Кузьмичов Ігор Костянтинович
Зав. відділом №16
доктор фіз.-мат. наук, професор
Teл. (+38-057)7634-395
Тел. моб. (+380)-50-881-36-61
E-mail: kuzmichev.igr@gmail.com
Тематика
У цей час наукові дослідження у відділі ведуться за такими основними напрямками:
- розробка електровакуумних джерел електромагнітного випромінювання О- та М-типів в діапазоні частот від декількох десятків до тисячі гигагерц із використанням різних механізмів перетворення енергії просторово розвинених електронних потоків на енергію електромагнітного випромінювання у складних електродинамічних структурах;
- вивчення механізмів підсумовування потужностей окремих джерел у відкритих резонансних системах міліметрового діапазону довжин хвиль при різних способах введення електромагнітної енергії в обсяг резонатора;
- теоретичне дослідження взаємодії інтенсивних електронних потоків з електромагнітними полями резонатора на фундаментальній та іншій циклотронних гармоніках у гіротронах; теоретичні та експериментальні дослідження ефективної генерації у двох-пучкових гіротронах на фундаментальній гармоніці циклотронної частоти у терагерцевому діапазоні;
- розробка принципів та засобів формування та транспортування інтенсивних електронних потоків для пристроїв вакуумної НВЧ електроніки; створення катодних та електронно-оптичних систем для пристроїв міліметрового та субміліметрового діапазонів длин волн;
- розвиток теорії магнетронів с двома енергетичними виводами, створення нових математичних моделей магнетронів з двома виводами енергії на основі методу еквівалентних схем, моделювання та дослідженню термо- та повністю безрозжарювальних катодів для магнетронів.
Наукові результати
Основні результати відділу за весь час
Серед найбільш помітних результатів роботи за означеними напрямками потрібно відзначити такі:
Отримала подальший розвиток модель клинотрона, що враховує неоднорідність розподілу магнітного поля та дозволяє оптимізувати положення клинотрона в робочому зазорі фокусувальної системи; відповідно до моделі було розроблено клинотрон неперервної дії з широкою смугою робочих частот 340-410 ГГц із максимальною вихідною потужністю 50 мВт [1,2].
З метою підвищення ефективності електронно-хвильової взаємодії розроблено клинотрон із триступінчастою гребінкою та робочим діапазоном частот від 79 до 106 ГГц. Вихідна потужність пристрою перевищувала 2 Вт, а в діапазоні плавного електронного налаштування частоти від 95,3 до 97,9 ГГц спостерігалася висока стабільність вихідної потужності [3,4].
Характеристика та зовнішній вигляд клинотрона безперервної дії на частоту 400 ГГц
Нові результати отримано під час дослідження режимів роботи мазерів на циклотронному резонансі (МЦР). Показано існування «додаткового» механізму групування електронів у галузі слабо неоднорідного магнітного поля в низьковольтних МЦР. Завдяки цьому механізму вдалося підвищити ефективність взаємодії гвинтового електронного пучка з модами резонатора традиційної геометрії за рекордно низької прискорювальної напруги 2,2 кВ, а також збудити моди типу TE11q для поздовжнього індексу q від 1 до 7, що, в свою чергу, дозволило перестроювати частоту генерованих коливань у діапазоні 8,0 – 9,3 ГГц [5,6].
Методами чисельного моделювання показано можливість ефективної генерації коливань у гіротронах із дводзеркальним резонатором, конфокальним та планарним. Розрахунки виконано для гіротронів на основному гірорезонансі в діапазоні 75 ГГц з індукцією магнітного поля в області резонатора до 3 Т. У гіротроні з планарним резонатором, утвореним двома пласкими дзеркалами, ефективність одночастотної генерації становила 15%; стрічковий гвинтовий електронний пучок (ГЕП) було сформовано планарною магнетронно-інжекторною гарматою із прискорювальною напругою 12 кВ та струмом 1 А [7]. Ефективність одночастотної генерації для гіротрона з конфокальним резонатором, утвореним двома циліндричними дзеркалами, становила 14% за прискорювальної напруги 5 кВ та струмі стрічкового ГЕП 300 мА. Значення пітч-фактора в обох випадках знаходилися в діапазоні 1 – 1,35 [8].
Фотографія низьковольтного МЦР та результати траєкторного аналізу стрічкового ГЕП
із планарною магнетронно-інжекторною гарматою
Описані вище результати отримані групою науковців під керівництвом д.т.н. Б. П. Єфімова та к.ф.-м.н. О.М. Кулешова.
Протягом останніх десяти років під керівництвом Б.П. Єфімова проведено цикл робіт з дослідження довготривалих плазмових утворень, що збуджуються електричними розрядами в слабких електролітах. У період з 2008 по 2011 рік ці дослідження здійснювалися в рамках двох регулярних проектів, виконуваних під егідою УНТЦ за фінансової підтримки уряду Канади. Основні наукові результати за цим напрямком такі:
- електричні режими збудження довготривалих плазмоїдів із часом існування до 0,4 с у повітрі було експериментально досліджено; методами швидкісної зйомки, радіолокаційного та спектрального аналізу були отримані оцінки концентрації часток у плазмоїді, динаміки його існування та спектральний склад випромінювання [9];
- розроблено методику допплерівської локації із використанням триканального локатора для вивчення динаміки довготривалого плазмоїда, яку було реалізовано в експериментальній установці та випробувано на стратифікованому позитивному стовбурі тліючого розряду [10];
- розроблено та реалізовано експериментальну установку для підпалювання мікрохвильової плазми на кінці однопроводової лінії, що дозволило суттєво полегшити відпрацювання методик дослідження довготривалої плазми; досліджено режими роботи однопроводової лінії передачі електромагнітної енергії у міліметровому та субміліметровому діапазонах [11,12];
- запропоновано модель для описування динаміки довготривалого плазмоїда на основі збудження комплексних електромагнітних хвиль у шаруватих періодичних середовищах, яка отримала підтвердження в ході експериментального дослідження розподілу хвиль щільності води в умовах електричного розряду та зародження плазмоїда [13].
Починаючи з 2007 року проводяться роботи зі створення релятивістського імпульсного магнетрона на довжину хвилі 8 мм. Це перша спроба створення подібного пристрою в міліметровому діапазоні, і вона здійснюється спільно з фахівцями Інституту плазмової електроніка та нових методів прискорення ННЦ «ХФТІ» із використанням їхнього високовольтного обладнання.
Науковцями відділу розраховано параметри резонаторної системи та простору взаємодії магнетрона, що дозволяють реалізувати режим взаємодії з просторовою гармонікою зі всіма пов’язаними з цим позитивними наслідками. Запропоновано спосіб та виготовлено пристрій для вимірювання довжини хвилі випромінювання магнетрона (н.с. С.М. Терьохін).
Проведені експерименти загалом підтвердили правильність вибраних рішень. Наразі тривають роботи з модернізації експериментального устаткування, оптимізується електродинамічна система магнетрона з метою підвищення ККД та отримання максимально можливої потужності випромінювання (до 1 МВт) [14].
Пристрій має перспективи знайти застосування в якості дистанційного формувача електричного поля заданої напруги. Мета таких досліджень – визначити поріг стійкості радіоелектронної апаратури (та інших об’єктів) до впливу електромагнітного випромінювання в різних областях спектра як штучного, та і природного походження (приміром, грозові розряди). Такі дослідження здавна проводилися у довгохвильових діапазонах, а просування до короткохвильових гальмується через відсутність відповідних джерел.
Теоретичні дослідження динаміки заряджених пучків та їхньої взаємодії з електромагнітними хвилями в сучасних потужних помірно релятивістських пристроях НВЧ проводилися у відділі групою вчених під керівництвом к.ф.-м.н. К.В. Ільєнко.
Вперше побудовано аналітичний опис динаміки електронів у полі накачування гібридного лазера/мазера на вільних електронах (ЛВЕ/МВЕ), що є дійсним для всіх можливих значень провідного магнітного поля та, з його допомогою, вперше дано аналітичний критерій хаотизації динаміки часток пучка в гібридних ЛВЕ/МВЕ [15]. Запропоновано режим «оптимального» перевищення точного магніторезонансу, що відкриває можливість забезпечення високого ККД планарного гібридного ЛВЕ/МВЕ-підсилювача із регулярним хвилеводом за помірних значень амплітуди поперечного знакозмінного магнітостатичного поля ондулятора. Побудовано стаціонарну тривимірну нелінійну теорію ЛВЕ/МВЕ-підсилювача, що послідовно враховує як вихрову компоненту квазіелектростатичного, так і квазімагнітостатичне поля просторового заряду (не розповсюджувану, закритичну компоненту збуджуваного зарядженим пучком ЕМ поля). Встановлено, що вихрова компонента поля просторового заряду послаблює дефокусуючий вплив потенційної компоненти на групування в пучку [16]. Показано, що за використання методів еволюційної оптимізації можливо втричі збільшити ККД хвилеводних помірно релятивістських ЛВЕ/МВЕ-підсилювачів [17]. Запропоновано процедуру побудування рішень рівняння Максвела в дарвінівському наближенні для (кругової) циліндричної ідеально проводильної камери дрейфу. Знайдено власні квазістатичні електричне (із вихровою поправкою) та магнітне поля, що створюються довільними щільностями заряду та струму, які задовольняють рівнянню неперервності. Вивчено питання покращення збіжності отриманих виразів для полів на прикладі потенційної складової квазіелектростатичного поля та запропоновано узагальнення на випадок обмежених у поздовжньому напрямку камер дрейфу [18]. Побудовано аналітичні оцінки для критичного струму замагниченого кільцевого пучка заряджених часток у необмеженій у поздовжньому напрямку коаксіальній камері дрейфу за наявності діелектричної вставки кінцевої товщини, яка безпосередньо прилягає до зовнішнього провідника коаксіалу, а також аналітичну оцінку різниці потенціалів між внутрішнім та зовнішнім провідниками коаксіалу [19]. Запропоновано новий спосіб описання статичної складової потенційного електричного поля просторового заряду пучка заряджених часток, що розповсюджується в необмеженому в поздовжньому напрямку регулярному однозв’язному хвилеводі, що подібне до підходу Кісунько-Вайнштейна [20].
Вчені відділу першими знайшли обґрунтування фізики процесів у магнетронах з «харківським» режимом роботи (керівник к.ф.-м.н. В.Д. Єрьомка). Теоретичними та експериментальними методами доведено, що основний вклад до ефективного енергообміну з електромагнітними хвилями у схрещених статичних електричному та магнітному полях у магнетронах терагерцового діапазону з «харківським» режимом роботи належить електронно-хвильовій взаємодії в режимі дрейфово-орбітальних резонансів [21, 22]. Застосування нової аналітичної моделі, випробуваної із використанням тривимірних числових моделей, суттєво полегшує процеси розрахунку параметрів та конструювання імпульсних магнетронів у терагерцовій області спектра, зокрема, доведено можливість реалізації імпульсних магнетронів субміліметрового діапазону із потужністю вихідного сигналу в декілька сотень Ватт.
Серед нових досягнень вчених та інженерів відділу протягом останніх років варто згадати розробку субміліметрового клинотронного комплексу із високостабільним електромагнітним випромінюванням та рівнем вихідної потужності понад 40 мВт. Також розроблено та створено низьковольтний мазер на циклотронному резонансі із використанням нового принципу групування електронного потоку та устаткування мікрохвильового підпалювання плазми.
Вперше на базі двокаскадного клинотрона розроблено помножувач частоти субміліметрового діапазону. У першому каскаді пристрою генерується сигнал 3-мм діапазону, а в другому відбувається трикратне помноження частоти. Під час експериментальних досліджень виявлено порівняно низьковольтні режими роботи помножувача з напруженістю магнітного поля в 2-3 раз меншою, ніж у звичайних клинотронів субміліметрового діапазону. На довжині хвилі 0,93 мм вихідна потужність помножувача досягала 10 мВт із електронним налаштуванням частоти у смузі 365 МГц. У поєднанні з «клинотронним ефектом» запропонована схема помножувача частоти відкриває перспективу успішного освоєння терагерцового діапазону. Пристрій не має аналогів серед приладів подібного класу (розробник к.ф.-м.н. М.В. Мільчо).
Отримано патенти України на винаходження нових генераторів електромагнітного випромінювання терагерцового діапазону з просторово розвиненим електронним потоком: імпульсних магнетронів з холодним катодом на дрейфово-орбітальних резонансах, клинотронів, гіроклинотронів, клинооротронів, орбиктронів, клиноорбіктронів, клістронів з розподіленою взаємодією, наноклістронів. Запропоновано, запатентовано та реалізовано оригінальний засіб стабілізації частоти коливань вихідного сигналу клинотронів, орбіктронів, клістронів з розподіленою взаємодією, наноклістронів та магнетронів терагерцового діапазону [23-25] (автори: В.Д. Єрьомка та інші).
Наукові результати за хронологією:
2023
- У результаті теоретичних досліджень та тривимірного чисельного моделювання взаємодії стрічкового електронного потоку з гібридними об’ємно-поверхневими хвилями в електродинамічних системах черенковського генератору ТГц діапазону з періодично-неоднорідною гребінкою було продемонстровано підвищення ефективності електронно-хвилевої взаємодії у разі використання гребінок збільшеної довжини. (E. Khutoryan, A. Kuleshov, S. Ponomarenko, , “The Regime of the Efficiency Increase by Use of Long Circuits in the THz Cherenkov Oscillator,” IEEE Transactions on Electron Devices, vol. 70, no. 10, pp. 5319-5326, Oct. 2023, DOI: 10.1109/TED.2023.3301841).
- Проведені експериментальні дослідження показали, що при збудженні типів коливань у напівсферичному ВР за допомогою щілинних елементів зв’язку, які зміщені до периферії дзеркал більше, ніж на дві довжини хвилі, в резонаторі збуджуються аксіально-симетричні типи коливань квазі–TEM*01qі квазі–TEM11q. Подібні типи коливань при осьовому способі збудження у ВР не збуджуються. Подібні типи коливань у відомій науковій літературі не описані. (І.К. Кузьмичов, О.Є. Когут, Б.I.Музичишин, [та інші] “Збудження хвилі TЕ01 у круглому хвилеводі за допомогою вищих типів коливань відкритого резонатора,” Радiофiзика i радiоастрономiя, т. 28, № 3, с. 243-256, 2023. DOI: https://doi.org/10.15407/rpra28.03.243).
2022
- За результатами моделювання розроблено конструкцию гіротрону з імпульсною магнітною системою на 15 Тл, що забезпечує 40 Вт на фундаментальній циклотронній гармоніці на частоті 383.7 ГГц та декілька мВт на другій гармоніці на частоті 800 ГГц. У результаті експериментальних досліджень продемонстровано збудження моди ТЕ1,4 на фундаментальній гармоніці та моди ТЕ8,5 на другій циклотронній гармоніці з параметрами, що відповідають результатам моделювання. (H. Xiao, Yu Huang, X. Han, [et. al], “Development and Initial Experimental Results of a Terahertz Pulsed Field Gyrotron in the WHMFC,” IEEE Transactions on Electron Devices, vol. 69, no. 9, pp. 5242-5247, Sept. 2022. https://ieeexplore.ieee.org/document/9837884).
- Розглянуто особливість збудження хвилі ТЕ01 у відрізку круглого хвилеводу, виконаного в центрі одного із дзеркал, за допомогою вищих типів коливань ТЕМ30q та ТЕМ*11q такого складеного відкритого резонатора (ОР). Ефективність збудження хвилі ТЕ01 за допомогою зазначених типів коливань резонатора не велика. Вона зростає до 95% при збудженні цієї хвилі за допомогою внутрішнього кільця поля типу коливань ТЕМ*11q. При цьому нормований радіус круглого хвилеводу повинен дорівнювати 0,993. Завдяки відрізку круглого хвилеводу вищий аксіально-несиметричний тип коливань ТЕМ30q трансформується на вироджений аксіально-симетричний тип коливань ТЕМ*11q. Структура електричного поля у внутрішньому кільці поля розглянутого типу коливань стає подібною до структури електричного поля хвилі ТЕ01 у хвилеводі. (I.K. Kuzmichev, A.E. Kogut, B.I. Muzychishin, [et. al], “Features of the TE01 Wave Excitation in a Composite Open Resonator,” American Journal of Engineering Research (AJER), vol. 11, no. 9, pp. 55-67. e-ISSN: 2320-0847 p-ISSN: 2320-0936).
- Розроблено методику проектування модифікованих джерел електромагнітного випромінювання на основі магнетронів у Х, Кu та W частотних діапазонах. Набула подальшого розвитку теорія магнетронів з двома висновками енергії. Як методи дослідження були використані метод еквівалентних схем (для вирішення задач електродинаміки анодних блоків магнетронів, включаючи висновки енергії) та метод великих частинок у 2-D та 3-D наближеннях (для розрахунку вихідних характеристик магнетронів з двома висновками енергії та аналізу електронно-хвильового взаємодії). Розроблені конструкції магнетронів з двома виводами енергії у Х та Ku діапазонах адаптовані на міліметровий W діапазон. (G. Churyumov, S. Qiu, and N. Wang, “The Low-Voltage Magnetrons with Two Energy Outputs,” 23th International Vacuum Electronics Conference (IVEC 2022), 25-29 April 2022 Monterey, California, 2022. (https://ieeeivec.org/ 2022_Digest/starthere.htm).
2021
- Вперше теоретично та експериментально продемонстровано підвищення потужності випромінювання та розширення діапазону перестроювання частоти гіротронів завдяки взаємодії полігвинтових електронних пучків з великим пітч-фактором з висшими аксіальними модами у просторі дифракційного виводу енергії. У результаті досліджень виявлено, що формування полігвинтових електронних потоків з профільованим розподілом швидкостей електронів та великим пітч-фактором дозволяє підвищити потужність висших аксіальних мод завдяки ефектам відбиття та трансформації мод у просторі дифракційного виводу енергії гіротронів з традиційною геометрією. (E. Khutoryan, A. Kuleshov, S. Kishko, [et. al], “Increase of Gyrotron Output Power at High-Order Axial Mode Through an After-Cavity Excitation of the Next Transverse Mode,” Journal of Infrared, Millimeter and Terahertz Waves, vol. 42, issue 6, pp. 684–700, 2021. https:// link.springer.com/article/10.1007/s10762-021-00798-3).
- У результаті теоретичних досліджень було розроблено двовимірну теоретичну модель ТГц клинотронів на гібридних об’ємно-поверхневих модах з механічним перестроюванням частоти у широкому діапазоні. На основі двовимірної теорії продемонстровано ефективне збудження гібридних об’ємно-поверхневих коливань у резонаторах ТГц клинотронів з багатоперіодичними гребінками, досліджено механізми зворотного зв’язку та оптимізовано вивід енергії, що дозволяє реалізацію механічного перестроювання частоти генерації в широкому діапазоні. (E. Khutoryan, A. Kuleshov, S. Ponomarenko, [et. al], “Efficient Excitation of Hybrid Modes in a THz Clinotron,” Journal of Infrared, Millimeter and Terahertz Waves, Vol. 42, Issue 6, pp. 671–683, 2021. https://link.springer.com/article/10.1007/s10762-021-00800-y).
- Проведені дослідження з збудження в напівсферичному резонаторі першого вищого типу коливань ТЕМ10q. В результаті проведених досліджень встановлено, що максимальний коефіцієнт підсумовування потужностей окремих джерел має місце в режимі максимальної добротності розглянутого коливання. На частоті 75 ГГц при апертурних елементах зв’язку коефіцієнт підсумовування двох джерел становить величину порядку 90% при періоді дротяної решітки в їх розкривах рівною 0,6 мм. (B. Muzychishin, I. Kuzmichev, O. Voitovych, [et. al], “Spectrum of OR Oscillations with Aperture Excitation Method,” 2022 IEEE 2nd Ukrainian Micro- wave Week (UkrMW), November 14-18, 2022: conf. proc., Kharkiv, Ukraine, 2022, pp. 1-4. DOI: 10.1109/UkrMW 58013.2022.100 37094).
2020
- Спектральні властивості терагерцових (ТГц) клинотронів безперервної дії було вивчено як теоретично, так і експериментально. Резонансні властивості клинотронів, що мають сильний вплив на ширину спектральної лінії, були проаналізовані як для частот нижче 150 ГГц, де резонанси визначаються відбиттями поверхневої хвилі, так і для приладів ТГц діапазону частот, де резонанси обумовлені головним чином ефектом перетворень мод у надрозмірних резонаторах. Вивчено та обговорено вплив пульсацій напруги пучка на розширення спектральної лінії в клинотроні ТГц діапазону частот. Ширина спектральної лінії 1,18 МГц була продемонстрована на частоті 346,4 ГГц для клинотрону з вихідною потужністю 100 мВт, коли стабільність вихідної напруги високовольтного джерела живлення становила 5 мільйонних часток (S. Ponomarenko, A. Likhachev, V. Stoyanova, [et. al], “Spectral Characteristics of THz CW Clinotrons,” IEEE Transactions on Electron Devices, vol. 67, issue 12, pp. 5766 – 5770, Dec. 2020. https://ieeexplore.ieee.org/document/9248643).
- Сформульовано дві умови, які необхідні для одночасного збудження мод у клинотроні-помножувачу: рівність швидкостей робочих просторових гармонік; строга кратність частот двох мод. Одержано зручні діаграми для проектування схеми помноження частоти з будь-якою кратністю. Узагальнено строгий аналітичний метод розрахунку дисперсії гребінки на вищі смуги пропускання великих номерів. (М.В. Мільчо, К.В. Ільєнко, “Помножувач частоти у субміліметровому діапазоні хвиль. Частина 1. Умови одночасного збудження двох мод із кратними частотами у системі сповільнення хвиль генераторів О-типу,” Радіофізика та електроніка, т. 25, № 4, с. 38–53, 2020, https://oaji.net/ articles/2020/8456-1607888623.pdf. М.В. Мільчо, К.В. Ільєнко, “Помножувач частоти у субміліметровому діапазоні хвиль. Частина 2. Обґрунтування моделі компактних електронних ущільнень, які існують тривалий час,” Радіофізика та електроніка, т. 25, № 4, с. 54–65, 2020. https://oaji.net/ articles/2020/8456-1607888623.pdf).
- Запропонована блок-схема і створений експериментальний стенд, який дозволяє проводити комплексні дослідження з підсумовування потужностей двох (можливо чотирьох) окремих джерел у відкритій електродинамічної системі. При цьому в якості задаючого генератора використовується тільки одне твердотільне або вакуумне джерело. У резонаторі збуджується перший вищий аксіально-несиметричний тип коливань ТЕМ10q. В результаті проведених досліджень встановлено, що максимальний коефіцієнт підсумовування потужностей окремих джерел має місце в режимі максимальної добротності розглянутого коливання. На частоті 75 ГГц при щілинних елементах зв’язку коефіцієнт підсумовування двох джерел не перевищує 72%. (І.К. Kuzmichev, B.I. Muzychishin, A.Y. Popkov, [et. al], “Summation of Powers in Open Resonator with Slotted Coupling Elements,” Advanced Electromagnetics, vol. 10, no. 3, pp. 7-13. 2021. DOI: https://doi.org/10.7716/aem.v10i3.1721).
2019
- Теоретично та експериментально досліджується новий генератор, що дозволяє просуватися в короткохвильову частину субміліметрового діапазону. Пристрій, що використовує принцип множення частоти, розроблений як модифікація генератора зворотної хвилі з гребінчастою сповільнюючою структурою (клинотрон). Секції модулятора електронного пучка (банчера) і генератора вихідного випромінювання (уловлювача) об’єднані в єдиний електровакуумний прилад – клинотрон-помножувач. (М.В. Мільчо, “Дослідження та проектування відбірника потужності для електровакуумного помножувача частоти субміліметрового діапазону хвиль,” Радіофизика та електроніка. Харків, т. 24, № 3, с. 45-60, Вересень 2019. https://doi.org/10.15407/rej2019.03.045. M.V. Milcho, K.V. Ilyenko, I.V. Lopatin, and [et al.], “Klynotron-multiplier for submillimeter waveband, Telecommunications and Radio Engineering, vol. 78, No. 2, pp. 137-152, January 2019. DOI: 10.1615/TelecomRadEng.v78.i2.50).
- Теоретично та експериментально продемонстровано ефективну роботу гіротрону з двома електронними потоками в низьковольтному режимі у діапазоні частот 300-400ГГц. У результаті експериментальних досліджень отримано вихідну потужність електромагнітного випромінювання на рівні 60 Вт на частоті 400 ГГц у гіротроні з прискорювальною напругою 5,4 кВ, у той час як мінімальна напруга генерації склала 2,4 кВ, що добре узгоджується з моделюванням. Показано можливість ще більшого зниження прискорювальної напруги. Розроблено компактну магнетронно-інжекторну гармату, що формує гвинтові електронні потоки з більшим пітч-фактором у діапазоні низьких напруг. (A. Kuleshov, E. Khutoryan, S. Kishko, [et. al], “Low-Voltage Operation of the Double-Beam Gyrotron at 400 GHz,” IEEE Transactions on Electron Devices, Volume: 67, Issue: 2, pp. 673-676, Feb. 2020. https://ieeexplore.ieee.org/document/8946900).
2018
В результаті проведених теоретичних та експериментальних досліджень було розроблено системи міліметрового та ТГц діапазонів на основі клинотронів та гіротронів для досліджень біологічних об’єктів за допомогою ЯМР-ДПЯ спектроскопії. Отримано залежності ширини спектральної лінії клинотронів ТГц діапазону від пульсацій прискорювальної напруги та визначено діапазон пульсацій напруги джерела живлення клинотрона, що забезпечує ширину спектральної лінії та потужність генерації, необхідні у ЯМР спектроскопії з динамічною поляризацією ядер. Вперше запропоновано та реалізовано стабілізацію параметрів випромінювання гіротронів з триелектродною МІГ за допомогою двоконтурного методу ПІД управління струмом та пітч-фактором пучка, що дозволило отримати нестабільність потужності та частоти генерації менше 0,1 % та 10-6 відповідно у гіротронах для ЯМР-ДПЯ спектроскопії з безперервною тривалістю експериментів більше 30 годин. (A. Likhachev, A. Danik, Yu. Kovshov and [et al.], “Compact radiation module for THz spectroscopy using 300 GHz continuous-wave clinotron,” Review of Scientific Instruments, vol. 90, issue 3, 034703, March 2019. https://doi.org/10.1063/1.5064796)
2017
- У наближенні сильного зовнішнього магнітного поля отримано аналітичні вирази першого порядку для скалярного потенціалу, що створюється пучком заряджених частинок, який розповсюджується у необмеженій у повздовжньому напрямку коаксіальній камері дрейфу, які враховують нелінійний вплив струму інжекції пучку. Знайдено зони значень струму інжекції пучка заряджених частинок, що розповсюджується у необмеженій у поздовжньому напрямку коаксіальній камері, які відповідають наявності декількох рішень нелінійного звичайного диференційного рівняння, котре описує розподіл скалярного потенціалу, що створює пучок у такій камері дрейфу. (T. Yatsenko, and K. Ilyenko, “Relativistic charged-particle beam scalar potential calculations for coaxial drift tube of infinite length,” Питання атомної науки і техніки. Серія: «Плазмова електроніка і нові методи прискорення, вип. 6(112), с. 91-95, 2017).
- Розроблено композитну фокусувальну систему з постійних магнітів і вставок із магнітом’якого матеріалу для сучасних компактних вакуумних електронних приладів клинотронного типу субміліметрового діапазону, яка має потенціал поліпшення щонайменше на чверть від маси поточної власної конструкції, зберігаючи необхідне значення супровідного магнітного поля, спрощуючи складання магнітної системи та зменшуючи її загальні габаритні розміри. Виготовлено композиційний магнітопровід з постійних магнітів та полюсних наконечників з покращеними масово-габаритними характеристиками для пакетованого магнетрону 8-мм діапазону, що працює в режимі просторової гармоніки. (К. Ільєнко, Ю. Новосел, Т. Яценко, “Оптимізація фокусувальної системи на постійних магнітах для клинотронів субміліметрового діапазону,” Електроніка та інформаційні технології, вип. 8, с. 118-126, 2017).
Публікації
Основні публікації
- 400 GHz Continuous-Wave Clinotron Oscillator / S.S. Ponomarenko, S.A. Kishko, E.M. Khutoryan, A.N. Kuleshov, V.V. Zavertanniy, I.V. Lopatin, B.P. Yefimov // IEEE Trans. on Plasma Science. – 2013. – V. 41, N. 1. – P. 82 – 86;
- Магнитная фокусирующая система интенсивных электронных пучков для клинотронов субмиллиметрового диапазона / Ефимов Б.П., Завертанный В.В., Кириченко Л.А., Кишко С.А., Кудинова Т.В., Кулешов А.Н., Пономаренко С.С., Забродский А.Ф. // Изв. ВУЗов. Прикладная нелинейная динамика. – 2012. – Т. 20, № 5. – С. 112-120.
- Development of 94 GHz BWO – klynotron with 3-stage grating / S.S. Ponomarenko, S.A. Kishko, E.M. Khutoryan, A.N. Kuleshov, B P. Yefimov // Telecommunications and Radio Engineering. – 2014. – Vol. 73, N. 3. – P. 271 – 280;
- Колебания в генераторе О-типа при возбуждении объемно-поверхностной моды резонатора с периодически неоднородной гребенкой / Э.М. Хуторян, С.С. Пономаренко, С.А. Кишко, А.Н. Кулешов, К.А. Лукин // Изв. ВУЗов. Прикладная нелинейная динамика. – 2013. – Т. 21, № 2. – С. 9 – 19;
- Low-voltage cyclotron maser / S.A. Kishko, S.S. Ponomarenko, A.N. Kuleshov, V.V. Zavertanniy, B.P. Yefimov, I. Alexeff // IEEE Trans. on Plasma Science. – 2013. – V. 41, N. 9. – P. 2475 – 2479.
- Кулешов А.Н. Формирование электронных потоков с криволинейным движением для приборов типа ЛСЭ и МЦР / А.Н. Кулешов, Б. П. Ефимов // Радиофизика и электроника: сб. научн. тр. / НАН Украины, Институт радиофизики и электроники им. А.Я. Усикова. – Харьков. – 2008. – Т. 13, Спец. выпуск. – С. 301 – 314.
- Разработка 75 ГГц планарного гиротрона с поперечным выводом энергии / А.Н. Кулешов, С.А. Кишко, М.Ю. Глявин, И.В. Зотова, И.В. Железнов, Н.С. Гинзбург, В.Н. Мануилов, В.Ю. Заславский // Радиотехника и электроника. – 2014. – Т. 59, № 7. – С. 722 – 727.
- Кишко С.А. Возбуждение колебаний конфокального резонатора низковольтным ленточным винтовым электронным пучком в миллиметровом диапазоне / С.А. Кишко, А.Н. Кулешов, Б.П. Ефимов // Вестник ХНУ. Серия «Радиофизика и электроника». – 2013. – № 23. – С. 14 – 19.
- Long-living plasma excited by electric discharge in water / M.O. Khorunzhiy, A.N. Kuleshov, B.P. Yefimov // IEEE Trans. on Plasma Science. – 2011. – V. 39, N. 11. – P. 2648 – 2649.
- Исследование структуры плазменных образований методом доплеровской локации / С. И. Хоменко, М. О. Хорунжий, А. Н. Кулешов, Б. П. Ефимов // Радиофизика и Электроника. – 2011. – T. 2(16), № 3. – С. 78 – 82.
- Research results and applications of torch discharge in the Goubau line / A.O. Puzanov, M.O. Khorunzhiy, A.N. Kuleshov, B.P. Yefimov // IEEE Trans. on Plasma Science. – 2011. – V. 39, N. 11. – P. 2878 – 2879.
- The properties of microwave discharge in the Goubau line / B.P. Efimov, A.N. Kuleshov, M.O. Khorunzhii, L.P. Mos’pan // High Temperature. – 2008. – V. 46, N. 6. – P. 874 – 880.
- Экспериментальное исследование сферообразных плазменных образований / А. А. Булгаков, Б. П Ефимов, А. Н. Кулешов, М. О. Хорунжий // Радиофизика и Электроника. – 2005. – T. 10, № 2. – С. 266 – 269.
- Magda I.I., Gadetski N.P., Kravtsova E.I., et al., Relativistic Magnetron of 8 mm Waveband // Вопросы атомной науки и техники. Серия «Плазменная электроника и новые методы ускорения». 2008, №4, с.18-20.
- Goryashko V.A. Hybrid planar free-electron maser in the magnetoresonance regime / V.A. Goryashko, K. Ilyenko, A. Opanasenko // Physical Review Special Topics – Accelerators and Beams. – 2009. – V. 12, No. 10. – P. 100701-1 – 100701-14.
- Goryashko V.A. Radiated and nonradiated electromagnetic fields in an FEL amplifier / V.A. Goryashko, K. Ilyenko, A.N. Opanasenko // Nuclear Instruments and Methods in Physics Research A. – 2010. – V. 620, Nos. 2-3. – P. 462 – 469.
- Goryashko V.A. Analysis and optimization of a free-electron laser with an irregular waveguide // Physical Review Special Topics – Accelerators and Beams. – 2011. – V. 14, No. 3. P.030703
- Ilyenko K. Three-dimensional model for Green’s function charged-particle-beam simulations in cylindrical geometry / K. Ilyenko, T. Yatsenko // IEEE Transactions on Plasma Science. – 2011. – V. 39, No. 2. – P. 659 – 667.
- Yatsenko T. Limiting current of axisymmetric relativistic charged-particle beam propagating in strong axial magnetic field in coaxial drift tube / T. Yatsenko, K. Ilyenko, G.V. Sotnikov // Physics of Plasmas. – 2012. – V. 19, No. 6. – P. 063107-1 – 063107-10.
- Ilyenko K. A novel representation for the static space-charge fields in waveguide excitation theory / K. Ilyenko, A. Opanasenko // Nuclear Instruments and Methods in Physics Research A. – 2014. – V. 745. – P. 88-90.
- P.Kulagin, V.D.Yeryomka «Optimal Conditions for Drift-Orbital Resonance in M-type Devices». IEEE Trans. Plasma Science, vol.32, 3, pp.1181-1186, June, 2004.
- -I. Kim, S.-G. Jeon, G.-J. Kim, J. Kim, V. D. Yeryomka, A. S. Tishchenko, and V. D. Naumenko Investigation of Millimeter-Wavelength 20-Vane Spatial-Harmonic Magnetron Using Three-Dimensional Particle-in-Cell Simulation. IEEE Trans. on Plasma Science – 2012. –Vol. 40 , № 8 – P.1966-1971.
- Орбіктрон – генератор дифракційного випромінювання. Патент України на корисну модель, UA 72435 U, МПК H01J 25/00 – u 2011 13230, заявл. 09.11.2011; опубл. 27.08.2012, Бюл. №16 Єрьомка В.Д., Мірошниченко В.С., Демченко М.Ю.
- В.Д. Ерёмка. Вакуумные источники электромагнитного излучения терагерцового интерва-ла частот: зигзаги развития от клинотрона до клиноорбиктрона // Изв. Вузов. Прикладная нелинейная динамика. 2013, №1 , – С.7-34.
- В.Д. Ерёмка, А.А. Кураев, А.К. Синицын. Орбиктрон – генератор и его модификации: модель и результаты расчета на частоте 180 ГГц // Радиофизика и электроника, 2013, т.4 (18), №4. – С.63-72.
Публікації за хронологією:
2023
Статті
- E. Khutoryan, A. Kuleshov, S. Ponomarenko, [et. al], “The Regime of the Efficiency Increase by Use of Long Circuits in the THz Cherenkov Oscillator,” IEEE Transactions on Electron Devices, vol. 70, no. 10, pp. 5319-5326, Oct. 2023. https://ieeexplore.ieee.org/abstract/ document/10216932
- S. Ponomarenko, H. Braune, E. Khutoryan, [et. al], “Operational Characteristics of the 175-GHz Continuous-Wave Clinotron,” IEEE Transactions on Electron Devices, vol. 70, no. 11, pp. 5921-5925, Nov. 2023. https://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/10268400
- A.E. Kogut, G. Annino, I.K. Kuzmichev, [et. al], “Omnidirectional millimeter-wavelength antennas based on segmental dielectric resonators which support whispering gallery modes,” Radio Physics and Radio Astronomy, vol. 28, no. 1, pp. 71-79. DOI: https://doi.org/ 10.15407/rpra28.01.071
- I.K. Kuzmichev, A.E. Kogut, B.I. Muzychishin, [et. al], “The TE01 wave excitation in a circular waveguide using higher-order modes of an open resonator,” Radio Physics and Radio Astronomy, vol. 28. no. 3, pp. 243-256, 2023. DOI: https://doi.org/10.15407/rpra28.03.243
- M.I. Dzyubenko, I.K. Kuzmichev, V.A. Maslov, V.P. Radionov, “ Laser cavity with a gradually expanding radiation beam in the active medium,” Radio Physics and Radio Astronomy, vol. 28. no. 4, pp. 329-337, 2023. DOI: 10.15407/rpra28.04.329
- І.К. Кузьмичов, Т.М. Наритник, Г.Л. Авдєєнко, [та інші], “Суматор потужностей на базі квазіоптичного відкритого резонатора як високостабильний генератор терагерцевого діапазону,” Інфокомунікаційні та комп’ютерні технології, № 1 (05). c. 1-12, 2023.
- G. Churyumov, S. Panchenko, A. Serkov, K. Trubchaninova, “An antenna for radiating and receiving short-pulse ultra-wideband signals,” Ìnformacìjno-keruûčì sistemi na zalìzničnomu transportì, vol. 28, no. 3, pp. 3–10, Sep. 2023, doi: https://doi.org/10.18664/ikszt.v28i3.290 094
- O. Kogut, S. Nosatiuk, Yu.Prokopenko, [et. al], “Determining the Permittivity of a High-Loss Liquid by Resonant Method in Ka-Waveband,” American Journal of Electromag- netics and Applications, vol. 1, no. 11. pp. 1-9, 2023. DOI: 10.11648/j.ajea.20231101.11
Розділи в колективних монографіях
- A. Kogut, N. Hussain, B. Benhmimou, [et. al], “WGMs Diffractive Emission for Mm-Wave All-Round Antennas with Internet of Things,” Artificial Intelligence and Blockchain in Industry 4.0 / Edited By Rohit Sharma, Rajendra Prasad Mahapatra, Gwanggil Jeon / WGMs diffractive emission for Mm-wave all-round antennas with Internet of Things. – CRC Press Taylor & Francis Group Chapman & Hall Book Pbl., 2023. 332 p. Chapter 9, 10 р. eBook ISBN 9781003452591. 1st Edition. DOI: https://doi.org/10.1201/97810 03452591
- G. Churyumov, N. Wang, W. Li, S. Qiu, “Chapter 3. A Magnetron with Two Energy Outputs: Simulation and Experiment,” Published in the International Book “Current Perspective Physical Research Vol. 2”, рр. 46-57, 2023. DOI: 10.9734/bpi/cppsr/v2/6384E
- G. Churyumov, T. Frolova, N. Wang, J. Qiu, “Chapter 4. A High-Power Source of Optical Radiation on the Base of an Electrodeless Sulfur Lamp with Microwave Excitation,” Published in the International Book “Current Perspective Physical Research Vol. 2,” pp. 59-70, 2023. DOI: 10.9734/bpi/cppsr/v2/6385
- G. Churyumov, T. Frolova, “Chapter 5. An Interference Method of Excitation of an Electrodeless Sulfur Lamp: Simulation and Experiment,” Published in the International Book “Current Perspective Physical Research Vol. 2”, pp. 71-86, 2023.DOI: 10.9734/bpi/cppsr/v2/ 6383E
Тези
- S. V. lasenko, S. Ponomarenko, E. Khutoryan, [et. al], “Sub-THz CW Clinotron Cavity Design,” 2023 24th International Vacuum Electronics Conference (IVEC), Chengdu, China, 2023, pp. 1-2. https://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/10156940
- E. Khutoryan, A. Kuleshov, S. Ponomarenko, [et. al], “THz Cherenkov Oscillator Efficiency Increase by Use of Long Structures,” 2023 24th International Vacuum Electronics Conference (IVEC), Chengdu, China, 2023, pp. 1-2. https://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/10157 891
- Gennadiy Churyumov, Shuang Qiu, Nan-nan Wang, “The Low-Voltage X, Ku, and W-Bands Magnetrons with Two Energy Outputs: New Possibilities,” 24th International Vacuum Electronics Conference (IVEC 2023), 25-28 April 2023 Chengdu, China, 2023. ivec2023.org.
- K. Lukin, E. Khutoryan, H. A. Cerdeira, “Current Instabilities in Vacuum Electron Devices and Semiconductor Avalanche Diodes for Generation of THz Oscillations,” 2023 International Conference on Optical MEMS and Nanophotonics (OMN) and SBFoton International Optics and Photonics Conference (SBFoton IOPC), Campinas, Brazil, 2023, pp. 1-4. https://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/10230944
- S. Ponomarenko, D. Moseev, T.Stange, [et. al], “Development and Commissioning of Upgraded Microwave Radiometer for CTS Diagnostics at W7-X Stellarator,” 5th European Conference on Plasma Diagnostics (ECPD 2023). Rethymno, Greece, April 23-27, 2023, pp. 1-2. https://hdl.handle.net/21.11116/0000-000D-0713-6
- E. Khutoryan, S. Ponomarenko, A. Kuleshov, K. Lukin, [et. al], “Electrodynamic Modes Interaction in Clinotron Cavity with Bi-Periodic Grating,” 35th URSI General Assembly and Scientific Symposium 2023 – Sapporo, Japan, 19-26 August, 2023, pp. 1-4. https://doi.org/ 10.46620/URSIGASS.2023.3177.OQEL4833
- D. Moseev, S. Ponomarenko, H.P. Laqua, [et. al], “Commissioning and first results of the 174 GHz collective 5 Thomson scattering diagnostic at Wendelstein 7-X,” 20th International Symposium on Laser-Aided Plasma Diagnostics (2023), Kyōto, Japan, Sept. 9-14, 2023, pp. 1-2. https://lapd20.nifs.ac.jp/LAPD20_program_abstracts_20230828.pdf
- О.А. Войтович, В.Є. Морозов, І.К.Кузьмичов, [та інші], “Двохполяризаційна когерентна РЛС Ka – діапазону для дослідження характеристик приземного шару атмосфери,” Тези доповідей 19 міжнародної конференції “Новітні технології для захисту повітряного простору”, Харків, Україна 12-13 квітня 2023, p. 483. https://hups.mil.gov.ua/assets/doc/ science/conference/19/xi%D1%85-conf-hnups.pdf
2022
Статті
- E. Khutoryan, A.N. Kuleshov, S. Ponomarenko, [et. al], “Hybrid Bulk-Surface Modes Excited by a Sheet Electron Beam in THz Cherenkov Oscillator,” IEEE Transactions on Electron Devices, vol. 69, issu. 6, pp. 3407-3412, 2022. https://ieeexplore.ieee.org/document/9765648
- H. Xiao, Yu Huang, X. Han, [et. al], “ Development and Initial Experimental Results of a Terahertz Pulsed Field Gyrotron in the WHMFC,” IEEE Transactions on Electron Devices, vol. 69, no. 9, pp. 5242-5247, 2022. https://ieeexplore.ieee.org/document/9837884
- A. Ye. Kogut, І.К. Кузьмичов, R. S. Dolya, S.O. Nosatiuk, “Millimeter-wave technique based on whispering gallery modes dielectric resonators: new solutions and applications,” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 81, no. 2, pp. 1-12, 2022. DOI:10.1615/ TelecomRadEng.2022038 479
- І.К. Kuzmichev, B.I. Muzychishin, А.Yu. Popkov, [et. al], “The Resonant Sys- tem of a Sub-Tera- hertz Local Oscillator,” Radio Physics and Radio Astronomy, vol. 27, no 1, pp. 64—74, 2022. DOI: 15407/rpra27.01.064
- D.V. Atamanskiy, V.P. Riabukha, O.A. Voitovych, [et. al], “Parameters estimation of unimodal spectra of random processes by the spectrum of their compound,” Telecommunication and Radio Engineering, vol. 80, no. 10, pp. 55-73, 2022. DOI: https:// doi.org/10.1615/TelecomRadEng.2022039144
- A.A. Breslavets, L. Rong, Z. Gang, [et. al], “Hemispherical X band microwave small sized open resonator for wide range from 1 to 20 permittivity characterization of solid-state dielectrics,” Low Temperature Physics, vol. 48, no. 1, С.43-50, 2022, DOI: https://doi.org/ 10.1063/10.0008963.
- A.A. Breslavets, Z.E. Eremenko, G.O. Rudnev, [et. al], “Small-sized X-band open resonator for wide-range permittivity measurements of solid-state dielectrics,” Low Temperature Physics, vol. 48, no. 12, pp.1055-1061, 2022. DOI: https://doi.org/ 10.1063/10.0015115
- Д. Атаманский, В.П. Рябуха, О.А. Войтович, [та інші], “Розпізнавання атмосферних утворень за параметрами адаптивного ґратчастого фільтра,” Visnyk NTUU KPI Seriia – Radiotekhnika, Radioaparatobuduvannia, №88, с. 15-23. 2022. DOI:https://doi. org/10.20535/RADAP.2022.88
- I.K. Kuzmichev, A.E. Kogut, B.I.Muzychishin, [et. al], “Features of the TE01 Wave Excitation in a Composite Open Resonator,” American Journal of Engineering Research (AJER), vol. 11, no. 9, pp. 55-67. 2022.
- E. Khutoryan, A. Kuleshov, “Scientific Ukraine during Russian Military Invasion,” Journal of Japanese Scientists, vol. 57, no. 5, p. 47, 2022. https://www.jstage.jst.go.jp/article/jjsci/57/ 5/57_47/_article/-char/en
Розділи в колективних монографіях
- G. Churyumov, Shuang Qiu, Nan-nan Wang, Wei Li, [et. al], “Simulation and Experiment of Rising-Sun Resonant Structures Fabricated for X and Ku Ranges Magnetrons with Two Outputs of Energy. Chapter 11,” In the book “New Trends in Physical Science Research” Vol. 6, Editor(s) Prof. Shi-Hai Dong 15 June 2022, pp. 103-111. https://doi.org/10.9734/bpi/ ntpsr/v6/2519A
Тези
- E. Khutoryan, K. Lukin, A. Kuleshov, [et. al], “The 3D Study of the Hybrid Bulk-Surface Eigen Modes in the THz Cherenkov Oscillator,” 2022 23rd International Vacuum Electronics Conference (IVEC), Monterey, CA, USA, 2022, pp. 502-503. https://ieeexplore.ieee.org/ abstract/document/10292384
- S. Ponomarenko, A. Likhachev, S. Vlasenko, [et. al], “Regime of Traveling Wave Amplification in the Oversized Circuit with Nonuniform Grating,” 2022 23rd International Vacuum Electronics Conference (IVEC), Monterey, CA, USA, 2022, pp. 500-501. https:/ /ieeexplore.ieee.org/abstract/document/10292395
- S. Vlasenko, S.Ponomarenko, Y. Kovshov, [et. al], “The Gain Analysis of the 345 GHz Traveling-Wave Amplifier with Nonuniform Grating,” 2022 47th International Conference on Infrared, Millimeter and Terahertz Waves (IRMMW-THz), Delft, Netherlands, 2022, pp. 1-2. https://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/9895800
- F. Omari, N. Hussain, B. Benhmimou, [et. al], “Only-Metal Ultra-Small Circular Slot Antenna for 3U CubeSats,” 2022 13th International Conference on Computing Communication and Networking Technologies (ICCCNT), October 03-05 2022: conf. proc. – Kharagpur, India, 2022. – P. 1-6. DOI: 10.1109/ICCCNT54827.2022. 9984579
- G.I.Churyumov, S. Qiu, N. Wang, W. Li, “A Method of Experimental Measurement of the Frequency Stability in a Magnetron,” 2022 International Conference on Microwave and Millimeter Wave Technology (ICMMT 2022). May 22-25, 2022, Harbin, China. 2022.
- G. Churyumov, Shuang Qiu, Nan-nan Wang, “The Low-Voltage Magnetrons with Two Energy Outputs,” 23th International Vacuum Electronics Conference (IVEC 2022), (25-29 April 2022 Monterey, California),
- S. Ponomarenko, D. Moseev, T. Stange, [et. al], “Radiation Pattern Measurements of Corrugated Horn Antenna for 175 GHz CTS Diagnostics at Wendelstein 7-X,” 2022 IEEE 2nd Ukrainian Microwave Week (UkrMW), Ukraine, 2022, pp. 242-245. https:// ieee.org/document/10037162
- E. Khutoryan, S.Vlasenko, A. Kuleshov, [et. al], “Hybrid Bulk-Surface Modes Excited in the THz Cherenkov Oscillator with the Double Grating,” 2022 IEEE 2nd Ukrainian Microwave Week (UkrMW), Ukraine, 2022, pp. 238-241. https://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/ 10037038
- S. Vlasenko, A. Likhachev, Y. Kovshov, [et. al], “High Performance Dispenser Cathode for the THz Clinotron Tubes,” 2022 IEEE 2nd Ukrainian Microwave Week (UkrMW), Ukraine, 2022, pp. 234-237. https://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/10037142
- Ковшов Ю., Власенко С., Кишко С., [та інші], “Моделювання електронно-хвильової взаємодії в трьох-секційному підсилювачі біжучої хвилі з неоднорідною гребінкою ТГц діапазону частот,” Міжнародна конференція «Ужгородська школа з атомної фізики та квантової електроніки» до 100-річчя від дня народження професора Івана Прохоровича Запісочного, Ужгород, 26-27 травня 2022, с. 1-4.
- B.I. Muzychishin, I.K. Kuzmichev, O.B. Senkevych, S.A. Pogarsky, “Spectrum of OR Oscillations with a Segment of a Circular Waveguide,” 2022 IEEE 9th International Conference “Problems of Info communications Science and Technology” (PIC S&T ‘2022), October 10-12, 2022: conf. proc., Kyiv, Ukraine, 2022, рр. 524-528. DOI: 10.1109/ PICST57299.2022.1023 8663
- O. Kogut, Е. Kogut, I. Kuzmichev, [et. al], “40.5-42.5 GHz Band Antenna based on the Dielectric Resonator Using Whispering Gallery Modes,” 2022 IEEE 41th International Conference on Electronics and Nanotechnology (ELNANO), October 10-14, 2022: conf. proc., Kyiv, Ukraine, 2022, рр. 520-523. DOI: 10.1109/ELNANO54667.2022. 992710624I.
- I. Kuzmichev, T. Narytnyk, A. Popkov, [et. al], “Resonator of the Extremely High Frequency Range for Power Summation,” Conference on Electronics and Nanotechnology (ELNANO), October 10-14, 2022: conf. proc., Kyiv, Ukraine, 2022, pp. 524-528. DOI: 10.1109/ELNANO 54667.2022. 9927061
- O. Voitovych, V. Morozov, I. Kuzmichev, “Distortion of Weather Radar Signals at the Presence of Precipitation on the Emitting Surface of Antennas,” 2022 IEEE 2nd Ukrainian Micro- wave Week (UkrMW), November 14-18, 2022: conf. proc., Kharkiv, Ukraine, 2022, pp. 1-4. DOI: 10.1109/UkrMW58013.2022.100 37071
- B. Muzychishin, I. Kuzmichev, O. Voitovych, [et. al], “Spectrum of OR Oscillations with Aperture Excitation Method,” 2022 IEEE 2nd Ukrainian Micro- wave Week (UkrMW), November 14-18, 2022: conf. proc., Kharkiv, Ukraine, 2022, pp. 1-4. DOI: 10.1109/UkrMW 58013.2022.100 37094
- M.I. Dzyubenko, V.P. Radionov, V.A. Maslov, I.K. Kuzmichev, “Smooth expansion of the radiation beam aperture in a laser cavity,” 2022 IEEE 2nd Ukrainian Micro- wave Week (UkrMW), November 14-18, 2022: conf. proc. – Kharkiv, Ukraine, 2022. – P. 1-4. DOI: 10.1109/UkrMW58013.2022.100 37113
- І.К. Кузьмичов, О.Є. Когут, “Застосування відкритих резонаторів для дослідження властивостей метаматеріалів у ВВЧ діапазоні,” Шістнадцята міжнародна науково-технічна конференція “Перспективи Телекомунікацій”, 11-15 квітня 2022 року, Київ, Україна, c. 30-33.
- О.А. Войтович, І.К. Кузьмичов, О.О. Костенко, [та інші], “Напівсферичний резонатор ВВЧ діапазону,” XVIII Міжнародна наукова конференція Харківського національного університету Повітряних Сил імені І. Кожедуба “Новітні технології – для захисту повітряного простору”, Липень 27-28, 2022: Тези доповідей, Харків, Україна, 2022, c. 489. (660 с.).
2021
Статті
- S. Ponomarenko, A. Likhachev, S. Vlasenko, [et. al], “Traveling-Wave Amplification in a Circuit with Nonuniform Grating,” IEEE Transactions on Electron Devices, vol. 68, no. 10, pp. 5232-5237, Oct. 2021. https://ieeexplore.ieee.org/document/9524835
- E. Khutoryan, A. Kuleshov, S. Kishko, [et. al], “Increase of Gyrotron Output Power at High-Order Axial Mode Through an After-Cavity Excitation of the Next Transverse Mode,” Journal of Infrared, Millimeter and Terahertz Waves, vol. 42, issue 6, pp. 684–700, 2021. https:// link.springer.com/article/10.1007/s10762-021-00798-3
- E. Khutoryan, A. Kuleshov, S. Ponomarenko, [et. al], “Efficient Excitation of Hybrid Modes in a THz Clinotron,” Journal of Infrared, Millimeter and Terahertz Waves, Vol. 42, Issue 6, pp. 671–683, 2021. https://link.springer.com/article/10.1007/s10762-021-00800-y
- A. Likhachev, Yu. Kovshov, S. Kishko, [et. al], “Supply voltage control for guaranteed performance of compact terahertz vacuum electron devices,” Review of Scientific Instruments, vol.92, no. 12, p. 124704, 2021. https://doi.org/10.1063/5.0070533
- І.К. Kuzmichev, B.I. Muzychishin, A.Y. Popkov, [et. al], “Summation of Powers in Open Resonator with Slotted Coupling Elements,” Advanced Electromagnetics, vol. 10, no. 3, pp. 7-13. 2021. DOI: https://doi.org/10.7716/aem.v10i3.1721
- S.B. Maltsev, M.V. Shcherbakov, O.A. Voitovych, [et. al], “Investigation and tuning procedure of Ka-band phased antenna array,” Radioelectronics and Communications Systems, vol. 64, no. 9, pp. 501-508. 2021. DOI: https://doi.org/10.20535/S0021347021090 053
Монографії та розділи в колективних монографіях
- Microwave Heating – Electromagnetic Fields Causing Thermal and Non-Thermal Effects, Edited by Gennadiy I. Churyumov, IntechOpen, 2021. – 189 p. (ISBN978-1-83968-227-8) https://mts.intechopen.com/booksprocess/aboutthebook/chapter/219149/book/10089
- S. Ponomarenko, S. Kishko, A. Likhachev, [et. al], “Electromagnetic sources for THz imaging and DNP NMR spectroscopy,” Institution of Engineering and Technology Electromagnetic Waves and Antennas for Biomedical Applications, 2021, pp. 77-123. ISBN 978-1-83953-167-5. https://digital-library.theiet.org/content/books/10.1049/pbhe033e_ch3
- T. Frolova, G.I. Churyumov, V. Buts, [et. al], “Chapter 6. Microwave Heating of Low-Temperature Plasma and Its Application,” Edited by Gennadiy I. Churyumov, IntechOpen, 189 p., 2021. (ISBN 978-1-83968-227-8). (https://dx.doi.org/10.5772/intechopen.87921) https://mts.intechopen.com/booksprocess/aboutthebook/chapter/219149/book/10089
Тези
- E. Khutoryan, A. Kuleshov, A. Fedotov, [et. al], “Influence of the Aftercavity Interaction on the Output Power of a Gyrotron Operating at a High-Order Axial Mode,” 2021 22nd International Vacuum Electronics Conference (IVEC), Rotterdam, Netherlands, pp. 1-2, 2021. https://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/9722446
- A. Likhachev, S.PonomarenkoS. Kishko, [et. al], “Development and Test of 175 GHz Clinotron Tube,” 2021 22nd International Vacuum Electronics Conference (IVEC), Rotterdam, Netherlands, pp. 1-2. 2021. https://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/97225 52
- A. Fedotov, M. Glyavin, M. Proyavin, [et. al], “Low-voltage Gyrotron as Simple Mm-Wave Source,” 2021 22nd International Vacuum Electronics Conference (IVEC), Rotterdam, Netherlands, pp. 1-2, 2021. https://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/9722454
- S. Ponomarenko, A. Likhachev, V. Stoyanova, [et. al], “Simulation and Design of 300 GHz CW Clinotron Oscillator on Hybrid Surface-Volume Modes,” 2021 22nd International Vacuum Electronics Conference (IVEC), Rotterdam, Netherlands, pp. 1-2, 2021. https://ieeexplore. ieee.org/abstract/document/9722445
- L. Wang, A. Al-Jumaily, O. Kuleshov, [et. al], “Molecular and Mechanical Pathways in Airway Smooth Muscle Relaxation,” ISBIP’21: Proceedings of the 6th International Conference on Biomedical Signal and Image Processing, pp. 26-32. 2021. https://dl.acm. org/doi/abs/10.1145/3484424.3484429
- L. Wang, A. Al-Jumaily, O. Kuleshov, [et. al], “Compact Breathing Sensor with Humidified Air Delivery,” ISBIP’21: Proceedings of the 6th International Conference on Biomedical Signal and Image Processing, pp. 33-39. 2021. https://dl.acm.org/doi/abs/10.1145/3484424. 3484430
- S. Ponomarenko, A. Likhachev, Y. Kovshov, V. Stoyanova, [et. al], “Mode Interaction in Clinotron with Periodically Modified Grating,” 2021 46th International Conference on Infrared, Millimeter and Terahertz Waves (IRMMW-THz), Chengdu, China, pp. 1-2, 2021. https://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/9567573
- A. Likhachev, Yu. Kovshov, S.Ponomarenko, [et. al], “Effect of Grating Thermal Expansion on the THz Clinotron Operation,” 2021 46th International Conference on Infrared, Millimeter and Terahertz Waves (IRMMW-THz), Chengdu, China, pp. 1-2, 2021.https:// ieeexplore.ieee.org/abstract/document/9566820
- G. Churyumov, S. Qiu, N. Wang, and W. Li, “ Theory and Practice of Creating a Two Energy Outputs Magnetron,” 2021 2nd International Symposium on Automation, Information, and Computing (ISAIC 2021). Beijing Jiaotong University December 3rd-6th, 2021. Beijing, China. – 2021.
- G. Churyumov, Shuang Qiu, Nan-nan Wang, [et. al], “Simulation and Design of Rising-Sun Anode Blocks for Magnetrons with Two Outputs of Energy,” The 3rd International Conference on Modeling, Simulation, Optimization, and Algorithm. Nov. 12-14, 2021 Sanya, China. – 2021.
- О.О. Костенко, О.А. Войтович, В.П. Мальцев, В.Є. Морозов, “Поляризаційні хвилеводні пристрої метеорологічного радара мікрохвильового діапазону,” 17 міжнародна конференція “Новітні технології для захисту повітряного простору”, Харків, Україна 14-15 квітня 2021 р. С.325. https://www.hups.mil.gov.ua/assets/doc/ science/conference/17/xvii-conf-hnups.pdf
- О.А. Войтович, О.О. Костенко, В.П. Мальцев, В.Є. Морозов, “НВЧ тракт скануючого аеродромного метеорологічного радара мікрохвильового діапазону,” 17 міжнародна конференція “Новітні технології для захисту повітряного простору”, Харків, Україна 14-15 квітня 2021 р. С.325. https://www.hups.mil.gov.ua/ assets/doc/science/conference/ 17/ xvii-conf-hnups.pdf
- Б.Н. Лєсков, О.А. Войтович, С.М. Лабазов, “Вимоги до сучасних наземних метеорологічних радарів,” 17 міжнародна конференція “Новітні технології для захисту повітряного простору”, Харків, Україна 14-15 квітня 2021 р. С.325. https:// www.hups.mil.gov.ua/assets/doc/science/conference/17/xvii-conf-hnups.pdf
- О.А. Войтович, О.О. Костенко, В.Є. Морозов, “ Радіолокаційний комплекс для дослідження зсуву вітру в приземному шарі атмосфери,” 17 міжнародна конференція “Новітні технології для захисту повітряного простору”, Харків, Україна 14-15 квітня 2021 р. С.325. https://www.hups.mil.gov.ua/assets/doc/science/conference/17/xvii-conf-hnups.pdf
- A. Breslavets, Z. Eremenko, O.Voitovch, [et. al], “Hemispherical microwave X-band Fabry-Perot resonator for determining in wide band of dielectric parameters of solid materials,” II International Advanced Study Conference Condensed Matter and Low Temperature Physics CM<P 2021, 6 – 12 June 2021, Kharkiv, Ukraine. P. 166. https://www.ilt.kharkov.ua/ cmltp2021/doc/ProgramCM<P2021.pdf
Патенти
- І.К. Кузьмичов, Б.І. Музичишин, О.Ю. Попков, О.В. Май, “ Генератор НВЧ,” Патент на винахід 122926 Україна, МПК7 Н03В7/14. Заявник та патентовласник ІРЕ им. О.Я. Усикова НАН Україны. – № а 2018 13106; заявл. 29.12.2018; опубл. 201. 2021. Бюл. № 3, 2021 р.
- Л.П. Мосьпан, І.К. Кузьмичов, “Хвилевідний фільтр,” Патент на корисну модель 148039 Україна, МПК7 Н01Р1/00, Н01Р1/ 16, Н01Р3/00, Н10Р3/12. Заявник та патентовласник ІРЕ им. О.Я. Усикова НАН Україны. – № u 2020 08357; заявл. 28.12.2020; опубл. 30.06.2021. Бюл. № 26, 2021 р.
2020
Статті
- A. Kuleshov, E. Khutoryan, S. Kishko, [et. al], “Low-Voltage Operation of the Double-Beam Gyrotron at 400 GHz,” IEEE Transactions on Electron Devices, Volume: 67, Issue: 2, pp. 673-676, Feb. 2020. https://ieeexplore.ieee.org/document/8946900
- S. Ponomarenko, A. Likhachev, V. Stoyanova, [et. al], “Spectral Characteristics of THz CW Clinotrons,” IEEE Transactions on Electron Devices, vol. 67, issue 12, pp. 5766 – 5770, Dec. 2020. https://ieeexplore.ieee.org/document/9248643
- M. T. Islam, A. Ye. Kogut, I.K. Kuzmichev, [et. al], “Determination of the Moisture Content in Walnuts Using Microwave Nondestructive Technique,” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 79, no. 6, pp. 509-520, 2020. DOI:10.1615/TelecomRadEng.v79. i6.50
- T.M. Narytnyk, I.K. Kuzmichev, A.T. Orlov, [et. al], “Design and modeling of bandpass filters on coaxial resonators for the cellular communication systems,” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 79, no. 13, рр. 1121-1127, 2020. DOI: 10.1615/Telecom RadEng.v79.i13. 20
- М.В. Мільчо, К.В. Ільєнко, “Помножувач частоти у субміліметровому діапазоні хвиль. Частина 1. Умови одночасного збудження двох мод із кратними частотами у системі сповільнення хвиль генераторів О-типу,” Радіофізика та електроніка, т. 25, № 4, с. 38–53, 2020, https://oaji.net/articles/2020/8456-1607888623.pdf
- М.В. Мільчо, К.В. Ільєнко, “Помножувач частоти у субміліметровому діапазоні хвиль. Частина 2. Обґрунтування моделі компактних електронних ущільнень, які існують тривалий час,” Радіофізика та електроніка, т. 25, № 4, с. 54–65, 2020. https://oaji.net/ articles/2020/8456-1607888623.pdf
- О.О. Пузанов, “Застосування факельного розряду і парогенератора для шоопування поверхонь матеріалів,” Радіофізика та електроніка, Т. 25, № 4, с. 66–79, 2020. DOI: http://doi.org /10.15407/rej2020.04.066
- I. Kuzmichev, A. Tsykhmystro, “Multipurpose Rechargeable Battery Module,” American Journal of Engineering Research (AJER), vol. 9, no. 3, pp. 114-121, 2020.
Тези
- E. Khutoryan, S. Ponomarenko, S. Kishko, [et. al], “Efficient Regime of Hybrid Surface-Radiating Waves in a THz Clinotron,” IEEE 21st International Conference on Vacuum Electronics (IVEC), Monterey, CA, USA, pp. 155-156, 2020. https://ieeexplore.ieee.org/abstract/ document/9520601
- B. Bekirov, S.N. Terekhin, V.V. Zavertanniy, [et. al], “Ka band 20-vane non-p-mode magnetron,” 2020. IEEE 21st International Conference on Vacuum Electronics (IVEC) https://ieeexplore.ieee.org/document/9520622
- A. Likhachev, S. Ponomarenko, S. Kishko, [et. al], “THz Imaging System Based on Frequency-Tunable 140 GHz Clinotron and Quasi-Optical Antenna,” 2020 IEEE Ukrainian Microwave Week (UkrMW), Kharkiv, Ukraine, pp. 946-949, 2020. https://ieeexplore.ieee.org/abstract/ document/9252570
- A. Likhachev, S. Kishko, S. Ponomarenko, [et. al], “Low-Voltage Adiabatic Magnetron Injection Gun for 400 GHz Gyrotron,” 2020 IEEE Ukrainian Microwave Week (UkrMW), Kharkiv, Ukraine, pp. 950-953, 2020. https://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/9252629
- A. Likhachev, S. Ponomarenko, S. Kishko, [et. al], “THz Clinotron Operating in New Regime of Hybrid Surface-Volume Mode with Wide Frequency Tuning Range,” 2020 IEEE Ukrainian Microwave Week (UkrMW), Kharkiv, Ukraine, pp. 1-4, 2020. https://ieeexplore.ieee.org/ abstract/document/9252641
2019
Статті
- A.A. Likhachev, A.A. Danik, Yu.S. Kovshov, [et. al], “Effect of Electron Beam Velocity Spread in a Clinotron,” IEEE Transactions on Electron Devices, vol. 66, no. 3, pp. 1540-1544, 2019. https://ieeexplore.ieee.org/document/8624399
- A.A. Likhachev, A.A. Danik, Yu.S. Kovshov, [et. al], “Compact radiation module for THz spectroscopy using 300 GHz continuous-wave clinotron,” Review of Scientific Instruments, vol. 90, no. 3, p. 034703, 2019. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30927777/
- S. Mitsudo, M. Glyavin, E. Khutoryan, [et. al], “An Experimental Investigation of a 0.8 THz Double-Beam Gyrotron,” Journal of Infrared, Millimeter, and Terahertz Waves, vol. 40, no. 11, pp. 1114-1128, 2019. https://link.springer.com/article/10.1007/s10762-019-00629-6
- T. Yatsenko, G.Sotnikov, S. Portillo, K. Ilyenko, “Relativistic charged-particle beam space-charge limited current in finite length coaxial drift tube,” IEEE Tran. Plasma Sci., vol. 47, no. 5, pp. 2602–2608. 2019. https://ieeexplore.ieee.org/document/8692756
- M.V. Milcho, K. Ilyenko, I.V. Lopatin, [et. al], “Clinotron-multiplier for submillimeter waveband,” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 78, no. 2, pp. 137–152. 2019. https://www.dl.begellhouse.com/journals/0632a9d54950b268,1d73718c15db783a,3b6583d456d0ba43.html
- О.О. Лихачов, О.О. Даник, Ю.С. Ковшов, [та ін.], “Розробка компактних генераторних комплексів на основі клинотронів терагерцового діапазону в ІРЕ ім. О.Я. Усикова НАН України,” Радіофізика та електроніка, Т. 24, № 2, с. 33-48, 2019. http://re-journal.org.ua/ru/archive/2019/2/03
- В.В. Завертанний, К. Ільєнко, Т. Яценко, “Магнітопровід для магнетрону міліметрового діапазону з осьовим кріпленням катоду,” Електроніка та інформаційні технології, вип. 12, с. 128–132. 2019. http://publications.lnu.edu.ua/collections/index. php/ electronics/article/view/2988/3123
- М.В. Мильчо, “Дослідження та проектування відбірника потужності електровакуумного помножувача частоти субміліметрового діапазону,” Радіофізика та електроніка, Т. 24, № 3, с. 45-60, 2029. http://re-journal.org.ua/en/archive/2019/3/05
Тези
- A.A. Danik, A.A. Likhachev, S. Ponomarenko, [et. al], “Application of Clinotron Scheme for THz Traveling-Wave-Tubes,” 44th International Conference on Infrared, Millimeter, and Terahertz Waves (IRMMW-THz), Paris, France, pp. 1-2, 2019. https://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/8873690
- E.M. Khutoryan, S. Ponomarenko, S.A. Kishko, [et. al], “THz Cherenkov Oscillator with Surface-Radiating Modes,” 44th International Conference on Infrared, Millimeter, and Terahertz Waves (IRMMW-THz), Paris, France, 2019, pp. 1-2, 2019. https://ieeexplore.ieee. org/abstract/document/8874184
- A. Bandurkin, M. Fokin, E. Glyavin, [et. al], “An Experimental Investigation of a 0.8 THz Gyrotron with an Improved Mode Selection,” 44th International Conference on Infrared, Millimeter, and Terahertz Waves (IRMMW-THz), Paris, France, pp. 1-2, 2019. https:// ieeexplore.ieee.org/abstract/document/8874170
- A.A. Danik, A.A. Likhachev, S.S. Ponomarenko, [et. al], “Compact THz Continuous-Wave Clinotron Oscillators,” 44th International Conference on Infrared, Millimeter, and Terahertz Waves (IRMMW-THz), Paris, France, pp. 1-2, 2019. https://ieeexplore.ieee.org/abstract/ document/8874578
- B. Bekirov, S.N. Teryokhin, V.V. Zavertanny, [et. al], “20-vane unstrapped 8-mm magnetron operation in non-π-type mode,” 2019 44th International Conference on Infrared, Millimeter, and Terahertz Waves (IRMMW-THz). https://ieeexplore.ieee.org/document/8874483
- I. Chavez, E. Schamiloglu, K. Ilyenko, [et. al], “Design of a long pulse high energy water transmission line to drive HPM sources,” The 2019 IEEE Pulsed Power and Plasma Science Conference (PPPS). https://indico.cern.ch/event/727938/contributions/3358068/
2018
Статті
- E. Khutoryan, Yu. Kovshov, A. Likhachev, [et. al], “Excitation of Hybrid Space-Surface Waves in Clinotrons with Non-uniform Grating,” Journal of Infrared, Millimeter, and Terahertz Waves, vol. 39, issue 3, pp. 236–249, 2018. https://link.springer. com/article/10.1007/s10762-017-0453-3
- Y. Kovshov, S.Ponomarenko S. Kishko, [et. al], “Numerical Simulation and Experimental Study of Sub-THz and THz CW Clinotron Oscillators,” Journal of Infrared, Millimeter, and Terahertz Waves, vol. 39, no. 11, pp. 1055-1064, 2018. https://link.springer.com/ article/ 10.1007/s10762-018-0534-y
- Y. Kovshov, S. Ponomarenko, S. Kishko, “Effect of Mode Transformation in THz Clinotron,” Journal of Infrared, Millimeter, and Terahertz Waves, vol. 39, no. 11, pp. 1055-1064, 2018 https://link.springer.com/article/10.1007/s10762-018-0534-y
- O. Puzanov, “Two-frequency approach to determine a torch discharge resistance within M.S. Neiman equivalent circuit with added equivalent inductance of the discharge,” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 77, no. 15, pp. 1375-1388. 2018. DOI: 10.1615/TelecomRadEng. v77. i15.80
- O. Puzanov, “Numerical analysis of the two-frequency approach to determine torch discharge resistance with or without its equivalent inductance being taken into account,” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 77, no. 16, pp. 1471-1484. 2018. DOI: 10.1615/TelecomRadEng. v77. i16.60
Тези
- M.V. Milcho, K. Ilyenko, V.V. Zavertanniy, [et. al], “The sub-THz clinotron-multiplier,” 2018 IEEE International Vacuum Electronics Conference (IVEC) https://ieeexplore.ieee. org/document/ 8391562
- T. Yatsenko, V.Zavertanniy, K. Ilyenko, “Permanent magnet focusing system for MM waveband magnetron with axial cathode support,” 2018 IEEE International Vacuum Electronics Conference (IVEC) https://ieeexplore.ieee.org/document/8391625
- Y. Kovshov, S. Ponomarenko, S. Kishko, [et. al], “Demonstration of a mode transformation effect in 300-GHz CW clinotron,” 2018 IEEE 17th International Conference on Mathematical Methods in Electromagnetic Theory (MMET), Kyiv, Ukraine, 2018, pp. 254-257. https://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/8460346
- Y. Kovshov, Ponomarenko, S. Kishko, [et. al], “Tracking Analysis of a Sheet Electron Beam for Clinotron Tube,” 2018 IEEE 17th International Conference on Mathematical Methods in Electromagnetic Theory (MMET), Kyiv, Ukraine, 2018, pp. 330-333. https:// ieeexplore.ieee.org/abstract/document/8460387
- Y. Kovshov, Ponomarenko, S. Kishko, [et. al], “Electron Beam Velocity Spread Effect on a Clinotron Operation,” 2018 IEEE 17th International Conference on Mathematical Methods in Electromagnetic Theory (MMET), Kyiv, Ukraine, pp. 326-329, 2018. https:// ieeexplore.ieee.org/abstract/document/8460245
- A.O. Puzanov, A.N. Kuleshov, Yu.S. Kovshov, SPonomarenko, “Torch Discharge Active Resistance Determination Considering Its Equivalent Inductance. Part I—Analytics,” 2018 IEEE 17th International Conference on Mathematical Methods in Electromagnetic Theory (MMET), Kyiv, Ukraine, pp. 334-337, 2018. https://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/ 8460367
- A.O. Puzanov, A.N. Kuleshov, Yu.S. Kovshov, SPonomarenko, “Torch discharge active resistance determination considering its equivalent inductance. Part II—Numerical analysis,” 2018 IEEE 17th International Conference on Mathematical Methods in Electromagnetic Theory (MMET), Kyiv, Ukraine, 2018, pp. 338-341. https://ieeexplore.ieee.org/ document/ 8460295
2017
Статті
- Y. Kovshov, S. Ponomarenko, S. Kishko, [et. al], “High frequency ohmic losses in terahertz frequency range cw klynotrons,” Telecommunications and Radio Engineering, vol. 76, issue 10, pp. 929-940, 2017. https://www.dl.begellhouse.com/journals/0632a9d54950b268,44d154 9e5aeabca5,6aa321856d7109eb.html
- T. Idehara, M. Glyavin, A.Kuleshov, S. Sabchevski, [et. al], “A novel THz-band double-beam gyrotron for high-field DNP-NMR spectroscopy,” Review of Scientific Instruments, vol. 88, 094708, 2017. https://doi.org/10.1063/1.4997994
- E.M. Khutoryan, T. Idehara, A. Kuleshov, [et. al], “Simultaneous Stabilization of Gyrotron Frequency and Power by PID Double Feedback Control on the Acceleration and Anode Voltages,” Journal of Infrared, Millimeter, and Terahertz Waves, vol. 38, issue 7, pp. 813–823, July 2017. https://link.springer.com/article/10.1007/s10762-017-0374-1
- T. Yatsenko, K. Ilyenko, “Relativistic charged-particle beam scalar potential calculations for coaxial drift tube of infinite length,” Problems of Atomic Science and Technology, № 6(112), pp. 91–95, http://dspace.nbuv.gov.ua/bitstream/handle/123456789/136199/21-Yatsenko.pdf
- К. Ільєнко, Ю. Новосел, “Оптимізація фокусувальної системи на постійних магнітах для клинотронів сібміліметрового діапазону,” Електроніка та інформаційні технології, вип. 8, с. 118–126, 2017. http://elit.lnu.edu.ua/pdf/8_14.pdf
- А.О. Пузанов, Е.С. Герасименко, Л.В. Карпова, “Измерительная установка для определения кратковременной нестабильности частоты СВЧ генераторов. Методика измерений,” Вісник Хмельницького національного університету (до 2005 р. – Технологічний університет Поділля), серія: Технічні науки. – Хмельницький, вип. 3 (249), с. 136-142, 2017.
Тези
- T. Idehara, M. Glyavin, A.Kuleshov, [et. al], “Experimental study of a THz band double-beam gyrotron,” 42nd International Conference on Infrared, Millimeter, and Terahertz Waves (IRMMW-THz), Cancun, Mexico, 2017, pp. 1-2, doi: 10.1109/IRMMW-THz.2017.8067005
- T. Yatsenko; K. Ilyenko; G.Sotnikov, [et. al], “Relativistic charged-particle beam limiting current in bounded coaxial drift tube,” 2017 Eighteenth International Vacuum Electronics Conference (IVEC) https://ieeexplore.ieee.org/document/8289493
- K. Ilyenko, Yu. Novosel, T. Yatsenko, “Optimised permanent magnet focusing system for Sub-THz clinotrons,” 2017 Eighteenth International Vacuum Electronics Conference (IVEC) https://ieeexplore.ieee.org/document/8289492
- Yu. Kovshov, S. Ponomarenko, S. Kishko, [et. al], “0.1–0.4 THz clinotron table-top modules for spectroscopy applications,” 2017 IEEE International Young Scientists Forum on Applied Physics and Engineering (YSF), Lviv, Ukraine, pp. 275-278, 2017. https://ieeexplore.ieee. org/abstract/document/8126665
- T. Yatsenko, K. Ilyenko, “Scalar potential calculations for relativistic charged-particle beam in unbounded coaxial drift tube,” 2017 IEEE First Ukraine Conference on Electrical and Computer Engineering (UKRCON) https://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/8100356
- K. Ilyenko, Yu. Novosel, T. Yatsenko, “Permanent magnet focusing system optimization for SubMM-waveband clinotrons,” 2017 IEEE First Ukraine Conference on Electrical and Computer Engineering (UKRCON) https://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/8100312
- K. Ilyenko, T. Yatsenko, G.V. Sotnikov, “Space-charge limited current of relativistic charged-particle beam in coaxial drift tube of finite length,” 2017 IEEE First Ukraine Conference on Electrical and Computer Engineering (UKRCON) https://ieeexplore.ieee. org/document/8100455
Співробітники
№ п/п |
ПІБ |
|
Телефон |
Місце роботи, кімната |
1. |
Кузьмичов Ігор Костянтинович |
7634-395 |
Корпус 4, |
|
2. |
Кулешов Олексій Миколайович |
7634-317 |
Корпус 6а, 2 пов., к. 7,11,12 |
|
3. |
Войтович Огег Антононович |
― |
Корпус 4, |
|
4. |
Чурюмов Геннадій Іванович |
― |
Корпус 4, |
|
5. |
Лоян Андрій Вікторович |
― |
Корпус 4, |
|
6. |
Ільєнко Костянтин Володимирович |
7634-331 |
Корпус 4, |
|
7. |
Пономаренко Сергій Станіславович |
7634-317 |
Корпус 6а, 2 пов., к. 7,11,12 |
|
8. |
Ковшов Юрій Сергійович |
7634-317 |
Корпус 6а, 2 пов., к. 7,11,12 |
|
9. |
Попков Олексій Юрійович |
― |
Корпус 4, 3 пов. к. 22 |
|
10. |
Музичишин Богдан Ігорович |
― |
Корпус 4, 3 пов. к. 22 |
|
11. |
Завертанний Віктор Васильович |
7634-395 |
Корпус 4, 3 пов. к. 91 |
|
12. |
Бобро Володимир Миколайович |
― |
― |
Корпус 4, 3 пов. к. 7-10 |
13. |
Безродна Галина Семенівна |
― |
7634-395 |
Корпус 4, 3 пов. к. 85-87 |
14. |
Гурджян Ваган Микитович |
― |
7634-364 |
Корпус 4, 3 пов. к. 7-10 |
15. |
Кудінова Тетяна Василівна |
― |
7634-395 |
Корпус 4, 3 пов. к. 85-87 |
16. |
Стоянова Вікторія Валеріївна |
― |
7634-317 |
Корпус 6а, 2 пов., к. 7,11,12 |
17. |
Клєщова Юлія Сергіївна |
― |
7634-395 |
Корпус 4, 3 пов. к. 85-87 |
18. |
Терьохін Сергій Миколайович |
― |
315-10-97 |
Корпус 4, 4 пов. к. 41,42 |
19. |
Логвіненко Анатолій Іванович |
― |
7634-395 |
Корпус 4, 3 пов. к. 85-87 |
20. |
Абрамовіч Валентина Івановна |
7634-395 |
Корпус 4, 3 пов. к. 88 |
|
21. |
Забродський Олександр Федорович |
― |
7634-395 |
Корпус 4, 3 пов. к. 7-10 |
22. |
Вінарова Олена Юріївна |
― |
7634-317 |
Корпус 6а, 2 пов., к. 7,11,12 |
23. |
Галушка Любов Андріївна |
― |
7634-395 |
Корпус 4, 3 пов. к. 7-10 |
24. |
Клепач Сергій Миколайович |
― |
― |
Корпус 4, 1 пов. к. 68,69 |
Співпраця
Відділ підтримує зв’язки з наступними організаціями України:
- Факультет радіофізики, біомедичної електроніки та комп’ютерних систем Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна, https://karazin.ua/fakulteti-ta-instituti/radiofiziki-biomedichnoyi-elektroniki-ta-komp-iuternikh-sist/
- Харківський національний університет радіоелектроніки.
- Акціонерне товариство “Українська Оборонна Промисловість” Державне підприємство завод “Генератор”.
- Факультет електроніки та комп’ютерних технологій ЛНУ імені Івана Франка.
У відділі були виконані та виконуються міжнародні контракти:
- Партнерський проект УНТЦ Р765 “Розробка та створення мікрохвильового джерела на основі 175ГГц Клинотрону”. Партнер: Max Planck Institute for Plasma Physics, Greifswald, Germany.
- “Потужний НВЧ модуль на основі вакуумного генератора електромагнітних коливань типу клинотрон “КН-0,88 (340 ГГц)”. Контракт між ІРЕ ім. О.Я. Усикова НАН України та “Wuhu Tian Ming Culture and Sports Goods Import/Export Corporation Ltd” (м. Уху, КНР).
- “Дослідження і спільна розробка конструкції та технології виготовлення вакуумного генератора електромагнітних коливань типу клинотрон “КН-1,15 (260±2 ГГц)”. Контракт між ІРЕ ім. О.Я. Усикова НАН України та “Wuhu Tian Ming Culture and Sports Goods Import/Export Corporation Ltd” (м. Уху, КНР).
Відділ співпрацює з рядом зарубіжних організацій та провідних вчених:
- Research Center for Development of Far-Infrared Region, University of Fukui, Fukui, Japan https://dinosaur.fir.u-fukui.ac.jp/
- Max Planck Institute for Plasma Physics, Greifswald, Germany https://www.ipp.mpg. de/en
- Karlsruhe Institute of Technology, Karlsruhe, Germany https://www.kit.edu/english/ index.php.
- TMD Techoligies Ltd., Swallowfield Way, Hayes, Middlesex, UB3 1DQ, UK.
- Prof., Dr. Salvador Portillo, Electrical & Computer Engineering Department, University of New Mexico, Albuquerque, New Mexico, USA.
- IEEE Electron Devices Society, Operations Manager Ms. Laura J. Riello.
- Харбінським технологічним інститутом, м. Харбін (КНР), кафедра мікрохвильової та антенної техніки, Harbin Institute of Technology (China), Microwave Engineering Department and Microwave and Antenna Technology Research Center.
- Monica Blank – Vacuum Electronics Committee Chair, Vacuum Electron Devices.
- Communications & Power Industries LLC, Microwave Power Products Division, California, USA.
Найбільш важливі спільні публікації:
- Ponomarenko H. Braune, E. Khutoryan, [et. al], “Operational Characteristics of the 175-GHz Continuous-Wave Clinotron,” in IEEE Transactions on Electron Devices, vol. 70, no. 11, pp. 5921-5925, Nov. 2023. https://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/10268400
- Khutoryan, A. Kuleshov, S. Ponomarenko, [et. al], “The Regime of the Efficiency Increase by Use of Long Circuits in the THz Cherenkov Oscillator,” in IEEE Transactions on Electron Devices, vol. 70, no. 10, pp. 5319-5326, October 2023. https://ieeexplore.ieee.org/ abstract/document/10216932
- Xiao, Yu Huang, X. Han, [et. al], “Development and Initial Experimental Results of a Terahertz Pulsed Field Gyrotron in the WHMFC,” in IEEE Transactions on Electron Devices, vol. 69, no. 9, pp. 5242-5247, September 2022. DOI: https://ieeexplore.ieee.org/ document/9837884.
- Khutoryan, A.N. Kuleshov, S. Ponomarenko, [et. al], “Hybrid Bulk-Surface Modes Excited by a Sheet Electron Beam in THz Cherenkov Oscillator,” in IEEE Transactions on Electron Devices, vol. 69, no. 6, pp. 3407-3412, June 2022. https://ieeexplore.ieee.org/document/ 9765648.
- S. Ponomarenko, A. Likhachev, S. Vlasenko, [et. al], “Traveling-Wave Amplification in a Circuit with Nonuniform Grating,” in IEEE Transactions on Electron Devices, vol. 68, no. 10, pp. 5232-5237, October 2021. https://ieeexplore.ieee.org/document/9524835.
- Khutoryan, A. Kuleshov, S. Ponomarenko, [et al.], “Efficient Excitation of Hybrid Modes in a THz Clinotron,” Journal of Infrared, Millimeter and Terahertz Waves, vol. 42, no. 6, pp. 671–683, June 2021. https://doi.org/10.1007/s10762-021-00800-y.
- Khutoryan, A. Kuleshov, S. Kishko, [et al.], “Increase of Gyrotron Output Power at High-Order Axial Mode Through an After-Cavity Excitation of the Next Transverse Mode,” Journal of Infrared, Millimeter and Terahertz Waves, vol. 42, no. 6, 684–700, June 2021. https://doi.org/10.1007/s10762-021-00798-3
- Kuleshov, E. Khutoryan, S. Kishko, [et. al], “Low-Voltage Operation of the Double-Beam Gyrotron at 400 GHz,” IEEE Transactions on Electron Devices, vol. 67, no. 2, pp. 673-676, February 2020. https://ieeexplore.ieee.org/document/8946900.
- Yatsenko, G. V. Sotnikov, S. Portillo, K. Ilyenko, “Relativistic charged-particle beam space-charge limited current in finite length coaxial drift tube,” IEEE Trans. Plasma Sci., vol. 47, no. 5, pp. 2602-2608, May 2019. DOI: 10.1109/TPS.2019.2909154.
- Chavez, E. Schamiloglu, K. Ilyenko, T. Yatsenko, S. Portillo, “Design of a long pulse high energy water transmission line to drive HPM sources,” 2019 IEEE Pulsed Power and Plasma Science Conference (PPPS 2019), 23-28 June, Orlando, FL, USA – 2019, p. 269.
- “Microwave Heating – Electromagnetic Fields Causing Thermal and Non-Thermal Effects,” Edited by Gennadiy I. Churyumov, IntechOpen, 2021. – 189 p. (ISBN 978-1-83968-227-8) (https://dx.doi.org/10.5772/intechopen.87921) https://mts.intechopen.com/booksprocess/about thebook/chapter/219149/book/10089
- Gennadiy Churyumov, Shuang Qiu, Nan-nan Wang, Wei Li, Volodymyr Gerasimov, Tetyana Frolova. “Chapter 11. Simulation and Experiment of Rising-Sun Resonant Structures Fabricated for X and Ku Ranges Magnetrons with Two Outputs of Energy,” in the book “New Trends in Physical Science Research”, vol. 6, Editor(s) Prof. Shi-Hai Dong, 15 June 2022, Page 103-111. https://doi.org/10.9734/bpi/ntpsr/v6/2519A.
- Tetyana Frolova, Gennadiy I. Churyumov, Vyacheslav Buts, Eugene Odarenko and Vladimir Gerasimov. “Chapter 6. Microwave Heating of Low-Temperature Plasma and Its Application. In the book “Microwave Heating – Electromagnetic Fields Causing Thermal and Non-Thermal Effects,” Edited by Gennadiy I. Churyumov, IntechOpen, 2021, 189 p. (ISBN 978-1-83968-227-8) (https://dx.doi.org/10.5772/intechopen.87921) https://mts.intechopen.com/books process/aboutthebook/chapter/219149/book/10089
- Churyumov, N. Wang, W. Li, and S. Qiu, “Chapter 3. A Magnetron with Two Energy Outputs: Simulation and Experiment,” Published in the International Book “Current Perspective Physical Research Vol. 2”, 2023, pp. 46–57. DOI: 10.9734/bpi/cppsr/v2/6384E
- Churyumov, T. Frolova, N. Wang, and J. Qiu, “Chapter 4. A High-Power Source of Optical Radiation on the Base of an Electrodeless Sulfur Lamp with Microwave Excitation,” Published in the International Book “Current Perspective Physical Research. Vol. 2”, 2023, pp. 59–70. DOI: 10.9734/bpi/cppsr/v2/6385E
- Churyumov and T. Frolova, “Chapter 5. An Interference Method of Excitation of an Electrodeless Sulfur Lamp: Simulation and Experiment,” Published in the International Book “Current Perspective Physical Research. Vol. 2”, 2023, pp. 71–86. DOI: 10.9734/bpi/cppsr/v2/ 6383E.
- Gennadiy I. Churyumov, Nan-nan Wang, Volodymyr P. Gerasimov, Wei Li, “Low-Voltage Kᵤ-Range Magnetron with Two Outputs of Energy: Design Features and Main Advantages,” IEEE Transaction on Electron Devices, vol. 67, no. 12, pp. 5743-5749, December 2020.
- I. Churyumov, S. Panchenko, Aleksandr Serkov, and Karyna Trubchaninova, “An antenna for radiating and receiving short-pulse ultra-wideband signals. Ìnformacìjno-keruûčì sistemi na zalìzničnomu transportì, vol. 28, no. 3, pp. 3–10, September 2023. DOI: https://doi.org/ 10.18664/ikszt.v28i3.290094.
- Shuang Qiu, Nan-nan Wang, Gennadiy I. Churyumov, “A Magnetron Using an Additional External Reactive Load for Frequency Tuning: Theory Features and Experiment,” IEEE Transaction on Electron Devices, Vol. 71, no. 3, March 2024. pp. 2147-2152. DOI:1109/TED.2024.3359586
- Gennadiy Churyumov, Shuang Qiu, Nan-nan Wang, Wei Li, Volodymyr Gerasimov, and Tetyana Frolova, “Simulation and Design of Rising-Sun Anode Blocks for Magnetrons with Two Outputs of Energy,” The 3rd International Conference on Modeling, Simulation, Optimization, and Algorithm, November 12-14, 2021, Sanya, China, 2021.
- Gennadiy Churyumov, Shuang Qiu, Nan-nan Wang, Wei Li, Volodymyr Gerasimov, and Tetyana Frolova, “Simulation and Design of Rising-Sun Anode Blocks for Magnetrons with Two Outputs of Energy,” J. Phys.: Conf. Ser. 2173 012009.
- G Churyumov, S Qiu, N Wang, and W Li, “Theory and Practice of Creating a Two Energy Outputs Magnetron,” 2021, 2nd International Symposium on Automation, Information, and Computing (ISAIC 2021). Beijing Jiaotong University December 3rd-6th, 2021. Beijing, China. – 2021.
- I. Churyumov, Shuang Qiu, Nannan Wang, Wei Li, “A Method of Experimental Measurement of the Frequency Stability in a Magnetron,” 2022 International Conference on Microwave and Millimeter Wave Technology (ICMMT 2022), May 22-25, 2022 Harbin, China, 2022.
- Gennadiy Churyumov, Shuang Qiu, Nan-nan Wang, “The Low-Voltage X, Ku and W-Bands Magnetrons with Two Energy Outputs: New Possibilities.” 24th International Vacuum Electronics Conference (IVEC 2023), 25-29 April, 2023 Chengdu, China, 2023.
- Gennadiy Churyumov, Chen Lijia, Ihor Kuzmychov, “A Magnetron with Two RF Energy Outputs for Advanced Radar Systems. International Conference Radar,” 2024, 21-25 October 2024, Rennes, France.
Співробітники відділу брали участь у роботі міжнародних наукових товариств, організацій, оргкомітетів міжнародних конференцій, являются рецензентами международных журналов
- IEEE Nuclear and Plasma Science Society, Ms. Albe Larsen, IEEE NPSS Secretary (Ільєнко К.В.).
- Член Програмного комітету профільної міжнародної наукової конференції International Vacuum Electronics Conference (IVEC) у 2020 та 2021 рр. (Ільєнко К.В.).
- За зазначений період виконав рецензування 3 статей: 1 стаття у Physics of Plasmas, 1 стаття у IEEE Transactions on Electron Devices та 1 стаття у IEEE Transactions on Plasma Sciences. (Ільєнко К.В.).
- В 2022 приймав участь в конкурсі та отримав грант як керівник проекту “2022. 42 Research and Development of Compact Vacuum Electron Devices in Microwave, Millimeter, and THz Ranges: from Training Specialists to Creating Vacuum Electron Devices with Wider Functionality” з загальним фінансуванням $US 23,000.00 в 2022 р. (Чурюмов Г.І.)
- За період з 2021 року провів рецензування 6 наукових статей: 2 статті в журнал IEEE Transaction on Electron Devices, 3 статті в журнал IEEE Transaction on Plasma Science та 1 статтю в журнал IEEE Transaction on Electron Letters. (Чурюмов Г.І.)
У свою чергу співробітники відділу здійснили ряд закордонних візитів:
2017 – Middle East Technical University, Ankara, Turkey – TMD Techoligies Ltd.,Greater London, UK. (Ільєнко К.В.).
2018 – TMD Techoligies Ltd.,Greater London, UK – University of New Mexico, Albuquerque, New Mexico, USA. (Ільєнко К.В.).
2018 – Universita’ degli Studi di Trieste, Trieste, Italy. (Ільєнко К.В.).
2019 – Middle East Technical University, Ankara, Turkey – ENSEA, Cergy, France – TMD Techoligies Ltd.,Greater London, UK. (Ільєнко К.В.).
2022 – Чурюмов Г.І. заключив 5-ти річний контракт з Харбінським технологічним інститутом. Згідно з цим контрактом Чурюмов Г.І. працює професором на кафедрі мікрохвильової та антенної техніки.
У період з 2020 року по 2023 рік Сергій Пономаренко та Олексій Кулешов багаторазово відвідували Max Planck Institute for Plasma Physics, Greifswald, Germany.
У період з 2016 по 2020 роки Олексій Кулешов, Сергій Пономаренко, Сергій Кишко, Юрій Ковшов, Олександр Забродський багаторазово відвідували Інститут фотоелектроніки, м. Уху, КНР.
У період з 2017 по 2020 роки Олексій Кулешов багаторазово відвідував Research Center for Development of Far-Infrared Region, University of Fukui, Fukui, Japan.
Нагороди
За активну наукову діяльність, за презентацію та популяризацію наукових досягнень Інституту як в Україні, так і поза її межами, співробітники відділу неодноразово удостоювалися різноманітних нагород.
У 2011 році к.ф.-м.н., с.н.с. К.В. Ільєнку присуджено престижну міжнародну премію за видатні досягнення протягом перших десяти років самостійної наукової кар’єри (2011 IEEE NPSS Early Achievement Award) від Спілки ядерної та плазмової фізики (Nuclear & Plasma Sciences Society) та міжнародного Інституту інженерів електротехніки та електроніки (IEEE).
К.В. Ільєнко отримує премію від IEEE NPSS у м. Чикаго, США (вручає проф. Стівен Голд, Дослідницька Лабораторія ВМС США)
У 2011 році на честь Дня науки Харківська обласна адміністрація нагородила А.С. Тищенка «Почесною грамотою» за вагомий внесок у розвиток вітчизняної науки, високий професіоналізм, активну наукову діяльність.
О. Кулешов із презентацією джерел терагерцового діапазону
О.М. Кулешов у 2012 році був удостоєний премії фонду CRDF Global за найкращу презентацію на тему «First Step to the Market Competition», а у 2013 році той самий фонд вручив йому премію «Best Business Pitch Competition».
У 2012 році молоді вчені С. Кішко та С. Пономаренко стали стипендіатами Президента України та НАН України.
2016-2018 роки, Ковшов Юрій Сергійович. Стипендія Президента України для молодих учених.
2018-2020 роки, Лихачов Олександр Олександрович. Стипендія НАН України для молодих учених.
2018-2019 роки, Пономаренко Сергій Станіславович. Стипендія з фізики та астрономії імені К. Д. Синельникова від Харківської обласної державної адміністрації.
2020 рік, Кишко Сергій Олександрович. Подяка голови Харківської обласної державної адміністрації за внесок в розвиток теоретичних та експериментальних досліджень взаємодії нерелятивістських електронних потоків із електромагнітними хвилями в генераторах та підсилювачах О-типу
2020-2022 роки, Пономаренко Сергій Станіславович. Стипендія Президента України для молодих учених.
2020 рік. Грант НАН України дослідницьким лабораторіям/групам молодих вчених НАН України для проведення досліджень за пріоритетними напрямами розвитку науки і техніки.
Пономаренко Сергій Станіславович, Кишко Сергій Олександрович, Ковшов Юрій Сергійович “Потужні компактні генератори та підсилювачі електромагнітного випромінювання ТГц діапазону з електронним перестроюванням частоти в широкому діапазоні”.
2023 рік. Ковшов Юрій Сергійович, Стипендія Президента України для молодих учених.
2022 рік. Prof. Gennadiy Churyumov, IEEE Electron Devices Society Project “Research and Development of Compact Vacuum Electron Devices in Microwave, Millimeter and THz Ranges: from Training Specialists to Creating Vacuum Electron Devices with Wider Functionality”.
2022-2024 роки, Музичишин Богдан Ігорович. Стипендія Президента України для молодих учених.
Підготовка кадрів
Протягом 2005-2014 років 6 працівників відділу захистили кандидатські дисертації. Троє з них почали працювати у відділі ще з часів їхньої студентської практики.
Молоді співробітники відділу (с.н.с. Кулешов О.М., н.с. Пономаренко С.С., н.с. Кішко С.А.) брали активну участь в організації та проведенні міжнародних конференцій ММЕТ 2006 (Харків), ММЕТ 2008 (Одеса), ММЕТ 2010 (Київ), ММЕТ 2012 (Харків), міжнародних симпозіумів MSMW та харківських конференцій молодих вчених.
Цілий ряд співробітників відділу є постійними членами міжнародних професійних організацій, членами організаційних та програмних комітетів міжнародних конференцій і симпозіумів: А.С. Тищенко, В.Д. Єрьомка, К.В. Ільєнко є старшими членами організації IEEE. К.В. Ільєнка в 2011-2012 рр. було обрано головою Східно-Українського відділення міжнародного Інституту інженерів електротехніки та електроніки (IEEE). К.В. Ільєнко брав участь у засіданнях Адміністративного комітету Спілки електронних приладів (Electron Devices Society) цього Інституту у м. Афіни, Греція (30.05–05.06.2008 р.), у м. Штутгарт, Німеччина (04.06–07.06.2010 р.) та у м. Лювен, Бельгія (01.06– 06.06.2012 р.). Протягом багатьох років В.Д. Єрьомка є членом програмного комітету Міжнародної Кримської мікрохвильової конференції.
За період з 2017 по 2023 роки у відділі вакуумної електроніки захищено одну дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.04 – Фізична електроніка. За цей же період у відділі захищено дві дисертації на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 104 – Фізика та астрономія, 10 – Природничі науки, а також одна дисертаційна робота на здобуття наукового ступеня доктора фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.04 – Фізична електроніка.
05.12.2019 року Юрій Сергійович Ковшов. Назва дисертаційної роботи “Взаємодія електронних потоків з полями електродинамічних систем ТГц клінотронів підвищеної стабільності” (Кандидат Фізико-Математичних Наук, Спеціальність 01.04.04 – Фізична Електроніка)
December 05 2019, Kovshov Yu.S. Title of the dissertation “Interaction of electron beam with the fields of THz clinotrons with increased stability” (Candidate in Physics and Mathematics, Speciality 01.04.04 – Physical Electronics)
09.02.2023 року Олександр Олександрович Лихачов. Назва дисертаційної роботи “Спектральні характеристики та стабільність випромінювання клинотронів міліметрового та субміліметрового діапазонів з урахуванням особливостей процесів енергообміну” (Доктор Філософії, Спеціальність 104 – Фізика та Астрономія, 10 – Природничі Науки).
February 9, 2023, Likhachov O.O. Title of the dissertation “Spectral characteristics and stability of clinotron radiation in the millimeter and submillimeter ranges taking into account the features of energy exchange processes” (Doctor of Philosophy, Speciality 104 “Physics and Astronomy”, 10 ‒ Natural Sciences).
14.12.2023 року Богдан Ігорович Музичишин. Назва дисертаційної роботи “Відкриті коливальні системи для ефективного підсумовування потужностей у міліметровому діапазоні” (Доктор Філософії, Спеціальність 104 – Фізика та Астрономія, 10 – Природничі Науки).
December 14, 2023, Muzychyshyn B.I. Title of the dissertation “Open oscillating systems for efficient power summation in the millimeter range” (Doctor of Philosophy, Speciality 104 “Physics and Astronomy”, 10 ‒ Natural Sciences).
13.05.2021 року Олексій Миколайович Кулешов. Назва дисертаційної роботи “Нові режими автоколивань у низьковольтних електронно-вакуумних приладах міліметрового та субміліметрового діапазонів із перестроюванням частоти” (Доктор Фізико-математичних наук, Спеціальність 01.04.04 – Фізична Електроніка).
May 13 2021, Kuleshov O. M. Title of the dissertation “New regimes of autooscillations in low-voltage frequency-tunable vacuum electron devices of mm and submm ranges” (Doctor of Sciences in Physics and Mathematics, Speciality 01.04.04 – Physical Electronics).
27.09.2021 року Сергію Станіславовичу Пономаренко присвоєно вчене звання “Старший дослідник” зі спеціальності 104 – Фізика та Астрономія, 10 – Природничі Науки.
01.02.2022 року Олексію Миколайовичу Кулешову присвоєно вчене звання «Професор» зі спеціальності 104 – Фізика та Астрономія, 10 – Природничі Науки.
Історія
Відділ №16 було засновано у 1991 році як не структурний підрозділ Інституту та називався експериментально-технологічним відділом електровакуумних пристроїв.
У 2001 році відділ отримав статус структурного, а у зв’язку з розширенням галузі досліджень став називатися відділом вакуумної електроніки.
Відділ став наступником та концентратором тих напрямків розвитку вакуумної електроніки, які були основними для Інституту на момент його створення. Ці напрямки розвивалися завдяки зусиллям декількох лабораторій, які потім стали відділами.
Серед таких підрозділів були відділи «НГ – неперервного генерування» (керівник А.Н. Чернець – лауреат Ленінської премії СРСР в галузі науки й техніки), «ШГ – широкодіапазонного генерування» (керівник – Г.Я. Левін, лауреат Ленінської премії СРСР в галузі науки й техніки), «ІГ – імпульсного генерування» (керівник – І.Д. Трутень, лауреат Ленінської премії СІСР в галузі науки й техніки), «ОЗЧ – оптики заряджених часток» (керівник – доктор фіз.-мат. наук, професор М.С. Зінченко).
Створення відділу та ряд його реорганізацій у процесі розвитку незмінно переслідували одну мету – пошук нових методів та засобів для розробки електровакуумних пристроїв у перспективному з наукової та практичної точки зору міліметровому діапазоні електромагнітних хвиль.