2005

  1. Відновлено та введено в експлуатацію високо потенційний метеорологічний радіолокатор.

НДР «Цетан»

Основні виконавці: Є. М. Белов, Б. М. Курко, С. І. Хоменко.

Наукова значимість полягає у створенні сучасного радіофізичного комплексу для дослідження неоднорідної тропосфери, грозових і градових хмар у турбулентної тропосфери, а також виявлення інформативних ознак метеорологічних утворень.

Практична значимість полягає у створенні експериментальної бази для проведення досліджень у галузі радіометеорології.

  1. Розроблено, створено та введено в експлуатацію високоточний інтерферометр із базою 10 м в азимутальній площині

НДР «Цетан»

Основні виконавці: С. І. Хоменко, Д. Д. Халамейда, Б. А. Шкурупий).

Наукова значимість полягає у створенні радіофізичного комплексу підвищеної точності для експериментального дослідження розповсюдження радіохвиль в тропосфері.

Практична значимість полягає у підвищенні точністі виміру кутової рефракції в тропосфері при проведенні експериментальних досліджень при формуванні радіокліматичного атласу для забезпечення безпеки судноплавства.

  1. Проведено натурні дослідження спектральних характеристик, відбитих від рухомого чоловіка, опадів та рослинності.

НДР «Стриж-4»

Основні виконавці: Г. І. Хлопов, О. Л. Теплюк, В. П.  Макулин).

Наукова значимість полягає у отриманні експериментальних даних для створення моделі розсіяння когерентних сигналів, відбитих від чоловіка та рослинності.

Практична значимість полягає у створенні засад для формування алгоритму та структури системи обробки сигналів радіолокаційних сенсорів рухомих цілей для систем охоронної сигналізації важливих об’єктів.


2006

  1. Розроблено, створено та введено в експлуатацію радіолокаційний комплекс для фіксації небезпечних явищ атмосфери, удосконалено метод діагностики умов поширення радіохвиль з використанням штучних супутників Землі та теплового випромінювання тропосфери.

НДР «Цетан»

Основні виконавці: автори: С. І. Хоменко, Є. М. Белов, В. Б. Синицкий, В. О. Кабанов, І. М. Мыценко, Б. В. Жуков, Г. А. Алексеев, І. П. Безгина, Б. А. Шкурупий, В. Є. Морозов, Д. Д. Халамейда, Г. І. Хлопов.

Отриманий результат не має аналогів у країнах СНД.

Наукове значення полягає у тому, що створений радіолокаційний комплекс дозволяє запровадити регулярні натурні дослідження небезпечних явищ в атмосфері.

Практичне значення полягає у тому, що створений двохчастотний радіолокаційний комплекс дозволяє розпізнавати небезпечні явища погоди (град, злива і др.).

  1. Розроблено та створено когерентний радар 8-мм діапазону із цифровою обробкою сигналів для проведення натурних експериментальних досліджень. Проведено дослідження сигналів, відбитих від опадів, рослинності та рухомих об’єктів та створено програмне забезпечення, що дозволило провести численне моделювання процесу розпізнавання наземних об’єктів. У результаті доведено, що досліджений метод розпізнавання забезпечує досить високу вірогідність розпізнавання 0,8-0,9 для усіх класів об’єктів, що вивчалися.

НДР «Стриж-5»

Основні виконавці:  Г. І. Хлопов, О. О. Костенко, О. А. Войтович, Г. О. Руднев, І. В. Радочин, О. Л. Теплюк, Л. Ф. Крамаренко, В. П. Макулин, Т. О. Ткачева, Т. О. Макулина, О. В. Тоцкий)

Отриманий результат не має аналогів у країнах СНД.

Наукове значення полягає у тому, що досліджений метод двомірної обробки сигналів у частотно-часовому просторі забезпечує формування стійких інформативних ознак, щодо зміни умов спостереження.

Практичне значення полягає у тому, що досліджений метод розпізнавання дозволяє суттєво поліпшити надійність систем охоронної сигналізації важливих державних об’єктів.

  1. Уперше отримані результати дослідження спектральних характеристик відбитків від поверхні води забрудненої поверхнево-активними речовинами.

НДР «Икар»

Основні виконавці:  С. І. Хоменко, Є. М. Белов, В. І. Луценко, О. В. Узленков, І. В. Луценко, І. П. Безгина.

Отриманий результат не має аналогів у країнах СНД.

Наукове значення полягає у тому, що розроблений метод дослідження спектральних характеристик відбитків від поверхні води засновано на нових інформаційних ознаках відбитків когерентних сигналів у широкій смузі частот.

Практичне значення полягає у тому, що розроблений метод поліпшує надійність розпізнавання забруднення водної поверхні на фоні природних сліків.


2007

Розроблено метод діагностики тропосфери для прогнозу умов поширення мікрохвильового випромінювання, котрий базується на дистанційному зондуванні пограничного шару атмосфери за допомогою радіопросвічування із використанням сигналів штучних супутників, сигналів телевізійних станцій на заобрійний трасі, а також радіо-теплового випромінювання.

НДР «Зонд»

Основні виконавці:Є. М. Белов, В. О. Кабанов, В. І. Луценко, В. Б. Синицкий, С. І. Хоменко.

Отриманий результат не має аналогів у країнах СНД.

Наукове значення полягає у тому, що розроблений метод уперше дозволяє здійснити діагностику рефракції у тропосфери у умовах розповсюдження радіохвиль на сухопутних трасах, а також дозволяє запровадити регулярні натурні дослідження небезпечних явищ в атмосфері.

Практичне значення полягає у тому, що створений метод дозволяє підвищити надійність роботи радіотехнічних систем зв’язку та радіолокації, а також забезпечити розпізнавання небезпечних явищ погоди (град, злива та ін.).


2008

  1. 1. Уперше створено активно-пасивний радіофізичний комплекс для дистанційного зондування тропосфери.

НДР «Зонд»

Основні виконавці: Є. Н. Белов, О. А. Войтович, В. О. Кабанов, Т. О. Макулина, Г. О. Руднев, Г. І. Хлопов, С. І. Хоменко.

Отриманий результат не має аналогів у вітчизняної практиці.

Наукове значення полягає у тому, що створений експериментальний інструментарій дозволяє здійснити вивчення загрозливих явищ природи.

Практичне значення полягає у тому, що створений радіофізичний комплекс дозволить розробити алгоритми обробки сигналів для виявлення загрозливих явищ у тропосфері.

  1. Уперше запропоновано новий метод оцінки рефракційних властивостей тропосфери над сушею на базі вимірювання радіо-заходів навігаційних супутників.

НДР «Зонд»

Основні виконавці: В. Б. Синицкий, В. І. Луценко, І. В. Луценко.

Отриманий результат не має аналогів у вітчизняної практиці.

Наукове значення полягає у тому, що створений метод дозволяє дистанційно досліджувати профіль показника переломлення тропосфери.

Практичне значення полягає у тому, що створений метод дозволяє оптимізувати роботу багатьох радіотехнічних систем, включаючи радіолокаційні, навігаційні та системи зв’язку.


2009

  1. Уперше розроблено двочастотний метод, алгоритм та комплекс радіолокаційного обладнання для дистанційного зондування об’ємних розсіювачів з метою вимірювання їх ефективного розміру. Сумісно із вченими Технічного Університету м. Кілль, Німеччина проведено експериментальні дослідження які підтвердили ефективність розробленого метода.

НДР «Зонд»

Основні виконавці: А. М. Лінкова, О. Л. Теплюк, Г. І. Хлопов.

Авторам не відомі аналогічні результати в Україні і світі.

Наукове та практичне значення полягає у тому, що отримані результати дозволяють розробляти сенсори для дистанційного вимірювання параметрів потоку пилу, що важливо для вирішення задач в галузі збереження та поліпшення стану навколишнього середовища, а також для розробки радіолокаційних систем попередження небезпечних явищ у атмосфері.

  1. Уперше розроблено метод виявлення небезпечних метеорологічних явищ за допомогою використовування сигналів систем глобальної навігації та показано статистичний зв’язок між флуктуаціями псевдо дальності, та наявністю на трасі опадів.

НДР «Зонд»

Основні виконавці: В. М. Гудков, В. І. Луценко, І. В. Луценко, Н. С. Ань.

Авторам не відомі аналогічні результати в Україні і світі.

Наукове та практичне значення полягає у тому, що отримані результати дозволяють використовувати мережу супутників систем глобальної навігації для попередження про небезпечні метеорологічні явища, у результаті чого можливе створення систем глобального моніторингу небезпечних метеорологічних явищ.


2010

  1. Розроблено та досліджено двочастотний метод дистанційного зондування для вимірювання розмірів дощових крапель та інтенсивності дощу за допомогою радара, та показано, що розроблений метод забезпечує точність вимірювання характеристик дощу краще 30 %.

НДР «Зонд»

Основні виконавці: О. А. Войтович, А. М. Линкова, Г. І. Хлопов, С. І. Хоменко.

Розроблений метод не має аналогів в Україні і за кордоном.

Наукове значення полягає у можливості застосуванні розробленого методу для оцінювання водного балансу у кліматології.

Практична значення пов’язано із можливістю дистанційного виявлення і попередження повіне й та підтоплень.

  1. Розроблено та досліджено метод радіолокаційного розпізнавання метеорологічних об’єктів за допомогою авторегресійної обробки відбитих сигналів та показано, що запропонований метод забезпечує високу вірогідність правильного розпізнавання досліджених об’єктів ≥90%.

НДР «Зонд»

Основні виконавці: О. А. Войтович, Г. І. Хлопов, С. І. Хоменко у співавторстві із В. М. Безруком – ХНУРЕ.

Розроблений метод не має аналогів в Україні і за кордоном.

Наукове значення полягає у подальшому розвитку методів автоматичного розпізнавання об’ємних розсіювачів.

Практична значення пов’язано із можливістю дистанційного виявлення і попередження небезпечних явищ у атмосфері, включаючи зсув вітру, що важливо для забезпечення безпеки польотів авіації.

  1. Розроблено та досліджено метод радіолокаційного розпізнавання на основі застосування біспектрального оцінювання сигналів, відбитих від типових об’єктів в натурних умовах та показано, що запропонований метод забезпечує вірогідність правильного розпізнавання типових наземних цілей не гірше 80%.

НДР «Зонд»

Основні виконавці: В. Є. Морозов, Г. І. Хлопов у співавторстві із О. В. Тоцьким – НАУ «ХАІ».

Розроблений метод не має аналогів в Україні і за кордоном.

Наукове значення полягає у подальшому розвитку методів оцнівання сигналів на базі статистик вищих порядків.

Практична значення пов’язано із підвищенням стійкості алгоритму розпізнавання по відношенні к пасивним та активним завадам.


2011

  1. 1. Розроблено та досліджено методи дистанційного зондування:
  • комбінованої метод дистанційного зондування опадів з допомогою двочастотного радара. метод призначений для вимірювання мікроструктурному параметрів дощу і заснований на використанні моделі розподілу частинок за розміром, яка отримана у результаті контактних наземних вимірювань спільно із даними дистанційного зондування.
  • метод активно-пасивного зондування хмар по вимірюванню їх середнього водозапасу для оцінки придатності хмар в перспективних системах штучних опадів. Метод заснований на спільному використанні радіометра, що забезпечує вимірювання радиояскравного контрасту хмар і радара для вимірювання їх довжини;
  • метод активно-пасивного зондування хмар для вимірювання їх середнього водозапасу. Метод заснований на вимірі загасання сигналів геостаціонарного супутника Землі у хмарах та вимірювання їх довжини з допомогою РЛС.

НДР «Зонд»

Основні виконавці: Основные исполнители: Є. Н. Белов, О. А. Войтович, А. М. Линкова, Г. І. Хлопов. С. І. Хоменко.

  1. Розроблено та створено акустичний локатор для вимірювання рівня рідких, сипучих та високотемпературних матеріалів. Проведено експериментальні дослідження флуктуацій акустичних сигналів у турбулентній атмосфері, що створило наукове забезпечення для створення акустичного рівнеміру високотемпературних матеріалів.

НДР «Зонд»

Основні виконавці: Б. В. Жуков).

Створений акустичний локатор прибор впроваджено у комунальному підприємстві “Вода”, м. Харків, що підтверджено актами впровадження. Крім того розроблений прибор було презентовано на 3-х міжнародних виставках (Hannover Messe-2011, Москва -2011, IRS-2011, м. Бангалор, Індія), де він викликав інтерес у спеціалістів та організаторів.

Практичне значення полягає у тому, що розроблений прибор дозволяє суттєво зменшити витрати питної води, а також запобігає екологічним катастрофам у разі переливу резервуара.


2012

Уперше проведено експериментальне порівняння даних дистанційного зондування опадів за допомогою двочастотного радару та контактних вимірів на базі дощоміру. Отримані результати підтвердили високу точність дистанційного зондування (не гірше 15%) при використанні раніше запропонованого та дослідженого методу двочастотного зондування на етапі виконання НДР «ЗОНД». Метод дозволяє оперативно вимірювати просторовий розподіл інтенсивності опадів на значних територіях із урахування послаблення радіохвиль в опадах та їх просторової неоднорідності.

НДР «ЗОНД-2»

Основні виконавці: Є. М. Белов, А. М. Линкова, О. А. Войтович, І. М. Мыценко, Г. І. Хлопов, С. і. Хоменко.

Отримані результати мають пріоритетне значення, отримані уперше і не мають аналогів в Україні та за рубежем.

Наукове значення отриманих результатів полягає у створенні нового методу дистанційного зондування опадів, що має велике значення для проведення досліджень в галузі фізики атмосфери та формування опадів в хмарах.

Практичне значення отриманих результатів полягає у суттєвому поліпшенні точності дистанційного вимірювання інтенсивності та водності опадів на великих територіях, що необхідно для оптимального керування роботою гідрологічних служб Україні, особливо у регіонах із великою імовірністю повеней. Це також має важливе значення в галузі збереження та поліпшення стану навколишнього середовища та сталого розвитку таких регіонів, де сильні зливи та повені задають значної шкоди навколишньому середовищу та народному господарству.


2013

  1. Розроблено алгоритми та програмне забезпечення для сумісної обробки сигналів радару і радіометру для вимірювання середнього водозапасу в хмарах; Проведено натурні експерименти і оброблено дані, що дозволило уперше обчислити кількість опадів без використання апріорних усереднених даних.

НИР «ЗОНД-2»

Основні виконавці: О. А. Войтович, А. М. Линкова, С. І. Хоменко, Г. І. Хлопов.

Отриманий результат не має аналогів в Україні.

Наукова значимість полягає у тому, що запропонований метод уперше дозволяє досліджувати просторо-часову структуру опадів у реальному часі.

Практична значимість полягає у тому, що запропонований метод забезпечує вимір мікроструктурних параметрів опадів, що важливо при обчисленні інтенсивності та водності опадів для регіонів з високою імовірністю повінь та підтоплень.

  1. Проведено натурні експерименти із зондування характеристик турбулентності “ясного неба” та оброблено дані за допомогою розробленого алгоритму та програмного забезпечення.

НИР «ЗОНД-2»

Основні виконавці: О. А. Войтович, А. В. Зацерклянная, С. І. Хоменко, Г. І. Хлопов.

Отримані результати не мають аналогів в Україні.

Наукова значимість полягає у тому, що отримані дані розширюють знання щодо турбулентності у тропосфері і дозволяють досліджувати дрібномасштабну частину спектру просторо-часових флуктуацій атмосфери.

Практична значимість полягає у можливості прогнозу небезпечних явищ у атмосфері (шквали, урагани та інш.), що важливо для забезпечення безпеці польотів авіації.

  1. Проведено натурні експерименти із виміру водності та водозапасу у хмарах за допомогою запропонованого методу активно-пасивного зондування та оброблено результати за допомогою розробленого алгоритму та програмного забезпечення.

НИР «ЗОНД-2»

Основні виконавці: О. А. Войтович, А. М. Линкова, Т. О. Ткачева, С. І. Хоменко, Г. І. Хлопов.

Отримані результати не мають аналогів в Україні.

Наукова значимість полягає у тому, що отримані дані дозволяють досліджувати висотний профіль водності у хмарах, що дозволяє розширити знання щодо фізики хмар.

Практична значимість пов’язано із підвищенням ефективності методів активного впливу на хмари, що застосовуються у службах боротьби із градом.


2014

  1. Створено експериментальний комплекс активно-пасивного зондування на основі двочастотного радару та радіометру для вивчення мікроструктурних характеристик хмар та опадів, включаючи небезпечні атмосферні явища . Комплекс введено до експлуатації та отримано перші результати із дослідження водності хмар.

НДР «ЗОНД-2»

Основні виконавці: Є. М. Белов, О. А. Войтович, В. О. Кабанов, С. І. Хоменко, Г. І. Хлопов.

Отриманий результат не має аналогів в Україні.

Наукова значимість полягає у тому, що створений комплекс дозволяє досліджувати фізику хмар та формування опадів.

Практична значимість полягає у можливості застосування комплексу у практичної радіометеорології, наприклад при формуванні штучних опадів для потреб сільського господарства у засушливих регіонах України.

  1. Розроблено алгоритми відновлення інтенсивності дощу та вертикального профілю водності хмар за допомогою сумісної обробки сигналів двочастотного радара і радіометра. Для рішення оберненої задачі активно-пасивного зондування дощів, що описується системою трьох інтегральних рівнянь, використана апріорна база даних значень прийнятої потужності двочастотного радара і радіояскравісної температури радіометра, яка отримана шляхом рішення прямої задачі активно-пасивного зондування для дощів з різною інтенсивністю. Проведене чисельне моделювання показало, що точність рішення оберненої задачі залежить від шагу зміни параметрів розподілу крапель за розмірами при створенні бази даних, а для отримання однозначного рушення оберненої задачі запропоновано критерій близькості для вибору коректного рішення.

НДР «КАПЛЯ»

Виконавець: А. М. Линкова.

Отриманий результат не має аналогів в Україні і світі.

  1. Запропоновано алгоритм відновлення параметрів однорідного дощу, що базується на результатах дистанційного зондування з допомогою двочастотного радара і радіометра, а також процедура обробки отриманих результатів і створення бази даних та пошуку додаткових критеріїв вибору єдиного рішення. В результаті показано, що запропонований підхід забезпечує похибку вимірювання мікроструктурних характеристик дощів не більше 15% для дощу, інтенсивність якого не перевищує 5 мм на годину і не більше 5% для більш інтенсивних дощів.

НДР «ДОЩ».

Основні виконавці: А. М. Лінкова, В. П. Мальцев.

Отриманий результат не має аналогів в Україні і світі.


2018

  1. Запропоновано метод відновлення інтенсивності рідкокрапельних опадів, що заснований на розв’язанні інтегрального рівняння розсіяння електромагнітних хвиль полідисперсним середовищем водних крапель для випадку двочастотного зондування у НВЧ-діапазоні. Показано, що для інтенсивностей 1…30 мм/год і робочих довжин хвиль 0,82 і 3,2 см, запропонований підхід дозволяє відновлювати інтенсивність дощу з похибкою менш ніж 20 % для дощів з інтенсивністю більше 5 мм/год і 60 % для слабих дощів (менш ніж 5 мм/год).
  2. Проведено огляд фізико-механічних та електрофізичних властивостей снігу, а також проаналізовані особливості фізичного і чисельного моделювання характеристик радіолокаційного розсіяння часток опадів.
  3. Досліджено характеристики зворотного розсіяння електромагнітних хвиль частками снігу у вигляді шестигранників двох типів в широкому діапазоні довжин хвиль, при цьому в якості параметра задачі вибрано середньокубічний діаметр еквівалентної сфери. Визначено характер резонансів при дослідженні ефективної площі розсіяння при зміні середньокубічного радіусу часток.
  4. Досліджено індикатрису розсіяння сніжних кристалів (залежність ЕПР від кута падіння електромагнітної хвилі), що дозволило оцінити границі зміни ЕПР часток снігу при варіаціях кута піднесення антени радара.
  5. Проведено аналіз фізичних основ, розроблені і перевірені експериментально методи і засоби використання сигналів геостаціонарних ШСЗ для визначення параметрів гідрометеоутворень і вирішення прикладних задач.
  6. Розроблено і перевірено експериментально комплексований пасивно-активний метод визначення водності гідрометеоутворень за радіосигналами РЛС і геостаціонарних ШСЗ.
  7. В результаті аналізу і обробки експериментальних результатів експедицій ІРЕ НАН України 1976-1991 рр. створена база даних дистанційних залежностей множників ослаблення ультракоротких хвиль над світовим океаном.
  8. Розроблена і узгоджена з КП «Водоканал» методика проведення випробувань рівноміру-витратоміру і ескізна документація пристрою для встановлення установки рівноміру-витратоміру на вхідному водоводі Безлюдовських очисних споруд (ГОС №2).
  9. Проведено дослідження комплексної діелектричної проникності рідких паливномастильних матеріалів, в тому числі дизельного палива, керосинів, бензинів. По результатах проведених досліджень встановлена можливість визначення типу паливномастильних матеріалів за його місцезнаходженням на комплексній площині.
  10. Запропоновано метод калібрування радіометричної системи із застосуванням відносних вимірювань під різними кутами місця для точного визначення температури неба. Це дозволяє суттєво підвищити точність калібрування і, відповідно, якість радіометричних вимірювань, особливо в області малих значень радіояскравих температур.
  11. Розроблено і реалізовано варіант трьохсантиметрового радіометра з використанням стандартного супутникового конвертера, що дозволило підвищити чутливість, спростити і здешевити конструкцію, а також підвищити надійність радіометричного приймача.
  12. Проведено натурні дослідження водозапасу розвинутої хмарності при спільному пасивно-активному зондуванні в 3см і 8мм діапазонах.