Квазіоптичні вимірювальні прилади та пристрої терагерцевого діапазону частот.
Розроблено широкі металодіелектричні хвилеводи квадратного перетину 10мм×10мм, які мають мале загасання (11 у субтерагерцевом діапазоні частот 0.15 – 0.6 ТГц. Шари діелектрика нерезонансної товщини нанесені на дві або на чотири сторони хвилеводу. На основі цих МДХ розроблено комплект вимірювальних приладів і пристроїв загального застосування, призначених для роботи при низькому та середньому рівні потужності : атенюатори, фазообертачі, зсувачі частоти, подільники потужності, перетворювачі поляризації, навантаження та ін.
Терагерцевий спектрометр магнітного резонансу.
Розроблено квазіоптичний тракт для субтерагерцевого діапазону 0.26 ТГц для ЕПР(EPR)/ЯМР(NMR) спектрометра з динамічною поляризацією ядер з використанням металодіелектричного хвилеводу та квазіоптичних приладів.
Квазіоптичний вимірювач розсіювання.
Автоматизований квазіоптичний вимірювач розсіювання (КВР) субтерагерцевого діапазону (f=75ГГц) призначений для вимірювання амплітуд і фаз сигналу і діаграм розсіювання для прямого і зворотного розсіювання від моделей в лінійному поляризаційному базисі на паралельному і ортогональному прийомі при зміні ракурсу моделі в межах 0-360°. Прилад забезпечено автоматизованою системою управління експериментом і обробки інформації.
Квазіоптичний еліпсометр.
Квазіоптичний автоматизований еліпсометр терагерцевого діапазону (=2 мм) розроблений з використанням полого діелектричного проміневоду (ПДП) діаметром 20 мм та квазіоптичних пристроїв створених на базі ПДП. Прилад побудований за схемою нуль – еліпсометр.
Квазіоптичні пристрої на основі структур з подвійним променезаломленням форми.
Періодична субхвильова структура, яка складається з шарів діелектрика, що чергуються, володіє подвійним променезаломленням. Ми досліджували 90° та 180° диференціальні фазові секції (ДФС) з використанням таких структур. При періоді структури близькому до довжини хвилі показники заломлення і показник подвійного променезаломлення володіють дисперсією. Для розрахунку ДФС в цьому випадку використано метод інтегральних функціоналів в частотній області. Експериментально досліджені 90° ДФС з використанням структур слюда – лавсан і полістирол – повітря на частоті 0.14 ТГц та 180° ДФС зі структурою слюда – тефлон.
Квазіоптичний широкосмуговий рефлектометр для діагностики плазми.
Розроблено квазіоптичний тракт для рефлектометра для вимірювання концентрації плазми на Токамаке в діапазоні частот 18-90 ГГц. З використанням металодіелектричних хвилеводів для об’єднання (роз’єднання) в одному каналі чотирьох стандартних смуг НВЧ хвиль.
Дослідження субміліметрових лазерів.
Розроблено газорозрядні субміліметрові лазери на парах HCN (337 мкм), DCN (195 мкм) і H2O (119 мкм) з потужністю до 100 мВт. На HCN – лазерах отримана багаточастотна генерація на двох, трьох і чотирьох частотах одночасно в межах лінії лазера.
Квазіоптичні методи неруйнівного контролю.
Розроблено та експериментально досліджено новий квазіоптичний метод неруйнівного контролю поверхні вуглепластиков в діапазоні 0,11-0,17 ТГц і 0,17 -0,22 ТГц.
Співробітники відділу 13(зліва-направо): П.К.Нестеров, С.В. Мізрахі та Т.Л.Зіненко у автоматизованого квазіоптичного вимірювача розсіювання субтерагерцевого діапазону(2015р).