У 1948 р у Фізико-технічному інституті НАНУ був створений радіофізичний відділ. Потім в 1955 р. він був переведений у новий Інститут радіофізики та електроніки ІРЕ та був названий відділом приймально-вимірювальних пристроїв, а згодом був перейменований у відділ №13 квазіоптики. З 1955 р. керував відділом кандидат технічних наук Є. М. Кулешов, з 1988 р доктор фіз.-мат. наук В. К. Кісельов, з 2013 р. кандидат фіз.-мат. наук Т. Л. Зіненко, а з 2016 р. кандидат фіз.-мат. наук С. В. Мізрахі.
Є.М. Кулешов (2012 р.), засновник і керівник відділу (1955-1988 рр.)
Лауреати Державної премії УРСР 1972 р. (зліва направо):
Є.М. Кулешов, А.С. Циганков, А.І. Горошко, Б.М. Князьков, В.О. Щербов, С.О. Масалов, В.П. Шестопалов, М.С. Яновський, Д.Д. Литвинов
Основним напрямком наукових досліджень ІРЕ є вирішення проблем радіофізики та електроніки міліметрових та субміліметрових (мм/субмм) хвиль. Наш відділ веде дослідження та розробку методів та засобів вимірювання та також дослідження властивостей речовин і структур у цьому діапазоні частот.
У 1958 р. ІРЕ залучили до вирішення актуальної програми діагностики плазми Токамак. Наш відділ в цій програмі виконував розробки інтерферометра на хвилі 2 мм, призначеного для визначення концентрації електронів плазми Токамака.
Для виконання цієї програми інституту виділили кошти на будівництво, а також на придбання обладнання, приладів і верстатів. В результаті був побудований лабораторний корпус, корпус експериментального виробництва та житловий будинок.
В останні роки ми розробили ряд систем діагностики для різних Токамаків, які створюються в Інституті атомної енергії ім. І.В. Курчатова.
До 1964 р. нами розроблено багато вимірювальних приладів і пристроїв у діапазоні хвиль 1-8 мм на основі одномодових металевих прямокутних хвилеводів 5 різних перетинів.
Починаючи з 1964 р .у відділі розвивається новий науковий напрям «квазіоптика» на основі використання широкого полого діелектричного проміневода ПДП (діаметр D=10λ ).
За минулі роки створені методи та квазіоптичні прилади у діапазоні (0.1- 6 мм) на основі ПДП з D=20 мм и D=40 мм.
Створено ряд квазіоптичних интерферометрів субмм діапазону для діагностики плазми Токамака. Розроблено ряд квазіоптичних вимірювальних систем: вимірювач розсіювання, еллепсометр, дефектоскоп.
Ведуться роботи з дослідження подвійного променезаломлення форми і метаматеріалів
Передбачається подальше розширення робіт з квазіоптики терагерцевого діапазону частот.
Відділ квазіоптики (2005р.): (зліва направо): 1-й ряд – П.К. Нестеров, Л.Д. Старих, В.К. Кісельов, Є.М. Кулешов, М.С. Яновський, Т.Л. Зіненко, І.І. Толмачев, Г.П. Неволин; 2-й ряд – С.В. Мізрахі, Л.І. Красніков, В.К. Лаптій, І.П. Котляр, В.І. Безбородов, А.І. Горошко, А.Т. Резник, В.Н. Полупанов; 3-й ряд – В.К. Кононенко, В.М. Савченко, В.П. Радіонов, Н.І. Дмитрюков, Г.А. Филимонова, Ю.Є. Каменєв, Н.І. Устинов, М.Ф. Дахов, А.І. Капустенко.
Співробітники відділу (2010р.) (зліва направо):В.І. Безбородов, В.К. Кісельов, М.С. Яновський, Є.М. Кулешов.
Основний науковий напрямок відділу – це дослідження радіофізичних властивостей речовин і структур, а також дослідження та розробка методів і засобів вимірювань у міліметровому та субміліметровому діапазоні хвиль. Дослідження і розробки виконуються за програмами Академії Наук України, ряду міністерств і наукових організацій. Відділ відіграє важливу роль у розвитку методів і засобів вимірювання на мм/субмм хвилях. Йому належить піонерська роль у розвитку квазіоптики. Ряд розробок, зроблених у відділі, серійно випускаються промисловістю.
Розробки відділу використовуються у системах діагностики плазми Токамаків, радіолокації, радіочастотної радіоспектроскопії та біомедицині. Відділ веде дослідження і розробки на терагерцевих і субтерагерцевих частотах в таких областях: метаматеріали, подвійне променезаломлення форми, розсіяння радіохвиль, неруйнівний контроль, дефектоскопія, вимірювальні квазіоптичні прилади та системи.