Sirenko “A new approach to formation and directed radiation of powerful short radio pulses” IEEE Transactions on Plasma Science, vol. 50, № 10, pp. 3422–3433, 2022 https://doi.org/10.1109/TPS.2022.3184268
2021

Статті

  1. Y. Sirenko, S. Sautbekov, M. Sautbekova, N. Yashina, N. Burambayeva, A. Begimova “Axial-symmetric diffraction radiation antenna with a very narrow funnel-shaped directional diagram” Applied Sciences, vol. 11, № 21, 10381, 2021 https://doi.org/10.3390/app112110381
  2. S. Sautbekov, K. Baisalova, Y. Sirenko “Analogy approach in solving the problem of a moving electric dipole” AIP Advances, vol. 11, № 10, 105012, 2021 https://doi.org/10.1063/5.0062322
  3. Y. Sirenko, S. Sautbekov, N. Yashina, K. Sirenko “Diffraction radiation generated by a density-modulated electron beam flying over the periodic boundary of the medium section. I. Analytical basis” Progress in Electromagnetics Research B, vol. 91, pp. 1–8, 2021 http://doi.org/10.2528/PIERB20110105
  4. Y. Sirenko, S. Sautbekov, N. Yashina, K. Sirenko “Diffraction radiation generated by a density-modulated electron beam flying over the periodic boundary of the medium section. II. Impact of true eigen waves” Progress in Electromagnetics Research B, vol. 91, pp. 9–17, 2021 http://doi.org/10.2528/PIERB20110106
  5. Y. Sirenko, S. Sautbekov, N. Yashina, K. Sirenko “Diffraction radiation generated by a density-modulated electron beam flying over the periodic boundary of the medium section. III. Anomalous and resonant phenomena” Progress in Electromagnetics Research B, vol. 91, pp. 143–155, 2021 http://doi.org/10.2528/PIERB21022101
  6. Y. Sirenko, S. Sautbekov, N. Yashina, K. Sirenko “Diffraction radiation generated by a density-modulated electron beam flying over the periodic boundary of the medium section. IV. Structures of finite thickness” Progress in Electromagnetics Research B, vol. 92, pp. 149–161, 2021 http://doi.org/10.2528/PIERB21042704
  7. S. Artemenko, S. Gorev, V. Igumnov, S. Novikov, V. Pazynin “Formation of rectangular pulses in an active microwave compressor with an oversized compact storage cavity” IEEE Transactions on Microwave Theory and Techniques, vol. 69, № 2, pp. 1255–1264, 2021 https://doi.org/10.1109/TMTT.2020.3042509
  8. S. Ponomarenko, A. Likhachev, Y. Kovshov, S. Vlasenko, V. Stoyanova, S. Kishko, E. Khutoryan, A. Kuleshov, K. Lukin, Y. Tatematsu, M. Tani “ Traveling-wave amplification in a circuit with nonuniform grating” IEEE Transactions on Electron Devices, vol. 68, № 10, pp. 5232–5237, 2021 https://doi.org/10.1109/TED.2021.3105951
  9. A. Likhachev, S. Kishko, Y. Kovshov, S. Ponomarenko, S. Vlasenko, A. Ivanov, A. Kuleshov “Supply voltage control for guaranteed performance of compact terahertz vacuum electron devices” Review of Scientific Instruments, vol. 92, № 12, pp. 124704-1–124704-6, 2021 https://doi.org/10.1063/5.0070533

Монографії

  1. Y. Sirenko, S. Sautbekov, M. Sautbekova, K. Sirenko, H. Sliusarenko, N. Yashina “2-D photonic crystals: Rigorous electromagnetic models for infinite, spatially limited and defective structures” Chapter 1 in Advances in Material Science Research vol. 47 (ed. M.C. Wythers), pp. 1–69, Nova Science Publishers, New York, USA, 2021 https://novapublishers.com/shop/advances-in-materials-science-research-volume-47
  2. Сиренко Ю., Евдокимов А., Саутбеков С. Когерентное дифракционное излучение и его волновые аналоги: Физика явлений и их использование в антенной технике, Казак университеті, Алмати, Казахстан, 2021 https://pps.kaznu.kz/ru/Main/FileShow2/209407//1/0/2021
2020

Статті

  1. Sirenko Y., Smith P., Velychko L., Velychko O. “Axially symmetric reflector antennas: geometrical-optics models and efficient electrodynamic analysis of double-mirror structures” Electromagnetics, vol. 40, № 2, pp. 137-151, 2020 https://doi.org/10.1080/02726343.2019.1710685
  2. Мележик П.Н., Сиренко Ю.К. “Новый тип резонатора-накопителя для компрессора электромагнитных импульсов” Радиотехника и Электроника, том 65, № 4, стр. 317–329, 2020 https://doi.org/10.31857/S0033849420040063
  3. P. Melezhik, Y. Sirenko “New type of storage resonator for an electromagnetic pulse compressor” Journal of Communications Technology and Electronics, vol. 65, pp. 355–366, 2020 https://doi.org/10.1134/S1064226920040051
  4. Sirenko Y., Tleukenov S., Yashina N., Zhalgasbekova Z. “Propagation of electromagnetic waves in structures with biaxial anisotropic media of monoclinic syngony. Part 1: Unlimited media” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 79, № 5, pp. 363–381, 2020 https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v79.i5.10
  5. Sirenko Y., Tleukenov S., Yashina N., Zhalgasbekova Z. “Propagation of electromagnetic waves in structures with biaxial anisotropic media of monoclinic syngony. Part 2: Waveguide structures” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 79, № 6, pp. 453–470 https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v79.i6.10
  6. Пазынин В.Л. “Модель двухступенчатого активного компрессора СВЧ-импульсов с открытым двухзеркальным накопительным резонатором в первой ступени” Физические основы приборостроения, том 9, №.3, стр. 14–27, 2020
  7. S. Ponomarenko, A. Likhachev, Y. Kovshov, V. Stoyanova, S. Vlasenko, S. Kishko, E. Khutoryan, A. Kuleshov “Spectral characteristics of THz CW clinotrons” IEEE Transactions on Electron Devices, vol. 67, № 12, pp. 5766–5770, 2020 https://doi.org/10.1109/TED.2020.3032940
  8. P. Melezhik , V. Morozov, A. Poyedinchuk, S. Mizrakhy, P. Nesterov, A. Vertiy “Numerical-analytical method for determining the dielectric constant of 1D inhomogeneous plate in a waveguide” IET Microwaves, Antennas and Propagation, vol. 14, № 14, pp. 1878–1885, 2020 https://doi.org/10.1049/iet-map.2020.0233

Монографії

  1. Y. Sirenko, V. Pazynin, K. Sirenko, N. Yashina “Exact absorbing conditions for initial boundary value problems of computational electrodynamics: A review” Chapter 3 in A Closer Look at Boundary Value Problems (ed. M. Avci), pp. 43–124, Nova Science Publishers, New York, USA, 2020 https://novapublishers.com/shop/a-closer-look-at-boundary-value-problems
  2. P. Melezhik, A. Poyedinchuk, Y. Sirenko, N. Yashina “Diffraction boundary value problems for electromagnetic theory of inhomogeneous multilayered media. Riccati equation method” Chapter 4 in A Closer Look at Boundary Value Problems (ed. M. Avci), pp. 125–182, Nova Science Publishers, New York, USA, 2020 https://novapublishers.com/shop/a-closer-look-at-boundary-value-problems
2019

Статті

  1. Tleukenov S.K., Zhalgasbekova Z.K., Sirenko Y.K. “Phase and group velocities of electromagnetic waves in a monoclinic crystal” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 78, № 1, pp. 1–10, 2019 https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v78.i1.10
  2. Sirenko K.Y., Sirenko Y.K., Yevdokymov, A.P. “Diffraction antennas. Planar structures with controllable beam positioning” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 78, № 10, pp. 835–851, 2019 https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v78.i10.10
  3. Sautbekov S.S., Sirenko Y.K., Asylbekova A.G. “Consistency of the definition of the magnetic moment with the principle of permutational duality” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 78, № 11, pp. 933–938, 2019 https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v78.i11.10
  4. Burambayeva N.A., Sirenko Yu.K., Sautbekov S.S., Vertiy A.A., Yashina N.P. “Synthesis of 2-d photonic crystals of finite thickness with ultra-wide bandgaps” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 78, № 19, pp. 1691–1699, 2019 https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v78.i19.10
  5. Pazynin L.A., Pazynin V.L., Sliusarenko H.O. “Negative refraction of plane electromagnetic waves in non-uniform double-negative media” Optics Letters, vol.44, № 5, pp. 1125–1128, 2019 https://doi.org/10.1364/OL.44.001125
  6. Maiboroda M.V., Pazynin V.L. “Compression of optical and infrared pulses in quartz crystals: a rigorous simulation” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 78, № 1, pp. 11–18, 2019 https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v78.i1.20
  7. Pazynin V.L., Maiboroda M.V. “Compression of electromagnetic pulses in an asymmetric dielectric waveguide” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 78, № 2, pp. 97–107, 2019 https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v78.i2.10
  8. Pazynin V.L. Maiboroda M.V., Shmat’ko A.A. “The model of pulse radiator with output signal compression in helically coiled dielectric waveguide” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 78, № 17, pp. 1509 –1520, 2019 https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v78.i17.10
  9. Kovshov Yu. S., Likhachev A. A., Danik A. A., Kishko S. A., Ponomarenko S. S., Zheltov V. N., Khutoryan E. M., Kuleshov A. N. “Effect of electron beam velocity spread in a clinotron” IEEE Transactions on Electron Devices, vol. 66, № 3, pp. 1540 – 1544, 2019 https://doi.org/10.1109/TED.2019.2891547
  10. Kovshov Yu., Likhachev A., Danik A., Kishko S., Ponomarenko S., Martseniak O., Khutoryan E., Ogawa I., Idehara T., Kuleshov A. “Compact radiation module for THz spectroscopy using 300 GHz continuous-wave clinotron” Review of Scientific Instruments, vol. 99, pp. 034703-1 – 034703-5, 2019 https://doi.org/10.1063/1.5064796
  11. Ковшов Ю.С., Лихачев А.А., Даник А.А., Кишко С.А., Пономаренко С.С., Хуторян Э.М., Кулешов А.Н. “Разработка компактных генераторных комплексов на основе клинотронов терагерцевого диапазона в ИРЭ им. А. Я. Усикова НАН Украины” Радиофизика и электроника, том 24, № 2, стр. 33-48, 2019 https://doi.org/10.15407/rej2019.02.033

Монографії

  1. Y. Sirenko, P. Melezhik, A. Poyedinchuk, S. Sautbekov, A. Shmat’ko, K. Sirenko, A. Vertiy, N. Yashina “Radiation of electromagnetic waves induced by electron beam passage over artificial material periodic interfaces” Chapter 5 in An Essential Guide to Electrodynamics (ed. N. Brewer), pp. 169–206, Nova Science Publishers, New York, USA, 2019 https://novapublishers.com/shop/an-essential-guide-to-electrodynamics
2018
  1. Melezhik P., Ney M., Sautbekov S., Sirenko K., Sirenko Yu, Vertiy A., Yashina N. “Cherenkov radiation based antenna with the funnel-shaped directional pattern” Electromagnetics, vol. 38, no. 1, pp. 34–44, 2018 https://doi.org/10.1080/02726343.2017.1406693
  2. Pazynin V.L. “Microwave pulse radiator with passive compression of input signal” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 77, no. 1, pp. 13–25, 2018 https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v77.i1.20
  3. Pazynin V.L., Mazur V.Z., Boguslavskaya A.O. “On the feasibility of using a groove waveguide as a dispersive element in a passive microwave compressor” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 77, no. 5, pp. 373–381, 2018 https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v77.i5.10
  4. Sautbekov S.S., Sirenko K.Yu., Sirenko Yu.K., Poyedinchuk A.Ye., Yashina N.P., Yevdokymov A.P. “Smith-Purcell effect. Anomalously high level of outgoing wave excitation” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 77, no. 6, pp. 469–487, 2018 https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v77.i6.10
  5. Sirenko K.Yu., Sirenko Yu.K., Yevdokymov A.P. “Diffraction antennas. A ridged dielectric waveguide” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 77, no. 10, pp. 839–852, 2018 https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v77.i10.10
  6. Sautbekov S.S., Sirenko K.Yu., Sirenko Yu.K., Yevdokymov A.P. “Diffraction antennas. Synthesis of radiating elements” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 77, no. 11, pp. 925–943, 2018 https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v77.i11.10
  7. Sirenko Y.K., Yevdokymov A.P. “Linear structures on the basis of a ridged waveguide” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 77, no. 14, pp. 1203–1229, 2018 https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v77.i14.10
  8. Mazur V.Z., Sirenko K.Y., Sirenko Y.K., Yevdokymov, A.P. “Diffraction antennas. Linear structures on the basis of a modified Goubau line” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 77, no. 16, pp. 1397–1408, 2018 https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v77.i16.10
  9. Pazynin V.L., Sautbekov S.S., Sirenko K.Yu., Sirenko Yu.K., Vertiy A.A., Yashina N.P. “Comparison of exact and approximate absorbing boundary conditions for initial boundary value problems of the electromagnetic theory of gratings” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 77, no. 18, pp. 1581–1595, 2018 https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v77.i18.10
  10. Sirenko K., Sirenko Yu., Bagci H. “Exact absorbing boundary conditions for periodic three-dimensional structures: Derivation and implementation in discontinuous Galerkin time-domain method” IEEE Journal on Multiscale and Multiphysics Computational Techniques, vol. 3, no. 1, pp. 108–120, 2018 https://doi.org/10.1109/JMMCT.2018.2859315
  11. Евдокимов А.П., Мазур В.З., Сиренко К.Ю., Сиренко Ю.К. “Антенны дифракционного излучения на базе желобковой линии передачи” Физические основы приборостроения, том 7, №1, стр. 24–36, 2018
  12. Пазынин В.Л. “Строгая электродинамическая модель накопительного резонатора активного компрессора СВЧ мощности Физические основы приборостроения, том 7, №3, стр. 86–107, 2018
  13. Вертий А.А., Сабыров Аскар, Сиренко Ю.К., Саутбеков С.С., Сабыров Арман, Павликов В.В. “Радиометрия миллиметрового диапазона в системах безопасности, включая охрану периметра, детектирование спрятанного оружия и обнаружение горючих жидкостей в закрытых сосудах” Наука, Технології, Інновації, № 3, стр. 62–73, 2018 https://nti.ukrintei.ua/?page_id=1348
  14. Khutoryan E.M., Kovshov Yu.S., Likhachev A.S., Ponomarenko S.S., Kishko S.A., Lukin K.A., Zavertanniy V.V., Kudinova T.V., Vlasenko S.A., Kuleshov A.N., Idehara T. “Excitation of hybrid space-surface waves in clinotrons with non-uniform grating” Journal of Infrared, Millimeter, and Terahertz Waves, vol. 39, no. 3, pp. 236–249, 2018 https://doi.org/10.1007/s10762-017-0453-3
  15. Kovshov Y.S., Ponomarenko S.S., Kishko S.A., Khutoryan E.M., Kuleshov A.N. “Numerical simulation and experimental study of sub-THz and THz CW clinotron oscillators” IEEE Transactions on Electron Devices, vol. 65, no. 6, pp. 2177–2182, 2018 https://doi.org/10.1109/TED.2018.2792258
  16. Kovshov Y., Ponomarenko S., Kishko S., Likhachev A., Danik A., Mospan L., Steshenko S., Khutoryan E., Kuleshov A. “Effect of mode transformation in THz clinotron” Journal of Infrared, Millimeter, and Terahertz Waves, vol. 39, no. 11, pp. 1055–1064, 2018 https://doi.org/10.1007/s10762-018-0534-y
2017

Статті

  1. Sautbekov S., Sirenko Y., Sliusarenko H. “Doubly-periodic photonic crystals: spectral problems analysis” Progress in Electromagnetics Research Letters, vol. 66, pp. 71–77, 2017 http://doi.org/10.2528/PIERL16122303
  2. Ney M., Sirenko K., Sirenko Y., Sliusarenko H., Yashina N. “2-D photonic crystals: electromagnetic models of the method of exact absorbing conditions” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 76, no. 3, pp. 185–207, 2017 https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v76.i3.10
  3. Vertiy A.A., Sirenko Y.K., Sautbekov S.S., Balabekov K.N., Sabirov A.E., Nurimbetov N.A. “Formation of converting beams by diffraction radiation antennas in the millimeter wavelength range” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 76, no. 9, pp. 761–775, 2017 https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v76.i9.20
  4. Pazynin L.A., Pazynin V.L., Sliusarenko H.O. “Closed form of Green function for some types of biaxial anisotropic media” Electromagnetics, vol. 37, no. 2, pp. 106–112, 2017 http://dx.doi.org/10.1080/02726343.2017.1279111
  5. Пазынин В.Л. “Свойства мультиплета в спектре колебаний цепочки связанных волноводных резонаторов” Радиофизика и электроника, том 8(22), №1, стр. 3–14, 2017 https://doi.org/10.15407/rej01.003
  6. Пазынин В.Л. “Эффект запирания изгиба волновода вблизи критической частоты второй моды” Радиофизика и электроника, том 8(22), №2, стр. 3–10, 2017 https://doi.org/10.15407/rej02.003
  7. Pazynin V.L., Maiboroda M.V. “Electromagnetic pulse compression in sections of helically coiled waveguides” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 76, no. 3, pp. 209–225, 2017 https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v76.i3.20
  8. Pazynin V. L., Maiboroda M. V. “Compression of electromagnetic pulses with piecewise linear laws of amplitude and frequency modulation” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 76, no. 4, pp. 277–284, 2017 https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v76.i4.10
  9. Pazynin V.L. “Simulation of the characteristics of an active microwave power compressor” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 76, no. 12, pp. 1033–1047, 2017 https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v76.i12.10
  10. Pazynin V.L., Maiboroda M.V. “Compression of electromagnetic pulses in dielectric waveguides of a finite length” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 76, no. 14, pp. 1219–1230, 2017 https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v76.i14.10
  11. Pazynin V.L., Maiboroda M.V. “Modeling of the compression of wave packets induced by a current filament in a plane-parallel waveguide” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 76, no. 16, pp. 1391–1404, 2017 https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v76.i16.10
  12. Пазынин В.Л., Сиренко К.Ю., Сиренко Ю.К., Яшина Н.П. “Точные поглощающие условия в начально-краевых задачах вычислительной электродинамики. Обзор” Физические основы приборостроения, том 6, №4, стр. 2–33, 2017
  13. Ковшов Ю.С., Пономаренко С.С., Кишко С.А., Лихачев А.А., Власенко С.А., Завертанный В.В., Хуторян Э.М., Кулешов А.Н. “Высокочастотные омические потери в клинотронах непрерывного действия терагерцевого диапазона частот” Радиофизика и электроника, том 8(22), № 1, стр. 68–76, 2017
  14. Pazynin V.L. “The blockage effect in waveguide bends in the vicinity of the cutoff frequency of the second-order mode Telecommunications and Radio Engineering, vol. 76, no. 11, pp. 941–952, 2017 https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v76.i11.10
  15. Pazynin V.L. “Properties of the multiplet observed in the spectrum of oscillations of a chain of coupled waveguide resonators” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 76, no. 13, pp. 1121–1140, 2017 https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v76.i13.10

Монографії

  1. Kryzhanovsky V., Yevdokimov A. “Features of the antenna systems of EOS perspective space radars” in Radar Monitoring of Natural and Anthropogenic Hazardous Phenomena (eds. V. Tsymbal and A. Matveyev), pp. 621–678, LAP Lambert Academic Publishing, London, UK, 2017
  2. Bychkov D.M., Gavrilenko A.S., Kalmykov I., Kavelin S., Kryzhanovsky V., Kulikovsky O., Kurekin A., Matveyev A., Popel A., Saltykov Y., Sytnik O., Tsymbal V., Yatsevich S., Yemelyanov O., Yevdokimov A. “Aerospace radars of on-line remote sensing of the earth” in Radar Monitoring of Natural and Anthropogenic Hazardous Phenomena (eds. V. Tsymbal and A. Matveyev), pp. 137–286, LAP Lambert Academic Publishing, London, UK, 2017
Попередні публікації
2016
  1. Y. Sirenko, K. Sirenko, H. Sliusarenko, and N. Yashina “Spectral theory of 2-D photonic crystals: Analytical grounds,” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 75, no. 16, pp. 1417–1433, 2016 https://doi.org/10.1615/TelecomRadEng.v75.i16.10
2015
  1. S. Sautbekov, K. Sirenko, Y. Sirenko, and A. Yevdokymov, “Diffraction radiation effects: A theoretical and experimental study,” IEEE Antennas and Propagation Magazine, vol. 57, no. 5, pp. 73–93, 2015 https://doi.org/10.1109/MAP.2015.2470673
  2. H. Bagci, J. Pasciak, and K. Sirenko, “A convergence analysis for a sweeping preconditioner for block tridiagonal systems of linear equations,” Numerical Linear Algebra with Application, vol. 22, pp. 371–392, 2015 https://doi.org/10.1002/nla.1961
2014
  1. Vertiy A., Stepanyuk V., Sautbekov S., Sirenko Y., Voynovsky I. Application of Sommerfeld wave-excited ring antennas for the design of seсurity fence systems // Telecommunications and Radio Engineering. – 2014. – Vol. 73, no. 9. – P. 823–840
  2. Davletbayeva D., Kabytay Zh., SirenkoY. Rigorous solution of complex 2D problems of radiation and propagation of impulse and monochromatic electromagnetic waves // Telecommunications and Radio Engineering. – 2014. – Vol. 73, no. 7. – P. 587–603
  3. Sautbekov S., Sirenko Y., Velychko L., Vertiy A. The exact absorbing conditionsmethod in the analysis of open electrodynamic structures. Circular and Coaxial Waveguides // International Journal of Antennas and Propagation. – 2014. – Vol. 2014. – 12 p.
  4. Sautbekov S., Sirenko Y., Yashina N, Vertiy A. Rigorous 2-D model for study of pulsed and monochromatic waves propagation near the Earth’s surface // International Journal of Antennas and Propagation. – 2014. – Vol. 2014. – 8 p.
2013
  1. Евдокимов А. П. Антенны дифракционного излучения // Физические основы приборостроения. – 2013. – Т.2, №1. – С.108–124.
  2. A. Yevdokymov, V. Kryzhanovskiy, V. Pazynin, and K. Sirenko, “Ka-band waveguide rotary joint,” IET Microwaves, Antennas & Propagation, vol. 7, no. 5, pp. 365–369, 2013 https://doi.org/10.1049/iet-map.2012.0326
  3. Пазынин Л. А. Исключающие покрытия, как альтернатива маскирующим покрытиям // Физические основы приборостроения. – 2013. – Т.2, №1. – С.72–77.
  4. Petrusenko I.V., Sirenko Yu.K. Generalized mode-matching technique in the theory of guided wave diffraction. Part 1: Fresnel formulas for scattering operators // Telecommunications and Radio Engineering. – 2013. – Vol. 72, № 5. – P. 369–384
  5. Petrusenko I.V., Sirenko Yu.K. Generalized mode-matching technique in the theory of guided wave diffraction. Part 2: Convergence of projection approximations // Telecommunications and Radio Engineering. – 2013. – Vol. 72, № 6. – P. 461–467
  6. Petrusenko I.V., Sirenko Yu.K. Generalized mode-matching technique in the theory of guided wave diffraction. Part 3: Wave scattering by resonant discontinuities // Telecommunications and Radio Engineering. – 2013. – Vol. 72, № 7. – P. 555–567
  7. S. Sautbekov, Y. Sirenko, and A. Vertiy “Rigorous simulation of diffraction radiation effect: electrodynamics of periodic structures places in the surface wave field of dielectric waveguides” Telecommunications and Radio Engineering. – 2013. – Vol.72, no.14. PP. 1263–1278.
  8. A. Vertiy, V. Stepanyuk, S. Sautbekov, Y. Sirenko, and H. Cetinkaya “An experimental study into excitation of ring antenna by the Sommerfeld waves” Telecommunications and Radio Engineering. – 2013. – Vol.72, no.17. PP. 1545–1560.
  9. L. G. Velychko, A. A. Kryvchikova, and Yu.K. Sirenko. Two-dimensionally periodic gratings. Part 3: Elements of the spectral theory. Telecommunications and Radio Engineering. – 2013. Vol.72, no.5, 385–392.
  10. А.А. Вертий, Саутбеков С.С., Ю.К. Сиренко, Н.П. Яшина “Эффекты дифракционного излучения в конечных плоских и аксиально-симметричных периодических структурах” Физические основы приборостроения – Т. 2, № 4. – С. 36–52.
2012

Статті

  1. Focusing properties of Maxwel’s fish eye medium / L. A. Pazynin, G. O. Kryvchikova (Sliusarenko) // Progress In Electromagnetics Research. – 2012. – Vol. 131. – P. 425-440.
  2. Пазынин В.Л. О возможности строгого моделирования компрессии частотно-модулированных импульсов в полых регулярных волноводах / В.Л. Пазынин // Радиофизика и электроника. – 2012. – Т.3, №3. – С.30–34.
  3. Белоус О. И. Азимутальные колебания в квазиоптическом резонаторе с дифракционной решёткой / О. И. Белоус, В. Л. Пазынин, О. Н. Сухоручко, А. И. Фисун // Радиофизика и электроника. – 2012. – Т.3, №4. – С.29–36.
  4. Pazynin V. L. Compression of frequency-modulated electromagnetic pulses in sections of regular waveguides / V. L Pazynin // Telecommunication and Radio Engineering.– 2012. – Vol.71, no.20 – P.1833–1857.
  5. Величко Л. Г. Двумерно-периодические решетки. Часть I. Начально-краевые задачи и точные поглощающие условия для прямоугольного канала Флоке / Л. Г. Величко, А. А. Кривчикова (Слюсаренко), Ю. К. Сиренко // Радиофизика и электроника. – 2012. – т. 3(17), No.2. – С.3-10.
  6. Величко Л. Г. Двумерно-периодические решетки. Часть II. Свойства нестационарных и установившихся полей в прямоугольном канале Флоке / Л. Г. Величко, А. А. Кривчикова (Слюсаренко) // Радиофизика и электроника. – 2012. – Т.3(17), №2. – С. 10–19.
  7. Shafalyuk O. Rigorous substantiation of the method of exact absorbing conditions in time domain analysis of open electrodynamic structures / O. Shafalyuk, P. D. Smith, and L. G. Velychko //  Progress In Electromagnetics Research B. – 2012. – Val. 41. – PP. 231 – 249

Монографії

  1. L. G. Velychko, Yu. K. Sirenko and E. D. Vinogradova “Analytical Grounds for Modern Theory of Two- Dimensionally Periodic Gratings” in Solutions and Applications of Scattering, Propagation, Radiation and Emission of Electromagnetic Waves (ed. A.Kishk), InTech, 2012
2011

Статті

  1. Sirenko, V. Pazynin, Y. Sirenko, H. Bagci Compression and radiation of high-power short radio pulses. I. Energy accumulation in direct-flow waveguide compressors // Progress In Electromagnetics Research. – 2011. – Vol.116. – P.239–270.
  2. Sirenko, V. Pazynin, Y. Sirenko, H. Bagci Compression and radiation of high-power short radio pulses. II. A novel antenna array design with combined compressor/radiator elements // Progress In Electromagnetics Research. – 2011. – Vol.116. – P.271–296.
  3. Sirenko, V. Pazynin, Y. Sirenko, H. Bagci An FFT-accelerated FDTD scheme with exact absorbing conditions for characterizing axially symmetric resonant structures // Progress In Electromagnetics Research. – 2011. – Vol.111. – P.331–364.
  4. Евдокимов А.П., Крыжановский В. В., Сиренко Ю. К. Планарная антенна дифракционного излучения КВЧ-диапазона // Электромагнитные волны и электронные системы. – 2011. – Т.16, №6. – С.53–61.
  5. V. Petrusenko, Y. Sirenko Projection approximations to the matrix scattering operators and relative convergence phenomenon // Telecommunication and Radio Engineering. – 2011. – Vol.70, no.9. – P.843-856.
  6. V. Petrusenko, Y. Sirenko Fresnel formulae for scattering operators // Telecommunication and Radio Engineering. – 2011. – Vol.70, no.9. – P.749-758.
  7. Pazynin L.A. Pulsed radiation from a line electric current near a planar interface: a novel technique.IEEE Transactions on antennas and propagation. – 2011. – Vol.59, issue – P.4733–4739.

Монографії

  1. Кравченко В. Ф., Сиренко Ю. К., Сиренко К. Ю. Преобразование и излучение электромагнитных волн открытыми резонансными структурами. Моделирование и анализ переходных и установившихся процессов. – Москва: Физматлит, 2011
  2. Y. Sirenko, O. Shafalyuk, P. Smith “Simulation and analysis of transient processes in open axially-symmetrical structures: Method of exact absorbing boundary conditions” Chapter 5 in Electromagnetic Waves (ed. Zhurbenko), 2011
2010

Статті

  1. Y. Sirenko Yu. K. Sirenko, N.P.Yashina Modeling and analysis of transients in periodic gratings. I. Fully absorbing boundaries for 2-D open problems // Journal of the Optical Society of America A. – 2010. – Vol.27, no.3. – P.532-543.
  2. Y. Sirenko, Yu. K. Sirenko, N. P. Yashina Modeling and analysis of transients in periodic gratings. II. Resonant wave scattering // Journal of the Optical Society of America A. – 2010. – Vol.27, no.3. – P.544-552.
  3. Андренко С. А., Каменев Ю. Е., Пазынин В. Л. HCN-лазер с двухслойным анизотропным выходным зеркалом // Квантовая электроника. – 2010. 40, №2. – С. 108 – 110.
  4. Евдокимов А. П., Крыжановский В. В., Пазынин В.Л., Сиренко К. Ю. Вращающееся сочленение КВЧ-диапазона // Радиофизика и электроника. – 2010. – Т. 15, № 2. – С. 22–26.
  5. Ермак Г. П., Варавин А. В., Васильев А. С., Попов И. В., Евдокимов А.П.,  Крыжановский В. В. Обзорный  автодинный радиолокатор миллиметрового диапазона // Радиофизика и электроника. – 2010. – Т. 15, № 4. – С. 85–91.
  6. Свеженцев А. Е., Крыжановский В. В. Рассеивающие свойства резонансных рамочных щелевых излучателей для цилиндрической микрополосковой антенны // Радиофизика и электроника. – 2010. – Т.15, №1. – С. 30–34.

Монографії

  1. Modern theory of gratings. Resonant scattering: analysis techniques and phenomena (eds. Y. Sirenko, S. Strom), New York: Springer, 2010
  2. Глава в книзі “Radar Techniques and Facilities for On-line Remote Sensing of the Earth from Aerospace Carriers”/ A.G. Boyev, V.B. Yefimov, V.N. Tsymbal and others;  edited by S.N. Konyukhov, V.I. Dranovsky, V.N. Tsymbal. – Kharkov (Ukraine): Publishing house Sheynina O.V. – 2010
  3. Глава в книзі «Биорадиолокация» / Под редакцией А.С. Бугаева, С.И. Ивашова, И.Я. Иммореева. – М.: Изд-во МГТУ им. Н.Э. Баумана, 2010
2009
  1. В.Ф. Кравченко, К. Ю. Сиренко, Ю. К. Сиренко Транспортные операторы и точные поглощающие условия в плоских задачах электродинамики несинусоидальных волн для компактных открытых резонаторов с волноводной питающей линей // Электромагнитные волны и электронные системы. – 2009. – Т.14, №1. – С.4–19.
  2. В.Ф. Кравченко, В. Л. Пазынин, К. Ю. Сиренко, Ю. К. Сиренко Плоские задачи электродинамики несинусоидальных волн для компактных открытых резонаторов с волноводной питающей линией. Решетки как диаграммообразующие структуры // Электромагнитные волны и электронные системы. – 2009. – Т.14, №6. – С.4–20.
  3. I. V. Petrusenko, Y. K. Sirenko The lost “second Lorentz theorem” in the phasor domain // Telecommunication and Radio Engineering. – 2009. – Vol.68, no.7. – P.555–560.
  4. I. V. Petrusenko, Y. K. Sirenko Generalization of the power conservation law for scalar mode-diffraction problems // Telecommunication and Radio Engineering. – 2009. – Vol.68, no.16. – P.1399-1410.
  5. L. G. Velychko, Y. K. Sirenko Controlled changes in spectra of open quasi-optical resonators // Progress In Electro-magnetics Research B (PIER B). – 2009. – Vol.16. – P.85–105.
  6. Л.А. Пазынин. Отрицательное преломление в изотропных дважды негативных средах. // Электромагнитные Волны и Электронные Системы. – 2009, – Т.14, №9, – С.45–50
  7. Pazynin L.A. The cycle slipping phenomenon and the degeneration effect of giuded – wave modes // Progress in Electromagnetic Research M, – 2009.– Vol. 6. – P. 74 – 90.
  8. Svezhentsev А.Ye., V.V. Kryzhanovskiy Patch shape influence upon radar cross section of a cylindrical microstrip antenna // Progress in Electromagnetic Research (PIERB). – 2009, №15. – P.307–324.
2008

Статті

  1. K. Kuzmitchev, P. M. Melezhyk, V. L. Pazynin, K. Yu. Sirenko, Yu. K. Sirenko, O. S. Shafalyuk, L. G. Velychko Model synthesis of energy compressors // Радиофизика и электроника. – 2008. – Т. 13, № 2. – С. 166–172.
  2. V. Petrusenko, Y. K. Sirenko Abrupt discontinuities: the reflection operator is a contraction // Telecommunication and Radio Engineering. – 2008. – Vol.67, no.19. – P.1701–1709.
  3. R. E. Chernobrovkin, V. Ivanchenko, A. M. Korolev, N. A. Popenko, K. Y. Sirenko The novel microwave stop-band filter // Active and Passive Electronic Components. – 2008. – Vol. 2008, ID 745368. – 5p.
  4. Y. Sirenko Splitting of super-broadband pulses by simple inhomogeneities of circular and coaxial waveguide // Telecommunication and Radio Engineering. – 2008. – Vol.67, no.16. – P.1415–1428.
  5. Амосова А. И. Диапазонные свойства зонированного рефлектора [Электронный ресурс] / А. И. Амосова // Журнал радиоэлектроники. – 2008. – №1. – Режим доступа к журн.: http://jre.cplire.ru/jre/jan08/2/text.html.
  6. В.Л. Пазынин, В. Е. Филиппенко Преобразование поверхностных волн в объёмные в системе «частично экранированный планарный волновод – открытый диэлектрический резонатор» // Электромагнитные волны и системы. – 2008. – Т. 13, №10. – С. 21–29
  7. Евдокимов А.П., Крыжановский В.В. Антенна радиолокатора 8-миллиметрового диапазона обзора летного поля // Электромагнитные волны и электронные системы. – 2008. – Т.13, №6. – С.46–52.
  8. Крыжановский В.В., Крыжановский С. В., Стешенко С. А., Чистякова О. В., Резонансные свойства системы планарный диэлектрический волновод –  гребёнка. // Сб. научн. трудов Радиофизика и электроника – 2008, т13, №3, – с. 481-488.
  9. Sukharevsky O. I., Vasilets V. A. Scattering of reflector antenna with conic dielectric radome // Progress In Electromagnetics Research B, Vol. 4, 159-169, 2008.
  10. Сухаревский О. И., НечитайлоС. В., Сухаревский И. О. Численное решение задачи рассеяния электромагнитных волн незамкнутыми поверхностями вращения // Радиофизика и радиоастрономия. – 2008, – т. 13, №1, – с. 67-77.

Монографії

  1. Теорія прийняття рішень органами військового управління: монографія / [В.І. Ткаченко, Г. А. Дробаха, Є. Б. Смірнов, В. М. Більчук, Б. М. Ланецкий, О. І. Сухаревский, В. О. Нерубацкий, А. В. Тристан]; за ред. В. І. Ткаченка, Є. Б. Смірнова. – Х.: ХУПС, 2008
2007

Статті

  1. Сиренко Ю.К., Вязьмитинова А. И., Пазынин В. Л., Сиренко К. Ю. Численное моделирование электродинамических характеристик // Электромагнитные волны и электронные системы. – 2007. – Т.12, №1. – С.24–34.
  2. Khruslov, V. Pazynin X-band coaxial monopole antenna with an additional metal screen //      Journal of telecommunication and information technology. – 2007, 1, pp. 30 – 33.
  3. Y. Sirenko Slot resonances in axially symmetric radiators of pulse-modulated and monochromatic -modes //// Telecommunication and Radio Engineering. – 2007. – 66, №1. – P. 9 – 21.
  4. Сухаревский О. И., Кукобмо С. В., Белевщук Я. О. «Розрахунок характеристик випромінювання антенної системи радіолокаційної станції 9С35М1», Системи озброєння і військова техніка. – 2007. – №1 (9). – С. 73-76.
  5. Сухаревский О. И., Шрамков А. Ю. «High-frequency method of antenna directional pattern calculation», Journal of Electromagnetic Waves and Applications. – 2007. – №21(14). – С. 2009-2023.
  6. Сухаревский О.И., Белевщук Я.О., Кукобко С.В., Нечитайло С.В., «Математическое моделирование диаграммы направленности зеркальной антенной системы с учетом подстилающей поверхности», Збірник наукових праць, Харків: ХУПС, 2007, вип.3(15), с.23-27.
  7. Сухаревский О.И., Белевщук Я.О., Василець В.О., Стаття на спеціальну тему, Збірник наукових праць, Харків: ХУПС, 2007, вип.2т, с.82-85

Монографії

  1. Modeling and Analysis of Transient Processes in Open Resonant Structures. New Methods and Techniques (eds. Y. Sirenko, S. Strom, N. P. Yashina), New York: Springer, 2007
  2. «Радиолокационные методы и средства оперативного дистанционного зондирования Земли с аэрокосмических носителей» под ред. Академика НАНУ, д.т.н. С.Н. Конюхова, чл.-корр. НАНУ, д.т.н. В.И. Драновского, к.т.н. В.Н. Цымбала.// Киев, ООО АНТЦ «Авиадиагностика» – 2007
2006
  1. Мележик П.Н., Пазынин В. Л., Сиренко К. Ю. Преобразование импульсных – и -волн аксиально-симметричными волноводными узлами. Специальные задачи // Электромагнитные волны и электронные системы. – 2006. – Т.11, №2-3. – С.22–29.
  2. Пазынин Л.А. Дифракция акустической волны на четверти плоскости // Электромагнитные волны и электронные системы. – 2006. – T.11, №9. – C.13–25.
  3. Сиренко К.Ю., Пазынин В. Л. Аксиально-симметричные излучатели импульсных и монохроматических – и -волн // Успехи современной радиоэлектроники. – 2006. – №4. – С.52–69.
  4. Сиренко К.Ю. Транспортные операторы в аксиально-симметричных задачах электродинамики несинусоидальных волн // Электромагнитные волны и электронные системы. – 2006. – Т.11, №11. – С.22–29.
  5. Евдокимов А.П., Крыжановский В. В. Сканирующие антенны радаров миллиметровых волн для предупреждения столкновений транспортных средств // Успехи современной радиоэлектроники. – 2006. – №4. – C.70–79.
  6. Сиренко К.Ю. Щелевые резонансы в аксиально-симметричных излучателях импульсных и монохроматических -волн // Радиофизика и электроника: Сб. научн. тр. / НАН Украины, Ин-т радиофизики и электроники им. А. Я. Усикова. – Харьков, 2006. – Т.11, №2. – С.196–204.
  7. Sirenko Y. K, Velychko L. G., Velychko O. S. Time-domain analysis of open resonators. Analytical grounds // Progress in Electromagnetics Research. – 2006. – V.61. – P.1–26.
  8. Сиренко Ю.К., Величко Л. Г. Импульсные электромагнитные поля в открытых компактных резонансных структурах // Успехи современной радиоэлектроники. – 2006. – №3. – С.3–32.
  9. Евдокимов А.П., Крыжановский В. В. Широкополосная антенная система с большой апертурой многорежимного космического радиолокатора бокового обзора // Электромагнитные волны и электронные системы. – 2006. – Т.11, №1.– С.52–62.
  10. Иванченко И. В., Королёв А. М., Пазынин В. Л., Попенко Н. А., Хруслов М. М. Особенности формирования диаграмм направленности монопольной антенны в присутствии конечных экранов // Радиофизика и электроника: Сб. научн. тр. / НАН Украины, Ин-т радиофизики и электроники им. А. Я. Усикова. – Харьков, 2006. – Т.11, №1. – С.55–60.
  11. Сухаревский О.И., Залевский Г. С., Сазонов А. З. Рассеяние сверхширокополосных импульсных сигналов подземными проводными линиями связи // Прикладная радиоэлектроника. – – Т.5, №2. – С.214–222.
  12. Сиренко К.Ю. Щелевые резонансы в аксиально-симметричных излучателях импульсных и монохроматических -волн // Радиофизика и электроника: Сб. научн. тр. / НАН Украины, Ин-т радиофизики и электроники им. А. Я. Усикова. – Харьков, 2006. – Т.11, №2. – С.196–204.
  13. Sirenko Y. K, Velychko L. G., Velychko O. S. Time-domain analysis of open resonators. Analytical grounds // Progress in Electromagnetics Research. – 2006. – V.61. – P.1–26.
2005
  1. Сиренко К. Ю., Сиренко Ю. К. Точные «поглощающие» условия в начально-краевых задачах теории открытых волноводных резонаторов // Журнал вычислительной математики и математической физики. – 2005. – Т.45, № 3. – С.509–525.
  2. Пазынин В. Л., Сиренко К. Ю. Строгий подход к анализу переходных процессов в аксиально-симметричных волноводных узлах // Радиофизика и электроника: Сб. научн. тр. / НАН Украины, Ин-т радиофизики и электроники им. А. Я. Усикова. – Харьков, 2005. – Т.10, №2. – С.183–192.
  3. Пазынин В.Л., Сиренко К. Ю. Преобразование импульсных – и -волн аксиально-симметричными волноводными узлами. Простые неоднородности // Электромагнитные волны и электронные системы. – 2005. – Т.10, № 8. – С.29–39.
  4. Пазынин В. Л., Сиренко К. Ю. Преобразование импульсных – и -волн аксиально-симметричными волноводными узлами. Щелевые резонансы // Электромагнитные волны и электронные системы. – 2005. – Т.10, №10. – С.21–26.
  5. Евдокимов А.П., Крыжановский В. В. Плоская антенная решетка с комбинированным способом сканирования лучом // Электромагнитные волны и электронные системы. – 2005. – T.10, №1-2. – C.52–56.
  6. Sukharevsky О. I., Kukobko V., Sazonov A. Z. Volume integral equation analysis of a two-dimentional radome with a sharp nose // IEEE Trans. Antennas Propagat. – 2005. – V.54, №4. – P.1500–1506.
  7. Сухаревський О. І., Іванов В. К., Рябоконь Е. О., Сазонов О. З. Розрахунок двомірної моделі дзеркальної антенної системи із затіненням кромки радіопоглинаючими екранами // Системи обробки інформації: Збірник наукових праць / НАН України, ПАНМ, ХВУ. – Харків, 2005. – Вип.1.– С.126–134.
  8. Сухаревский О.И., Музыченко А. В., Сазонов А. З. Определение параметров подземного металлического трубопровода // Системи обробки інформації: Збірник наукових праць / ХУПС. – Харків, 2005. – Вип.2(42). – С.166–
  9. Сухаревский О.И., Музыченко А. В., Сазонов А. З. Определение геометрии поверхности радиолокационного объекта в окрестности «блестящей» точки // Системи обробки інформації: Збірник наукових праць / ХУПС. – Харків, 2005. – Вип.3(43). – С.139–
  10. Сухаревский О.И., Нечитайло С. В., Сазонов А. З. Метод расчета поля излучения зеркальной антенны с неплоской кромкой в ближней зоне // Збірник наукових праць / ОНДІ ЗС. – Харків, 2005. – Вип.1(1). – С.174–
  11. Сухаревский О.И., Шрамков А. Ю., Рощупкин Е. С. Высокочастотный метод расчета диаграммы направленности антенны с учетом неоднородностей рельефа местности на позиции РЛС // Моделювання та інформаційні технології: Збірник наукових праць / НАН України, Інститут проблем моделювання в енергетиці. – Київ, 2005. – Вип.33. – С.174–
  12. Сухаревский О.И., Василец В. А. Вторичное излучение зеркальной антенной системы с коническим диэлектрическим обтекателем // Збірник наукових праць / ОНДІ ЗС. – Харків, 2005. – Вип.1(1). – С.92–
  13. Сухаревский О.И., Шрамков А. Ю. Метод оценки интенсивности обратных отражений от подстилающей поверхности при размещении РЛС на местности со сложным рельефом // Збірник наукових праць / ОНДІ ЗС. –  Харків, 2005. – Вип.1(1). – С.136–
  14. Пазынин Л.А. Прохождение электромагнитной волны через биизотропный переходной слой // Радиофизика и радиоастрономия. – 2005. – Т.10, № 3. – С.284–290.
  15. Брюховецкий А.С., Пазынин Л. А. Преобразование Ватсона для когерентного электромагнитного поля, рассеянного статистически неровной сферой. III. Полный учёт возмущений в приближении Бурре // Радиофизика и радиоастрономия. – 2005. – Т.10, №2. – С.124–134.
  16. Брюховецкий А.С., Пазынин Л. А. Преобразование Ватсона для когерентного электромагнитного поля, рассеянного статистически неровной сферой. IV.Численный анализ // Радиофизика и радиоастрономия.– 2005. – Т.10, №2. – С.135–142.

Співробітники

Пазинін Вадим Леонідович

Завідуючий лабораторією, доктор фізико-математичних наук, старший науковий співробітник, випускник Харківського державного університету (1999 р., радіофізичний факультет). Працює в ІРЕ ім. А. Я. Усикова НАН України з 1999 р. Автор і співавтор понад 80 наукових публікацій.

e-mails: pazynin@ire.kharkov.ua, vadim.pazynin@gmail.com

Пазинін Леонід Олександрович

Старший науковий співробітник, кандидат фізико-математичних наук, випускник Харківського державного університету (1972 р., радіофізичний факультет). Працює в Інституті з 1976 р. Автор і співавтор понад 60 наукових публікацій.

e-mail: pazynin@ire.kharkov.ua

 Почаніна Ірина Євгеніївна

Старший науковий співробітник, кандидат фізико-математичних наук, випускниця Харківського державного університету (1983 р., радіофізичний факультет). Працює в Інституті з 1983 р, понад 27 років займала посаду ученого секретаря. Автор і співавтор понад 90 наукових публікацій.

e-mail: pochanina@ire.kharkov.ua

Сіренко Костянтин Юрійович

Старший науковий співробітник, кандидат фізико-математичних наук, випускник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна (2004 р., механіко-математичний факультет). В Інституті працює з 2004 р. (з перервами). Автор і співавтор понад 50 наукових публікацій.

e-mail: SirenkoKY@nas.gov.ua

Майборода Максим Віталійович

Науковий співробітник, кандидат фізико-математичних наук, випускник Харківського національного університету радіоелектроніки (2010 р., радіотехнічний факультет). Працює в Інституті з 2015 р., член ради молодих вчених. Автор і співавтор понад 10 наукових публікацій.

e-mail: MaiborodaMV@nas.gov.ua

 Науменко Віктор Федорович

Провідний інженер-дослідник, випускник Харківського державного університету (1987 р., фізичний факультет). Працює в Інституті з 1987 р. Автор і співавтор понад 10 наукових публікацій.

e-mail: naumvf@ire.kharkov.ua

Головащенко Роман Володимирович

Старший науковий співробітник (за сумісництвом), кандидат фізико-математичних наук. В Інституті працює з 1999 р. Автор і співавтор понад 50 наукових публікацій.

e-mail: GolovashchenkoRV@nas.gov.ua

Ковшов Юрій Сергійович

Молодший науковий співробітник (за сумісництвом), кандидат фізико-математичних наук. Працює в Інституті з 2014 р., голова ради молодих вчених. Автор і співавтор понад 40 наукових публікацій.

e-mail: KovshovYuS@nas.gov.ua

Морозов Володимир Євгенович

Головний інженер (за сумісництвом). Працює в Інституті з 1975 р. Автор і співавтор 7 наукових публікацій.

e-mail: MorozovBE@nas.gov.ua

Розробки

Linear antennas
image001 Antenna for airfield observation

 

– Operating frequency: 36 GHz

– Aperture: 2000 mm x 200 mm

– Polarization: linear horizontal

– Beam width in azimuth plane: 0.27°

– Beam width in elevation plane: 2.4°

– Sidelobes (azim/elev): –21.6 dB / –20.5 dB

– Gain: 45 dB

Planar antennas
image002 Planar antenna with cosecant type radiation pattern

 

– Operating frequency: 35.7–37.0 GHz

– Aperture: 1000 mm x 210 mm

– Polarization: linear vertical

– Beam width in azimuth plane: 0.5°

– Beam width in elevation plane: 43°

– Sidelobes (azimuth): –21 dB

– Gain: 37.5 dB

– Loss: 1.2 dB

Linear scanning antennas
image003 Scanning antennas for automobile radars

 

– Operating frequency: 76.5 GHz

– Aperture (№4): 240 mm x 16 mm

– Polarization: linear horizontal

– Beam width in azimuth plane: 1°

– Beam width in elevation plane: 18°

– Sidelobes (azim/elev): –20 dB / –18 dB

– Sector of scanning in azimuth plane: 30°

– Step of scanning: 1°

– Frequency of scanning: 25 Hz (750°/sec)

– Mode of scanning: continuous

– Gain: 31.6 dB

Frequency of scanning in antennas can be significantly increased up to 200 Hz (200 full sector scans per second) for quick near region observation

Planar scanning antennas
image004 Planar antenna for satellite TV reception (option of beam steering or scanning)

 

Periodical diffraction grating of holes in metal disc has low weight and is easy to manufacture. Corresponding antenna model is shown. Antenna operates on 12.5 GHz, has 3.3° x 3.3° main beam, and has an option of beam steering within ±30° sector. Initially this model was designed for high-resolution satellite radar system with synthesized aperture. With some modifications it can be used in scanning mode in helicopter landing radar system, marine mooring system and others

Підготовка кадрів

За час існування відділу кандидатами фіз.-мат. наук стали 16 його співробітників: Є.А. Скирта і В.А. Абдулкадиров (1983), М.М. Місюра і Г.І. Кошовий (1985), Л.О. Пазинін і А.Д. Барков (1987), В.А. Дорошенко і В.В. Яцик (1989), Ю.І. Крутінь (1992), Л.Г. Величко (1997), А.О. Перов (2000), В.Л. Пазинін (2003), К.Ю. Сіренко (2008), А.І. Амосова (2009), Г.О. Слюсаренко (2017), М.В. Майборода (2021).

У 2019 році В.Л. Пазинін здобув ступінь доктора фіз.-мат. наук.

Історія

Лабораторія №36 була створена 26 березня 1980 року постановою Президії АН УРСР. В 1981 році лабораторія була перетворена у відділ теорії розсіяння і поширення радіохвиль. З 2000 року – відділ математичної фізики. З 2016 року – знов лабораторія у складі відділу статистичної радіофізики.

Лабораторія займається модельним та алгоритмічним забезпеченням фундаментальних та прикладних досліджень, що проводяться в Інституті. Оскільки підрозділ було утворено на базі відділу теорії дифракції і дифракційної електроніки, то у сфері інтересів перебувають також питання математичної теорії дифракції, теорії резонансного розсіяння хвиль та дифракційної електроніки.

Керівники: д.ф.-м.н., проф. Володимир Георгійович Сологуб (1981–1987 роки), д.ф.-м.н., проф. Юрій Костянтинович Сіренко (1988–2022 роки) та д.ф.-м.н., ст.н.с. Вадим Леонідович Пазинін (з 2022 року).

За останні роки колектив лабораторії зазнав непоправних втрат – пішли з життя четверо співробітників включно з керівником.

Зараз у лабораторії працюють 8 співробітників. З них – 1 доктор фіз.-мат. наук і 6 кандидатів фіз.-мат. наук.