Основні наукові результати, отримані за участю співробітників відділу фізичних основ радіолокації

  • Вперше здійснено широкомасштабні теоретичні і експериментальні дослідження процесів розповсюдження радіохвиль різноманітних діапазонів над поверхнею моря (А. В. Мень, І. С. Тургенєв та ін.). В результаті були розроблені унікальні методи і апаратура для загоризонтної радіолокації в декаметровому діапазоні (В. І. Горбач, Н. А. Дорфман, А. В. Мень, В. Б. Разсказовський, А. А. Савенко, В. Ф. Шульга, Р. С. Шубова та ін.).
  • Проведені систематичні дослідження дальнього тропосферного розповсюдження радіохвиль різноманітних діапазонів у комплексі з метеорологічними вимірюваннями в акваторіях Чорного та Балтійського морів, Атлантичного, Індійського, Північно-Льодовитого і Тихого океанів (І. С. Тургенєв, В.О. Кабанов, В. А. Кортунов, Ф. В. Ківва, Г. В. Лисов, В. Є. Морозов, І. М. Миценко, В. Ю. Рязанцев, С. І. Хоменко, В. Ф. Шульга та ін.).
  • Вперше в СССР створено радіолокатор поверхневої хвилі декаметрового діапазону і розвинена нова область радіофізики – декаметрова радіоокеанографія для безконтактного визначення характеристик морського хвилювання методами радіолокації на великих відстанях (І. С. Тургенєв, І. Д. Гонтарь, С. Б. Кащеєв, П. А. Мельяновський, Г. М.Моргун, І. І. Пікулік та ін.).
  • Досягнута рекордно висока точність пеленгування об’єктів фазометричними методами на морських та сухопутних трасах (В. Ф. Шульга, І. Д. Гонтарь).
  • Розроблені різноманітні варіанти рефрактометрів, призначених для вимірювання просторово-часових властивостей коефіцієнта заломлення атмосфери і розміщуваних на спеціальних щоглах підйомниках, кулях-зондах, вертольотах і літаках (В. О. Кабанов, Ф. В. Ківва, І. С. Тургенєв, С. І. Хоменко, В.Ф. Шульга).
  • Отримана статистика багатопроменевих завмирань радіохвиль міліметрового діапазону в дощах (В. Б. Синицький).
  • Досліджені статистичні і спектральні характеристики сигналів, відбитих від ангел-ехо, і їх зв’язок з метеорологічними параметрами тропосфери (С. І. Хоменко Є. М. Бєлов, А. Є. Зацеркляний, Д. Ю. Кулік).
  • Показана можливість виявлення надводного об’єкту за зміною положення «ангел-ехо» в прилеглому шарі тропосфери (С. І. Хоменко, А. Є. Зацеркляний, Д. Ю. Кулік).
  • Показана можливість виявлення надводного об’єкту за радіолокаційною тінню на морській поверхні (І. С. Тургенєв, А. Є. Зацеркляний, С. І. Хоменко).
  • Досліджені спектральні характеристики перешкод, відбиттів від корабельних хвиль і кільватерного сліду, а також надводних цілей в динамічному діапазоні до 60 дБ (В. Н. Горобець, В. Г. Гутнік, Г. Г. Майков, С. І. Хоменко).
  • Досліджена діагностика умов розповсюдження радіохвиль за допомогою радіовипромінювання ШСЗ (І. С. Тургенєв, В. Б. Синицький, С. І. Хоменко, Г. А. Алексеєв, В. Б. Замараєв, Б. М. Курко, Г. М. Моргун).
  • Розроблено когерентний радіолокатор короткохвильової частини міліметрового діапазону хвиль. Досліджені вплив на розповсюдження когерентних сигналів цього діапазону турбулентності атмосфери, флуктуацій в опадах і виду рослинності, а також вивчені радіофізичні властивості різноманітних рухомих радіолокаційних цілей, включаючи наземні транспортні засоби і людини (Г. І. Хлопов, В. С. Коростильов, О. О. Костенко, С. П. Мартинюк).
  • Розроблений і введений в експлуатацію метод дистанційного двочастотного зондування опадів з метою визначення їх мікроструктурних характеристик і оцінки інтенсивності і водності дощів на базі модернізованого двочастотного метеорадару МРЛ-11 (Є. М. Бєлов, О. А. Войтович, Б. М. Курко, А. М. Лінкова, Г. І. Хлопов, Г. О. Руднєв, С. І. Хоменко, Б. А. Шкурупій та ін.)
  • Розроблено ряд приладів і систем радіолокаційного типу, що призначені для вирішення конверсійних задач – технологічні радари, охоронні пристрої, системи вимірювання рівнів рідких і сипучих речовин, а також визначення параметрів забрудненості водної поверхні (Г.І. Хлопов, В. П. Макулін, Г. О. Руднєв, Б. В. Жуков, О. В. Узлєнков, В. П. Мальцев).