Основні результати відділу за весь час
У відділі нелінійної динаміки електронних систем за ініціативою завідувача відділом К.О. Лукіна за весь час існування підрозділу сформовано і успішно розвивається більше десятка напрямків наукових досліджень. Інтенсивність досліджень у цих напрямках безпосередньо залежить від пріоритетів, заданих Національною Академією Наук України, наявності фінансування через міжнародні проекти, гранти, контракти та інші види науково-технічного співробітництва та інших обставин.
За період 2017-2023 рр. під керівництвом К.О.Лукіна в відділі 17 виконувалися дві держбюджетні НДР відомчої тематики: «Нові методи генерації хаотичних та випадкових сигналів мікрохвильового, терагерцового та оптичного діапазонів електромагнітних хвиль, методи та засоби їх випромінювання і прийому з метою застосування у шумових радарних системах формування радіозображень» (шифр ”Рух”), (2017 – 2021 рр.), та «Цифрова і аналогова генерація та обробка хаотичних і псевдовипадкових сигналів для шумових і квантових радарних сенсорів та систем зв’язку, а також для багатоканальних систем формування когерентних зображень суб-терагерцового, оптичного і рентгенівського діапазонів» (шифр «ГРИФОН»), (2022 – 2026 рр.).
Були отримані такі результати:
- Проведено ретельне порівняння концепції шумового радару (ШР) з концепцією квантового радару (КР) і запропоновано використати іншій термін: Квантовий радарний сенсор (КРС) L2[1]. Для реалізації КР потрібна надзвичайно низька температура (близько 7ºK), яка може бути досягнута лише в спеціальних рефрижераторах, що робить КР невиправдано дорогим. У той же час концепцію ШР набагато легше реалізувати в діапазонах мікрохвиль, міліметрових хвиль і субтерагерцових частот L2[23]. Нещодавно застосування світлодіодів (LED) та методики спектральної інтерферометрії дозволило сконструювати шумовий рефлектометр навіть в інфрачервоному та оптичному діапазонах частот, що було нами експериментально доведено L2[10].
Встановлено, що КР-концепція має гарну перспективу в розробці КРС ультрафіолетового, рентгенівського та гамма-частотного діапазону електромагнітного випромінювання. Також запропоновано і розглянуто застосування концепції ступінчастої зміни частоти фотонів для отримання профілю дальності та забезпечення можливості роздільної здатності з дальності в КРС L2[20].
- Експериментально доведено можливість вимірювання товщини тонких плівок методом спектральної інтерферометрії випадкових сигналів оптичного діапазону із застосуванням світлодіодних джерел оптичного випромінювання. Метод вимірювань має досить хорошу похибку відносне значення межі довірчого інтервалу вимірювань при довірчій ймовірності 0,95 становило 0,88%, при цьому абсолютне значення дорівнює 0,17 мкм L2[10].
Реалізовано вимірювання відстані методом спектральної інтерферометрії та гетеродинного перенесення спектра з оптичного діапазону в радіодіапазон. Показана можливість використання радіочастотних спектро-аналізаторів, роздільна здатність вимірювання спектра яких дозволяє отримувати рефлектограми довгих волоконно-оптичних ліній зв’язку. У цьому випадку проблема «мертвої зони» вирішується за рахунок застосування непереривного сигналу замість традиційного імпульсного режиму вимірювання. Був розроблений і експериментально досліджений прототип оптичного кореляційного рефлектометру.
- Запропонована нова концепція побудови самоорганізуючої SMART системи передачі інформації і радіолокаційного моніторингу транспортних засобів на автобані на основі розробленого раніше авторами нового методу мультиплексної передачі кодових сигналів з розширеним спектром для реалізації множинного доступу з просторово-кодовим розділенням каналів. Запропоновано новий метод генерації унікальних бінарних псевдовипадкових послідовностей (БПВП) з квазіідеальною періодичною і інверсно-періодичною автокореляцією. Метод розроблений на базі модифікованого дискретного хаотичного відображення з двома параметрами запізнювання. Комп’ютерним моделюванням досліджена і вивчена структура БПВП, що згенеровані запропонованими алгоритмами, знайдені спектри періодів різних БПВП. Проведений аналіз показав, що БПВП мають кореляційні характеристики достатньо близькі до характеристик М-послідовностей.
- Розроблено нову методику передачі інформації за допомогою широкосмугового хаотичного сигналу, що генерується нелінійною динамічною системою із затримкою в часі. Новий метод, запропонований вперше, відрізняється від відомих раніше тим, що використовується особливість хаотичних систем, яка полягає в можливості формування періодичної структури в спектрі сигналу безпосередньо в процесі його генерації. У некогерентному приймачі, який не потребує хаотичної синхронізації з передавачем, реалізовано алгоритм декодування інформаційного повідомлення, близький до оптимального, що дозволяє досягти завадостійкості та високої точності відновлення даних.
Показано, що коректне відновлення переданого бінарного повідомлення можливе на рівні адитивної широкосмугової гауссової завади в каналі зв’язку, яка значно перевищує рівень корисного хаотичного сигналу. Працездатність системи передачі інформації на основі спектральної маніпуляції хаотичного сигналу з використанням запропонованого алгоритму продемонстровано експериментально, що підтвердило теоретичні та модельні висновки. Обробка сигналу в передавачі та приймачі виконується в дискретній часовій області, що робить запропоновану методику готовою до реалізації в ЦСР (DSP) та ПЛІС (FPGA).
- Запропоновано адаптацію алгоритму генерації хаотичних сигналів на основі нелінійної динамічної системи із затриманим зворотним зв’язком з метою його імплементації у FPGA. Розроблено і реалізовано генератор шумового (випадкового) сигналу у керованої смузі частот в діапазоні 12-16 ГГц методом модуляції генератора керованого напругою (ГКН) низькочастотним випадковим сигналом, що генерується цифровим способом в FPGA.
Проведено тестування алгоритму генерації та цифро-аналогової обробки широкосмугових випадкових сигналів з допомогою розробленного програмного забезпечення , а також проведено оцінювання параметрів шумових та детермінованих сигналів, що генеровані.
- Вдосконалено метод та розроблено алгоритм обробки радіолокаційних сигналів, для отримання 2D радіозображень у режимі реального часу, що дає змогу отримувати зображення радіолокаційних сцен в форматі мікрохвильового відео.
- Розроблені моделі антенних решіток на основі антен Вівальді для багатоканальних систем формування РСА зображень. Зроблено порівняльний аналіз з параметрами реальних антен. Проаналізовано взаємний вплив елементів антенної решітки. Антенна решітка, що була розроблена, відповідає вимогам до характеристик в обраному діапазоні.
- Розроблено та протестовано Демонстратор мікрохвильової відеокамери Ku-діапазону (довжина хвилі 2см), який є наземним РСА що має передавач та багатоканальний приймач, а також необхідні алгоритми для формування 2D РСА зображень у реальному часі з темпом оновлення 10мс, тобто для формування мікрохвильового відео високої роздільної здатності L2 [7].
- Розроблено нову математичну модель для аналізу процесів генерації хаотичних коливань у системі діодів Ганна з урахуванням затримок взаємного зв’язку в електронних системах на базі декількох неявних методів числового моделювання підвищеної точності та порядку, що призначені для отримання нестаціонарних рішень так званих «нежорстких» задач. Знайдено умови вирішення таких задач.
- Теоретично досліджено режим збудження гібридних об’ємно-поверхневих хвиль у клінотроні зі стрічковим електронним пучком та двоперіодичною гребінкою. Показано, що перевагою гібридного режиму є підвищення як зворотного зв’язку, так і ефективності випромінювання за рахунок об’ємної хвилі. Результати моделювання продемонстрували вихідну потужність у десятки Ватт у діапазоні частот від 0,5 до 0,7 ТГц, що забезпечується пучком 0,2 А та напругою 17 кВ. Ефективність взаємодії складає близько 1%. Продемонстровано діапазон налаштування частоти близько 5% шляхом зміни прискорювальної напруги.
- Запропоновано та досліджено новий механізм генерації космічних променів ультра-високої енергії з активних галактичних ядер. Доведено, що врахування ефектів квантової гравітації призводить до виникнення транс-Планківського стрибка щільності енергії та щільність імпульсу полів матерії. Крім того, отримана щільність імпульсу відображає структури, що вказують на дископодібну конфігурацію поблизу екватора і відтік колімований речовини від полюсів. Біполярний відтік/дископодібна структура має бути істотною частиною механізму, що лежить в основі струменів/аккреційних дисків активних ядер галактик. Вперше Мембранну Парадигму фізики Чорних дір у формалізмі Паріка-Вільчека застосовано до рішень Керра для рівняння загальної теорії відносності. Узагальнено опис чорних дір в термінах дуальних мікроскопічних ступенів свободи, що впливає на інтерпретацію сигналів гравітаційних та електромагнітних хвиль у процесах злиття компактних релятивістських об’єктів у подвійних зіркових системах. L2 [32-34,36].
- Вивчено особливості тунельної динаміки в точно розв’язуваній моделі N=4 суперсиметричної квантової механіки з багато-ямним потенціалом та з порушеною відбивною симетрією. На прикладі дослідження явищ часткової локалізації та когерентного тунельного руйнування наведено основні переваги використання ізоспектральних точно розв’язуваних гамільтоніанів у дослідженні квантово-механічних систем з дво- та три-ямковими потенціалами L2 [35].
Отримані результати не мають аналогів в Україні та світі
Нижче коротко описані основні досягнення співробітників відділу в створених напрямках наукових досліджень L2 [1-44], L1[1-120]:
- Динамічний хаос в електродинамічних резонаторах з не інтегрованими межами та/ або нелінійно відбивними неоднорідностями, хаотична динаміка в квантових більярдах.
Цей напрямок розроблявся переважно К.О. Лукіним та О. В. Земляним. Продовжувалося дослідження хаотичної динаміки електромагнітних полів у резонаторах з нелінійно відбивними стінками, а також в нелінійних радіофізичних системах з запізненням. Були розроблені нові методи генерації хаотичних сигналів радіо та СВЧ діапазонів для шумових радіолокаційних і зв’язних систем. Запропоновано новий спосіб згладжування (корекції) нерівномірності спектра хаотичних коливань в кільцевому автогенераторі з введеною залежністю часу запізнювання від миттєвої амплітуди генерованих коливань (амплітудно-залежне запізнювання). Показана можливість значного зниження нерівномірності спектральної щільності потужності генерованих сигналів. Запропоновано та досліджено новий метод формування квазіортогональних хаотичних послідовностей за допомогою багатовимірних дискретних відображень, які придатні для використання в сучасних радарних і зв’язних системах (К. О. Лукін, О. В. Земляний, В. Є. Щербаков) L1[1-5]. Подальший розвиток досліджень в цьому напрямку зроблено у L2[9,29-31,38-39].
- Хаотична і регулярна динаміка носіїв зарядів в багатошарових напівпровідникових структурах з лавинним множенням зарядів; нові методи генерації періодичних і випадкових коливань міліметрового та терагерцового діапазонів.
У розробці напрямку брали участь К. О. Лукін, П. П. Максимов, Л. В. Юрченко. Продовжувалося дослідження динамічної нестійкості струмів в різких двопролітних p-n–переходах і поліпшення діапазонних, енергетичних і спектральних характеристик напівпровідникових генераторів на їх основі, що одержали назву лавинно-генераторних діодів (ЛГД). Були досліджені різкі двопрольотні Ge, Si та GaAs p-n-переходи з різною концентрацією домішкових атомів, напругою зворотного зсуву і часом життя неосновних носіїв. Діапазонні, енергетичні та спектральні характеристики ЛГД визначаються концентрацією домішкових атомів, розмірами областей легування, напругою зворотного зсуву і часом життя неосновних носіїв в шарі множення, що дозволяє генерувати коливання терагерцового діапазону. Виявлено ефект прямого перетворення частоти в pn-i-pn-структурах, який пов’язаний з генерацією сигналу гетеродина в самій pn-i-pn-структурі завдяки наявності позитивного зворотного зв’язку по дрейфовому току між лавинними p-n-переходами. Досліджено напівпровідникові фотоелектронні помножувачі (НФЕП) на основі напівпровідникових лавинних pn-i-pn-структур, принцип дії яких заснований на лавинно-каскадному множенні первинного фотоструму (К. О. Лукін, П. П. Максимов, Х. Сердейра) L1[6-10]. Подальший розвиток досліджень в цьому напрямку зроблено у L2[8-9,12-13, 22-23,39].
Були проведені дослідження регулярних і хаотичних коливань в сильно-нелінійних електронних і радіофізичних системах, у тому числі автоколивальних системах терагерцового діапазону, з метою пошуку нових методів генерації хаотичних сигналів для розробки компактних генераторів шуму і використання їх як джерел сигналу в шумових радарах ближнього радіусу дії. Була розроблена ефективна математична модель для розрахунку у часовому просторі складних широкосмугових автоколивань в ланцюжках сильнострумових GaN діодів Ганна з урахуванням їх нелінійної взаємодії у відкритій мікросмуговій лінії передачі з запізненням (з розподіленими резонансними лініями зворотного зв’язку), без спеціальних обмежень на рівень та форму (тобто на спектральний склад) виникаючого сигналу, з урахуванням не миттєвої реакції активних пристроїв на зовнішній вплив, що забезпечує строгий самоузгоджений розв’язок даного класу задач з використанням мінімальних обчислювальних ресурсів. На основі строгого нелінійного моделювання таких систем у часовому просторі були знайдені такі нові ефекти, як хаотизація коливань у відкритій випромінюючій одновимірній системі без дисперсії, спонтанна генерація ланцюжків імпульсів високої частоти, нелінійне підсумовування потужності, бістабильність та ефекти гістерезису при збудженні коливань (Л. В. Юрченко, В. Б. Юрченко) L1[11–15]. Було подовжено дослідження нових ефектів в цих системах L2[39], нових матеріалів для радарних застосувань L2[12], моделювання імпульсно-хаотичного типу коливань для гібридних мультидіапазонних систем L2[13] та розроблено нову математичну модель на базі декількох неявних методів числового моделювання підвищеної точності та порядку, що призначені для отримання нестаціонарних рішень так званих «нежорстких» задач.
- Генерація та когерентна обробка випадкових сигналів; побудова сигнальних процесорів на основі ПЛІС (FPGA) для роботи радарних сенсорів в реальному масштабі часу.
У розробці напрямку брали участь К. О. Лукін, О. В. Земляний, П. Л. Виплавін, С. К. Лукін. Розроблені методи хаотизації автоколивальних систем використовувалися для створення генераторів хаотичних коливань радіо і СВЧ діапазонів для шумових радіолокаційних і зв’язних систем. Показана можливість застосування в шумових радарних генераторах сигналів довільної форми (AWG) і FPGA, для генерації складних сигналів. К. О. Лукіним був запропонований новий метод обробки прийнятих сигналів в шумових радарах: – метод східчастих затримок. Суть методу полягає в реалізації стрибкоподібної зміни затримки випромінюваного сигналу в опорному каналі шумового радара і подальшої оцінки крос-кореляційної функції за допомогою аналогового корелятора. Це дозволяє уникнути застосування швидкодіючих аналого-цифрових перетворювачів (АЦП) або ліній затримки в опорному каналі радара і в той же час забезпечити високу розділювальну здатність по дальності і збільшити динамічний діапазон шумового радара. Розвиток методів генерації та обробки шумових сигналів дозволяє розробити і реалізувати концепцію повністю цифрового шумового радара (Software Defined Noise Radar), яка дозволяє розробляти радари з генерацією та обробкою радарних сигналів безпосередньо в FPGA, що дає принципово нові можливості при проектуванні радарів здатних швидко варіювати тип переданих сигналів і зміну їх параметрів (К. О. Лукін, О. В. Земляний, П. Л. Виплавін, С. К. Лукін) L1[16-20]. Подальший розвиток досліджень в цьому напрямку зроблено у L2[7,16,27,40].
Крім того, у відділі розвивалися методи частотно-часового аналізу нестаціонарних випадкових сигналів на базі їх двопараметричних уявлень і алгоритми обробки таких сигналів. За підсумками цих досліджень опубліковано монографію (А. А. Могила, К. О. Лукін) L1[21].
- Антени з синтезуванням діаграми спрямованості і реконфігуровані антени на основі МЄМС (мікро-електро-механічна система) перемикачів
У розробці напрямку брали участь К. О. Лукін, П. Паламарчук, М. К. Заєць. В рамках цього напрямку досліджувалися L1[25-26] різні варіанти запропонованих К. О. Лукіним антен нового типу – антен з синтезуванням діаграми спрямованості L1[22-24]. Основний принцип роботи таких антен полягає в реалізації віртуальної (або реальної) антенної решітки за рахунок реального (або віртуального) переміщення випромінюючої або приймаючої фізичної антени з широкою діаграмою спрямованості і подальшого застосування методів РСА (радар з синтезуванням апертури) для синтезування діаграми спрямованості або генерації РСА зображень, в тому числі тривимірних томографічних. Розроблено кілька модифікацій запропонованих антен з синтезуванням діаграми спрямованості: спірально-щілинна антена, що сканує; хвилеводно-щілинна антена; мікросмугова антена, що сканує. Для шумових радарів запропоновані і нерухомі некомутовані антенні решітки із затримками між її елементами, що перевищують час когерентності використовуваних шумових сигналів, які дозволяють реалізувати крос-кореляційний розподіл сигналів, прийнятих кожним елементом в одноканальному приймачі. Запропоновані антени з синтезуванням діаграми спрямованості зручні для застосування в оглядових РЛС, в сенсорних і томографічних радарах, а також при створенні наземних РСА, призначених для моніторингу структурних змін та реєстрації перед-катастрофічних станів інженерних споруд. Крім того, на їх основі розробляється «відео камера» 4-х ММ та 2-х СМ діапазонів для отримання 2-х мірних і 3-х мірних зображень в реальному масштабі часу (К. О. Лукін, В. П. Паламарчук, П. Л. Виплавін, М. К. Заєць, Д. М. Татьянко, О. В. Земляній, С. К. Лукін, А. О. Шелехов). Подальші дослідницькі розробки в цьому напрямку проводилися в L2[7,42].
- Шумові радарні системи
У розробці напрямку брали участь К. О. Лукін, В. М. Коновалов, А. А. Могила, П. Л. Виплавін, В. П. Паламарчук. Основна мета досліджень цього напрямку полягає у пошуку принципово нових застосувань шумових радарів і запропонованих антен нового типу. Розроблені і протестовані кілька нових шумових радарів і сенсорів міліметрового діапазону. Перш за все, слід відзначити розробку і випробування першого в світі імпульсного шумового РСА 3-см діапазону з когерентною обробкою прийнятих сигналів, який може працювати в двох режимах: режимі кругового огляду та режимі дугового РСА. Цей радар був розроблений і поставлений в DSTA, Singapore.
![]() |
![]() |
Антена з синтезуванням діаграми спрямованості (2008г.) | Імпульсний шумовий РСА 3-см діапазону, Сінгапур (2008г.) |
Розроблено, виготовлено та випробувано перший у світі 8-мм шумовий бістатичний наземний РСА, що використовує запропоновані антени з синтезуванням діаграми спрямованості і призначений для моніторингу структурних змін в таких об’єктах, як великі будівлі, мости, телевежі, дамби, та ін., з метою реєстрації непомітних оку структурних змін і, отже, виявлення їх пред-катастрофічних станів. Запропоновані РСА можуть застосовуватися і для моніторингу транспортних зон: шосе, залізничних вузлів, морських портів, а також злітно-посадочних смуг аеропортів (К. О. Лукін, В. М. Коновалов, А. А. Могила, П. Л. Виплавін, В. П. Паламарчук) L1[27-32]. Подальший розвиток досліджень в цьому напрямку зроблено у L2[3,16-19,21,28].
![]() |
Бістатичний наземний Шумовий РСА 8-мм діапазону |
Розроблено метод приглушення бокових пелюсток крос-кореляційної функції для локаторів ближньої дії з псевдо-шумовими сигналами, призначених для виявлення малорухомих об’єктів за оптично непрозорими середовищами. Для цих же локаторів розроблено метод когерентної компенсації потужних заважаючих відбитків від місцевих нерухомих предметів. Розроблено метод обробки відбитого від нерухомої людини сигналу, що отримав доплерівський зсув частоти за рахунок його фізіологічної активності на інтервалі декількох періодів його дихання (К. О. Лукін, В. М. Коновалов) L1[31-32].
- Радарна томографія та радіометрія на основі шумових наземних РСА
У розробці напрямку брали участь К. О. Лукін, П. Л. Виплавін, В. В. Кудряшов, В. П. Паламарчук, М.К. Заєць, С. К. Лукін. Формування томографічних і радіометричних зображень на основі антен з синтезованою діаграмою спрямованості і радарної концепції МІМО (multiple input, multiple output – багатоканальний прийом, багатоканальна передача) було запропоновано К. О. Лукіним і активно розвивалося співробітниками відділу. Розроблено методи формування 2- і 3-мірних когерентних зображень в мм діапазоні хвиль за допомогою МІМО шумового РСА з розподілом прийнятих сигналів у часі. Проведено експерименти в лабораторних та випробування у польових умовах з отримання 2- і 3-мірних когерентних зображень, які дозволяють генерувати радіоголограми і радіотомограмми, відповідно.
![]() |
Команда, що розробила наземну шумову MIMO РСА для радарної томографії: стоять – П.Л. Виплавін, К.О. Лукін, В.В. Кудряшов, В.П. Паламарчук; сидить – С.К. Лукін |
За допомогою розробленого наземного шумового РСА 8-мм діапазону проведено серію вимірювань на території Національного заповідника «Софія Київська» з метою вимірювання зміщень в будівлі дзвіниці. Отримано когерентні радіозображенння і диференціальні інтерферограми собору, зафіксовано стабільність його інтер’єру і зовнішньої поверхні дзвіниці, коли температура навколишнього середовища постійна. Виявлено зміщення приблизно 0,1 мм при прогріванні металевих елементів будівлі під час сходу сонця з інструментальною похибкою вимірювання не гірше 0,03 мм.
Досліджено вплив довготривалої стабільності зондувального сигналу на точність диференційно-інтерферометричних вимірювань за допомогою такого РСА. Дослідження дозволило отримати похибку вимірювань зсуву об’єкта не гірше 10 мкм при відношенні сигнал-шум 45дБ у відсутності атмосферних перешкод. Отриманий результат узгоджується з теоретичним критерієм Крамера-Рао для максимально досяжної точності фазових вимірювань. Запропоновано метод поліпшення якості РСА зображень шляхом компенсації сигналів прийнятих через бокові пелюстки L1[33- 36].
У 2013 р для демонстрації можливостей наземних шумових РСА, було виконано експерименти з отримання радіозображень об’єктів складної форми. Вимірювання проводились спільно із співробітниками Харківського Університету Повітряних Сил (ХУПС) ім. І. Кожедуба під керівництвом полковника К. С. Васюти.
У ході вимірювань використовувався наземний шумовий РСА 8-мм діапазону на основі антен з синтезованою діаграмою спрямованості для моностатічної і MIMO-конфігурацій. У польових умовах були отримані РСА і томографічні зображення різних зразків військової техніки L1[37].
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Фотографіі (ліворуч) та РСА зображення (праворуч) зразків наземної військової техніки (а, б) та літака СУ-27 (в, г) українських ВПС (Харків, 2013 р.) |
Зокрема, це відкриває можливості розробки радарних систем, що дозволяють отримувати 2- і 3-мірних зображення, а також вимірювати дальність до об’єктів і оцінювати швидкість їх переміщення в режимі скритності їх роботи. Подальший розвиток досліджень в цьому напрямку зроблено у L2[7,19,21,24,40,42,44].
Запропоновані К.О. Лукіним антени з синтезованою діаграмою спрямованості стали основою двохпозиційного інтерферометричного радіометра, розробленого для формування радіометричних зображень у площині довжина-азимут у межах інтерферометричної бази радіометра. Даний напрямок було також запропоновано К. О. Лукіним і розвинуто В. В. Кудряшовим, В. П. Паламарчуком, П. Л. Виплавіним і С. К. Лукіним. Отримано алгоритми формування радіометричних РСА зображень з однією і двома антенами з синтезуванням діаграми спрямованості і вперше експериментально отримані радіометричні зображення джерел теплового радіовипромінювання в площині дальність-азимут за допомогою бістатичного РСА радіометра L1[38-42].
- Оптичні шумові рефлектометри і вимірники мікро- і нано-відстаней на основі світлодіодних джерел і методів спектральної інтерферометрії.
Даний напрямок було запропоновано К. О. Лукіним як узагальнення принципів шумової радарної технології на вимірювальні системи оптичного діапазону і активно розвинуто Д. М. Тетянко, Ю. А. Шиян, О. В. Земляним у співпраці з Dr. M. Danailov ‘Ellectra’ Synchrotron, Trieste, Italy та кафедрою ФОЕТ ХНУРЕ. Показано доцільність використання методу спектральної інтерферометрії та широкосмугового оптичного випромінювання над’яскравих світлодіодів у когерентній та низькокогерентній оптичній томографії. Оптичні прилади на основі спектральної інтерферометрії зручні для вимірювання мікро- і нано-відстаней і формування сіток стандартних частот для оптичних телекомунікаційних систем. Проведені дослідження дозволили також вирішити задачу вимірювання зрушень фази огинаючої модульованих оптичних сигналів. Було розроблено нові детектори потужності оптичного випромінювання на базі трап-детекторів, які дозволили підвищити точність вимірювань потужності оптичного випромінювання і поліпшити характеристики вимірювальних приладів, у тому числі і приладів на основі низько-когерентної спектральної інтерферометрії (К. О. Лукін, Д. М. Тетянко О. В. Земляний) L1[43-48]. Подальший розвиток досліджень в цьому напрямку зроблено у L2[10-11,23,27].
- Нові методи бездротового радіозв’язку для транспортних засобів
У розробці напрямку брали участь К. О. Лукін, В. М. Коновалов, В. Є. Щербаков. Запропоновано принципово новий спосіб побудови систем зв’язку між незалежними транспортними засобами на автобанах, на який отримано два патенти США (К. О. Лукін, В. М. Коновалов, D. Breed – Detroit, USA) L1[49-50]. Ключова ідея методу полягає в тому, що в запропонованій системі зв’язку з просторово-кодовим розподілом каналів унікальний код для кожного автомобіля асоціюється не з самим автомобілем, а з його поточним становищем на автобані. Крім того, запропоновано нову концепцію побудови мультиплексної системи ближнього зв’язку між транспортними засобами (DSRC-VVDT-система). В рамках цієї концепції розроблено математичну модель системи, що враховує вимоги стандартів США і Європи (К. О. Лукін, В. Є. Щербаков) L1[51-53].
- Нові методи в квантовій теорії
К. О. Лукін запропонував новий метод опису руху квантово-механічних (КМ) часток у потенційних ямах. Метод заснований на представленні хвильової функції, яка описує стан КМ-частинки у вигляді суперпозиції послідовних відображень хвильового пакету, що розпливається, від стінок ями, яке дозволяє враховувати його самоінтерференцію за кінцеве число актів перевідбиттів. Метод узгоджується з традиційним квантовомеханічним підходом розв’язку подібних задач, заснованим на представленні розв’язку у вигляді розкладання по власним станам частинки в потенційній ямі. Запропоновано узагальнення методу на випадок нелінійних граничних умов. Спільно з науковцями ННЦ ХФТІ, проф. Ю.Л.Болотінbv та д.ф.-м.н. Черкаським було розглянуто модель складеного більярду, що містить два кільцевих більярда – хаотичний та регулярний, з’єднаних вузьким хвилеводом, яка придатна для вивчення фундаментальних властивостей як квантового, так і хвильового хаосу. К.О. Лукіним у співпраці з кафедрою ядерної фізики Одеського національного політехнічного університету розробив теорію руху КМ-частинки в дисипативно-флуктуаційному полі при наявності квантового потенціалу (вперше введеного Д. Бомом). Показано, що рівняння Шредінгера описує рух тих частинок, для яких існує точна компенсація збурення їхнього руху силою квантового потенціалу, що, зокрема, пояснює гамільтонівський характер сучасної квантової механіки. Для опису руху тих частинок, для яких така компенсація відсутня, слід використовувати більш складне рівняння, що містить стохастичну компоненту. У цьому випадку, отримане рівняння якісно збігається з відомим рівнянням теорії GWR (Ghirardi, Weber, Rimini), яке дозволяє описувати КМ-частинки за умови взаємодії мікро- та макро- світу (К. О. Лукін), L1[54-57]. Подальший розвиток досліджень в цьому напрямку зроблено у L2[1,20].
- Дослідження в області вакуумної електроніки НВЧ
Даний напрямок розвивався зусиллями К. О. Лукіна у співпраці з відділом № 11 ІРЕ НАНУ та Національного Університету м.Сеул (Південна Корея). Було запропоновано вакуумні мікрохвильові інтегральні схеми (ВМІС) для застосування у вхідних блоках приймачів авіаційних систем зв’язку та радіолокації. Застосування ВМІС дозволить поліпшити стійкість приймачів до впливу іонізуючої радіації та потужного електромагнітного випромінювання L1[58].
Також була розвинена теорія багатомодових і багаточастотних автоколивань в генераторах дифракційного випромінювання (ГДВ) з відкритим резонатором (ВР) та досліджені стаціонарні та перехідні режими автоколивань в таких ГДВ. Отримані розв’язки, що описують стійкий режим двомодової двочастотної генерації при взаємодії електронного потоку з основною і вищої модами ВР ГДВ. Аналогічні дослідження було проведено і для клінотрона, де також виявлені режими автомодуляції, і вказано шляхи підвищення ефективності приладів цього типу L1[59-63]. Подальший розвиток досліджень в цьому напрямку зроблено у L2[2,4-6,14-15,22,25-26,41].
- Нові методи у сучасній релятивістській теорії.
Книга L2[43] присвячена застосуванню концепції дискретного простору-часу для подолання наслідків старих традиційних припущень просторово-часового континууму шляхом введення кінцевих різниць x, t, відстані та часу відповідно, а також обліку електричних та магнітних дипольних струмів фізичного вакууму в релятивістських теоріях.
Основним внеском книги в дискусію є наше припущення, що бозони, електрони та позитрони мають позитивну масу спокою +m0 або негативну масу спокою -m0. Якщо вони настільки близькі один до одного, що їх неможливо спостерігати окремо, ми отримуємо результат «нічого не спостережено», або скорочено «НІЧОГО». Якщо частинки віддаляються одна від одної (наприклад, в результаті взаємного відштовхування мас протилежного знаку) і можуть бути розрізнені спостерігачем, ми отримуємо результат «щось спостережено» або «ЩОСЬ». Тому чітка різниця між «НІЧОГО» та «ЩОСЬ» стає прихованою, якщо можуть існувати частинки з позитивною масою +m0 або негативною масою -m0, як того вимагає теорія. Тому створення частинок позитивної маси +m0 і негативної маси -m0 з нічого означає, що речовина з позитивною або негативною масою може бути створена з нічого.
Частинки або речовини з однаковим знаком маси притягуються одна до одної, а частинки з протилежним знаком відштовхуються. Це повинно призвести до складання галактик як з позитивною, так і з негативною масою.
Іншим особливо важливим результатом книги є те, що вона може переконати молодих вчених у перевагах вивчення ефекту кінцевої різниці в релятивістських теоріях.
Ми чітко розуміємо, що подолання впливу нескінченно малих dx, dt на фізичні поняття може зайняти багато часу.
Розвиток досліджень в цьому напрямку буде продовжено у наступних проектах.
Необхідно відзначити, що всі досягнення відділу нелінійної динаміки електронних систем за останній час були б неможливі без теоретичних та експериментальних досліджень, виконаних у попередні роки. Ряд результатів також було отримано фахівцями відділу №17 ІРЕ НАНУ спільно з іншими організаціями в межах міжнародного співробітництва.
Розробки велися за такими напрямками (1989-2005 рр.)
- Вивчення нелінійних явищ в електронних і радіофізичних системах
Створено теорію автоколивань в резонансних автогенераторах з тривалою взаємодією електронів з синхронним полем, зокрема, в генераторах дифракційного випромінювання (ГДВ) L1[64], L2[2], яка стала основою інтерактивної системи комп’ютерного моделювання та розрахунку цих приладів. Ці результати розширили знання про властивості індукованого дифракційного та черенковського випромінювань і дозволили запатентувати новий спосіб посилення електромагнітних хвиль (К. О. Лукін, L1[120]). Розвинута самоузгоджена теорія автодинного ефекту в ГДВ (К. О. Лукін, А. Б. Лебедєв) L1[69]. Виявлення параметричної нестійкості ансамблю електронів дозволили запропонувати конструкцію електронно-вакуумного генератора на основі цієї нестійкості (К. О. Лукін) L1[64-70]. Була побудована нелінійна стаціонарна теорія відбивних ГДВ з М-кратною взаємодією електронного потоку з гаусовим полем відкритого резонатора (ВР) і досліджено механізм багаторазового енергообміну електронного потоку з полем ВР. Також було побудовано лінійну аналітичну теорію відбивних ГДВ з М-кратною взаємодією електронного потоку з гаусовим розподілом електричного поля (ВГДВ-М). Отримано аналітичні співвідношення для інкремента наростання амплітуди коливань, електронного зсуву частоти і пускового струму ВГДВ-М. Побудована теорія справедлива при будь-яких значеннях М, що особливо важливо при дослідження сценарію переходу від гармонійних коливань до динамічного хаосу. (К.О.Лукін, П. П. Максимов) L1[68, 71,72].
- Дослідження хаотичної динаміки електромагнітного поля та електронів в системах з нелінійно відбиваючими поверхнями і бар’єрами
Запропоновано формулювання і метод розв’язку початково-крайових задач електродинаміки нового типу, коли модовий підхід опису поля у ВР стає непридатним (К. О. Лукін), і виникає необхідність врахування часу запізнювання в каналі зворотного зв’язку. Вперше було використано нелінійні граничні умови для компонент електромагнітного поля (В. П. Шестопалов, К. О. Лукін, А. М. Шарковський) L1[73-75] і цей підхід було узагальнено для задач електроніки і застосовано на дослідження характеристик запропонованого напівпровідникового фотоелектронного помножувача (К. О. Лукін, X. A. Cerdeira, A. A. Colavita) L1[76]. Було запропоновано новий метод чисельного розв’язку початково-крайових задач для рівнянь дифузійно-дрейфовой моделі в pn-i-pn-структурах з різкою межею між p та n шарами, що допускає точний облік граничних умов для полів і потенціалів (К. О. Лукін, П. П. Максимов) L1[73-80].
- Дослідження динамічного хаосу в двовимірних закритих резонаторах
з масивом нелінійних елементів на границі, що віддзеркалює, а також сильно-нелінійної автогенерації в ланцюжках діодів Ганна з можливим підсумовуванням потужності для створення компактних генераторів терагерцового діапазону (В. Б. Юрченко, Л. В. Юрченко) L1[81,82].
- Вивчення розповсюдження електромагнітних сигналів в непровідному середовищі
Запропоновано новий підхід до опису поширення нестаціонарних електромагнітних сигналів в нейтральному середовищі з дипольними струмами (сильно розріджений газ, утворений атомарним воднем). Було досліджено основні ефекти, пов’язані з поширенням фронту електромагнітного імпульсу, а також радіосигналів кінцевої тривалості на відстанях порядку розмірів Всесвіту і запропоновано використовувати отримані розрахунки для оцінки відстаней до пульсарів (К. О. Лукін, H. F. Harmuth) L1[83]. При цьому наявність загасання електронів атома, пов’язане з реакцією випромінювання, призводить до збільшення періоду осциляцій в такому середовищі та, відповідно, до додаткового вкладу в червоне зміщення.
- Розробка методів спектральної, кореляційної і фрактальної обробки хаотичних сигналів, у тому числі нестаціонарних
Було запропоновано і обгрунтовано нову двопараметричну модель випадкових нестаціонарних сигналів з кінцевою енергією, яка допускає їх представлення у вигляді інтегро-суматорного розкладання по системі функцій, яка є ортонормованим базисом гильбертова простору реалізацій випадкового сигналу над гільбертовим простором їх локальних вибірок (А. А. Могила). На основі отриманих результатів розвинені нові підходи до вирішення завдання аналізу відображених радіолокаційних сигналів, отримано новий алгоритм моделювання нестаціонарних радіолокаційних сигналів із заданими імовірнісними характеристиками, заснований на встановлені взаємозв’язку між кореляційними функціями одно- і двопараметричних уявлень (А. А. Могила, К. О. Лукін) L1[84-86].
Також було обґрунтовано алгоритм експериментальної оцінки функції невизначеності вузькосмугового, ергодичного, стаціонарного шумового сигналу з використанням імітатора рівномірної та прямолінійної точкової цілі, що рухається. Розроблено вимірювальний стенд і методику вимірювань. З їх допомогою проведено оцінку роздільної здатності та точності вимірювання дальності і радіальної швидкості при використанні сигналів розглянутого типу в якості зондувальних. (К. О. Лукін, А. А. Могила, Ю. О. Олександров, Т. К. Лукіна).
- Дослідження хаотичних автоколивань в генераторах на базі ЛОВ та розробка автогенераторів хаотичних коливань. Автодинний ефект
Було знайдено розв’язок, який забезпечив зменшення стартових струмів і достатню широкосмуговість коливальної системи в лампах зворотної хвилі типу “О” (ЛЗХО), що дозволило отримати рекордні значення смуги частот, що генеруються і потужності безперервної генерації шумових сигналів, що характеризуються суцільним спектром частот і швидким зменшенням кореляцій. На основі цих слаборезонансних ЛЗХО було вперше створено автогенератор хаотичних коливань і нелінійний підсилювач з кільцевим затриманим зворотним зв’язком. У ході досліджень автоколивальних режимів слаборезонансної ЛЗХО було виявлено автодинний ефект, який дозволив вимірювати не тільки відстань до відбивача, але і його швидкість. (К. О. Лукін, В. О. Ракитянський, В. В. Кулик, О. В. Земляний) L1[87-89].
- Широкосмугові кореляційні приймачі шумових сигналів
Було розроблено кілька широкосмугових цифро-аналогових кореляційних приймачів релейного типу з програмованою (яка регулюється) лінією затримки (ПЛЗ): на основі універсальних синхронних 8-розрядних регістрів, на основі оперативної пам’яті ЕОМ, цифро-аналогова ПЛЗ на основі мультиплексорів і «ноніусна» лінія затримки . У цих приймачах не застосовувалося дорогі АЦП, а в якості елементів ПЛЗ використовувалися мікросхеми швидкодіючої цифрової пам’яті з довільним або послідовним доступом. Було реалізовано ідею побудови ПЛЗ на несучій частоті зондувального сигналу в 8-мм діапазоні довжин хвиль на відрізках хвилеводного тракту з перемиканням її довжини за допомогою швидкодіючих комутаторів мм діапазону і на основі цього побудовано корелятор послідовної дії. Використовуючи різні типи цифрових інтегральних мікросхем, можна було проектувати різні ПЛЗ з характеристиками, які здатні задовольнити вимогам, що пред’являються до сучасних кореляційних приймачів різного призначення. Зокрема, вони використовувалися при розробці перших шумових радарів (К. О. Лукін, Ю. О. Олександров, В. Л. Вірченко, В. C. Коростильов, А. А. Могила) L1[90,91,94].
- Радіолокаційні системи на основі хаотичних сигналів
На 2003 р. у відділі №17 було розроблено ряд дослідницьких зразків радіолокаційних систем на основі застосування шумових зондувальних сигналів та їх когерентного прийому за допомогою методів кореляційної і спектральної обробки. Вони призначені для вирішення таких завдань, як запобігання зіткнень автомобільного транспорту, кругового або секторного огляду простору, дистанційного моніторингу природного середовища і великих інженерних споруд та ін. Перший дослідний зразок шумового радара було створено у 8-мм діапазоні довжин хвиль і він пройшов успішні випробування L1[92-99]. Це дозволило розробити шумовий радіолокатор безперервної дії 4-мм діапазону хвиль для систем запобігання зіткнень автомобільного транспорту (К. О. Лукін, А. А. Могила, Ю. О. Олександров, В. О. Ракитянський, В. В. Кулик) L1[90-93].
- Когерентно-імпульсний шумовий радар кругового огляду і шумові РСА
На 2005р. було розроблено перший когерентно-імпульсний шумовий радіолокатор кругового огляду 3-см діапазону довжин хвиль, призначений для виявлення, спостереження і вимірювання дальності, швидкості та азимуту об’єктів, що знаходяться в зоні огляду. Важлива особливість цього радара полягає в тому, що в ньому частково реалізований один з варіантів сучасної концепції радар-програми, яка полягає у заміні якомога більшого числа аналогових вузлів радара його комп’ютерними аналогами, які дозволяють формувати зондувальний сигнал, обробляти відбиті сигнали в комп’ютері і відображати результати на екрані монітора. З метою відпрацювання методів і апаратури шумових радарів з синтезуванням апертури (РСА), на основі радара 3-см діапазону довжин хвиль створено шумовий РСА, в якому фазовий центр приймально-передавальної антени рухається по дугоподібній траєкторії, що представляє особливий інтерес при розробці шумового РСА в зв’язку з простотою реалізації подібного руху (К. О. Лукін, В. П. Паламарчук, А. А. Могила, Ю. О. Олександров, П. Л Виплавін, М. К. Заєць, В. В. Кулик).
- Диференціальна РСА интерферометрия і шумові радари
Перший РСА з безперервним шумовим сигналом було розроблено у відділі № 17 для проведення спільних досліджень в Інституті космічних досліджень Європейської комісії (JRC EC-Ispra) м. Іспра, Італія в 1998р. L1[99]. Отримані результати експериментально підтвердили застосовність шумових сигналів для отримання когерентних зображень. Розроблений передавач мав ряд якостей, які дозволили використовувати шумовий РСА в диференціальній інтерферометрії. У відділі № 17 було розроблено шумовий інтерферометричний РСА 8-мм діапазону для дистанційного моніторингу стану саркофага Чорнобильської АЕС та інших інженерних споруд. У розробленій РСА використовувався когерентний приймально-передавальний тракт і рух фазового центру приймально-передавальної антени уздовж траєкторії, що стабільно повторюється. Для забезпечення швидкого переміщення фазового центру випромінювача наземної РСА було запропоновано і розроблено антени нового типу – антени, що сканують, з синтезуванням діаграми спрямованності (К. О. Лукін) L1[100-102].
- Антени, що сканують, з синтезуванням діаграми спрямованості
Дослідження в даному напрямку було розпочато у відділі № 17 в 1999 р. в співдружності з відділом № 21 (група В. М. Скресанова) у зв’язку з розробкою радарів які дивляться вперед. Основна ідея цього підходу запропонована К. О. Лукіним і полягає в поєднанні застосування концепції синтезування апертури з реалізацією переміщення елементарної приймально-передавальної антени вздовж нерухомої реальної апертури. Спірально-щілинна антена синтезованої апертури (СЩАСА), що запропонована в L1[99,100] та розроблена в L1[103] являє собою одне з можливих технічних рішень, що реалізують цей принцип. Інший варіант реалізації нового принципу запропоновано в так званому хвилеводно-стрічковому сканері (Tape Scanner) L1[102]. У порівнянні зі спіральним сканером, дана антена має більшу широкосмуговість і не вимагає застосування обертового зчленування для прийому та(чи) випромінювання НВЧ поля. Надалі нами було запропоновано і 2D Tape Scanner, що дозволяє дещо розширити сектор огляду в азимутальній площині і забезпечити дискретне сканування проміння в кутомісцевій площині L1[104]. Одним з перспективних застосувань таких антен можуть бути радари огляду льотного поля сучасних аеропортів.
- Спектральна інтерферометрія стаціонарних випадкових сигналів
На 2000 р. у відділі №17 було проведено дослідження з узагальнення такого фундаментального поняття як когерентність на випадок інтерференції стаціонарних випадкових процесів в спектральної області (спектральної інтерферометрії L1[64,89]). Нами було запропоновано модифікацію методу подвійної спектральної обробки L1[96-98], яка заснована на вимірюванні частотних координат інтерференційних максимумів модуляції і дозволяє проводити абсолютні вимірювання відстаней з прецизійної точністю. Було розроблено вимірювач відстаней, що використовує шумові сигнали та метод спектральної інтерферометрії в 3-см діапазоні (К. О. Лукін, В. О. Ракитянський, В. В. Кулик, А. А. Могила) L1[96-98].
- Розробка електронно-оптичних систем (ЕОС) з поздовжньою компресією та їх застосування
Було розроблено теорію електронно-оптичних систем з поздовжньою компресією і виготовлено цілий ряд трьохелектродних гармат з вихідною потужністю від одиниць міліват до сотень кіловат в безперервному режимі роботи. Ці гармати дозволяли ефективно і незалежно управляти енергією і щільністю електронного потоку з дуже малими витратами потужності на управління (М. С. Зінченко, В. І. Афанас’єв). Було продовжено дослідження в області високопервеансной електронної оптики та її застосувань (В. І. Афанас’єв, К. О. Лукін).
- Синтез ЕОС, коректний розв’язок задачі синтезу щільних електронних пучків
Задача синтезу ЕОС розглядалася в загальному вигляді і точній постановці, без будь-яких наближень та обмежень на способи фокусування пучка. Чисельними методами було розв’язано крайову задачу Діріхле-Неймана замість математично некоректної задачі Коші для рівняння Пуассона. Було показано можливість синтезу, в певних межах, щільних ламінарних електронних (іонних) пучків з довільно заданою просторовою структурою при використанні сильних магнітних полів спеціальних конфігурацій (В. Б. Юрченко, Л. В. Юрченко) L1[105,106].
- Узагальнення теорії динаміки квантових частинок
Було знайдено нову форму рівнянь напівквантової динаміки, яка дозволяє застосувати цю теорію до вивчення руху електронів у квантових (мезоскопічних) надгратках з можливим переходом до динамічного хаосу в ВЧ електромагнітному полі (В. Б. Юрченко, Л. В. Юрченко) L1[107,108].
- Вимірювання анізотропії та поляризації реліктового випромінювання
Проведено дослідження в рамках Європейського космічного проекту «PLANCK» з розробки супутника-радіотелескопу далекого космічного простору, призначеного для детального вимірювання анізотропії та поляризації реліктового космічного випромінювання (в мм і суб-мм діапазонах електромагнітних хвиль). Запропоновано метод надшвидкого розрахунку електромагнітних променів у великих багатодзеркальних антенах в реалізації методу фізичної оптики на кожному дзеркалі, що особливо важливо для багатопроменевих широкосмугових систем зі значним рівнем аберацій і використанням багатомодових гофрованих рупорних антен (В. Б. Юрченко) L1[109-112].
- Розвиток методів отримання надкоротких оптичних і високочастотних електромагнітних імпульсів за допомогою техніки «лінзи часу»
Запропоновано спосіб зменшення спотворень при стисненні надкоротких оптичних імпульсів у системах типу «лінзи часу» за рахунок більш точного узгодження (на рівні членів третього порядку малості) ефектів частотної дисперсії та фазової модуляції (В. Б. Юрченко) L1[113].
- Розробка теорії температурно-електричної нестійкості в металах при гелієвих температурах
Вивчено виникнення багатозначних вольтамперних характеристик, нестійкості струму та явищ гістерезису в ефектах перемикання при температурно-електричній нестабільності в металах в геометрії диска Корбіно (В. Б. Юрченко) L1[114].
- Дослідження нелінійних електронних процесів у напівпровідниках
Проведено теоретичний аналіз ефекту нелінійної надемісії з напівпровідників в сильних високочастотних електромагнітних полях L1[115]. Розроблено метод підвищення ККД тонкошарових термоелементів з енергетично нерівноважними електронами та ін. (В. Б. Юрченко) L1[116-119].
Ці результати увійшли в річні та заключні звіти за держбюджетними НДР відомчої тематики:
- «Цифрова і аналогова генерація та обробка хаотичних і псевдовипадкових сигналів для шумових і квантових радарних сенсорів та систем зв’язку, а також для багатоканальних систем формування когерентних зображень суб-терагерцового, оптичного і рентгенівського діапазонів» НДР «ГРИФОН» м.Харьків, 2012-2026гг., К.О.Лукін та ін.
- «Нові методи генерації хаотичних та випадкових сигналів мікрохвильового, терагерцового та оптичного діапазонів електромагнітних хвиль, методи та засоби їх випромінювання і прийому з метою застосування у шумових радарних системах формування радіозображень» Звіт за НДР «РУХ» м.Харьків, 2017-2021гг., К.О.Лукін та ін.
- «Хаотичні та псевдовипадкові сигнали мікрохвильового і міліметрового діапазонів довжин хвиль, засоби їх випромінювання і прийому для застосування у шумових радарах і системах формування радіозображень» Звіт за НДР «Крок» м.Харків, 2016, К.О.Лукін та ін.
- «Методи генерації, випромінювання і прийому випадкових та хаотичних сигналів і їх застосування в радіолокації та зв’язку». Звіт за НДР «Версія», м.Харків, 2011, К.О.Лукін та ін.
- «Методи генерації, випромінювання й обробки хаотичних сигналів та їх застосування в системах ближньої радіолокації і зв’язку». Звіт за НДР «Варіант”, м.Харків, 2006, К.О.Лукін та ін.
- «Електродинаміка відкритих структур, розробка джерел і радіосистем, в тому числі шумових, міліметрового і субміліметрового діапазонів довжин хвиль». Звіт за НДР «Старт», м.Харків, 2003, К.О.Лукін та ін.
- «Динамічний хаос в радіофізичних та електронних системах з нелінійним перетворенням хвиль на границях та його використання Звіт за НДР «Контакт», м.Харків, 2000, К.О.Лукін та ін.
- «Розробка нових методів хаотизації нелінійних електронних систем з метою вивчення можливості побудови широкосмугових генераторів стохастичних коливань та їх застосування в радіотехнічних системах». Звіт за НДР «Триплет», м.Харків, 1995, К.О.Лукін та ін.
- «Теоретичні та експериментальні дослідження нелінійної динаміки електронних і електроннооптичних систем з метою створення ефективних електронних гармат і джерел електромагнітних коливань». Звіт за НДР «Квадро», м.Харків, 1992, К.О.Лукін та ін.
- «Просторово-часовий хаос в розподілених радіофізичних та електронних системах». Звіт за НДР «Хаос- M», м.Харків, 1992, К.О.Лукін та ін.
Наукові результати за хронологією:
2023
Анотація виконання річного плану НДР
«Цифрова і аналогова генерація та обробка хаотичних і псевдовипадкових сигналів для шумових і квантових радарних сенсорів та систем зв’язку, а також для багатоканальних систем формування когерентних зображень суб-терагерцового, оптичного і рентгенівського діапазонів»
шифр «ГРИФОН»
- Проведено тестування алгоритму генерації та цифро-аналогової обробки широкосмугових випадкових сигналів за допомогою розробленого програмного забезпечення , а також проведено оцінювання параметрів шумових та детермінованих сигналів, що генеровані. Отримані результати відповідають міжнародним стандартам високого рівня. (К.О.Лукін, Д.М.Татьянко, О.В.Земляний)
- Розроблені моделі антенних решіток на основі антен Вівальді для багатоканальних систем формування РСА зображень. Зроблено порівняльний аналіз з параметрами реальних антен. Проаналізовано взаємний вплив елементів антенної решітки. Антенна решітка, що була розроблена, відповідає вимогам до характеристик в обраному діапазоні. Отримані результати відповідають міжнародним стандартам високого рівня. (К.О.Лукін, В.П.Паламарчук, А.О.Шелехов)
- Розроблено нову математичну модель для аналізу процесів генерації хаотичних коливань у системі діодів Ганна з урахуванням затримок взаємного зв’язку в електронних системах на базі декількох неявних методів числового моделювання підвищеної точності та порядку, що призначені для отримання нестаціонарних рішень так званих «нежорстких» задач. Знайдено умови вирішення таких задач. Отримані результати відповідають міжнародним стандартам високого рівня і можуть знайти застосування для створення нових систем радіолокації. (Л.В. Юрченко).
- Розроблені нові алгоритми в середовищах MathCad і MatLab для обробки та визначення параметрів сигналів з детермінованими випадковими послідовностями. Отримані результати відповідають міжнародним стандартам високого рівня. (В.М.Коновалов)
- Запропоновано новий підхід та метод дослідження, розроблено математичні моделі і методики оцінки впливу допплерівського зсуву частоти на якість кореляційного стиснення шумових сигналів і квазіортогональних кодових послідовностей для технічної реалізації самоорганізуючої SMART системи передачі інформації і радіолокаційного моніторингу транспортних засобів. Запропоновані новий підхід, метод дослідження та концепція самоорганізуючої SMART системи не мають аналогів в Україні та світі. (К.О.Лукін, В.Є. Щербаков, Ю.А. Шиян)
- Розроблено та протестовано демонстратор мікрохвильової відеокамери Ku-діапазону (довжина хвилі 2см), який є наземним РСА що має передавач та багатоканальний приймач, а також необхідні алгоритми для формування 2D РСА зображень у реальному часі з темпом оновлення 10мс, тобто для формування мікрохвильового відео високої роздільної здатності. Отримані результати не мають аналогів в Україні та світі (К.О.Лукін, В.П.Паламарчук, Д.М.Татьянко, О.В.Земляний, А.О.Шелехов)
- Отримано узагальнення гідродинамічного опису Чорних Дір для дуальних мікроскопічних ступенів свободи. Результати дослідження важливі для інтерпретації сигналів гравітаційних та електромагнітних хвиль що випромінюються об’єктами такого типу. Отримані результати перевищують міжнародні стандарти високого рівня. (О.Ю.Нурмагамбетов).
2022
Анотація виконання річного плану НДР
«Цифрова і аналогова генерація та обробка хаотичних і псевдовипадкових сигналів для шумових і квантових радарних сенсорів та систем зв’язку, а також для багатоканальних систем формування когерентних зображень суб-терагерцового, оптичного і рентгенівського діапазонів»
шифр «ГРИФОН»
- Запропоновано адаптацію алгоритму генерації хаотичних сигналів на основі нелінійної динамічної системи із затриманим зворотним зв’язком з метою його імплементації у FPGA. Отримані результати відповідають міжнародним стандартам високого рівня. (О.В. Земляний).
- Вивчено цифрову генерацію псевдовипадкових сигналів в FPGA. Розроблено і реалізовано генератор шумового (випадкового) сигналу у керованої смузі частот в діапазоні 12-16 ГГц методом модуляції генератора керованого напругою (ГКН) низькочастотним випадковим сигналом, що генерується цифровим способом в FPGA. Отримані результати відповідають міжнародним стандартам високого рівня. (К.О. Лукін, В.П. Паламарчук, О.В. Земляний).
- Вдосконалено метод та розроблено сучасний алгоритм обробки радіолокаційних сигналів, для отримання 2D радіозображень у режимі реального часу, що дає змогу отримувати зображення радіолокаційних сцен в форматі мікрохвильового відео. Отримані результати перевищують сучасні міжнародні стандарти. (Лукін К.О., Татьянко Д.М.)
- Запропоновано робочу модель для оцінки спектральної щільності флікер-шуму в малошумівних генераторах на інфранизьких частотах. Отриманий результат відповідає сучасним міжнародним стандартам. (В.М. Коновалов, К.О. Лукін).
- Розроблено теоретичну модель процесів генерації широкосмугових коливань у системі діодів Ганна в умовах частотно-залежної затримки зворотного зв’язку. Знайдено умови для створення шумових сигналів збільшеної хаотичної складності. Отримані результати відповідають міжнародним стандартам високого рівня. (Л.В. Юрченко)
- Вперше Мембранну Парадигму фізики чорних дір у формалізмі Паріка-Вільчека застосовано до рішень Керра для рівняння загальної теорії відносності. Узагальнено опис чорних дір в термінах дуальних мікроскопічних ступенів свободи, що впливає на інтерпретацію сигналів гравітаційних та електромагнітних хвиль у процесах злиття компактних релятивістських об’єктів у подвійних зіркових системах. Отриманий результат перевищує сучасні міжнародні стандарти. (О.Ю. Нурмагамбетов).
2021
Анотація виконання заключного етапу НДР
«Нові методи генерації хаотичних та випадкових сигналів мікрохвильового, терагерцового та оптичного діапазонів електромагнітних хвиль, методи та засоби їх випромінювання і прийому з метою застосування у шумових радарних системах формування радіозображень»
шифр «Рух»
Автори:
К.О. Лукін, О.Ю. Нурмагамбетов, О.В. Земляний, П.П. Максимов, Л.В. Юрченко, Д.М. Татьянко, Ю.А. Шиян, С.К. Лукін, А.О. Шелехов, С.С. Пономаренко, В.П. Паламарчук В.М. Коновалов, М.К. Заєць, П.Г. Сущенко, В.Є. Щербаков
- Проведено ретельне порівняння концепції шумового радару (ШР)з концепцією квантового радару (КР) і запропоновано використати іншій термін: квантовий радарний сенсор (КРС).
- Для реалізації КР потрібна надзвичайно низька температура (близько 7ºK), яка може бути досягнута лише в спеціальних рефрижераторах, що робить КР невиправдано дорогим. У той же час концепцію ШР набагато легше реалізувати в діапазонах мікрохвиль, міліметрових хвиль і субтерагерцових частот. Нещодавно застосування світлодіодів (LED) та методики спектральної інтерферометрії дозволило сконструювати шумовий рефлектометр навіть в інфрачервоному та оптичному діапазонах частот, що було нами експериментально доведено.
- Встановлено, що QR-концепція має гарну перспективу в розробці КРС ультрафіолетового, рентгенівського та гамма-частотного діапазону електромагнітного випромінювання. Також запропоновано і розглянуто застосування концепції ступінчастої зміни частоти фотонів для отримання профілю дальності та забезпечення можливості роздільної здатності з дальності в КРС.
- Експериментально доведено можливість вимірювання товщини тонких плівок методом спектральної інтерферометрії випадкових сигналів оптичного діапазону із застосуванням світлодіодних джерел оптичного випромінювання. Метод вимірювань має досить хорошу похибку відносне значення межі довірчого інтервалу вимірювань при довірчій ймовірності 0,95 становило 0,88%, при цьому абсолютне значення дорівнює 0,17 мкм.
- Реалізовано вимірювання відстані методом спектральної інтерферометрії та гетеродинного перенесення спектра з оптичного діапазону в радіодіапазон. Показана можливість використання радіочастотних спектро-аналізаторів, роздільна здатність вимірювання спектра яких дозволяє отримувати рефлектограми довгих волоконно-оптичних ліній зв’язку. У цьому випадку проблема «мертвої зони» вирішується за рахунок застосування непереривного сигналу замість традиційного імпульсного режиму вимірювання. Був розроблений і експериментально досліджений прототип оптичного кореляційного рефлектометру.
- Запропонована нова концепція побудови самоорганізуючої SMART системи передачі інформації і радіолокаційного моніторингу транспортних засобів на автобані на основі розробленого раніше авторами нового методу мультиплексної передачі кодових сигналів з розширеним спектром для реалізації множинного доступу з просторово-кодовим розділенням каналів. Запропоновано новий метод генерації унікальних бінарних псевдовипадкових послідовностей (БПВП) з квазіідеальною періодичною і інверсно-періодичною автокореляцією. Метод розроблений на базі модифікованого дискретного хаотичного відображення з двома параметрами запізнювання. Комп’ютерним моделюванням досліджена і вивчена структура БПВП, що згенеровані запропонованими алгоритмами, знайдені спектри періодів різних БПВП. Проведений аналіз показав, що БПВП мають кореляційні характеристики достатньо близькі до характеристик М-послідовностей.
- Розроблено нову методику передачі інформації за допомогою широкосмугового хаотичного сигналу, що генерується нелінійною динамічною системою із затримкою в часі. Новий метод, запропонований вперше, відрізняється від відомих раніше тим, що використовується особливість хаотичних систем, яка полягає в можливості формування періодичної структури в спектрі сигналу безпосередньо в процесі його генерації. У некогерентному приймачі, який не потребує хаотичної синхронізації з передавачем, реалізовано алгоритм декодування інформаційного повідомлення, близький до оптимального, що дозволяє досягти завадостійкості та високої точності відновлення даних. Показано, що коректне відновлення переданого бінарного повідомлення можливе на рівні адитивної широкосмугової гауссової завади в каналі зв’язку, яка значно перевищує рівень корисного хаотичного сигналу. Працездатність системи передачі інформації на основі спектральної маніпуляції хаотичного сигналу з використанням запропонованого алгоритму продемонстровано експериментально, що підтвердило теоретичні та модельні висновки. Обробка сигналу в передавачі та приймачі виконується в дискретній часовій області, що робить запропоновану методику готовою до реалізації в ЦСР (DSP) та ПЛІС (FPGA).
- Запропоновано та досліджено новий механізм генерації космічних променів ультра-високої енергії з активних галактичних ядер. Доведено, що врахування ефектів квантової гравітації призводить до виникнення транс-Планківського стрибка щільності енергії та щільність імпульсу полів матерії. Крім того, отримана щільність імпульсу відображає структури, що вказують на дископодібну конфігурацію поблизу екватора і відтік колімований речовини від полюсів. Біполярний відтік/дископодібна структура має бути істотною частиною механізму, що лежить в основі струменів/аккреційних дисків активних ядер галактик.
- Вивчено особливості тунельної динаміки в точно розв’язуваній моделі N=4 суперсиметричної квантової механіки з багато-ямним потенціалом та з порушеною відбивною симетрією. На прикладі дослідження явищ часткової локалізації та когерентного тунельного руйнування наведено основні переваги використання ізоспектральних точно розв’язуваних гамільтоніанів у дослідженні квантово-механічних систем з дво- та три-ямковими потенціалами.
- Теоретично досліджено режим збудження гібридних об’ємно-поверхневих хвиль у клінотроні зі стрічковим електронним пучком та двоперіодичною гребінкою. Показано, що перевагою гібридного режиму є підвищення як зворотного зв’язку, так і ефективності випромінювання за рахунок об’ємної хвилі. Результати моделювання продемонстрували вихідну потужність у десятки Ватт у діапазоні частот від 0,5 до 0,7 ТГц, що забезпечується пучком 0,2 А, та напругою 17 кВ. Ефективність взаємодії складає близько 1%. Продемонстровано діапазон налаштування частоти близько 5% шляхом зміни прискорювальної напруги.
Отримані результати не мають аналогів в Україні та світі.
2020
Анотація виконання річного плану НДР
«Нові методи генерації хаотичних та випадкових сигналів мікрохвильового, терагерцового та оптичного діапазонів електромагнітних хвиль, методи та засоби їх випромінювання і прийому з метою застосування у шумових радарних системах формування радіозображень»
шифр «Рух»
- Показана плавна еволюція концепції Квантових Радарів (КР) до концепції Шумових Радарів (ШР). Запропоновано новий тип КР – КР зі східчастою зміною енергії (частоти) фотонів, що забезпечує отримання профілю дальності і просторову роздільну здатність двох близьких об’єктів. Запропоновано КР з цифровою генерацією квантово-корельованих сигналів. Обґрунтовано доцільність побудови КР-сенсорів у високочастотних діапазонах електромагнітного спектру: оптичному, ультрафіолетовому, рентгенівському і т.д. Отриманий результат перевищує міжнародні стандарти високого рівня. (К.О.Лукін).
- Створено математичну модель для числового розрахунку у часовому просторі процесів генерації ультра широкосмугових коливань у системі діодів Ганна, що поєднує декілька різних діапазонів частот. Розглянуто варіанти пристроїв, що забезпечують збільшення вихідної напруги або вихідного струму в умовах нелінійного змішування коливань окремих діодів. Отримані результати відповідають міжнародним стандартам високого рівня і можуть знайти застосування для генерації шумових сигналів з покращеними спектральними характеристиками у над широкому діапазоні частот. (Л.В.Юрченко).
- Розвинено метод спектральної інтерферометрії із застосуванням модуляції шумовим сигналом випромінювання широкосмугового оптичного джерела для вимірювання довжин оптичних волокон шумовими рефлектометрами на оптоволоконних лініях передач; на основі цього методу розроблено схему, побудовано та досліджено макет волоконно-оптичного рефлектометра для вимірювання довжини та відстаней до неоднорідностей оптичного волокна. Отримані результати відповідають міжнародним стандартам високого рівня і дозволяють з інтерферометричною точністю визначати товщину багатошарових оптично-прозорих плівкових структур. (К.О.Лукін, Д.М.Татьянко).
- Розвинено метод цифрової обробки сигналів в оптичних шумових рефлектометрах, що полягає в застосуванні спектрального аналізу шумових сигналів та побудові на основі цього аналізу алгоритмів отримання рефлектограм оптичного волокна. Отримані результати відповідають міжнародним стандартам високого рівня і дозволяють отримати двомірні зображення області, що досліджується. (К.О.Лукін, Д.М.Татьянко, О. В. Земляний, С. К. Лукін).
2019
Анотація виконання річного плану НДР
«Нові методи генерації хаотичних та випадкових сигналів мікрохвильового, терагерцового та оптичного діапазонів електромагнітних хвиль, методи та засоби їх випромінювання і прийому з метою застосування у шумових радарних системах формування радіозображень»
шифр «Рух»
- Розроблена установка на базі детектора Medipix для формування 2D та 3D рентгенівських зображень. Отримані експериментальні дані для формування 2D зображень и вимірювання надмалих відстаней методом спектральної інтерферометрії в рентгенівському діапазоні спектру. (Спільно з Багато-дисциплінарної лабораторією Міжнародного Центра Теоретичної Фізики (MLab, ICTP) (м.Тріест, Італія). Перевищує міжнародні стандарти високого рівня. (С.К. Лукін, К.О. Лукін, Д.М. Татьянко).
- Запропоновано метод передачі інформації з використанням хаотичних сигналів для організації безпечного каналу зв’язку, яка заснована на новому методі спектральної маніпуляції хаотичного сигналу. Отримано результати числового моделювання, створені експериментальні макети з застосуванням мікросхем цифрового синтезатора частот AD9910 і програмованої логічної матриці (FPGA) 7Z007S. Отриманий результат відповідає міжнародним стандартам високого рівня. (К. О. Лукін, О. В. Земляний, Д. М. Татьянко).
- Досліджено комплексну вольт-амперну характеристику (ВАХ) лавинно-генераторних діодів (ЛГД), що описує динаміку зворотного струму в p- та n- областях p-n–переходу від величини постійної напруги зворотного зміщення на діоді. Розроблено математичну модель для моделювання режимів посилення, режиму та гасіння двох синхронних коливань, а також вивчені умови їх реалізації в ЛГД. Отриманий результат перевищує міжнародні стандарти високого рівня. (К.О. Лукін, П.П. Максимов).
- Запропоновано новий тип схеми із резонансно-тунельним (РТД) та лазерним діодом (ЛД) для видимого оптичного зв’язку. Схема може перетворювати імпульси модуляції без несучої в НВЧ, що випромінюються синхронно з оптичними імпульсами, які також набувають НВЧ модуляцію. Знайдені умови реалізації цих ефектів з урахуванням затримки зворотного зв’язку між РТД та ЛД. Схема РТД-ЛД з резонаторною антеною може бути використана для синхронної генерації НВЧ та НВЧ-модульованих оптичних імпульсів. Перевищує міжнародні стандарти високого рівня. (Л.В. Юрченко).
- Запропоновано концепцію, модель та аналітичні вирази для розрахунків спектральної щільності потужності флікер-шумів мало-шумливих генераторів в довільному діапазоні частот, включаючи і області ультра низьких частот. Це надає розробникам спеціальної апаратури інструмент для оцінки шумових характеристик мало-шумливих генераторів в будь-якому діапазоні частот. Отриманий результат відповідає міжнародним стандартам високого рівня. (В.М. Коновалов, К.О. Лукін).
2018
Анотація виконання річного плану НДР
«Нові методи генерації хаотичних та випадкових сигналів мікрохвильового, терагерцового та оптичного діапазонів електромагнітних хвиль, методи та засоби їх випромінювання і прийому з метою застосування у шумових радарних системах формування радіозображень»
шифр «Рух»
- Теоретично досліджено можливість формування шумового сигналу в робочому діапазоні частот радіолокатора за допомогою гетеродинірованія з використанням вузькосмугового шумового сигналу в якості сигналу гетеродина. Розширення смуги сигналу гетеродина призводить до зникнення піку в спектрі сформованого сигналу і зменшення рівня бічних пелюсток його АКФ. Проведений експеримент з перенесення шумового сигналу вверх по частоті без фільтрації нижньої бічної смуги і частот вузькосмугового сигналу гетеродина підтвердив результати моделювання. Отримані результати не мають аналогів в Україні та світі. (К. Лукін, О. Земляний)
- Створено програмно-апаратний інструментарій для оцінки профілю дальності при використанні методу ступеневої зміни затримки в шумовому радарі та отримано експериментальні оцінки профілю дальності з його допомогою. Отримані результати не мають аналогів в Україні та світі. (К.О. Лукін, О.В. Земляний, В.П. Паламарчук, С.К. Лукин).
- Створено і проведено дослідження алгоритму генерації широкосмугового хаотичного сигналу з гребінчастим спектром, ядром якого є процес ітерірованія функціонально-різницевого рівняння, який реалізовано в реальному масштабі часу. Проведено експерименти по прихованій передачі інформації методом спектральної маніпуляції. Отримано результати що свідчать про можливість застосування методу спектральної маніпуляції оптоволоконних лініях зв’язку. Отримані результати не мають аналогів в Україні та світі. (К.О. Лукін, О.В. Земляний).
- Виконано самоузгоджене моделювання у часовому просторі активних систем з діодами Ганна, з’єднаних секціями мікросмугової лінії передачі та досліджено самозбудження діодів Ганна, і умови для виникнення того чи іншого типу коливань. Результати підкреслюють важливість використання належного алгоритму зсуву при розробці високочастотних генераторів з ефектами запізнювання, які можуть привести до виникнення різних мод коливань. Запропонований нами альтернативний метод, що не має світових аналогів, дозволяє провести оптимальне за часом і витратами самоузгоджене комп’ютерне моделювання в різноманітних системах з паралельним та послідовним з’єднанням активних СВЧ елементів для розробки генераторів шуму. (Л. В. Юрченко).
- В рамках концепції Software Defined Radar були реалізовані і досліджені нові схеми багатоканальних кореляторів на базі програмованої логічної інтегральної схеми FPGA Xilinx Virtex 6 з використанням плати X6-1000M від Innovative Integration Inc. Розроблено та впроваджено макет апаратно-програмного пристрою на базі релейного корелятора, який не застосовує функцію перемноження, що дозволяє значно зекономити ресурси FPGA-чипа та прискорює процес кореляційної обробки сигналів. Отриманий результат не має аналогів у світі. (К.О. Лукін, Д.М. Татьянко).
- Виконано дослідження сценарію перемежаємості регулярних і хаотичних коливань в лавинно-генераторних діодах на основі зворотно зміщених різких Si p–n–переходів при дискретній зміні напруги зворотного зміщення. Отриманий результат не має світових аналогів та є перспективним для створення генераторів широкосмугових і надширокосмугових хаотичних сигналів мікрохвильового діапазону для використання їх в якості носіїв інформації в системах зв’язку, шумовий радіолокації. (К.О. Лукін, П.П. Максимов).
2017
Анотація виконання річного плану НДР
«Нові методи генерації хаотичних та випадкових сигналів мікрохвильового, терагерцового та оптичного діапазонів електромагнітних хвиль, методи та засоби їх випромінювання і прийому з метою застосування у шумових радарних системах формування радіозображень»
шифр «Рух»
- Розвинута теорія генерації коливань міліметрового та терагерцового діапазонів у резонаторах зі зв’язаними модами та вивчені фундаментальні закономірності генерації потужних коливань у ГДВ з такими системами. Отримані результати не мають аналогів в Україні та світі. (К.О. Лукин.)
- За допомогою теоретичних методів показано, що лавинно-генераторні діоди ЛГД під дією зовнішнього сигналу генерує періодичні, квазіперіодичні і хаотичні коливання терагерцового діапазону у залежності від амплітуди та частоти зовнішнього сигналу. Цей підхід може бути використаний для розробки генераторів терагерцового діапазону. Отримані результати не мають аналогів в Україні та світі. (К.О. Лукин, П. П. Максимов).
- Розроблені нові алгоритми для формування двовимірних і тривимірних (томографічних) РСА зображень, та вперше отримано томографічні зображення з використанням наземного шумового РСА 4-мм діапазону довжин хвиль. Отримані результати не мають аналогів в Україні та світі. (К.О. Лукин, В.П. Паламарчук, А.А. Шелехов.)
- Розроблено комп’ютерну модель генератора хаосу, що представляє собою нелінійну динамічну систему з затриманим зворотним зв’язком та нелінійним елементом із змінним параметром. Створено експериментальний макет широкосмугового генератора хаотичних коливань на основі мікропроцесорного пристрою та проведена оцінка спектральних характеристик його вихідного сигналу. Отримані результати не мають аналогів в Україні та світі. (К.О.Лукін, О.В. Земляний)
- Проаналізовано спектр сумарного випромінювання на виході волоконно-оптичного інтерферометра Фабрі-Перо який формується за рахунок відбиттів широкосмугового випромінювання світлодіодних джерел від багатошарових структур (тонких плівок). Розроблено та протестовано програмне забезпечення для обробки і візуалізації результатів експерименту по вимірюванню товщини оптично прозорих шарових структур методом спектральної інтерферометрії. Отримані результати не мають аналогів в Україні та світі. (К.О. Лукін, О.В. Земляний, Д.М. Татьянко).
- Розроблено спосіб вимірювання відстані в оптичному волокні шляхом кореляційної обробки сигналу. Розроблено та експериментально досліджено оптичний рефлектометр на основі кореляції. Отримані експериментальні дані показують можливість вимірювання довжини оптичного волокна і відстані до неоднорідностей в ньому. Даний рефлектометр також не має «мертвої зони» і може використовуватися для метрологічного забезпечення волоконно-оптичних ліній зв’язку (ВОЛЗ). Отримані результати не мають аналогів в Україні та світі. (К.О. Лукін, Д.М. Татьянко).
- Для розробки нових видів генераторів із самозбудженням складних імпульсних і хаотичних форм створюваних сигналів за рахунок багаторазових перевідбиттів і нелінійного зсуву хвиль з множинними затримками різної тривалості проведено (в співпраці з науковцями Національного Університету Ірландії (NUI Maynuth, Ireland)) вивчення ВЧ властивостей та вимірювання комплексної діелектричної постійної і частотної дисперсії нових перспективних мало-поглинаючих і високо-контрастних діелектричних матеріалів (фторідних стекол) в якості діелектричних елементів відбиття хвиль і затримки зв’язку для генераторів імпульсних і хаотичних сигналів, в Ка і W діапазонах хвиль (в частотному діапазоні до 100 Ггц). Отримані результати не мають аналогів в Україні та світі (Л.В. Юрченко)
Попередні наукові результати
2016
Анотація виконання річного плану НДР
«Хаотичні та псевдовипадкові сигнали мікрохвильового і міліметрового діапазонів довжин хвиль, засоби їх випромінювання і прийому для застосування у шумових радарах і системах формування радіозображень»
шифр «Крок»
- Розроблено та тестовано інтерферометр для вимірювання відстаней мікрометричного діапазону на базі волоконно-оптичного інтерферометра Фабрі-Перо та широкосмугового світлодіодного джерела інфрачервоного випромінювання и методу низько-когерентної спектральної інтерферометрії. Аналогів в Україні та за кордоном немає. (К.О. Лукин, Д.М. Татьянко, Л.В. Юрченко, Ю.А. Шиян).
- Запропоновано використання антен з синтезом діаграми спрямованості для здійснення тривимірного сканування. Досліджено основні характеристики такої антени та описані її модифікації. Надані технічні рішення антен з віртуальним переміщенням випромінювача. Аналогів в Україні та за кордоном немає. (К.О. Лукин, В.П. Паламарчук, М.К. Заець, Л.В. Юрченко).
- За допомогою теоретичних методів показано, що лавинно-генераторні діоди ЛГД під дією зовнішнього сигналу генерують періодичні, квазіперіодичні і хаотичні коливання у залежності від амплітуди та частоти зовнішнього сигналу. Аналогів в Україні та за кордоном немає. (К.О. Лукин, П. П. Максимов).
- Запропоновано і випробувана реалізація багатоканального паралельного корелятора релейного типу на базі FPGA. При цьому використаний підхід, що дозволяє ефективно використовувати ресурси FPGA і, отже, дає можливість збільшити кількість паралельних каналів корелятора, що дозволяє збільшити дальність роботи шумового радіолокатора. Отримані результати перевищують міжнародні стандарти високого рівня. (К.О. Лукин, О. В. Земляний).
- Запропоновано та вивчено теоретично новий метод вимірювання відстаней до вібруючих об’єктів за допомогою широкосмугових шумових сигналів, заснований на спектральної інтерференції стаціонарних широкосмугових випадкових сигналів. . Аналогів в Україні та за кордоном немає. (К.О. Лукин, Ю.А. Шиян).
- Розроблені нові алгоритми для формування двовимірних і тривимірних (томографічних) РСА зображень, та вперше отримано томографічні зображення з використанням наземного шумового РСА 8-мм діапазону довжин хвиль. Отримані результати перевищують міжнародні стандарти високого рівня. (К.О. Лукин, В.П. Паламарчук, А.А. Шелехов).
- Розроблено новий метод генерації квазі-ортогональних хаотичних кодових сигналів і бінарних псевдовипадкових послідовностей з квазі-ідеальний автокореляцією, що дозволяють сформувати практично «необмежену» сімейство бінарних кодів, що повністю задовольняють вимогам MIMO-системи. Отримані результати перевищують міжнародні стандарти високого рівня. (В.Є. Щербаков, К.О. Лукин).
- Запропоновано модель взаємодії серця, що б’ється і легких з поверхнею грудної клітини, яка дозволяє отримати оцінки зсуву грудної клітини при серцебитті і диханні. Результати моделювання були зрівняні з розрізненими експериментальними даними і показали цілком задовільний збіг. Розроблена модель дає можливість значно спростити конструювання відповідних радіолокаційних систем Отримані результати перевищують міжнародні стандарти високого рівня. (В.М. Коновалов).
2015
Анотація виконання річного плану НДР
«Хаотичні та псевдовипадкові сигнали мікрохвильового і міліметрового діапазонів довжин хвиль, засоби їх випромінювання і прийому для застосування у шумових радарах і системах формування радіозображень»
шифр «Крок»
- В рамках НДР «КРОК» було розроблено та виготовлено макет оптичного рефлектометра мікрометричного діапазону відстаней та досліджено його характеристики. Обґрунтована можливість та доцільність використання методу низько-когерентної спектральної інтерферометрії для вимірювання відстаней на волоконно-оптичних лініях зв’язку. Аналогів в Україні та за кордоном немає. (К.О. Лукин, Д.М. Татьянко, Л.В. Юрченко, Ю.А. Шиян).
- Була розвинена раніш запропонована концепція побудови приймально-передавальних антен нового типу що сканують – антен з синтезом діаграми спрямованості та досліджено ще один варіант антени – спірально-щілинна антена. Досліджено основні характеристики такої антени та описані її модифікації, а також запропоновано використання цих антен для здійснення тривимірного сканування. Надані технічні рішення антен з віртуальним переміщенням випромінювача. Аналогів в Україні та за кордоном немає. (К.О. Лукин, В.П. Паламарчук, М.К. Заець, Л.В. Юрченко).
- Досліджені теоретичними методами нові джерела потужних електромагнітних коливань – лавинно-генераторні діоди (ЛГД) на основі різких Si та GaAs p-n-переходів при постійній напрузі зворотного зміщення. Досліджено динаміку та визначено режим роботи двочастотних ЛГД, при якому досягаються максимальні енергетичні характеристики. Уперше приведені регулярні аттрактори у фазовій площині інтегральних характеристик ЛГД. Аналогів в Україні та за кордоном немає. (К.О. Лукин, П. П. Максимов).
- Досліджено спектральні характеристики хаотичних автоколивань в нелінійній динамічній системі із затриманим зворотним зв’язком кільцевого типу для випадку, коли враховуються інерційні властивості елементів системи. Використано підхід, заснований на заміні нелінійної системи на лінійною але зі змінними в часі параметрами. Запропоновано спосіб передачі інформації з використанням хаотичного сигналу, формованого цією системою. Показано ефективність розглянутого способу передачі інформації для забезпечення прихованої роботи системи зв’язку в умовах складних завадових обставин. Аналогів в Україні та за кордоном немає. (К.О. Лукин, О. В.Земляний).
- Запропоновано новий підхід до проектування самоорганізованої MIMO-системи передачі даних в реальному часі між транспортними засобами, які знаходяться в межах автомагістралі в радіусі 1-го кілометра, з використанням EU DSRC-стандарту. Метод надає можливість на практиці реалізувати множинний доступ з просторово-кодовим розподілом каналів і передачу інформації з використанням широкосмугових хаотичних та унікальних бінарних псевдовипадкових послідовностей. Аналогів в Україні та за кордоном немає. (К.О. Лукин, В.Є. Щербаков).
- Підготовлені та проведені експерименти з формування РСА-зображень з використанням наземного шумового РСА 8-мм діапазону. Розроблені алгоритми для формування двовимірних та тривимірних РСА зображень в міліметровому діапазоні довжин хвиль. Аналогів в Україні та за кордоном немає. (К.О. Лукин, В.П. Паламарчук, А.А. Шелехов).
2014
Анотація виконання річного плану НДР
«Хаотичні та псевдовипвдкові сигнали мікрохвильового і мм діапазонів, засоби іх вимірювання і прийому для застосування у шумових радарах і системах формування радіо зображень»
шифр «Крок»
- Досліджено режими генерації хаотичних коливань в системі фазового автопідстроювання частоти з інвертованою характеристикою фазового детектора і затриманим зворотним зв’язком. Встановлено, що при наявності ланки запізнювання в контурі регулювання ФАПЧ диференціальне рівняння системи з фільтром низької частоти першого порядку являє собою нелінійне диференціальне рівняння нескінченного порядку, розв’язком якого при інвертуванні характеристики фазового детектора є хаотичні коливання з високою вимірністю фазового простору. Запропоновано метод модуляції хаосу в даній системі на основі зміни параметра запізнювання за законом зовнішнього сигналу, що може бути використано для ефективного маскування повідомлень в системах прихованої передачі інформації (К.О. Лукін, О. В. Земляний).
- Було виконано моделювання в тимчасовій області високочастотних коливань, які з’являються у відкритій мікрополосковій лінії передачі з діодом Ганна і віддаленим резонатором. Були досліджені умови для появи того чи іншого виду коливань. Було знайдено, що серії високочастотних імпульсів з’являються в тих випадках, коли значення напруги зсуву на діоді Ганна трохи вище нижньої межі області з обмеженим накопиченням об’ємного заряду на вольтамперній характеристиці діода. Безперервні ж коливання з’являються, коли значення напруги зсуву встановлено всередині цієї області та ближче до її верхньої межі. Було виявлено бістабільність та ефекти гістерезису при збудженні коливань, коли поява безперервних коливань або ланцюжків високочастотних імпульсів залежать від способу перемикання напруги зсуву на діоді. Цей факт повинен бути прийнятий до уваги при проектуванні високочастотних генераторів з потенційними ефектами тимчасових затримок зворотного зв’язку, які можуть привести до появи різних видів коливань (Л.В.Юрченко).
- Запропоновані і досліджені напівпровідникові лавинні p–n– переходи, що генерують автоколивання терагерцевого (ТГц) діапазону. ТГц автоколивання збуджуються і підтримуються у високолегованій n- області, а в низьколегованій p-області генеруються автоколивання мікрохвильового діапазону. Частота може бути підвищена шляхом зменшення часу життя неосновних носіїв заряду. Максимальна частота обмежена концентрацією домішкових атомів N, при якій p–n-переход вироджується (N = 1018 ‑ 1019 см-3; Т = 300оС). Результати досліджень є теоретичною основою для створення напівпровідникових джерел потужних ТГц коливань (К.О. Лукін, П. П. Максимов).
- Розроблено та запропоновано новий метод формування бінарних псевдовипадкових послідовностей із «ідеальною» інверсно-періодичною автокореляцією, який може знайти широке застосування як в радарах, так і DSRC-VVDT системах ближнього зв’язку. Крім того, запропоновано новий метод та MIMO-система із пропускною спроможністю близькою до межі Шенона для передачі інформації між автомобілями на автобані (К.О.Лукін, В.Є.Щербаков).
- Розроблено, виготовлено та досліджено скануючу антену 4-мм діапазону. Сканування відбувається за рахунок механічного переміщення резонансної щілини, що випромінює. Резонансна щілина прорізана в мідній стрічці. Стрічка рухається вздовж відсутньої широкої стінки стандартного хвилеводу 3,6х1,8мм. Розроблено та виготовлено блок управління антенною. Спроектовано та виготовлено макет радіолокаційного датчика з шумовим сигналом 4-мм діапазону в складі: антена передавача (скануюча); блок прийомо-передавача; антена приймача; блок живлення. Розроблено алгоритм і програма запису даних в АЦП з блоку прийомо-передавача макета (К.О.Лукін, В. П. Паламарчук, М.К.Заєц, П.Г. Сущенко)
- Вперше проаналізовано вплив неоптимальної обробки на бокові пелюстки, що спостерігалися на профілях дальності та зображеннях отриманих за допомогою 8-мм шумового наземного РСА для простого сценарію. Проведено порівняння результатів зважування спектру шумового сигналу із зміною форми спектру сигналу, що передавався РСА. Показано, що результати зважування на зображеннях дуже схожі на результати зміни форми спектру сигналу, що передавався (К.О.Лукін, П.Л. Виплавін).
- Розроблено та досліджено за допомогою пакету програмного моделювання Matlab Simulink комп’ютерну модель радару. Теоретично та експериментально досліджено метод низько-когерентної спектральної інтерферометрії за допомогою інтерферометра Майкельсона та волоконно-оптичного інтерферометра Фабрі-Перо і отримано статистичні характеристики цих пристроїв (К.О. Лукін, Д. М. Татьянко).
- Розроблено метод виявлення і виділення радіолокаційного сигналу відбитого від малорухомої цілі, допплерівський спектр якого лежить в області сильних флікер-шумів, і час спостереження за якими становить неціле число всього від одного до декількох його періодів. Це дасть можливість обробляти сигнали, Фур’є-аналіз яких дає значні помилки. (К.О. Лукін, В. М. Коновалов).
«Концептуальний дизайн радіорефлектометра на основі сигналів з випадковою і псевдослучайною модуляцією»
шифр «Рефлект»
Розроблено дизайн оптичного низько-когерентного рефлектометра на основі спектральної інтерферометрії з гетеродинним перенесенням частоти в радіодіапазон. Це дозволяє вимірювати відстані в десятки километрів. Розроблено виготовлено і досліджено макет рефелектометра мікрометричного діапазону відстаней на базі волоконно-оптичного інтерферометра Фабрі-Перо і широкосмугового джерела інфрачервоного випромінювання HFBR-1414Z фірми Avago Technologies. Виявлено, що абсолютне значення оцінки СКО розробленого рефлектометра складає 403 нм. Довірчий інтервал при довірчій ймовірності 0,95 складає ± 886 нм. На основі досліджень, що були проведені, показана можливість і доцільність використання метода низько-когерентної спектральної інтерферометрії для застосування в рефелектометричних вимірюваннях відстаней в волоконно-оптичних лініях зв’язку (К.О Лукін, Д.М. Татьянко, О.В. Земляний, Л.В. Юрченко, Ю.А.Шиян ).
2013
Анотація виконання річного плану НДР
«Хаотичні та псевдовипвдкові сигнали мікрохвильового і мм діапазонів, засоби іх вимірювання і прийому для застосування у шумових радарах і системах формування радіо зображень»
шифр «Крок»
- Розроблені алгоритми генерації шумових сигналів радіолокацій для процесорів на основі швидкодіючих перепрограмованих електронних пристроїв ПЛІС (FPGA) і генераторів сигналів довільної форми (AWG), використання яких дозволяє генерувати сигнали, що представлені в цифровій формі у вигляді наперед запрограмованих послідовностей, в реальному масштабі часу. Експериментально показана ефективність використання генераторів сигналів довільної форми в радіолокаторах (К.О. Лукін, О.В.Земляний).
- Проведено комп’ютерне моделювання в часовому просторі нелінійного складання потужності в розподіленій активній системі, створеній паралельним з’єднанням подовжених секцій смугових ліній з діодами Ганна, де виникає значна затримка зворотного зв’язку. Виявлені та вивчені складні залежності вихідної потужності і періоду коливань від параметрів системи. Отримані результати ілюструють нелінійний характер процесів і можуть бути корисні для пояснення різних ефектів, що спостерігаються на практиці. Прикладомтакихнетрадиційнихефектів,вдеяких випадках,є різке падінняпотужностііз зростанням кількостіпристроївусистемі (Л.В.Юрченко).
- Запропоновано та досліджено новий метод генерації квазіортогональних хаотичних послідовностей за допомогою багатовимірних дискретних відображень, придатних для використання в сучасних радарних і зв’язкових системах (К.О.Лукін, В.Є.Щербаков).
- Створено модель руху передньої стінки грудної клітки людини за рахунок серцебиття та дихання, що дозволяє оцінити сигнали допплерівського локатора для дистанційного зондування людини. Отримано аналітичні вирази сигналів, їх часові та спектральні подання. Досліджено можливість локації безпосередньо самого серця за рахунок проникнення зондувального випромінювання через тканини грудної клітки. Розроблено методику визначення спектру сигналу з малим відношенням сигнал/шум, відбитого від грудної клітки при диханні людини на коротких інтервалах спостереження (К.О. Лукін, В. М. Коновалов).
- Були проведені дослідження діапазонних енергетичних і спектральних характеристик лавинно-генераторних діодів на основі різких зворотнозміщених Si p-n-переходів в режимі автоколивань в широкому діапазоні зміни концентрації домішкових атомів і напруги зворотного зсуву. У цьому режимі автоколивання електронної і діркової складових щільності корисної потужності відбуваються на одній частоті, що забезпечує їх когерентне підсумовування в збідненому шарі зворотнозміщених p-n-переходів (К.О. Лукін, П.П. Максимов).
«Концептуальний дизайн радіорефлектометра на основі сигналів з випадковою і псевдослучайною модуляцією»
шифр «Рефлект»
В рамках робіт над створенням радіорефлектометра розроблено, виготовлено та експериментально досліджено макет волоконно-оптичного інтерферометра Фабрі-Перо на основі інфрачервоного широкосмугового джерела оптичного випромінювання HFBR – 1414Z фірми Avago Technologies для вимірювання відстані мікрометричного діапазону методом спектральної інтерферометрії. Експерименти показали лінійну залежність результатів вимірювання від фактичного значення відстані, що вимірювалась в діапазоні від 0 до 120 мкм. На базі розробленого волоконно-оптичного інтерферометра Фабрі-Перо з широкосмуговим джерелом інфрачервоного випромінювання HFBR-1414Z фірми Avago Technologies методом спектральної інтерферометрії експериментально реалізована сітка стандартних частот для задач метрологічного забезпечення оптичних телекомунікацій (К.О. Лукін, Д.М. Татьянко та ін.).
2012
Анотація виконання річного плану НДР
«Хаотичні та псевдовипадкові сигнали мікрохвильового і мм діапазонів, засоби іх вимірювання і прийому для застосування у шумових радарах і системах формування радіозображень»
шифр «Крок»
- Експериментально досліджено основні характеристики розробленого макету імпульсного шумового радіолокатора кругового огляду, проведені його випробовування в умовах складної радіолокаційної обстановки у режимі вимірювання дальності та в режимі кругового огляду. Отримано узагальнену модель оптимального виявлення ехосигналів з повністю відомими параметрами для випадку, коли для зондування використовуються стохастичні сигнали. Результати можуть застосовуватися при проектуванні радіолокаційних систем, котрі використовують конкретні типи стохастичних зондувальних сигналів (К.О. Лукін, А.А.Могила).
- Було виконано моделювання у часовому просторі активних систем з діодами Гана, з’єднаних секціями мікросмугової лінії передачі. Було досліджено самозбудження діодів Гана, вмонтованих різним чином у ланцюжок лінії передачі. Знайдена складна динаміка електромагнітного поля, що випромінюється у відкриту секцію мікросмугової лінії. Показана можливість появи серії високочастотних імпульсів у випадку, коли активні блоки відділені від компактних резонансних елементів подовженими секціями лінії передачі з затримкою зворотного зв’язку (Л.В.Юрченко).
- За допомогою апробованих чисельних методів розв’язання рівнянь дифузійно-дрейфової моделі напівпровідників виконано розрахунок параметрів і моделювання роботи лавинно-генераторних діодів в режимі двочастотних когерентних автоколивань. Розраховано енергетичні і спектральні характеристики лавинно-генераторних діодів. Вивчено залежність частоти, корисної потужності і електронного коефіцієнта корисної дії від концентрації домішок і напруги зворотного зміщення (К.О. Лукін, П.П.Максимов).
- редставлені результати по застосуванню генераторів сигналів довільної форми, які побудовані на основі ПЛІС для генерації складних сигналів в шумових радіолокаторах. Експериментально на прикладі різних типів сигналів показана ефективність використання генераторів сигналів довільної форми в радіолокаторах (К.О. Лукін, О.В.Земляний).
- Сформовано зображення за допомогою пасивного радару з синтезованою апертурою в площині дальність-азимут. Побудована імітаційна модель імпульсного шумового радару, що працює при підвищеній частоті проходження імпульсів (К.О. Лукін, П.Л.Виплавін).
- Експериментально досліджено стабільність наземного шумового РСА для диференціально-інтерферометричних вимірювань. Експериментально досліджено залежність точності диференціально-інтерферометричних РСА вимірювань від співвідношення сигнал-шум. Вперше у ближній зоні синтезованих антен отримані когерентні радіометричні зображення. Це реалізовано за новим алгоритмом формування на основі двопозиційного пасивного радару 8-мм діапазону з антенами з синтезованою діаграмою спрямованості. Зображення отримані всередині приміщення (К.О. Лукін, В. В. Кудряшов, П. Л. Виплавін, В. П. Паламарчук).
- Розроблено та виготовлено макет інтерферометра на базі інтерферометра Майкельсона для дослідження спектральної інтерферометрії в оптичному діапазоні з використанням ультра яскравих світлодіодів в якості широкосмугових шумових джерел оптичного випромінювання. За допомогою розробленого інтерферометра Майкельсона експериментально були досліджені світлодіоди і отримані канавчаті спектри, що за характеристиками не поступаються спектрам СЛД. Досліджено однопроменевий анемометр, в якому використовується тільки один оптичний промінь (К.О. Лукін, Д.М.Татьянко).
- Розроблено новий метод формування квазіортогональних хаотичних послідовностей для застосування як в радарах, так і в системах зв’язку. Запропоновано новий метод формування бінарних псевдовипадкових послідовностей із ідеальною періодичною та інверсною автокореляцією, який також може знайти широке застосування (К.О. Лукін, В.Є.Щербаков).
- Розроблено оригінальний метод когерентної компенсації потужних заважаючих відбитків від місцевих нерухомих предметів при лоцірованні малорозмірних цілей (К.О. Лукін, В.М.Коновалов).
2011
Анотація виконання заключного етапу НДР
«Методи генерації, випромінювання й прийому випадкових та хаотичних сигналів і їх застосування в радіолокації і зв’язку»
шифр «Версія»
Автори:
К.O.Лукін, П.П.Максимов, Л.В.Юрченко, А.А.Могіла, В.М.Канцедал, О.В.Земляний, В.М.Скресанов, П.Л.Виплавін, В.М.Коновалов, Ю.А.Шиян, С.К.Лукін, В.П.Паламарчук, В.Є.Щербаков, Ю.О.Александров, М.К.Заєц, Д.М.Татьянко, П.Г. Сущенко, О.А.Міщенко, В.В.Кудряшов, С.М.Яровий, В.В.Гламаздін.
- Розглянуто автогенератори зі змінним затриманим зворотним зв’язком, проведено чисельний аналіз і схемотехнічне моделювання таких автогенераторів. Запропоновано новий спосіб згладжування спектру хаотичних коливань в автогенераторах з амплітудно-залежним запізненням. Джерело сигналу, що володіє такою властивістю, буде корисним для побудови систем прихованого зв’язку, стійких до методів ідентифікації систем з запізненням, що породжують хаос. Розроблено та випробувано пристрій для формування фрактальної послідовності імпульсів на основі множини Кантора. Показано, що при використанні в радіолокації сигнали, що мають фрактальну структуру в тимчасовій області, дають виграш при виявленні та визначенні характеристик багатьох природних або штучних об’єктів, що мають топологію, що підпорядковується законам фрактальної геометрії. Справедливість пропонованого підходу продемонстровано на прикладі оцінки відгуку імітаційної моделі фрактального фільтра на вхідну фрактальну імпульсну послідовність.
- Розроблено математичну модель для ефективного самоузгодженого моделювання в тимчасовій області нелінійних автоколивань в ланцюжку діодів Ганна із затримкою взаємного зв’язку в системах з мікрополоскової лінією передачі. Проведено більшеповне дослідженнясистеми з декількомапаралельнимигілкамиактивнихблоків. Знайдено складну динаміку електромагнітного поля, що випромінюється у відкриту секцію мікросмугової лінії. Знайденіпараметри системи, щовпливають на стійкістьпрофілюхвилі випромінювання та структурасигналу. Визначено фактори, що відповідаютьза втратукореляціївквазіхаотичномусигналі. Знайдено новий режим самозбудження хаотичних коливань у багатозв’язних мікросмугових з’єднаннях діодів Гана та умови, при яких у системі виникає динамічний хаос підвищеної потужності.
- Розроблено нові методи генерації багаточастотних коливань у зворотнозміщених Si і GaAs pn-i-pn-структурах з внутрішнім зворотним зв’язком за дрейфовим током проміж p-n-переходами. Досліджено прямі перетворювачі частоти на основі pn-i-pn-структур з різкими лавинними pn-переходами, які не використовують сигнал гетеродина та запропоновано нові методи генерації коливань НВЧ і ТГц діапазонів в різких pn-переходах з ударною іонізацією. Показано, що генерація коливань в різких Si, Ge і GaAs p-n-переходах при постійному зворотному зміщенні спостерігається в усьому НВЧ діапазоні, а частота другої гармоніки досягає ТГц діапазону.
- Запропоновано новий тип антени: спірально-щілинна антена з синтезом діаграми спрямованості для можливості отримання зображень зі зміною до 25 кадрів в секунду, що в поєднання із застосуванням сучасних засобів генерації та обробки широкосмугових шумових сигналів дає можливість проведення «відео» зйомок рухливих об’єктів ( «мікрохвильових фільмів») в 4-х міліметровому діапазоні довжин хвиль.
- Запропоновано і обґрунтовано новий спосіб радіолокаційного огляду простору за допомогою решітки нерухомих випромінювачів, що не перемикаються та методу синтезування апертури антени. Показано, що для розділення шумових радіолокаційних відображень та формування на їх основі радіозображення кожен елемент антенної решітки, по відношенню до решти, слід живити з запізненням, яке перевищує інтервал кореляції зондувального сигналу. У таких антенах відсутній механічний рух, що підвищує її надійність і стабільність роботи, дозволяє використовувати її в умовах підвищеного рівня радіоактивного опромінення, та ін.
- Розроблено та експериментально випробувано метод для формування тривимірних зображень, заснованих на двовимірному апертурному синтезі і когерентному прийомі шумових сигналів. Розроблено програмне забезпечення, що дозволяє отримувати тривимірні зображення різних конфігурацій випромінювачів на двомірній апертурі.
- Запропоновано новий метод обробки відбитих сигналів в шумових радарах – метод східчастих затримок, що дозволяє уникнути застосування швидкодіючих ліній затримки в опорному каналі радара. Показана можливість формування профілів дальності з використанням запропонованого методу східчастих затримок, який також дозволяє отримати високу роздільну здатність при роботі з низкочастотними високорозрядними АЦП. Проведено експерименти з використання генератора сигналів довільної форми для формування оптимальних сигналів в шумових радіолокаторах.
- Вперше розроблено програмно-обумовлений шумовий радар, на основі ПЛІС (FPGA). Actel і Altera.
- Запропоновано, вивчено і реалізовано в К-діапазоні новий метод вимірювання відстаней до вібруючих об’єктів за допомогою шумового допплерівського радара, заснований на властивостях часткової когерентності вузькосмугових шумових сигналів, що відкриває нові можливості застосування як шумових сигналів, так і допплерівських радарів.
- Запропоновано метод автоматичного формування сигналу компенсації потужних відбитків від місцевих предметів при ближній локації безперервними сигналами малорухомих цілей з невеликою ефективною поверхнею розсіювання. Причому компенсація провадиться на вході радіолокаційного приймача ще до початку основного підсилювання слабкого вхідного сигналу. Запропонований метод придатний як для простих монохроматичних сигналів, так і для складних квазішумових зондувальних сигналів та дозволить значно знизити вимоги до динамічного діапазону вхідних пристроїв.
- Вперше за допомогою розробленого раніше шумового наземного радара з синтезованою апертурою (РСА) 8-мм діапазону сформовано зображення лабораторної кімнати. Експериментально показано, що за допомогою 8-мм шумового РСА можна досягти середньоквадратичної похибки 0,03 мм при вимірюванні зсувів (в умовах стабільної атмосфери). Проведено експеримент з вивчення тимчасової стабільності дзвіниці собору Софії Київської та показана можливість формування РСА зображень водної поверхні та об’єктів на ній. Показано, що однією з найбільш перспективних областей застосування таких РСА є дистанційний моніторинг стану інженерних споруд великих розмірів, таких як будівлі, мости, греблі, різні металоконструкції та ін.
- Вперше експериментально показана можливість реалізації шумового радара із ступінчастиою зміною частоти вузькосмугового шумового сигналу. Зміна частоти може бути послідовною, як в ЛЧМ радарах, або довільною, в тому числі і хаотичною. Розроблений шумовий радар має унікальні технічні характеристики: високу швидкодію (час перемикання частоти – 200нс), великий динамічний діапазон – 100дБ, і широкий діапазон перебудови параметрів зондувального сигналу.
- Запропоновано методику комп’ютерної оцінки завадостійкості широкосмугових шумових радарів на основі розрахунку сукупності показників зміни форми взаємно кореляційної функції (ВКФ) в різних областях її існування на інтервалі очікуваних термінів запізнювання сигналу і обліку відмінностей між завадою та корисним сигналом. Проведено комп’ютерне моделювання та експериментальне дослідження завадостійкості шумових радарів в 3-см і 8-мм діапазонах довжин хвиль, яке показало їх високі характеристики при впливі випадкових і детермінованих завад.
- Розроблено модель нової системи зв’язку для передачі / прийому інформації між автомобілями (CARs-to-CARs) на автобанах і виконано моделювання роботи CARs-to-CARs систем в реальних умовах, що дозволило оптимізувати її основні характеристики і параметри. На базі дискретного хаотичного кодуючого алгоритму рекуррентно-параметричного типу з двома запізнюваннями розроблено новий метод формування квазіортогональних хаотичних кодових сигналів. Запропонований метод дозволяє формувати ансамбль квазіортогональних бінарних кодових сигналів, що задовольняють вимогам, пропонованим до кодуючих сигналів, використовуваним в CARs-to-CARs системах.
- Запропоновано і експериментально показано застосування методу спектральної інтерферометрії для створення оптичних частотних мереж в системах оптоволоконного зв’язку. У результаті теоретичного аналізу та експериментальної перевірки методу оптичної спектральної інтерферометрії сформована періодична структура спектру випромінювання стандартних світлодіодів і показана можливість її застосування для метрологічного забезпечення частотних мереж WDM систем.
2010
Анотація виконання річного плану НДР
«Методи генерації, випромінювання й прийому випадкових та хаотичних сигналів і їх застосування в радіолокації і зв’язку»
шифр «Версія»
- Виконано експериментальне дослідження дистанційного зондування поверхонь великих розмірів за допомогою наземної шумової ДІ РСА 8-мм діапазону довжин хвиль, а також проведено аналіз можливості його використання в багатопозиційних конфігураціях та аналіз фазової стійкості при вимірюванні абсолютних і відносних зміщень об’єктів, що спостерігаються. Експериментально отримано оцінку зміни параметрів шумового наземного РСА 8-мм діапазону радіохвиль в часі та аналіз фазової стійкості при вимірюванні абсолютних і відносних зміщень об’єктів.Проведено аналіз можливості використання 8 мм наземного шумового РСА в багатопозиційних режимах, а також аналіз тривимірних інтерферограм. (П.Л.Виплавін, В.П.Паламарчук, К.О.Лукін).
- Встановлено вплив активних неперервних завад на шумовий радар та уточнено критерії завадостійкості РСА відносно різноманітних видів активних завад: широко- та вузькосмугових, монохроматичних та комбінованих неперервних сигналів. (В.М.Канцедал, К.О.Лукін).
- Відкрито новий режим автоколивань у напівпровідникових генераторах міліметрових і субміліметрових хвиль на основі різких двопролітних p–n-переходів з постійним зворотним зміщенням та визначені можливості створення ТГц автогенераторів на основі різких p–n-переходів. (П.П.Максимов, К.О.Лукін),
- Проведено моделювання в часовому просторі активних систем з діодами Гана, що з’єднані паралельно відрізками мікросмугової лінії. Знайдено складну динаміку електромагнітного поля, що випромінюється у відкриту секцію мікросмугової лінії. У системі з віддаленим резонатором, коли активні блоки відділені від компактних резонансних пристроїв подовженими секціями мікросмугової лінії, доведено можливість генерації серії високочастотних імпульсів. Доведено, що у системах, які мають декілька паралельних гілок активних блоків різної довжини, можлива генерація складних квазіхаотичних сигналів. Знайдено новий режим самозбудження хаотичних коливань у багатозв’язних мікросмугових з’єднаннях діодів Гана та умови, при яких у системі виникає динамічний хаос підвищеної потужності. (Л.В.Юрченко).
- Аналітично обґрунтовано алгоритм оптимального визначника радіолокаційних сигналів в умовах повної апріорної інформації при використанні для зондування стохастичних сигналів, який добуто раніше внаслідок евристичного підходу. (А.А.Могила).
- Запропоновано новий метод формування квазіортогональних хаотично випадкових кодових сигналів для системи ближнього зв’язку між автомобілями, та новий метод формування бінарних псевдовипадкових послідовностей із ідеальною інверсною автокореляцією, які можуть знайти широке застосування як в радарах, так і системах зв’язку. (В.Є. Щербаков, К.О.Лукін).
- Проведено дослідженняновихструктурпобудовисучасних типівшумовихрадарівз високимпросторовим розділенням. Запропоновано використовуватисучасні цифровігенераторисигналів довільноїформи (AWG). впередавальномуіприймальномутрактахрадарів.Проведено порівняльний аналізз традиційнимисистемами (В.М.Коновалов).
- Створення лазерного вимірювача відстаней на основі методу спектральної інтерферометрії: проведено вимірювання відстані методом спектральної інтерферометрії в мікро- і нано- метровому діапазоні на основі застосування світлодіодних джерел випромінювання. Розроблені сцинтиляційні датчики на основі оптичних трап-детекторів (Д. М. Татьянко та ін.).
2009
Анотація виконання річного плану НДР
«Методи генерації, випромінювання й прийому випадкових та хаотичних сигналів і їх застосування в радіолокації і зв’язку»
шифр «Версія»
- Досліджено автодинний ефект в генераторі широкосмугових хаотичних коливань радіодіапазону. Нелінійна динамічна система із затриманим зворотним зв’язком в автодинному режимі моделювалася включенням додаткової лінії затримки в коло зворотного зв’язку. Одержано рівняння для такої системи, яке є функціонально-різницевим рівнянням з двома відхиленнями аргументу. Показано, що автодинний ефект в генераторі широкосмугових хаотичних автоколивань із затримкою і асиметричним нелінійним відображенням проявляється у виникненні періодичної нерівномірності спектру потужності, частотний період якої обернено пропорційний часу затримки відбитого від навантаження сигналу, що аналогічно поведінці генераторів вузькосмугових хаотичних коливань НВЧ діапазону в автодинному режимі (К.О.Лукін, О.В.Земляний).
- Уперше дослідно показана можливість локалізації по відстані потрібної зони простору сумісно з селекцією та вимірюванням відстані до цілі у межах цієї зони при використанні шумових зондувальних сигналів з синтезованим спектром. Це дозволяє значно понизити рівень завад при вирішенні задач виявляння, супроводження та вимірювання координат цілі. Розроблений шумовий радар має відмінні технічні характеристики, серед яких можна назвати високу швидкодію, великий динамічний діапазон, гнучкість в управлінні та широкий діапазон переналагодження параметрів зондувального сигналу. Це відкриває дуже добрі перспективи для використання шумових сигналів з синтезованим спектром в багатофункціональних радіолокаційних системах (К.О.Лукин, А.А. Могила, В.П.Паламарчук).
- Досліджено режим багаточастотних автоколивань в Ge, Si і GaAs pn-i-pn структурах з постійним зворотним зсувом. Чисельно вирішені рівняння дифузійно-дрейфової моделі напівпровідникових pn-i-pn структур з різкими лавинними p-n переходами. Досліджено механізм збудження автоколивань. Визначено можливості створення багаточастотних генераторів на основі напівпровідникових pn-i-pn структур з різкими p-n переходами (К.О.Лукін, П.П. Максимов).
- На основі результатів аналізу показників завадостійкості системи обробки сигналів шумового радару в умовах радіоелектронного впливу активних завад запропоновано структуру системи його комплексного захисту, яка використовує завадостійкі властивості самої системи обробки сигналів, раціональний вибір засобів радіоелектронного захисту, а також реалізує принцип структурно-параметричної адаптації системи обробки сигналів до поточного стану завад. (В.М.Канцедал, К.О.Лукін).
- З метою пошуку нових методів генерації хаотичних сигналів для шумової радіолокації виконане чисельне моделювання електромагнітного збудження діодів Гана, з’єднаних відрізками мікросмугових ліній. У випадку використання досить довгих неспіврозмірних відрізків ліній при послідовному сполученні діодів у ланцюжку, знайдена можливість виникнення хаотичних коливань за умови, що опір активного навантаження діодів не перевищує власного імпедансу мікросмугових ліній (Л.В.Юрченко).
- Продовжена робота по моделюванню DSRC-VVDT системи ближнього зв’язку для вирішення проблеми побудови системи, яка обумовлена обліком впливу завмирання сигналу в точці прийому даних внаслідок руху автомобіля по автобану (В.Є. Щербаков, К.О.Лукін).
- Створення лазерного вимірювача відстаней на основі методу спектральної інтерферометрії: було розроблено трап-детектор оптичного випромінювання з поліпшеними характеристиками. Було досліджено застосування фотодетекторів для прецизійного вимірювання потужності випромінювання світлодіодів. Проведено тестування методу спектральної інтерферометрії в оптичному діапазоні для вимірювання мікро- і нано-відстаней на основі різних джерел оптичного випромінювання (Д. М. Татьянко та ін.).
2008
Анотація виконання річного плану НДР
«Методи генерації, випромінювання й прийому випадкових та хаотичних сигналів і їх застосування в радіолокації і зв’язку»
шифр «Версія»
- Вперше проведено цілодобові диференційно-інтерферометричні вимірювання за допомогою шумового РСА 8 мм діапазону радіохвиль. Виявлені зміщення на поверхні будівлі дзвіниці собору Софія Київська, які спричинені перепадом температури на протязі доби. Вимірювання показали високу стабільність дзвіниці при постійній температурі і у відсутності вітру (відхилення від середнього значення приблизно 0,05 мм, що відповідає точності апаратури). Відхилення фази при вимірюваннях у денний час відповідало зміщенню на 1 мм, що обумовлено прогріванням дзвіниці під дією сонячного випромінювання (К.О.Лукін, А.А.Могила, В.П.Паламарчук, П.Л.Виплавін).
- Побудована модель генератора хаотичних коливань із затриманим зворотним зв’язком, що працює в режимі залежності часу запізнювання сигналу від його амплітуди в колі зворотного зв’язку, оцінені характеристики досліджуваного генератора. (К.О.Лукін, О.В.Земляний).
- Виконано чисельне моделювання лавинно-каскадного посилення імпульсу в pn-i-pn структурі зі зворотно зміщеними p-n переходами. Показано, що статична вольт амперна характеристика має лінійні та нелінійні ділянки, обумовлені різним ступенем впливу заряду рухливих носіїв на електричне поле. На лінійній ділянці відбувається експоненціальне посилення, а на нелінійній ділянці посилення обмежено зарядом рухливих носіїв. В процесі посилення відбувається розширення імпульсу унаслідок генерації електронно-діркових пар. Введення рекомбінаційних центрів в структуру усуває розширення імпульсу і дозволяє реалізувати селекцію імпульсів по амплітуді. Величина напруги на p-n переходах pn-i-pn структури нижче, ніж на p-n переході лавинно-пролітного діода (ЛПД). Вірогідність утворення локальних мікроплазм в pn-i-pn структурах нижче, ніж в ЛПД, а прибори на основі цих структур надійніші, ніж на основі ЛПД. Показано, що частота другої гармоніки автоколивань GaAs p-n переходів досягає ТГц діапазону. Амплітуда автоколивань залежить від концентрації домішкових атомів і напруги на p-n переході. Вона обмежена зарядом рухливих носіїв (К.О.Лукін, П.П. Максимов).
- Уточнена методика визначення показників завадостійкості РСА-зображення точкового об’єкту на поверхні з заданими властивостями розсіювання радіохвиль в умовах активних завад та з урахуванням особливостей побудови системи послідовної часової і просторової кореляційної обробки відбитого шумового сигналу. Проаналізовано припущення та існуючі оцінки показників завадостійкості каналів кутового стиску РСА в умовах великого співвідношення сигнал/завада на вході системи обробки сигналів. Проведено натурний експеримент та отримано дані щодо впливу потужних активних непереривних завад різних видів на РСА-зображення точкових об’єктів в дослідницькому зразку РСА ближньої дії на базі хаотичних сигналів 3 см діапазону. Результати дослідження можуть бути використані для подальшого аналізу та уточнення показників якості РСА-зображень (завадостійкості системи обробки сигналів РСА) в умовах дії потужних ймовірних активних завад (В.М.Канцедал, К.О.Лукін).
- Чисельно розраховано самозбудження ланцюжка діодів Гана, з’єднаних лініями передачі та випромінюючих хвилі у нескінчену відкриту лінію. Розрахунки порівняні з аналітичним розглядом подібної системи з одним діодом та балансним відрізком лінії. Для слабкого сигналу багаточастотний спектр коливань добре передбачається узагальненим методом нульового повного імпедансу, тоді як в умовах нелінійних коливань справжній спектр значно відмінний. У ланцюжку з кількох діодів та з малим чи відсутнім опором навантаження виникає довготривалий складний перехідний процес, чи, можливо, справжній динамічний хаос (Л.В.Юрченко).
- На базі використання хаотичних кодів та застосування ПЗ Mathcad розроблено математичну модель системи рухомого ближнього зв’язку між транспортними засобами на автобані (DSRC-VVDT системи), яка дозволяє уточнити деякі характеристики і параметри системи передачі та прийому даних між автомобілями на автобані. Зокрема, на достовірність декодування прийнятої інформації (з ймовірністю появи бітової помилки не більш ) істотно не впливають: похибки просторово-часової синхронізації систем не більш ; тепловий шум приймача з рівнями потужності шуму, які відповідають відношенню ; викиди взаємних перешкод від кодових сигналів різних систем, кількість яких не перевищує (В.Є. Щербаков, В.М. Коновалов, К.О.Лукін)
- Створення лазерного вимірювача відстаней на основі методу спектральної інтерферометрії: було розроблено фотоприймальний пристрій вимірювача абсолютної відстані для гетеродинного перетворення оптичних частот та трап-детектор для вимірювання потужності лазерного випромінювання. Було проведено прецизійне вимірювання оптичної потужності на основі аналого-цифрового перетворення сигналів. Виконано дослідження просторових характеристик лазерного випромінювання, що виходить з оптичного волокна (Д. М. Татьянко та ін.).
Згідно з Державною програмою фундаментальних та прикладних досліджень з проблеми використання ядерних матеріалів та ядерних і радіаційних технологій в сфері розвитку галузей економіки на 2004-2010 роки
Виконувались дослідження та розробки за господарським договором:
«Методи та радіаційно-стійка апаратура для прецизійного моніторингу стану конструкцій й устаткування зовні та всередині об’єкту “Укриття”
шифр “Саркофаг-2”
Вперше проведено цілодобові вимірювання за допомогою диференційно-інтерферометричної шумової РСА 8 мм діапазону радіохвиль. Виявлено зміщення на поверхні будівлі дзвіниці собору Софія Київська, яке було викликане перепадом температури на протязі доби. Наведена можливість отримання радіозображень та інтерферограм будівель великих розмірів за допомогою розробленої апаратури. Виміряні зміщення фази відбитих від об’єкту сигналів за рахунок температурних змін. результати вимірювань показали дуже високу стабільність і відтворення вимірювань, завдяки як відповідній якості устаткування, так і методу обробки сигналу, що використовувався у шумовій РСА. Досягнута дуже висока точність і чутливість до малих радіальних зміщень і структурних змін спостережуваного об’єкта (К.О.Лукін, А.А.Могила, В.П.Паламарчук, П.Л.Виплавін).
Розроблено концепцію радіаційно-стійкої мікрохвильової сенсорної системи контролю стану елементів конструкції як зовні, так і всередині об’єкту дистанційного моніторингу. Розроблено електродинамічну схему та макет антенної решітки, виготовлено елементи решітки, виміряні їхні характеристики та характеристики решітки у мікрохвильовому діапазоні (К.О.Лукін, А.А.Могила).
«Виготовлення та випробування комбінованого дослідницького зразка (КДЗ) радару кругового обзору та наземного радару з синтезованою апертурою (РСА) ближньої дії на базі хаотичних сигналів 3-см діапазону»
шифр “ТИГР”
Проведено настройки прийомо-передавача, антенної системи радара кругового огляду та радара з синтезованою апертурою, комбінованого радара та їхні лабораторні випробовування. Проведені натурні випробовування радара на території ІРЕ НАН України та на території Південно-морського технологічного університету м. Сінгапур. (К.О. Лукін, А.А.Могила, В.П.Паламарчук).
2007
Анотація виконання річного плану НДР
«Методи генерації, випромінювання й прийому випадкових та хаотичних сигналів і їх застосування в радіолокації і зв’язку»
шифр «Версія»
- Проведене моделювання роботи генератора хаотичних коливань зі згладжуванням спектру вихідного сигналу генератора з кільцевим зворотним зв’язком, в якому використовується дисперсійні лінії передачі та управління фазою сигналу зворотного зв’язку. Проведені оцінки параметрів кола зворотного зв’язку на базі мікросмугової технології. Проводились експериментальні дослідження окремих вузлів генератора. (К.О.Лукін, В.В.Кулик, О.В.Земляний)
- Синтезовано оптимальний приймач нестаціонарних некогерентних шумових сигналів на основі двопараметричного перетворення випадкових процесів. (А.А.Могила)
- Запропоновано імпульсний фотопомножувач нового класу, дія якого заснована на лавинно-каскадному множенні первинного фотоструму. Виконано чисельне моделювання лавинно-каскадних фотопомножувачів (ЛКФП) на основі напівпровідникових pn-i-pn структур з лавинними p-n переходами і проведений розрахунок основних характеристик – коефіцієнта посилення, швидкодії та шуму лавинного множення. Показано, що динамічний діапазон посилення ЛКФУ досягає 80 дБ. У режимі лавинного пробою коефіцієнт посилення обмежений зарядом рухливих носіїв. Швидкодія ЛКФП складає декілька десятків наносекунд і визначається числом актів множення К і часом дрейфу носіїв в pn-i-pn структурі. ЛКФП є мало шумливим приладом – його потужність, еквівалентна шуму (NEP), істотно менше за NEP ЛФД. (К.О.Лукін, П.П. Максимов).
- Удосконалено методи генерації РСА-зображень та методи диференційної інтерферометрії.(А.А. Могила, К.О.Лукін та інші).
- Проведено аналіз завадостійкості широкосмугових каналів дальності РСА відповідно з запропонованим локальним векторним статистичним критерієм завадостійкості в умовах впливу потужних активних непереривних та імпульсних завад різних видів. Аналіз проводився на основі комп’ютерного моделювання та експериментальних даних. Проведено порівняння завадостійкості корелятора, який узгоджено з послідовністю шумових або ЛЧМ імпульсів. Показані переваги шумового сигналу. Використання критерію завадостійкості, який краще враховує бокові пелюстки оцінки кореляційної функції при дії (найімовірніших видів) широко- та вузькосмугових, монохроматичних та комбінованих потужних активних завад, дозволило розширити відомі теоретичні результати у цій області, котрі отримано для активної завади типу «білий шум» і без врахування бокових пелюстків сигнальної складової кореляційної функції. Даний результат може використовуватися для уточнення показників якості вирішення функціональних завдань оглядових радіолокаторів та якості зображень РСА й уникнути прийняття аномальних рішень в умовах дії подібних видів потужних активних завад. (В.М.Канцедал, К.О.Лукін, А.А.Могила, П.Г.Сущенко та інші).
- Розроблено математичну модель для ефективного самоузгодженого моделювання в тимчасовій області нелінійних автоколивань в ланцюжку діодів Ганна із затримкою взаємного зв’язку в системах з мікрополоскової лінією передачі. Проведено моделювання автоколивань при послідовному включенні діодів Ганна в мікрополоскову лінію. Показана можливість високочастотного підсумовування потужності діодів Ганна в розподілених системах цього виду в різних випадках (Л.В.Юрченко).
- Створення лазерного вимірювача відстаней на основі методу спектральної інтерферометрії: було виготовлено новий трап-детектор потужності оптичного випромінювання (К.О.Лукін, Д. М. Татьянко та ін.).
Пошукові дослідження:
Запропоновано та розроблено нову концепцію побудови системи рухомого зв’язку у реальному часі між рухливими автомобілями. Вона базується на використанні уніфікованих приймачів/передавачів на усіх автомобілях з частотно-кодовим розподілом каналів, де унікальний код для кожного автомобіля асоціюється не з самим автомобілем, а з його поточним місцезнаходженням на автомагістралі. Застосування широкосмугових хаотичних кодових сигналів робить можливим створення необхідного числа незалежних каналів зв’язку у межах виділеного частотного діапазону та прийом даних на безпошуковій основі. Подальша розробка запропонованої системи зв’язку планується у відділі №17 спільно з фахівцями американської компанії ATI, Inc., а науковий проект «Метод і апаратура мультиплексного широкосмугового зв’язку для передачі інформації поміж автомобілями на автобанах» став лауреатом Всеукраїнського конкурсу інноваційно-технічних проектів «Ideas2life» в області інформаційних технологій у 2006 році. (К.О. Лукін, В.Є. Щербаков, В.М.Коновалов)
2006
Анотація виконання річного плану НДР
«Методи генерації, випромінювання і оброблення хаотичних сигналів та їх застосування в системах ближньої радіолокації и зв’язку»
шифр „Варіант”
- Проведено дослідження хаотичних режимів в нелінійних системах з кільцевим зв’язком, що запізнюється; вивчені нові режими хаотичних коливань і запропоновані нові конструкції генераторів в мікросмуговому виконанні. Для згладжування спектру використовується спеціальна мікросмугова лінія затримки. Встановлено також, що щільність ймовірності амплітуд вихідного сигналу істотно залежить від ступеня асиметрії відображення, що пояснюється залежністю коефіцієнта передачі каскадів у складі нелінійного елементу від частоти. Одержані результати показують перспективність використання генераторів хаосу в радіолокації, шумових вимірювальних системах, радіозв’язку і навігації. (К.О. Лукін, В.В. Кулик, О.В. Земляний).
- Розроблено методику випробовування радарів з синтезованою апертурою. Розроблено, виготовлено та випробувано комплект вимірювальних 3-х гранних відбивачів і доплерівського імітатору, а також удосконалено стенд для автоматизованого виміру та реєстрації амплітудних і фазових діаграм спрямованості антен РСА у відповідності до вимог методики випробування шумових радарів мікрохвильового та мм діапазонів. (А.А. Могила, В.М. Скресанов)
- Розвинуто метод нелінійного оброблення даних РСА «компарування синтезованих діаграм спрямованості» з метою формування вузького променю з малим рівнем бокового випромінювання у антенах з синтезованою апертурою, що сканують, та досліджено основні характеристики променю. Використання методу підвищує розрізнювальну спроможність, знижує рівень бокових пелюстків та розширює динамічний діапазон виявлення цілей, але потребує підвищення енергії сигналу та часу на оброблення даних РСА. (К.О. Лукін, А.А. Могила, В.М. Скресанов, В.В. Гламаздін)
- На базі шумової радарної технології, антен з синтезованою апертурою і методу диференціальної інтерферометрії вперше побудована шумова система радіолокації для швидкого, точного і всепогодного моніторингу поверхонь великих розмірів. Результати натурних випробувань показали високу стабільність і повторюваність вимірювань. Точність вимірювання радіальних зміщень 0,1 мм, дальності 0,1 м і азимута 0,015 м на відстані 50 м при відношенні сигнал/шум більше 10 дБ. (К.О. Лукін, А.А. Могила, В.П. Паламарчук)
- Розв’язана задача про стійкість лавинних pn-і-pn структур з позитивним зворотним зв’язком у режимі чекання. Вирішені рівняння дифузійно-дрейфової моделі, що описують фізичні процеси в збідненій області лавинного p-n переходу, границі якої залежать від часу. Визначено умови, при яких у p-n переходах з інжекцією постійного струму відбувається автомодуляція лавинного струму і знайдено механізм їхнього виникнення. (К.О. Лукін, П.П. Максимов).
- Чисельне моделювання процесу збудження електромагнітного поля в одновимірному резонаторі, що має шар активних елементів і тонке діелектричне дзеркало на границі, що відбиває,показало можливість генерації в системі ультракоротких імпульсів.Наведено параметри системи, що дозволяє отримати досконалий ланцюжок імпульсів, які згодом можуть бути використані як джерело сигналу для широкосмугових радарів (Л.В.Юрченко).
- Запропонована нова концепція побудови системи рухомого зв’язку, що самоорганізується, для передачі інформації між рухомими автомобілями в масштабі реального часу. Вона базується на частотно-кодовому розділенні каналів і використовує генерацію та оновлення кодів за допомогою багатовимірних дискретних відображень. Ключова ідея, що дозволяє використовувати уніфіковані приймачі-передавачі на всіх автомобілях, полягає в тому, щоб у використовуваній зв’язній системі з кодовим розділенням каналів унікальний код для кожного автомобіля асоціювати не з самим автомобілем, а з його поточним положенням на автобані. (К.О. Лукін, В.Є. Щербаков, В.М.Коновалов)
Згідно з Державною програмою фундаментальних та прикладних досліджень з проблеми використання ядерних матеріалів та ядерних і радіаційних технологій в сфері розвитку галузей економіки на 2004-2010 роки
Виконувались дослідження та розробки за господарським договором:
«Мікрохвильовий метод та апаратура прецизійного моніторингу основного обладнання та трубопроводів АЕС (Використання методу РСА-інтерферометрії та шумових радіолокаторів)», Шифр «Саркофаг».
Обґрунтовано основні параметри шумового РСА для прецизійного моніторингу основного обладнання та трубопроводів АЕС, побудована його структурна схема, розраховані технічні характеристики основних вузлів, розроблені й обґрунтовані схеми цих вузлів та узгоджено їх параметри. Проведено модернізацію та тестування наземного шумового РСА 8 мм діапазону, розроблено методику експериментального випробування РСА, методику вимірювань та виділення корисної інформації на фоні завад. Експериментально показано можливість виявлення та оцінки величини радіального зміщення локалізованих ділянок поверхні на фоні відбивачів з великою ефективною площею розсіяння. (К.О. Лукін, А.А.Могила, В.П.Паламарчук та інші)
Проект Українського Науково-технологічного центру (УНТЦ )
№ 1954 «Мікрохвильовий метод та апаратура для прецизійного моніторингу Саркофага Чорнобильської АЕС».
Виготовлено наземний радіолокатор на основі шумової радіолокаційної технології та антен нового виду – антен з синтезованою апертурою у 8 мм діапазоні радіохвиль. Сумісно з використанням методу диференційної інтерферометрії це дозволило побудувати ефективний інструмент для швидкого, точного та всепогодного моніторингу саркофага Чорнобильської атомної електростанції та для моніторингу інших подібних споруд. (К.О. Лукін та інші).
№ 3377 «Нова лазерна система для абсолютного вимірювання відстаней»
Розроблено функціональну та принципову блок-схему лазерного вимірювача абсолютної відстані та обґрунтовано його основні технічні характеристики. Було запропоновано узагальнену та розглянуті одно- та двоканальні схеми. Двоканальна схема включає канал відбитого та канал опорного сигналу. А у лазерному приймачі на вхід змішувача, який виконано на іншому лавинному фотодіоді, потрапляє лише відбитий ціллю оптичний шумовий сигнал. Показано, що одно-канальний вимірювач, порівняно з двоканальним, має нижчу чутливість, менший динамічний діапазон та значно вищий рівень завад. (К.О. Лукін та інші).
2005
Анотація виконання річного плану НДР
«Методи генерації, випромінювання і оброблення хаотичних сигналів та їх застосування в системах ближньої радіолокації и зв’язку»
шифр «Варіант»
- Розроблено експериментальний макет генератора хаотичних коливань нової конструкції, що має центральну частоту біля 9,4 ГГц, ширину спектру 50 МГц та вихідну потужність 40 мВт. Цей генератор найбільш придатний до використання у автодинної пристроях. Методами числового моделювання досліджена нелінійна динамічна система з затриманим зворотним зв’язком кільцевого типу. Показано, що зростання фрактальної розмірності атрактора систем спостерігається при збільшенні співвідношення між часом затримки та величиною параметра інерційності. При цьому збільшується кількість додатних показників Ляпунова. Дана властивість досліджуваної системи може бути використана для створення генераторів гіперхаосу при відповідному підборі характерних часових параметрів. Подальша робота проводиться в трьох напрямках: вивчення можливості використання транзисторів замість діодів, розробка мікросмугових вихідних коригуючих пристроїв та розробка засобів діагностики сигналів генераторів хаотичних коливань. (О.В.Земляний, К.О.Лукін, В.В.Кулик)
- Розроблено методику оцінки точності виміру координат і радіальних зсувів об’єкта, проведених за допомогою РСА, засновану на експериментальних вимірах функції невизначенності (ФН). Проведено експерименти по оцінці точності виміру радіальних зсувів об’єктів за допомогою диференційно-інтерферометричної РСА 3 см діапазону довжин радіохвиль, фазовий центр приймально-передавальної антени якої рухається по дугоподібній траєкторії. Отримано аналітичні співвідношення для оцінки впливу перекручувань траєкторії випромінювача на точність інтерферометричних вимірів. Проведено оцінку фазових помилок шляхом чисельного моделювання РСА й аналізу отриманих зображень. Розроблено автоматизований стенд для виміру і реєстрації амплітудних і фазових діаграм спрямованості антени (ДС) РСА у 8мм діапазоні довжини хвиль. (А.А.Могила, П.Л.Виплавін, Д.Ю.Супрун)
- Розроблено „метод компарування синтезованих діаграм спрямованості” для генерації РСА зображень та досліджено його потенційні можливості. Метод компарування синтезованих діаграм спрямованості випробуваний експериментально з використанням обробки сигналів, записаних апаратурою шумового РСА 3-см діапазону (В.М.Скресанов, В.В.Гламаздін, К. О.Лукін).
- Проведено експерименти з використанням макету „комбінованого” радару кругового огляду та синтезування апертури ближньої дії Х-діапазону, що використовує хаотичні зондувальні сигнали. Було проведено експеримент: „реєстрація зсуву кутового відбивача методом In-SAR». Отримано, що середньоквадратична абсолютна похибка реєстрації радіальних зсувів крапкових об’єктів не перевищує 0,1 мм при відношенні сигнал/завада 12 дБ. (А.А.Могила, П.Л.Виплавін, К.О.Лукін)
- Розв’язано задачу про стійкість лавинних pn-і-pn структур з позитивним зворотнім зв’язком у режимі чекання. Визначені порогові значення струму лавинних pn-i-pn структур на основі германію, кремнію і арсеніду галію. З використанням чисельного методу розрахунку лавинних p-n переходів в режимі автогенерації досліджено ефект автомодуляції щільності лавинного струму в зворотнозміщених p-n переходах з інжекцією струму електронів постійної щільності. Визначені умови, при яких модулюється щільність струму і виявлений механізм модуляції. Показано, що частота модуляції зростає із зростанням концентрації домішкових атомів і може перевищувати 300 ГГц. (К.О.Лукін, П.П.Максимов).
- Проведено дослідження динамічного хаосу в двовимірних закритих резонаторах з масивом нелінійних елементів на границі, що відбиває. Поява хаосу супроводжувалась багаточастотною генерацією. Хаос збільшується і спектр потужності розширюється, коли підвищується значення константи взаємодії поля з масивом. Для аналізу властивостей хаосу використовувалися перерізи Пуанкаре та вейвлет-аналіз. Також було проведено узагальнення теорії динаміки квантових частинок та було знайдено нове уявлення рівнянь напівквантової динаміки, яке дозволяє застосувати цю теорію до вивчення руху електронів у квантових (мезоскопічних) надгратках з можливим переходом до динамічного хаосу в ВЧ електромагнітному полі (Л. В. Юрченко).
- Запропоновано новий підхід до побудови мультиплексної системи рухомого зв’язку між незалежними транспортними засобами на автобанах, заснований на частотно-кодовому поділі каналів і використанні широкосмугових псевдовипадкових кодових сигналів, що мають відносно низьку спектральну щільність потужності випромінювання і дуже малі бічні пелюстки їх авто- і взаємно-кореляційних функцій (К.О.Лукін, В.Є.Щербаков).
- Запропоновано досить простий спосіб розширення вдвічі смуги робочих частот широкосмугових цифрових ліній затримок кореляційних приймачів при обмеженій швидкодії сучасної елементної бази для створення сучасних локаторів з дуже високим розділом по дальності, що становить від десятків до одиниць сантиметрів (В.М.Коновалов).
Пошукові дослідження:
Отримано результати дослідження нового класу антен, що сканують, для наземних РСА: узагальнено і частково опубліковано результати досліджень 2D сканера, призначеного для формування 3D радіо зображень. Проведено розробку (розрахунок характеристик, макетування, конструювання, виготовлення й проведення іспитів) експериментального зразка 2-х діапазонного сканеру, призначеного для роботи в складі диференційно інтерферометричної РСА. (Автори: К.О. Лукін; В.М. Скресанов, В.В. Гламаздін, М.П. Натаров, Д.Г. Селезньов)
Розроблено математичну модель, яка призначена для вирішення функціональної задачі РЛС щодо забезпечення скритності (потайливості) випромінювання наземної оглядової широкосмугової імпульсної шумової РЛС від засобів оперативної радіотехнічної розвідки, що включає комплексний варіант побудови й функціонування шумової РЛС зі скритним випромінюванням у різних умовах радіолокаційного спостереження й ведення радіотехнічної розвідки.
Сформульовано основи стратегії скритного функціонування шумової РЛС, яка характеризується рядом показників скритності ансамблю її випромінювань, склад яких залежить від класу і важливості цілей, що спостерігаються, реалізованого етапу стратегії й забезпечення необхідного рівня (енергетичного, структурного, експлуатаційного) скритності випромінювання. (Автори К.О.Лукін і В.М. Канцедал)
Згідно з Державною програмою фундаментальних та прикладних досліджень з проблеми використання ядерних матеріалів та ядерних і радіаційних технологій в сфері розвитку галузей економіки на 2004-2010 роки
Виконувались дослідження та розробки за господарським договором:
«Мікрохвильовий метод та апаратура прецизійного моніторингу основного обладнання та трубопроводів АЕС (Використання методу РСА-інтерферометрії та шумових радіолокаторів)», шифр „Саркофаг”.
Проведено всебічний аналіз напрямків розробок пристроїв спостереження та контролю стану інженерних конструкцій великих розмірів, тенденцій їх розвитку з урахуванням особливостей об’єкта „Укриття” Чорнобильської АЕС. вивчено шляхи розробок лазерних, комп’ютерних та голографічних систем у цьому напрямку, визначена техніка досліджень. Показано, що найбільш перспективним напрямком у вирішенні поставленої задачі є застосування шумової радіолокаційної технології сумісно з методом диференційної інтерферометрії та розробка на цій основі шумової ДІ РСА. Отримано алгоритм комп’ютерного моделювання послідовності шумових імпульсів, відбитих об’єктом складної форми. Виконано комп’ютерне моделювання для шумового РСА. (К.О. Лукін та ін.).
Проект Українського Науково-технологічного центру (УНТЦ )
№ 1954 “Мікрохвильовий метод та апаратура для прецизійного моніторингу Саркофага Чорнобильської АЕС”.
Розроблено концепцію побудови системи синхронізації дводіапазонного шумового РСА неперервної дії, алгоритми та програмне забезпечення для управління ШР РСА, проведено комп’ютерне моделювання робочих режимів ШР РСА. визначено основні характеристики системи синхронізації. Розроблено структурну схему системи управління РСА та його окремих вузлів: блоку управління передавачами, приймачами та антенною системою. сконструйовано, виготовлено, налаштовано та випробувано двоканальний комплект апаратури ШР РСА до якого входять антенна система, передавач, когерентний конвертор та блок збирання й обробки даних.(К.О. Лукін та ін.)