Основні результати відділу за весь час

Основні наукові результати, отримані за участю співробітників відділу фізичних основ радіолокації

  • Вперше здійснено широкомасштабні теоретичні і експериментальні дослідження процесів розповсюдження радіохвиль різноманітних діапазонів над поверхнею моря (А. В. Мень, І. С. Тургенєв та ін.). В результаті були розроблені унікальні методи і апаратура для загоризонтної радіолокації в декаметровому діапазоні (В. І. Горбач, Н. А. Дорфман, А. В. Мень, В. Б. Разсказовський, А. А. Савенко, В. Ф. Шульга, Р. С. Шубова та ін.).
  • Проведені систематичні дослідження дальнього тропосферного розповсюдження радіохвиль різноманітних діапазонів у комплексі з метеорологічними вимірюваннями в акваторіях Чорного та Балтійського морів, Атлантичного, Індійського, Північно-Льодовитого і Тихого океанів (І. С. Тургенєв, В.О. Кабанов, В. А. Кортунов, Ф. В. Ківва, Г. В. Лисов, В. Є. Морозов, І. М. Миценко, В. Ю. Рязанцев, С. І. Хоменко, В. Ф. Шульга та ін.).
  • Вперше в СССР створено радіолокатор поверхневої хвилі декаметрового діапазону і розвинена нова область радіофізики – декаметрова радіоокеанографія для безконтактного визначення характеристик морського хвилювання методами радіолокації на великих відстанях (І. С. Тургенєв, І. Д. Гонтарь, С. Б. Кащеєв, П. А. Мельяновський, Г. М.Моргун, І. І. Пікулік та ін.).
  • Досягнута рекордно висока точність пеленгування об’єктів фазометричними методами на морських та сухопутних трасах (В. Ф. Шульга, І. Д. Гонтарь).
  • Розроблені різноманітні варіанти рефрактометрів, призначених для вимірювання просторово-часових властивостей коефіцієнта заломлення атмосфери і розміщуваних на спеціальних щоглах підйомниках, кулях-зондах, вертольотах і літаках (В. О. Кабанов, Ф. В. Ківва, І. С. Тургенєв, С. І. Хоменко, В.Ф. Шульга).
  • Отримана статистика багатопроменевих завмирань радіохвиль міліметрового діапазону в дощах (В. Б. Синицький).
  • Досліджені статистичні і спектральні характеристики сигналів, відбитих від ангел-ехо, і їх зв’язок з метеорологічними параметрами тропосфери (С. І. Хоменко Є. М. Бєлов, А. Є. Зацеркляний, Д. Ю. Кулік).
  • Показана можливість виявлення надводного об’єкту за зміною положення «ангел-ехо» в прилеглому шарі тропосфери (С. І. Хоменко, А. Є. Зацеркляний, Д. Ю. Кулік).
  • Показана можливість виявлення надводного об’єкту за радіолокаційною тінню на морській поверхні (І. С. Тургенєв, А. Є. Зацеркляний, С. І. Хоменко).
  • Досліджені спектральні характеристики перешкод, відбиттів від корабельних хвиль і кільватерного сліду, а також надводних цілей в динамічному діапазоні до 60 дБ (В. Н. Горобець, В. Г. Гутнік, Г. Г. Майков, С. І. Хоменко).
  • Досліджена діагностика умов розповсюдження радіохвиль за допомогою радіовипромінювання ШСЗ (І. С. Тургенєв, В. Б. Синицький, С. І. Хоменко, Г. А. Алексеєв, В. Б. Замараєв, Б. М. Курко, Г. М. Моргун).
  • Розроблено когерентний радіолокатор короткохвильової частини міліметрового діапазону хвиль. Досліджені вплив на розповсюдження когерентних сигналів цього діапазону турбулентності атмосфери, флуктуацій в опадах і виду рослинності, а також вивчені радіофізичні властивості різноманітних рухомих радіолокаційних цілей, включаючи наземні транспортні засоби і людини (Г. І. Хлопов, В. С. Коростильов, О. О. Костенко, С. П. Мартинюк).
  • Розроблений і введений в експлуатацію метод дистанційного двочастотного зондування опадів з метою визначення їх мікроструктурних характеристик і оцінки інтенсивності і водності дощів на базі модернізованого двочастотного метеорадару МРЛ-11 (Є. М. Бєлов, О. А. Войтович, Б. М. Курко, А. М. Лінкова, Г. І. Хлопов, Г. О. Руднєв, С. І. Хоменко, Б. А. Шкурупій та ін.)
  • Розроблено ряд приладів і систем радіолокаційного типу, що призначені для вирішення конверсійних задач – технологічні радари, охоронні пристрої, системи вимірювання рівнів рідких і сипучих речовин, а також визначення параметрів забрудненості водної поверхні (Г.І. Хлопов, В. П. Макулін, Г. О. Руднєв, Б. В. Жуков, О. В. Узлєнков, В. П. Мальцев).

Наукові результати за хронологією:

2023
  1. Вперше проведено вимірювання ступеня морського хвилювання на основі експериментальних досліджень поверхні моря з використанням навігаційних супутників Землі та виконані відповідні розрахунки з використанням моделі, яка базується на ефекті Релея для шорстких поверхонь. Показана можливість розширення діапазону вимірювання ступеня морського хвилювання (в 4 рази) з використанням характеристик дифузної компоненти сигналів штучних супутників Землі, котрі випромінюються в різних діапазонах частот (1,5 та 0,4 ГГц). Розроблено всепогодний дистанційний метод контролю ступеня морського хвилювання, результати якого використовуються для управління береговими та прибережними службами. Результат має безпосереднє відношення до збереження та поліпшення стану навколишнього середовища, а також сталого розвитку, так як запропонований метод екологічно чистий і може застосовуватися в мережі первинних метеостанцій на березі моря для оперативної оцінки та прогнозування ступеня морського хвилювання. Дослідження перевищують міжнародні стандарти високого рівня.
  2. На основі двочастотного методу розв’язання оберненої задачі, заснованого на методах регуляризації, та комп’ютерного моделювання відновлення профілю інтенсивності дощу для робочих довжин хвиль 8 та 55 мм встановлено діапазон зміни параметра регуляризації, проведено оцінку впливу помилок розрахунку питомої ЕПР та радіояскравісної температури, розраховано помилку відновлення однорідного та неоднорідного профілю інтенсивності дощу. Порівняння результатів відновлення для інтенсивності більшої за 5 мм/год та помилки розрахунку питомої ЕПР на обох довжинах хвиль ±20 % помилка відновлення інтенсивності дощу для пари 8/55 мм не перевищує 35 %, а для пари 8/100 мм – ≤ 30 %. Але величина максимальної помилки для пари 8/32 мм значно менша (≤ 20 %) для інтенсивностей понад 5 мм/год. показано, що в межах запропонованого методу відновлення інтенсивності дощу пара довжин хвиль 8 та 32 мм найбільш придатна для застосування серед розглянутих комбінацій робочих довжин радіохвиль. Використання пари довжин хвиль 8 та 32 мм підвищує точність та надійність вимірювання інтенсивності та кількості опадів за допомогою дистанційних методів. Результат безпосередньо відноситься до збереження та поліпшення стану навколишнього середовища, а також сталого розвитку, так як він важливий для оцінки ймовірності появи повеней і зсувів, а також оцінки необхідності додаткового зрошення земель.
  3. Запропоновано мультистатичну радіолокаційну систему для виявлення та діагностики небезпечних для людини метеорологічних явищ, що відбуваються у тропосфері з використанням сигналів геостаціонарних ШСЗ. Для мультистатичної радіолокаційної системи розроблено метод та пристрій для визначення дальності до метеорологічних утворень без використання активної РЛС. Пропонована мультистатична радіолокаційна система може знайти застосування в районах України, де можлива поява небезпечних метеоутворень та забруднень, може використовуватися для діагностики та контролю метеообстановки у районах аеропортів та виявлення турбулентних потоків. Дослідження відповідає міжнародним стандартам високого рівня.
  4. Запропоновано екологічно безпечну імпульсно-когерентну радіолокаційну систему, у якій передавач встановлено на радіобуї за межами радіогоризонту. Використання відмінності у швидкості руху надводних об’єктів і вітрових хвиль дозволяє здійснювати радіолокаційне виявлення надводних об’єктів на фоні віддзеркалень від морської поверхні. (стаття «Миценко І.М., Роєнко О.М. Екологічно безпечна загоризонтна РЛС метрового діапазону для охорони територіальних вод. Радіофізика і радіоастрономія. Т.28, №4, 2023, с. 288 – 295. https://doi.org/10.15407/rpra28.04.287 ISSN 1027 – 9636)». Істинна когерентність РЛС досягається завдяки безперервному сигналу передавача задаючого генератора, який випромінюється в період між зондувальними імпульсами. Розроблена імпульсно-когерентна радіолокаційна система може використовуватися для охорони територіальних вод. Отриманий результат має відношення до збереження та поліпшення стану навколишнього середовища, оскільки потужний радіосигнал, що випромінюється передавачем досягає берега із-за радіогоризонту, завдяки чому він ослаблюється до безпечного для людини рівня. Дослідження відповідає міжнародним стандартам високого рівня.
  5. Створено термостабільний резонатор з розташуванням термокомпенсуючих елементів усередині його стінок, який здатний ефективно працювати при різких змінах навколишньої температури. Розроблено резонатор з одним термокомпенсуючим елементом, розташованим з одного боку його торцевої стінки, тоді як протилежна сторона стінки жорстко з’єднана з корпусом резонатора. Це не тільки зменшило кількість термокомпенсуючих елементів, але і надало конструкції необхідну міцність та стабільність. Система температурної компенсації дозволила різко знизити ТКЧ резонатора при високій стабільності параметрів. Спростилося налаштування всієї системи температурної компенсації. Спрощено виготовлення резонатора та конструкції термоелемента, що не вимагає його додаткового кріплення при встановленні в резонатор. Крім того значно спрощується налаштування системи температурної компенсації. Дослідження певною мірою відповідає національним стандартам високого рівня.
2022
  1. Формування функції невизначеності зі зниженим рівнем бокових пелюсток відкриває широкі можливості для повсюдного застосування стохастичних радіосигналів для дистанційного зондування довкілля. Результату полягає у тому, що запропоновано метод зменшення рівня бокових пелюсток функції невизначеності стохастичних радіосигналів, який полягає у перерозподілі рівня складових бази стохастичного сигналу відновлювальним фільтром, що дозволяє покращити вірність виявлення малорозмірних цілей на фоні об’єктів з великою ефективною площею розсіювання. створенні методики та алгоритму оптимізації рівня бокових пелюсток, що сприяє придушенню пасивних завад, викликаних відбиттям від місцевих предметів, метеоутворень, підстильної поверхні. Результати можуть використовуватися в метеорологічній радіолокації, у радарах управління повітряним рухом та в радарах спеціального призначення. Отриманий результат має безпосереднє відношення до збереження та поліпшення стану навколишнього середовища, а також сталого розвитку так як сприяє мінімізації спотворювальної дії радіолокаційного відбиття земною поверхнею на оцінку спектральних моментів радіовідлуння метеоутворень і, як наслідок, зменшенню похибки в оцінці метеорологічних параметрів та у розпізнаванні небезпечних метеоявищ. Дослідження перевищують міжнародні стандарти високого рівня.
  2. Продовжено розвиток двочастотного методу розв’язання оберненої задачі відновлення інтенсивності дощу на основі використання методів регуляризації. Досліджено можливості цього методу щодо відновлення неоднорідного просторового профілю інтенсивності дощу, проведено моделювання відновлення неоднорідного профілю інтенсивності дощу для різних значень помилки вимірювання питомої ЭПР і радіояскравісної температури для пар довжин радіохвиль: 8 мм та 3,2 см, 8 мм та 10 см, 3,2 см та 10 см. Встановлено діапазон зміни параметра регуляризації, проведено оцінку впливу помилок розрахунку питомої ЕПР та радіояскравісної температури, розраховано помилку відновлення однорідного та неоднорідного профілю інтенсивності дощу. Встановлено, що для довжин радіохвиль 8 мм та 3,2 см запропонований метод дозволяє відновлювати неоднорідний профіль інтенсивності дощу з помилкою не більше 40 % для дощів з інтенсивністю більше 3 мм\год. Для довжин хвиль 8 мм та 10 см помилка також не перевищує 40 % для інтенсивності більше 3 мм\год, окрім випадку, коли помилка оцінки питомої ЕПР додатна, а радіояскравісна температура від’ємна (помилка відновлення сягає 70-75 %). Показано, що для довжин хвиль 3,2 см та 10 см не можливо підібрати діапазон зміни параметра регуляризації, який дозволяв би отримати прийнятні результати одночасно для всього діапазону інтенсивності дощу. Розроблено алгоритм відновлення неоднорідного просторового профілю інтенсивності дощу, застосування якого дозволить підвищити точність та надійність вимірювання інтенсивності та кількість опадів за допомогою дистанційних методів, що важливо для оцінки ймовірності появи повеней і зсувів та для оцінки необхідності додаткового зрошення земель. Отриманий результат має безпосереднє відношення до збереження та поліпшення стану навколишнього середовища, а також сталого розвитку. Дослідження відповідають міжнародним стандартам високого рівня.
  3. Розроблено радіофізичний метод контролю сейсмічних процесів та параметрів коливань будівельних споруд, заснований на використанні телевізійних сигналів геостаціонарних ШСЗ, що охоплюють велику поверхню Землі, яка опромінюється, та розподіленого у просторі високочутливого багатопозиційного приймача, котрий за допомогою спеціального пристрою виділяє доплерівський зсув частоти супутникового сигналу. Створено методику та функціональну схему приладу для вимірювання амплітуди, напряму приходу та частоти коливань земної кори. Це дає можливість характеризувати не лише напрямок приходу сейсмічних коливань, а й прогнозувати їх інтенсивність та локалізувати епіцентр землетрусу. Пропонований метод може використовуватись у сейсмології та в прикладних задачах для реєстрації й вимірювання параметрів коливань висотних будинків, телевізійних та інших вишок, мостів та різних будівельних споруд. Результат має безпосереднє відношення до збереження та поліпшення стану навколишнього середовища, а також сталого розвитку так як завдяки виявленню передвісників землетрусів дозволяє завчасно реагувати на його початок, не чекаючи приходу руйнівних поперечних хвиль. В прикладних задачах дозволяє виявляти і завчасно приймати рішення про ремонт будівельних споруд, що знаходяться в експлуатації. Дослідження перевищує міжнародні стандарти високого рівня.
  4. Розроблено метод та структуру швидкодіючого керованого фазообертача, до складу якого входять дільник потужності, керований атенюатор, два паралельно включених резонатори і суматор, котрі забезпечують регульований фазовий зсув радіосигналу на вході приймача. Створена методика та функціональна схема швидкодіючого керованого фазообертача. Пристрій може бути використаний у фазованих антенних решітках або системах стабілізації частоти як засіб поліпшення робочих параметрів і зниження їх вартості. Застосування таких фазообертачів дозволить значно покращити показники ефективності військової техніки. Дослідження не мають аналогів в Україні.
2021
  1. Вперше досліджено розроблений у 2020 році метод розв’язання оберненої задачі відновлення інтенсивності дощу, що заснований на використанні методів регуляризації для розв’язання інтегрального рівняння розсіювання в НВЧ діапазоні. Зокрема, запропоновано ітераційну процедуру розв’язання системи рівнянь двочастотного зондування рідинних опадів з врахуванням ослаблення сигналів на трасі поширення радіохвиль, досліджено рамки застосовності запропонованого методу та встановлено вимоги до похибок вимірювання. Підтверджено ефективність раніше розробленого двочастотного методу зондування рідиннокрапельних опадів за допомогою аналізу результатів експериментального дослідження та їх зіставлення з даними контактних вимірювань. Отримані результати показують, що запропонований метод двочастотного зондування рідинних опадів дозволяє підвищити точність та надійність вимірювання інтенсивності та кількість опадів за допомогою існуючих метеорадарів. Розроблені метод, алгоритм і програмне забезпечення дозволять підвищити ймовірність запобігання появі повеней і зсувів, оцінити необхідність додаткового зрошення сільськогосподарських земель. Результат має безпосереднє відношення до регулювання вологозапасу сільськогосподарських угідь так як дозволить визначати придатність хмар для активного впливу на них шляхом розпилення реагентів. Дослідження: відповідає міжнародним стандартам високого рівня.
  2. Виготовлено лабораторний макет сканувального мікрохвильового радіометра. Результати його натурних випробовувань і отримані радіотеплові зображення земної поверхні та небосхилу мають високу кореляцію із оптичними. Це свідчить про те, що запропонована методика вимірювань та алгоритм обробки експериментальних даних дозволяють отримувати радіотеплові карти ділянок Земної поверхні та небосхилу, за якими ведеться спостереження. Отримані радіотеплові зображення небосхилу свідчать про можливість виявлення високотемпературних об’єктів на фоні «холодного» неба. Розроблені методика, алгоритм і програмне забезпечення дозволять вести картографування з метою інвентаризації сільськогосподарських та лісових угідь, контролю запасів води, прогнозувати врожайність в усіх районах країни, оперативно виявляти та прогнозувати такі катастрофічні явища як лісові пожежі та пожежі на торфовищах, передбачати можливість виникнення селів та лавин у гірській місцині, повеней , забруднення біосфери та інше. Отриманий результат має безпосереднє відношення до контроля стану довкілля так як дозволить визначати небезпечні для людини природні явища та антропогенні фактори. Дослідження перевищує національні стандарти високого рівня.
  3. Розроблено та виготовлено широкосмуговий вихідний пристрій для імпульсного магнетрону міліметрового діапазону радіохвиль, який має малі розміри та потребує дуже малих похибок при виготовленні. Розроблено пристрій для виводу енергії магнетрона у широкій смузі частот. Реалізовано пристрій виводу енергії магнетрона і його узгодження з реальним навантаженням. Дослідження перевищують національні стандарти високого рівня.
2020
  1. Досліджено метод розв’язання оберненої задачі дистанційного зондування рідких опадів шляхом вирішення інтегрального рівняння розсіювання при двохчастотному і спільному активно-пасивному зондуванні. Зокрема: а) розглянуто вплив виду апроксимації частотної залежності вільного члена інтегрального рівняння, вплив параметра регуляризації на рішення інтегрального рівняння розсіювання, вплив помилки вимірювання питомої ЕПР на результати відновлення інтенсивності дощу; б) запропоновано критерій вибору значень параметра регуляризації і кількості дискретних значень діаметра крапель для вирішення інтегрального рівняння розсіювання, а також процедура врахування ослаблення. Отримані результати показують, що запропонований метод дозволяє відновлювати рівномірний профіль інтенсивності дощу з помилкою 20% аж до 20 мм/год для зони дощу протяжністю до 4 км. Розроблено алгоритм і програмне забезпечення відновлення інтенсивності за даними двочастотного зондування, що враховує ослаблення сигналів і не використовує параметризацію закону розподілу крапель за розмірами. Дослідження відповідає міжнародним стандартам високого рівня.
  2. Модель вимірювача параметрів ехосигналу на фоні адитивного гаусівського шуму узагальнена на випадок застосування у вимірювальній схемі стохастичних зондувальних радіосигналів, що дозволмло синтезувати узагальнену структурну схему вимірювача енергетичних та неенергетичних параметрів. Задача оцінки параметрів вирішена шляхом представлення зондувального, відбитого та завадового сигналів у гільбертовому просторі випадкових процесів над координатним гільбертовим простором завдяки чому вдалося структурувати результати аналізу та поширити ідею побудови оптимальної вимірювальної системи, що забезпечує найкращу оцінку вектора параметрів, на випадок використання стохастичних зондувальних радіосигналів. Розроблено алгоритм оцінювання енергетичних та неенергетичних параметрів відбитого ціллю стохастичного зондувального радіосигналу, которий на відміну від детермінованого представляє собою ансамбль реалізацій. Дослідження відповідають міжнародним стандартам високого рівня.
  3. Проведено експериментальне дослідження в натурних умовах параметрів рідинних опадів на основі двочастотного радіолокаційного комплексу, метою яких є оцінка працездатності алгоритму двочастотного зондування рідинних опадів шляхом порівняння результатів з даними наземного дощоміра. Зокрема, розроблена схема проведення експериментальних досліджень, а також проведена спільна обробка даних двочастотного радара і наземного дощоміра. Незважаючи на виявлені недоліки використовуваної методики проведення експерименту, показана ефективність двочастотного методу відновлення інтенсивності. Розроблено алгоритм спільної обробки даних двочастотного зондування і наземного дощоміра на основі комбінованого двочастотного методу відновлення інтенсивності. Дослідження відповідає національним стандартам високого рівня.
  4. Описано структурузаконукеруваннясинтезомбагатоцільовоїстратегіїрадіоелектронного захисту оглядовоїРЛСвіднавмиснихактивнихзавадта інформаційнихвпливів. Представленаструктурасистемиавтоматизованогоуправлінняінформаційноїстійкістю,що реалізуєзаконуправління. Виділеноособливостіпроцесівцілепокладаннявструктурізаконууправлінняіпостановкидоцентраувагикогнітивноїдіяльностіособи,що приймаєрішення,іпідлеглихйомуоператорівзовнішньогоівнутрішньогоуправліньпроцесамирадіоелектронного захисту,їхвпливуназавадозахищеністьРЛС.Показано особливостіхарактерувикористаннявхідної інформаціїпро конфліктні ситуаціїнаієрархічнихрівняхуправління. ВдосконаленаспеціалізованасистемаавтоматизованогонелінійногоуправлінняінформаційноюстійкістюоглядовоїРЛС,підвищеназавадозахищеністьРЛСпри загрозахівпливінавмиснихактивнихзавад таінформаційнихвпливів. Дослідження відповідають міжнародним стандартам високого рівня.
  5. Встановлено зв’язок добової залежності ослаблення радіосигналу 3 см діапазону на трасі геостаціонарний ШСЗ – Земля з тривалістю дня і кутом падіння сонячних променів, включаючи сутінки, на ділянках тропосфери, які знаходяться у діаграмі спрямованості приймальної антени на трасі поширення і змінюючи їх температурний режим впливають на вологість цих ділянок. Це пояснює фізичні явища в самих верхніх шарах тропосфери, коли сонце освітлює їх перебуваючи далеко за горизонтом. результати дають реальне ослаблення на трасі геостаціонарний ШСЗ – Земля і дозволяють оцінити надійність траси супутникового телебачення. Крім того, вказані фізичні явища можуть бути інтерпретовані і для далекого тропосферного поширення радіохвиль, коли використовуються ці ділянки тропосфери. Дослідження відповідають національним стандартам високого рівня.
  6. На базі акустичного рівнеміра з плоскою акустичною хвилею розроблена його модифікація, що забезпечує синхронний поточний контроль рівнів рідини та різниці рівнів рідин у двох суміжних резервуарах. Для циліндричних звуковедучих систем реалізовано пристрій розподілу загального каналу розповсюдження акустичної хвилі на два незалежних канали. Розроблений пристрій дозволить збільшити надійність контролю системи забору охолодженої рідини на АЕС та ТЕС. Рівень дослідження: перевищує міжнародні стандарти високого рівня (в акустичному діапазоні хвиль аналоги невідомі).
  7. Досліджено комплексну діелектричну проникність автомобільного палива, яка отримана шляхом домішування до його складу технічних спиртів. На відміну від палива, отриманого за стандартними технологіями з нафти та газового конденсата, значення дійсної та уявної складової комплексної діелектричної проникності палива на комплексній площині залежить від кількості та хімічного складу технічного спирту. Високе розрізнення резонаторного мікрохвильового методу визначає перспективність його застосування для експрес аналізу автомобільного палива з домішками спиртів. Рівень дослідження відповідає національним стандартам високого рівня.
2019
  1. Розроблена концепція побудови двохчастотної пасивно-активної радіометеорологічної вимірювальної системи для розробки нової метеорологічної радіолокаційної системи з метою отримання нових фундаментальних знань про протікання процесів у захмареній атмосфері. Вперше розроблено активно-пасивну радіометеорологічну вимірювальну систему, у котрій сумісний прийом відбитих радіолокаційних сигналів й власного радіотеплового випромінювання метеооб’ектів провадиться у двох діапазонах частот з одних і тих же об’ємів середовища на спільну приймально-передавальну антену та дає можливість підвищити точність вимірювань вологозапасу та водності хмар, відновлення інтенсивності рідкокрапельних опадів та розширення діапазону однозначної оцінки дальності до дистанції, яка визначається періодом слідування зондувальних радіоімпульсів. Результат перевищує кращі результати, що отримані за кордоном.
  2. Розроблена методика калібрування радіометрів на основі відносних вимірювань радіояскравісної температури атмосфери під різними кутами місця. Досліджено і експериментально апробовано можливість калібрування радіометричної системи по температурі небосхилу при недоступності вимірювань у зеніт. Дає можливість проведення регулярних вимірювань радіояскравісної температури атмосфери через бокову пройму будівлі, наприклад, віконну. Використовується при проведенні експериментальних досліджень довкілля. Результат перевищує відомі, що отримано в Україні та за кордоном.
  3. Розроблена методика настройки фазованої антенної решітки (ФАР) Ka діапазону, яка враховує спотворення діаграми спрямованості ФАР радіопрозорим укриттям. З метою компенсації спотворень діаграми спрямованості та дрейфу параметрів фазообертачів враховується їх функціональна залежність від зміни зовнішніх умов, наприклад, температурна залежність, яка установлюється заздалегідь у ході експериментальних досліджень або шляхом розрахунків. Це дає можливість стабілізувати характеристик ФАР з плином часу та при впливі зовнішніх факторів. Отримані результати не мають аналогів в Україні.
  4. За допомогою методу спектральної інтерферометрії з використанням панорамного вимірювача КСХН та ослаблення, у міліметровому діапазоні довжин радіохвиль виміряно діелектричну проникність та тангенса кута діелектричних втрат зразків новостворених матеріалів – сапфіра, оптичного германію, селеніду цинку, сульфіду цинку. Це дає можливість проектування та виробництва спеціальних радіопрозорих укриттів (обтікачів), призначених для захисту антенних систем від впливу зовнішніх факторів (гідрометеорів, різного роду механічних пошкоджень, високих температур), та зведення до мінімуму спотворень діаграм спрямованості антенних систем. Результат перевищує відомі, які отримано в Україні.
  5. Розроблено методику налаштування мікрохвильового датчика діелектрометра та досліджено комплексну діелектричну проникність рідких паливно мастильних матеріалів типу низько- і високооктанові бензини, гас, літнє і зимове дизельне паливо, масла і спирти. Мікрохвильовий резонаторний діелектрометр виконано у формі, яка забезпечує однакові умови функціонування і підвищену стабільність різниці частот керованого й опорного генераторів і, відтак, розрізнення по обох складових комплексної діелектричної проникності на рівні 10-4. Це дає можливість проводити на комплексній площині оперативну ідентифікацію домішок у складі рідких паливно мастильних матеріалів.
2018
  1. Розроблено та реалізовано експериментально сумісний пасивно-активний метод визначення середньої водності хмар з використанням радіосигналів двочастотного моностатичного радіолокатора 8-мм та 3-см діапазонів та бістатичного радіолокатора у якому використовуються зондувальні радіосигнали геостаціонарних штучних супутників Землі. При цьому товщина хмари виміряється за допомогою моностатичного радіолокатора, а ослаблення супутникового сигналу визначається “на прохід” по відношенню до ясного неба за допомогою приймача бістатичного радіолокатора 3-см діапазону. Отримані результати цікаві при використанні у багаточастотних радіофізичних комплексах, до складу котрих входять моно- та бістатичний радіолокатори. Вперше у світовій практиці розроблено метод визначення середньої водності хмар з використанням моно- та бістатичного радарів, котрий не потребує додаткових контактних вимірювань. Створена методика оцінювання середньої водності хмар без визначення закону розподілу дощових крапель за розміром та без розробки й виготовлення передавача бістатичної радіолокаційної системи.
  2. Розроблено, виготовлено та експериментально досліджено двосмуговий радіометр міліметрового діапазону, котрий сканує простір у двох перехресних площинах. Застосовано та досліджено нелінійне післядетекторне накопичення радіотеплових сигналів, котре дозволяє значно поліпшити флуктуаційну чутливість радіометра при малому часі накопичення (4-8 мс.). Сканувальний радіометр дозволяє експериментально досліджувати алгоритми виявляння об’єктів, за якими ведеться спостереження, та алгоритми вимірювання їх кутових координат. Отримані результати не мають аналогів в Україні.
  3. Розроблено та створено вимірювальний стенд на основі вимірника коефіцієнтів відбиття PR-20RF. Проведено дослідження відбиття від багатошарового композитного матеріалу МФП-92, котрий нанесено в цехових умовах, у широкому діапазоні частот від 1 до 12 ГГц. Вперше отримано характеристики відбиття від багатошарового композитного матеріалу МФП-92, нанесеного в цехових умовах, в діапазоні частот 1-12 ГГц, які увійшли до банку даних поглинаючих характеристик різних багатошарових композитних матеріалів. Результати не мають аналогів в Україні.
2017
  1. Розроблено метод вирішення систем інтегральних рівнянь у зворотних задачах дистанційного зондування рідких опадів на основі апроксимації частотної залежності інтегрального відбиття зондувальних сигналів. Отримані результати представляють інтерес при використанні у багаточастотних радіофізичних комплексах, що містять двох- або три-частотний радар, а також комбінацію радіометра міліметрового діапазона та радара сантиметрового діапазона. Вперше у світової практиці розроблено метод вирішення зворотної задачі дистанційного зондування рідинних опадів, що на відміну існуючих методів, не потребує використання будь-якої моделі розподілу дощових часток за їх розмірами. Це дозволяє уникнути важких наслідків, що пов’язані з повенями та підтопленнями у навколишньому середовищі шляхом оптимального управління гідрометеорологічними станціями. Результат не має аналогів в Україні та за кордоном.
  2. Розроблено та експериментально досліджено нееквідістантну фазовану антенну решітку міліметрового діапазону. Вперше запропоновано та досліджено геометрію нееквідістантної антенної решітки, яка дозволяє значно знизити рівень далеких бокових пелюсток решітки при суттєвому (у 3-4 рази) скороченні кількісті елементів фазованої решітки. Розроблено та передано замовнику рекомендації щодо геометрії антенного обтічника сенсора зовнішньої інформації.
  3. Розроблено та передано замовнику технічну документацію на сенсор зовнішньої інформації. Перевага над відомими розробками полягає у комплексуванні активного та пасивного каналів, а також у застосуванні фазованої антенної решітки із електронним скануванням променю.
  4. Запропоновано та досліджено новий метод супроводження рухомих об’єктів у режимі сканування антени “на прохід”, що значно поліпшує вірогідність супроводу рухомих об’єктів на етапі їх виявлення. Результат не має аналогів в Україні.
  5. Розроблено методику, створено квазіоптичний вимірювальний стенд та проведено дослідження відбиття від багатошарового композитного матеріалу у широкому діапазоні частот від 1 до 12 ГГц. Вперше проведено експериментальне дослідження відбиття від різних зразків теплозахисного покриття літальних апаратів. Перевага над відомими вимірюваннями полягає у тому, що дослідження проведені у широкій смузі частот (1-12 ГГц). Вперше отримано характеристики відбиття від багатошарового композитного матеріалу в указаному діапазоні частот. Розроблена методика дозволила розпочато створення банку даних поглинаючих характеристик різних багатошарових композитних матеріалів з метою створення теплозахисного покриву літальних апаратів. Розроблено та передано замовнику рекомендації відносно конструкції зразків теплозахисного покриття літальних апаратів, що забезпечують мале відбиття у широкої смузі частот. Результат не має аналогів в Україні.
Попередні наукові результати
2014
  1. Створено експериментальний комплекс активно-пасивного зондування на основі двочастотного радару та радіометру для вивчення мікроструктурних характеристик хмар та опадів, включаючи небезпечні атмосферні явища . Комплекс введено до експлуатації та отримано перші результати із дослідження водності хмар.

НДР «ЗОНД-2»

Основні виконавці: Є. М. Белов, О. А. Войтович, В. О. Кабанов, С. І. Хоменко, Г. І. Хлопов.

Отриманий результат не має аналогів в Україні.

Наукова значимість полягає у тому, що створений комплекс дозволяє досліджувати фізику хмар та формування опадів.

Практична значимість полягає у можливості застосування комплексу у практичної радіометеорології, наприклад при формуванні штучних опадів для потреб сільського господарства у засушливих регіонах України.

  1. Розроблено алгоритми відновлення інтенсивності дощу та вертикального профілю водності хмар за допомогою сумісної обробки сигналів двочастотного радара і радіометра. Для рішення оберненої задачі активно-пасивного зондування дощів, що описується системою трьох інтегральних рівнянь, використана апріорна база даних значень прийнятої потужності двочастотного радара і радіояскравісної температури радіометра, яка отримана шляхом рішення прямої задачі активно-пасивного зондування для дощів з різною інтенсивністю. Проведене чисельне моделювання показало, що точність рішення оберненої задачі залежить від шагу зміни параметрів розподілу крапель за розмірами при створенні бази даних, а для отримання однозначного рушення оберненої задачі запропоновано критерій близькості для вибору коректного рішення.

НДР «КАПЛЯ»

Виконавець: А. М. Линкова.

Отриманий результат не має аналогів в Україні і світі.

  1. Запропоновано алгоритм відновлення параметрів однорідного дощу, що базується на результатах дистанційного зондування з допомогою двочастотного радара і радіометра, а також процедура обробки отриманих результатів і створення бази даних та пошуку додаткових критеріїв вибору єдиного рішення. В результаті показано, що запропонований підхід забезпечує похибку вимірювання мікроструктурних характеристик дощів не більше 15% для дощу, інтенсивність якого не перевищує 5 мм на годину і не більше 5% для більш інтенсивних дощів.

НДР «ДОЩ».

Основні виконавці: А. М. Лінкова, В. П. Мальцев.

Отриманий результат не має аналогів в Україні і світі.


2013
  1. Розроблено алгоритми та програмне забезпечення для сумісної обробки сигналів радару і радіометру для вимірювання середнього водозапасу в хмарах; Проведено натурні експерименти і оброблено дані, що дозволило уперше обчислити кількість опадів без використання апріорних усереднених даних.

НИР «ЗОНД-2»

Основні виконавці: О. А. Войтович, А. М. Линкова, С. І. Хоменко, Г. І. Хлопов.

Отриманий результат не має аналогів в Україні.

Наукова значимість полягає у тому, що запропонований метод уперше дозволяє досліджувати просторо-часову структуру опадів у реальному часі.

Практична значимість полягає у тому, що запропонований метод забезпечує вимір мікроструктурних параметрів опадів, що важливо при обчисленні інтенсивності та водності опадів для регіонів з високою імовірністю повінь та підтоплень.

  1. Проведено натурні експерименти із зондування характеристик турбулентності “ясного неба” та оброблено дані за допомогою розробленого алгоритму та програмного забезпечення.

НИР «ЗОНД-2»

Основні виконавці: О. А. Войтович, А. В. Зацерклянная, С. І. Хоменко, Г. І. Хлопов.

Отримані результати не мають аналогів в Україні.

Наукова значимість полягає у тому, що отримані дані розширюють знання щодо турбулентності у тропосфері і дозволяють досліджувати дрібномасштабну частину спектру просторо-часових флуктуацій атмосфери.

Практична значимість полягає у можливості прогнозу небезпечних явищ у атмосфері (шквали, урагани та інш.), що важливо для забезпечення безпеці польотів авіації.

  1. Проведено натурні експерименти із виміру водності та водозапасу у хмарах за допомогою запропонованого методу активно-пасивного зондування та оброблено результати за допомогою розробленого алгоритму та програмного забезпечення.

НИР «ЗОНД-2»

Основні виконавці: О. А. Войтович, А. М. Линкова, Т. О. Ткачева, С. І. Хоменко, Г. І. Хлопов.

Отримані результати не мають аналогів в Україні.

Наукова значимість полягає у тому, що отримані дані дозволяють досліджувати висотний профіль водності у хмарах, що дозволяє розширити знання щодо фізики хмар.

Практична значимість пов’язано із підвищенням ефективності методів активного впливу на хмари, що застосовуються у службах боротьби із градом.

2012

Уперше проведено експериментальне порівняння даних дистанційного зондування опадів за допомогою двочастотного радару та контактних вимірів на базі дощоміру. Отримані результати підтвердили високу точність дистанційного зондування (не гірше 15%) при використанні раніше запропонованого та дослідженого методу двочастотного зондування на етапі виконання НДР «ЗОНД». Метод дозволяє оперативно вимірювати просторовий розподіл інтенсивності опадів на значних територіях із урахування послаблення радіохвиль в опадах та їх просторової неоднорідності.

НДР «ЗОНД-2»

Основні виконавці: Є. М. Белов, А. М. Линкова, О. А. Войтович, І. М. Мыценко, Г. І. Хлопов, С. і. Хоменко.

Отримані результати мають пріоритетне значення, отримані уперше і не мають аналогів в Україні та за рубежем.

Наукове значення отриманих результатів полягає у створенні нового методу дистанційного зондування опадів, що має велике значення для проведення досліджень в галузі фізики атмосфери та формування опадів в хмарах.

Практичне значення отриманих результатів полягає у суттєвому поліпшенні точності дистанційного вимірювання інтенсивності та водності опадів на великих територіях, що необхідно для оптимального керування роботою гідрологічних служб Україні, особливо у регіонах із великою імовірністю повеней. Це також має важливе значення в галузі збереження та поліпшення стану навколишнього середовища та сталого розвитку таких регіонів, де сильні зливи та повені задають значної шкоди навколишньому середовищу та народному господарству.

2011
  1. Розроблено та досліджено методи дистанційного зондування:
  • комбінованої метод дистанційного зондування опадів з допомогою двочастотного радара. метод призначений для вимірювання мікроструктурному параметрів дощу і заснований на використанні моделі розподілу частинок за розміром, яка отримана у результаті контактних наземних вимірювань спільно із даними дистанційного зондування.
  • метод активно-пасивного зондування хмар по вимірюванню їх середнього водозапасу для оцінки придатності хмар в перспективних системах штучних опадів. Метод заснований на спільному використанні радіометра, що забезпечує вимірювання радиояскравного контрасту хмар і радара для вимірювання їх довжини;
  • метод активно-пасивного зондування хмар для вимірювання їх середнього водозапасу. Метод заснований на вимірі загасання сигналів геостаціонарного супутника Землі у хмарах та вимірювання їх довжини з допомогою РЛС.

НДР «Зонд»

Основні виконавці: Основные исполнители: Є. Н. Белов, О. А. Войтович, А. М. Линкова, Г. І. Хлопов. С. І. Хоменко.

  1. Розроблено та створено акустичний локатор для вимірювання рівня рідких, сипучих та високотемпературних матеріалів. Проведено експериментальні дослідження флуктуацій акустичних сигналів у турбулентній атмосфері, що створило наукове забезпечення для створення акустичного рівнеміру високотемпературних матеріалів.

НДР «Зонд»

Основні виконавці: Б. В. Жуков).

Створений акустичний локатор прибор впроваджено у комунальному підприємстві “Вода”, м. Харків, що підтверджено актами впровадження. Крім того розроблений прибор було презентовано на 3-х міжнародних виставках (Hannover Messe-2011, Москва -2011, IRS-2011, м. Бангалор, Індія), де він викликав інтерес у спеціалістів та організаторів.

Практичне значення полягає у тому, що розроблений прибор дозволяє суттєво зменшити витрати питної води, а також запобігає екологічним катастрофам у разі переливу резервуара.

2010
  1. Розроблено та досліджено двочастотний метод дистанційного зондування для вимірювання розмірів дощових крапель та інтенсивності дощу за допомогою радара, та показано, що розроблений метод забезпечує точність вимірювання характеристик дощу краще 30 %.

НДР «Зонд»

Основні виконавці: О. А. Войтович, А. М. Линкова, Г. І. Хлопов, С. І. Хоменко.

Розроблений метод не має аналогів в Україні і за кордоном.

Наукове значення полягає у можливості застосуванні розробленого методу для оцінювання водного балансу у кліматології.

Практична значення пов’язано із можливістю дистанційного виявлення і попередження повіне й та підтоплень.

  1. Розроблено та досліджено метод радіолокаційного розпізнавання метеорологічних об’єктів за допомогою авторегресійної обробки відбитих сигналів та показано, що запропонований метод забезпечує високу вірогідність правильного розпізнавання досліджених об’єктів ≥90%.

НДР «Зонд»

Основні виконавці: О. А. Войтович, Г. І. Хлопов, С. І. Хоменко у співавторстві із В. М. Безруком – ХНУРЕ.

Розроблений метод не має аналогів в Україні і за кордоном.

Наукове значення полягає у подальшому розвитку методів автоматичного розпізнавання об’ємних розсіювачів.

Практична значення пов’язано із можливістю дистанційного виявлення і попередження небезпечних явищ у атмосфері, включаючи зсув вітру, що важливо для забезпечення безпеки польотів авіації.

  1. Розроблено та досліджено метод радіолокаційного розпізнавання на основі застосування біспектрального оцінювання сигналів, відбитих від типових об’єктів в натурних умовах та показано, що запропонований метод забезпечує вірогідність правильного розпізнавання типових наземних цілей не гірше 80%.

НДР «Зонд»

Основні виконавці: В. Є. Морозов, Г. І. Хлопов у співавторстві із О. В. Тоцьким – НАУ «ХАІ».

Розроблений метод не має аналогів в Україні і за кордоном.

Наукове значення полягає у подальшому розвитку методів оцнівання сигналів на базі статистик вищих порядків.

Практична значення пов’язано із підвищенням стійкості алгоритму розпізнавання по відношенні к пасивним та активним завадам.

2009
  1. Уперше розроблено двочастотний метод, алгоритм та комплекс радіолокаційного обладнання для дистанційного зондування об’ємних розсіювачів з метою вимірювання їх ефективного розміру. Сумісно із вченими Технічного Університету м. Кілль, Німеччина проведено експериментальні дослідження які підтвердили ефективність розробленого метода.

НДР «Зонд»

Основні виконавці: А. М. Лінкова, О. Л. Теплюк, Г. І. Хлопов.

Авторам не відомі аналогічні результати в Україні і світі.

Наукове та практичне значення полягає у тому, що отримані результати дозволяють розробляти сенсори для дистанційного вимірювання параметрів потоку пилу, що важливо для вирішення задач в галузі збереження та поліпшення стану навколишнього середовища, а також для розробки радіолокаційних систем попередження небезпечних явищ у атмосфері.

  1. Уперше розроблено метод виявлення небезпечних метеорологічних явищ за допомогою використовування сигналів систем глобальної навігації та показано статистичний зв’язок між флуктуаціями псевдо дальності, та наявністю на трасі опадів.

НДР «Зонд»

Основні виконавці: В. М. Гудков, В. І. Луценко, І. В. Луценко, Н. С. Ань.

Авторам не відомі аналогічні результати в Україні і світі.

Наукове та практичне значення полягає у тому, що отримані результати дозволяють використовувати мережу супутників систем глобальної навігації для попередження про небезпечні метеорологічні явища, у результаті чого можливе створення систем глобального моніторингу небезпечних метеорологічних явищ.

2008
  1.  Уперше створено активно-пасивний радіофізичний комплекс для дистанційного зондування тропосфери.

НДР «Зонд»

Основні виконавці: Є. Н. Белов, О. А. Войтович, В. О. Кабанов, Т. О. Макулина, Г. О. Руднев, Г. І. Хлопов, С. І. Хоменко.

Отриманий результат не має аналогів у вітчизняної практиці.

Наукове значення полягає у тому, що створений експериментальний інструментарій дозволяє здійснити вивчення загрозливих явищ природи.

Практичне значення полягає у тому, що створений радіофізичний комплекс дозволить розробити алгоритми обробки сигналів для виявлення загрозливих явищ у тропосфері.

  1. Уперше запропоновано новий метод оцінки рефракційних властивостей тропосфери над сушею на базі вимірювання радіо-заходів навігаційних супутників.

НДР «Зонд»

Основні виконавці: В. Б. Синицкий, В. І. Луценко, І. В. Луценко.

Отриманий результат не має аналогів у вітчизняної практиці.

Наукове значення полягає у тому, що створений метод дозволяє дистанційно досліджувати профіль показника переломлення тропосфери.

Практичне значення полягає у тому, що створений метод дозволяє оптимізувати роботу багатьох радіотехнічних систем, включаючи радіолокаційні, навігаційні та системи зв’язку.

2007

Розроблено метод діагностики тропосфери для прогнозу умов поширення мікрохвильового випромінювання, котрий базується на дистанційному зондуванні пограничного шару атмосфери за допомогою радіопросвічування із використанням сигналів штучних супутників, сигналів телевізійних станцій на заобрійний трасі, а також радіо-теплового випромінювання.

НДР «Зонд»

Основні виконавці:Є. М. Белов, В. О. Кабанов, В. І. Луценко, В. Б. Синицкий, С. І. Хоменко.

Отриманий результат не має аналогів у країнах СНД.

Наукове значення полягає у тому, що розроблений метод уперше дозволяє здійснити діагностику рефракції у тропосфери у умовах розповсюдження радіохвиль на сухопутних трасах, а також дозволяє запровадити регулярні натурні дослідження небезпечних явищ в атмосфері.

Практичне значення полягає у тому, що створений метод дозволяє підвищити надійність роботи радіотехнічних систем зв’язку та радіолокації, а також забезпечити розпізнавання небезпечних явищ погоди (град, злива та ін.).

2006
  1. Розроблено, створено та введено в експлуатацію радіолокаційний комплекс для фіксації небезпечних явищ атмосфери, удосконалено метод діагностики умов поширення радіохвиль з використанням штучних супутників Землі та теплового випромінювання тропосфери.

НДР «Цетан»

Основні виконавці: автори: С. І. Хоменко, Є. М. Белов, В. Б. Синицкий, В. О. Кабанов, І. М. Мыценко, Б. В. Жуков, Г. А. Алексеев, І. П. Безгина, Б. А. Шкурупий, В. Є. Морозов, Д. Д. Халамейда, Г. І. Хлопов.

Отриманий результат не має аналогів у країнах СНД.

Наукове значення полягає у тому, що створений радіолокаційний комплекс дозволяє запровадити регулярні натурні дослідження небезпечних явищ в атмосфері.

Практичне значення полягає у тому, що створений двохчастотний радіолокаційний комплекс дозволяє розпізнавати небезпечні явища погоди (град, злива і др.).

  1. Розроблено та створено когерентний радар 8-мм діапазону із цифровою обробкою сигналів для проведення натурних експериментальних досліджень. Проведено дослідження сигналів, відбитих від опадів, рослинності та рухомих об’єктів та створено програмне забезпечення, що дозволило провести численне моделювання процесу розпізнавання наземних об’єктів. У результаті доведено, що досліджений метод розпізнавання забезпечує досить високу вірогідність розпізнавання 0,8-0,9 для усіх класів об’єктів, що вивчалися.

НДР «Стриж-5»

Основні виконавці:  Г. І. Хлопов, О. О. Костенко, О. А. Войтович, Г. О. Руднев, І. В. Радочин, О. Л. Теплюк, Л. Ф. Крамаренко, В. П. Макулин, Т. О. Ткачева, Т. О. Макулина, О. В. Тоцкий)

Отриманий результат не має аналогів у країнах СНД.

Наукове значення полягає у тому, що досліджений метод двомірної обробки сигналів у частотно-часовому просторі забезпечує формування стійких інформативних ознак, щодо зміни умов спостереження.

Практичне значення полягає у тому, що досліджений метод розпізнавання дозволяє суттєво поліпшити надійність систем охоронної сигналізації важливих державних об’єктів.

  1. Уперше отримані результати дослідження спектральних характеристик відбитків від поверхні води забрудненої поверхнево-активними речовинами.

НДР «Икар»

Основні виконавці:  С. І. Хоменко, Є. М. Белов, В. І. Луценко, О. В. Узленков, І. В. Луценко, І. П. Безгина.

Отриманий результат не має аналогів у країнах СНД.

Наукове значення полягає у тому, що розроблений метод дослідження спектральних характеристик відбитків від поверхні води засновано на нових інформаційних ознаках відбитків когерентних сигналів у широкій смузі частот.

Практичне значення полягає у тому, що розроблений метод поліпшує надійність розпізнавання забруднення водної поверхні на фоні природних сліків.

2005
  1. Відновлено та введено в експлуатацію високо потенційний метеорологічний радіолокатор.

НДР «Цетан»

Основні виконавці: Є. М. Белов, Б. М. Курко, С. І. Хоменко.

Наукова значимість полягає у створенні сучасного радіофізичного комплексу для дослідження неоднорідної тропосфери, грозових і градових хмар у турбулентної тропосфери, а також виявлення інформативних ознак метеорологічних утворень.

Практична значимість полягає у створенні експериментальної бази для проведення досліджень у галузі радіометеорології.

  1. Розроблено, створено та введено в експлуатацію високоточний інтерферометр із базою 10 м в азимутальній площині

НДР «Цетан»

Основні виконавці: С. І. Хоменко, Д. Д. Халамейда, Б. А. Шкурупий).

Наукова значимість полягає у створенні радіофізичного комплексу підвищеної точності для експериментального дослідження розповсюдження радіохвиль в тропосфері.

Практична значимість полягає у підвищенні точністі виміру кутової рефракції в тропосфері при проведенні експериментальних досліджень при формуванні радіокліматичного атласу для забезпечення безпеки судноплавства.

  1. Проведено натурні дослідження спектральних характеристик, відбитих від рухомого чоловіка, опадів та рослинності.

НДР «Стриж-4»

Основні виконавці: Г. І. Хлопов, О. Л. Теплюк, В. П.  Макулин).

Наукова значимість полягає у отриманні експериментальних даних для створення моделі розсіяння когерентних сигналів, відбитих від чоловіка та рослинності.

Практична значимість полягає у створенні засад для формування алгоритму та структури системи обробки сигналів радіолокаційних сенсорів рухомих цілей для систем охоронної сигналізації важливих об’єктів.