Співпраця та міжнародні проекти
У 2008 році було підписано контракт між ІРЕ ім. О.Я. Усикова та Корейським електро-технологічним НДІ (м. Ансан-сіті, Республіка Корея) на розробку низьковольтного імпульсного магнетрона діапазону 35 ГГц. Під час виконання цього контракту Інститут відвідали головний виконавець з корейської сторони д-р Джанг-Іль Кім та д-р Джонг-Ук Кім, директор Центру піонерських медико-фізичних досліджень при Корейському електро-технологічному НДІ. Одним з добутків цих візитів було підписання Меморандуму про наміри продовжити співпрацю між нашими інститутами в галузі вакуумної електроніки.
Д-р Джонг-Ук Кім та А.С. Тищенко після підписання Меморандуму (2009 р.)
У 2011 році з Корейським електро-технологічним НДІ було підписано другий контракт, цього разу на розробку генератора електромагнітних коливань типу клинотрон на частоту 100 ГГц із вихідною потужністю 10 Вт у неперервному режимі. Протягом виконання цього контракту його керівник з корейської сторони д-р Джанг-Іль Кім відвідав Інститут для приймання результатів НДР.
О. Кулешов, А. Тищенко, Т. Ідехара,
Б. Єфімов та М.Тані
У 2013 році з робочим візитом відділ відвідали проф. Тошітака Ідехара, почесний директор й керівник міжнародних проектів Дослідницького центру з розробок у дальньому інфрачервоному діапазоні Університету Фукуі (Японія), та проф. Масахіко Тані, директор Дослідницького центру з розробок у дальньому інфрачервоному діапазоні Університету Фукуі. В ході цього візиту було підписано Меморандум про проведення спільних досліджень та про розробки у дальньому інфрачервоному діапазоні.
У дослідженнях та розробці 460 ГГц гіротронів середньої потужності із підвищеною стабілізацією частоти для ЯМР ДПЯ спектроскопії приймали участь з боку Японії проф. Т. Ідехара, проф. М. Тані й проф. Т. Саіто, а також група проф. Т. Фуджівари з Інституту протеїнових досліджень Університету Осаки (Японія).
Устаткування із підвищеною стабільністю частоти генерування 460 ГГц гіротрона
для ЯМР ДПЯ спектроскопії (О. Кулешов)
За минулі роки у відділі спільно з колегами з Інституту прикладної фізики РАН (Нижній Новгород, Росія) було виконано два проекти РФФІ для молодих вчених, в яких з української сторони брали участь к.ф.-м.н., с.н.с. О.М. Кулешов та н.с. С.О. Кішко. З російського боку в проекті приймали участь д.ф.-м.н., с.н.с. М.Ю. Глявин, к.ф.-м.н., с.н.с. І.В. Зотова, д.ф.-м.н., проф. Н.С. Гінзбург та с.н.с. М.І. Петелін. Підсумком цієї співпраці стала розробка планарного гіротрона з поздовжньо-поперечним виводом енергії.
В обговоренні результатів експериментального дослідження низьковольтних режимів роботи МЦР та теоретичних досліджень ефекту додаткового механізму групування електронів у низьковольтному ГЕП за рахунок слабкої неоднорідності магнітного поля в області резонатора гіротрона приймав участь проф. І. Алексефф з Університету Теннессі в Ноксвілі (США).
Результати досліджень, виконуваних у рамках міжнародної співпраці відображені, зокрема, в наступних публікаціях.
- J.-I. Kim, S.-G. Jeon, G.-J. Kim, J. Kim, V. D. Yeryomka, A. S. Tishchenko, and V. D. Naumenko. Investigation of Millimeter-Wavelength 20-Vane Spatial-Harmonic Magnetron Using Three-Dimensional Particle-in-Cell Simulation. IEEE Trans. on Plasma Science – 2012. –Vol. 40 , № 8. P.1966-1971.
- Разработка 75 ГГц планарного гиротрона с поперечным выводом энергии / А.Н. Кулешов, С.А. Кишко, М.Ю. Глявин, И.В. Зотова, И.В. Железнов, Н.С. Гинзбург, В.Н. Мануилов, В.Ю. Заславский // Радиотехника и электроника. – 2014. – Т. 59, № 7. – С. 722 – 727.
- Low-voltage cyclotron maser / S.A. Kishko, S.S. Ponomarenko, A.N. Kuleshov, V.V. Zavertanniy, B.P. Yefimov, I. Alexeff // IEEE Trans. on Plasma Science. – 2013. – V. 41, N. 9. – P. 2475 – 2479.
- Power-Stabilization of High Frequency Gyrotrons Using a Double PID Feedback Control for Applications to High Power THz Spectroscopy / Idehara T., Kuleshov A., Ueda K., Khutoryan E.// Journal on Infrared, Millimeter and THz Waves.– 2014. – V. 35, N. 2. – P. 159 – 168.
- Gyrotron Output Power Stabilization by PID Feedback Control of Heater Current and Anode Voltage / Khutoryan E., Idehara T., Kuleshov A., Ueda K. // Journal on Infrared, Millimeter and THz Waves.– 2014. – V. 35, N. 12. – P. 1018 – 1029.
У 2011 році відділ відвідав засновник товариства ядерної та плазмової фізики IEEE Ігор Алексефф, професор університету Теннессі у м. Ноксвіл, США.
У 2011 році відбувся перший ознайомлювальний візит делегації провідних спеціалістів Східно-Китайського НДІ «Фотоелектроніка» на чолі з головним інженером цього інституту д-ром Хе Чжаочаном, а вже у 2012 році на чолі представницької делегації прибув директор цього інституту пан У Хуася; результатом цього візиту стало підписання довгострокового договору про спільні дослідження та розробки.
![]() |
![]() |
Проф. І. Алексефф та О.Я.Кириченко в музеї інституту |
Китайські науковці знайомляться з роботою клинотрона (Хе Чжаочан, Ден Ціндон, Чжан Чунлю та І.В.Лопатін) |
Серед найважливіших закордонних відряджень працівників відділу за останні десять років слід виділити такі:
У 2010 році А.С. Тищенко та В.О. Горяшко відвідали Корейський електро-технологічний НДІ в м. Ансан-сіті (Республіка Корея) з метою ознайомлення з розробками спеціалістів цього інституту та для представлення результатів роботи за контрактом.
В.О. Горяшко та А.С.Тищенко у Корейському електро-технологічному НДІ
На початку 2012 року делегація вчених ІРЕ у складі В.Д. Єрьомки, В.С. Мірошниченка, О.Є. Когута та А.С. Тищенка відвідала Східно-Китайський НДІ «Фотоелектроніка» в м. Уху (КНР) для переговорів про укладання договору на проведення спільних досліджень і розробок генераторів типу «клинотрон».
В.С. Мірошниченко, В.Д. Єрьомка, О.Є. Когут, У Хуася, А.С. Тищенко та Хе Чжаочан
на урочистій церемонії саджання дерев дружби на території
Східно-Китайського НДІ «Фотоелектроніка»
Активна міжнародна діяльність к.ф.-м.н., с.н.с. О.М. Кулешова характеризується такими маршрутами його поїздок та цілями:
2008 р. – Інститут технологій у м. Карлсруе (Німеччина), де виступив із пропозицією щодо спільних робіт з розробки компактних гіротронів та клинотронів для різноманітних практичних застосувань;
2009 р. – Канада, Міністерство іноземних справ та міжнародної торгівлі; мета цієї поїздки – пошук замовників та партнерів для розробок генераторів електромагнітного випромінювання у широкому діапазоні від мікрохвиль до рентгенівських хвиль. І далі:
2012 рік – Іспанія, Політехнічний Університет Валенсії; спільні роботи з розробки клістронів для дальнього космічного зв’язку за програмою Європейського космічного агентства;
2013 рік – Японія, Дослідницький центр з розробок у дальньому інфрачервоному діапазоні Університету Фукуі; спільна праця з розробки системи для підвищення стабільності частоти та потужності випромінювання 460 ГГц гіротронного комплексу;
2014 рік – США, міжнародний фонд CRDF Global; планування просування міліметрових та терагерцових вакуумних генераторів, розроблюваних у відділі, на міжнародний ринок наукових розробок;
2014 рік – Японія, Інститут протеїнових досліджень Університету Осаки; спільна праця з розробки 460 ГГц генераторної системи із частотним налаштуванням та підвищеною стабільністю частоти та потужності випромінювання для ЯМР ДПЯ спектрометра.