- Вперше в світі були створені гетеродинні НВЧ генератори – відбивні клістрони, які по довжині хвилі охоплювали практично весь міліметровий діапазон. (Чернець А.Н. і Бабенко М.І.).
- Відкрито ефект гігантських квантових осциляцій поглинання і швидкості ультразвуку при низьких температурах в надчистих металах, поміщених в сильне квантуюче магнітне поле (Королюк О.П.).
- Виявлено ефект “стрибкової” електронної провідності, стимульований інтенсивною гіперзвуковою хвилею (Ганапольський Є.М., Тараканов В.В.)
- Вперше створений квантовий генератор когерентного гіперзвуку – фазер (Ганапольський Є.М., Маковецький Д.Н.).
- Розроблено новий напрямок в радіоспектроскопії твердого тіла – гіперзвукова АПР спектроскопія на основі явища акустичного парамагнітного резонансу (Ганапольський Є.М.).
- Вперше в світі створена гіперзвукова лінія затримки ( пристрої, що запам’ятовують НВЧ сигнали) на основі використання повздовжньої гіперзвукової хвилі. Ця хвиля поширюється вздовж тригональної осі монокристалічного корунду, охолодженого до температури рідкого азоту (Балабанов В.Н., Ганапольський Є.М., Тараканов В.В.).
- Створено високочутливий диференційний діелектрометр міліметрового діапазону для вимірювання діелектричної проникності сильно поглинаючої рідини (Єременко З.Е., Скресанов В.Н.).
- Вперше теоретично і експериментально встановлено, що малі випадкові об’ємні неоднорідності в квазіоптичному об’ємному резонаторі призводять до ефекту стохастичного «проріджування» спектра резонатора. (Ганапольський Є.М., Єременко З.Є., Тарасов Ю.В.).
- Вперше експериментально показано, що завдяки ефекту «проріджування» частотного спектра, квазіоптичний об’ємний циліндричний резонатор, заповнений малими випадковими об’ємними неоднорідностями та містить діод Ганна, може бути моделлю активної квантової точки. (Ганапольський Є.М., Єременко З.Є.).
- Вперше експериментально знайдено величину стохастичності спектру коливань тривимірного об’ємного кульового резонатора з випадково-неоднорідним діелектричним заповненням у вигляді сапфірової крихти з розміром порядку довжини хвилі в сапфірі. (Ганапольський Є.М., Єременко З.Є.).
- Вперше за допомогою квазіоптичних тривимірних об’ємних НВЧ резонаторів, подібних біліардам Синая і Бунімовича, з випадковими поверхневими неоднорідностями і з включенням діода Ганна була експериментально отримана частотна генерація в різних режимах збудження. (Ганапольський Є.М., Єременко З.Є.).
- Вперше теоретично і експериментально показано збільшення власної частоти екранованої кулі з сильно поглинаючою рідиною в центральній кульовий порожнині при збільшенні радіуса порожнини, якщо дійсна і уявна частини комплексної діелектричної проникності сильно поглинаючої рідини набагато більше одиниці. (Єременко З.Є., Ганапольський Є.М.).
- Вперше теоретично передбачено і експериментально встановлено, що присутність сильно поглинаючої рідини зовні діелектричної кулі призводить до уповільнення електромагнітної хвилі, яка утворює коливання в кулі, у порівнянні з випадком, коли резонатор екранований ідеальним металом. Це уповільнення, в середньому, дорівнює 2% і 0,5%, відповідно, для і коливань. (Єременко З.Є.).
- Побудовано теорію поширення звуку в одновимірних (1D) невпорядкованих провідниках при низьких температурах. Встановлено, що температурна залежність пружних констант таких матеріалів є аномально слабкою через сильне кулонівське екранування деформаційної взаємодії (Є.А. Канер, Ю.В. Тарасов, Л.В. Чеботарьов).
- Розроблено метод адіабатичного обурення квантових пропагаторів в 1D невпорядкованих провідниках і побудована теорія провідності таких систем при наднизьких температурах (Ю.В. Тарасов).
- Побудована теорія розповсюдження монохроматичних та імпульсних полів у випадково-шаруватих середовищах. Показано, що випромінювання точкового джерела при скільки завгодно слабкому ступені стратифікації середовища експоненціально локалізується в напрямку, перпендикулярному шарам, що обумовлює за собою утворення флуктуаційного хвилеводу в середовищах без обмежувальних поверхонь (Ю.В. Тарасов, В.Д. Фрейліхер).
- Побудована детальна теорія розсіювання квантових і класичних хвиль на випадково-шорсткуватих кордонах одномодових провідних і хвилеводних систем. Передбачено існування нового, градієнтного механізму розсіювання, в якому основним керуючим параметром є середній нахил шорсткостей, а не їх амплітуда. Показано, що цей механізм, як правило, є домінуючим (Н.М. Макаров, Ю.В. Тарасов).
- Побудовано теорію кондактанса квазі-двовимірних об’ємно-невпорядкованих провідників, у тому числі, що знаходяться у паралельному поверхні магнітному полі. Передбачено існування переходу метал-ізолятор в таких системах, пов’язаного з “відсіченням” мод, яка управляється, незалежно, геометрією провідника і магнітним полем (Ю.В. Тарасов).
- Побудована загальна теорія провідних властивостей квантових і класичних хвилеводних систем зі випадково- і періодично-шорсткими бічними межами при довільній ступені гостроти шорсткостей. Виявлено ефект “градієнтного” відсічення хвилеводних мод, що складається в їх послідовному переході з extended в evanescent стан у міру загострення шорсткостей, незалежно від ширини хвилеводу (Ю.В. Тарасов, Л.Д. Шостенко).
- У вольфрамі, при гелієвих температурах, в умовах просторової і часової дисперсії експериментально виявлено ряд нових ефектів деформаційного механізму електромагнітного збудження гіперзвуку (В.І. Хижний, О.П. Королюк).
- У напівпровідникової SiGe/Si гетероструктурі вперше виявлений ефект генерації гіперзвуку високочастотним електричним полем, а також запропонована фізична модель явища, пов’язана з кулонівським механізмом взаємодії високочастотних електричних полів і зарядів в структурі (В.І. Хижний).
- У антиферомагнетику бората заліза (FeBO3) вперше виявлений і вивчений ефект акустичного двупроменезаломлення (акустичний ефект Коттон-Мутона) і його тонка структура (В.І. Хижний, В.В. Тараканов, О.П.Королюк).
- У тонких пластинках бората заліза вперше виявлений ефект електромагнітного збудження гіперзвуку, який пояснений в рамках п’єзомагнітної добавки до магнітопружної енергії кристала FeBO3 (В.І. Хижний, В.В. Тараканов, Т.М. Хижна, О.П.Королюк).
Науково-технічні розробки відділу
- Вперше створені гетеродинні НВЧ генератори – відбивні клістрони, які по довжині хвилі охоплювали практично увесь міліметровий діапазон. (Чернець А.Н. і Бабенко М.И.).
- Вперше в світі створена гіперзвукова лінія затримки (пристрої, що запам’ятовують НВЧ сигнали) на основі використання повздовжньої гіперзвукової хвилі, яка поширюється вздовж тригональной осі монокристалічного корунду, охолодженого до температури рідкого азоту (Балабанов В.Н., Ганапольский Є.М., Тараканов В.В.).
- Вперше створений квантовий генератор когерентного гіперзвуку – фазер (Ганапольский Є.М., Маковецкий Д.Н.).
- Створений високочутливий диференціальний діэлектрометр міліметрового діапазону для виміру діелектричної проникності сильно поглинаючої рідини (Єременко З.Є., Скресанов В.М.).