Колектив відділу №17 успішно розвиває перспективний напрямок прикладної радіофізики – сучасну шумову радіолокацію або шумову технологію радіолокації.
Ідея шумового радара відома давно і полягає у використанні безперервних або імпульсних шумових (випадкових) сигналів (ШС) як зондувальні сигнали та когерентного прийому їх відображень. Перші експерименти з радіовиявлення металевих предметів були проведені з використанням шумових (випадкових) сигналів, але при їх некогерентному прийомі, ще на початку минулого століття.
Розроблені у відділі № 17 методи хаотизації електронних систем та методи цифро-аналогової обробки випадкових сигналів дозволили створити ряд генераторів хаотичних коливань та керованих ліній затримки, на основі яких були сконструйовані та випробувані сучасні шумові радіолокатори ММ- та мікрохвильового діапазонів з когерентною обробкою сигналів у кореляційному приймачі, що заклало основи сучасної Шумової Радарної Технології (ШРТ).
ШРТ складається з трьох основних компонентів:
1) розробка та дослідження хаотичних генераторів шумових сигналів на основі втілених методів хаотизації коливань в електронних системах НВЧ та ММ-діапазонів;
2) розробка широкосмугових цифро-аналогових кореляторів;
3) розробка шумових радарів з когерентним прийомом відбиття для систем дистанційного зондування та інших додатків.
За умови забезпечення когерентного прийому відображень шумовий сигнал можна розглядати як найбільш підходящий сигнал радіолокації, що дозволяє найбільш простим чином забезпечити такі важливі експлуатаційні характеристики радарів, як перешкодозахищеність, електромагнітна сумісність, прихованість роботи, малі розміри і т. д. Такі характеристики шумових радарів обумовлені унікальними властивостями оптимального прийому випадкових сигналів у кореляційному приймачі.
У Відділі 17 були розроблені та випробувані кілька нових шумових радарів, наземних радарів із синтезованою апертурою (РСА) та мікрохвильових датчиків:
- Розроблено, виготовлено та випробувано перший у світі наземний бістатичний шумовий РСА Ка-діапазону з використанням спроектованого нами нового типу антени – антени із синтезом діаграми спрямованості, з цифровою обробкою сигналу та формуванням РСА зображень. Його було сконструйовано в рамках проекту УНТЦ для моніторингу Саркофага Чорнобильської АЕС. Цей наземний шумовий РСА має широкий спектр застосування і в більшості випадків призначений для моніторингу великих інженерних споруд: будівель, ангарів, мостів, телевізійних вишок, гребель і т.п., з метою реєстрації невидимих оку структурних змін і, отже, або для підтвердження їх стабільності, або виявлення їх передкатастрофічних станів. Даний наземний шумовий РСА також можна використовувати для моніторингу транспортних територій: автомагістралей, залізничних вузлів, морських портів, злітно-посадкових смуг аеропортів.
- Був розроблений, виготовлений та випробуваний перший у світі шумовий радіолокатор спостереження X-діапазону з когерентною обробкою радіолокаційних сигналів. Цей шумовий радар може працювати у двох режимах: режимі спостереження та режимі Arc-SAR. Він був створений та поставлений для DSTA, Сінгапур.
- Шумовий радар W-діапазону для системи попередження про зіткнення автомобілів.
- Доплерівський шумовий радар W-діапазону для дослідження розсіювання радіолокаційного сигналу морською поверхнею.
- Імпульсні когерентні лінійні та кругові РСА Х-діапазону.
- Датчик виявлення вторгнень Ka-діапазону.
- Шумовий радар зі ступеневою перебудовою частоти C-діапазону.
- Шумові радари L-діапазону для зондування простору з оптично непрозорими перешкодами (під земною поверхнею або за стінами).
- Програмно-конфігурований шумовий радар.
- Бістатичний шумовий радар з L-подібними антенними решітками для радіолокаційної томографії – шумовий радар для отримання 3D зображень.
- Демонстратор НВЧ-відеокамери Ku-діапазону на основі шумового радара зі ступінчастою перебудовою частоти.