Основні результати відділу за весь час
Наукові результати за хронологією:
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
Попередні наукові результати
2016
2015
2014
Розроблений спосіб віконної корекції при формуванні часових реалізацій вузько смугового, нормального випадкового процесу, при якому усуваються виходи за межи теоретичних розподілів випадкових, незалежних функцій амплітуди й фази, запропонованих Бунімовичем В.І. і використовуваних статистичною радіотехнікою, радіофізикою і усіма сучасними системами програмування. Спосіб включає корегування процесу інтерполяції переходів між незалежними значеннями функцій амплітуди і фази за допомогою матричних перетворень. Випадкові часові реалізації нормального випадкового процесу застосовуються при моделюванні роботи радіотехнічних систем і при оцінках впливу поширення й розсіювання радіохвиль на їхню роботу в зонах Френеля і Фраунгофера. Розроблено метод використання часових реалізацій випадкового процесу, які одержуються у розроблений спосіб, при моделюванні роботи ретрансляційних радіотехнічних систем.
Використання способу дозволить одержувати характеристики радіотехнічних систем і результати окремих досліджень впливу поширення і розсіювання радіохвиль за рахунок моделювання без застосування натурних вимірів і без виготовлення діючих макетів радіосистем, що дозволяє зберігати кошти за рахунок відмови від значної частки експериментів та скоротити шкідливе опромінювання фахівців, які проводять роботи, і зменшити дію НВЧ радіохвиль на навколишнє середовище. А.Ф. Величко, Д.А. Величко, О.В. Вічкань, К.В. Нетребенко.
2013
Отримано нові рішення задач розсіювання хвиль статистично нерівною поверхнею в області переходу від зони Френеля до зони Фраунгофера. Оцінений фізичний механізм формування розсіяного поля й ступінь достовірності існуючих у теорії розрахунків. Відповідність із розрахунками в наближенні дифракції Фраунгофера для випадку «малого» майданчика малося на увазі в якості основної тестової вимоги до шуканого рішення. Отриманий розв’язок важливого практичного рішення задачі чисто ковзного розсіювання у вигляді комбінації методу стаціонарної фази для азимутального кута й наближення дифракції Фраунгофера для радіальної змінної.
Отримані рішення є новими знаннями фундаментального характеру. Вони необхідні для досліджень впливу стану середовища, у якому поширюються хвилі, та об’єктів, що їх розсіюють, на дистанційну діагностику та на метеорний радіозв’язок, розробці на цій основі нових методів розв’язання зворотних задач електродинаміки та акустичних хвильових процесів дистанційної діагностики антропогенних об’єктів та складних відбивачів природного і штучного походження. Брюховецький А.С.
2012
Вперше запропоновано і досліджено комплексний шлях створення ретрансляційної контрольно-вимірювальної системи, в якій використовується супергетеродинне перетворення вхідного й випромінюваного сигналів, а також застосовується комплексна цифрова обробка масивів запису параметрів коливань генератора зсуву, гетеродину, випромінюваного й прийнятих сигналів.
Запропоновано цифровий спосіб компенсації апаратурних відступів частоти й флуктуаційних відхилень фази використовуваних коливань зсуву й гетеродину за рахунок використання цифрової інформації про ці коливання й про масив параметрів прийнятої суміші сигналу й шуму; встановлено, що пропонований метод дозволяє в кілька разів знизити погрішності виміру інформаційного параметра й одержати результат, близький до потенційно досяжного значення.
Вперше запропоновано метод оцінки ймовірності появи в зоні радіовидимості складного відбивача — метеорного сліду, який забезпечує зв’язок по метеорному радіоканалу; метод використовує апріорну статистику розподілу радіантів метеорів і оцінку ефективної довжини метеорного сліду, дозволяє уточнити розташування областей із високою ймовірністю утворення іонізованих метеорних слідів, дифракція радіохвиль на яких достатня для реалізації зв’язку при різній довжині радіоліній.
Вперше запропоновано модель метеорного радіоканалу, яка заснована на наближеному рішенні дифракційної задачі розсіювання радіохвиль іонізованим метеорним слідом; модель ураховує етапи розвитку складного відбивача — метеорного сліду, і дозволяє оцінити зміну форми сигналу довільного виду при розсіюванні, забезпечує можливість обґрунтованого вибору характеристик приймально-передавального обладнання й видів сигналів, які необхідно використовувати при метеорному радіозв’язку.
Отримано нові рішення задач розсіювання хвиль статистично нерівною поверхнею в області переходу від близької до дальньої зони; оцінений фізичний механізм формування розсіяного поля й ступінь достовірності існуючих у теорії розрахунків.
Вперше отримано рішення важливої практичної задачі чисто ковзного розсіювання у вигляді комбінації методу стаціонарної фази для азимутального кута й наближення дифракції Фраунгофера для радіальної змінної.
Створено вимірювальний комплекс для експериментального дослідження термодіелектричних властивостей рідких біохімічних середовищ, які нагріваються ВЧ полем, розроблено методику їх виміру, проведено експериментальні дослідження термодіелектричних властивостей різних водомістких біохімічних середовищ. А.Ф. Величко, А.С. Брюховецький, Д.А. Величко, О.В. Головань, А.М. Клюєва, К.В. Нетребенко, В.Ю. Левантовський, Є.В. Одноволік, О.В. Вічкань, Т.М. Лукіна, Л.М. Олександрова, І.С. Хацько.
2011
Розроблено новий метод вимірювання технологічних параметрів ретрансляційними системами контролю технологічних параметрів, за допомогою якого можливо одержати точність виміру фази і частоти принятого сигналу близькою до потенційно можливої. Досліджено методи виміру початкової фази, різниці фаз і частоти сигналу у ретрансляційних системах. Проведено експериментальні дослідження придушення завад, які є наслідком часткового пригнічення паразитних компонентів спектру ретранслятора. Величко А.Ф., Величко Д.А., Вдовіченко Є.І.
Розроблено:
- метод формування складних сигналів та систем іх сінхронізації (О.В. Харченко);
- метод формування псевдовипадкових послідовностей з поліпшеними кореляційними властивостями (Д.А. Величко, О.В. Харченко);
- метод визначення фазових параметрів радіохвиль (Величко, Д.А. Величко, О.В. Харченко);
- моделі функціонування систем радіофізичного зондування з урахуванням методів одержання оцінок при різних умовах роботи інформаційно–вимірювальних систем і при різних параметрах апаратури (А.Ф. Величко, Д.А. Величко, О.В. Харченко).
Проведено аналіз та узагальнення здійснених теоретичних досліджень розсіяння електромагнітних хвиль статистично нерівною поверхнею. Брюховецький А.С.
2010
Проведено аналіз й узагальнення досліджень розсіяння радіохвиль протяжними відбивачами при радіолокаційному і ретрансляційному зондуванні. Досліджено вплив умов формування сигналу у ретрансляторі, поширення радіохвиль і перетворення у приймальному пристрої на похибки вимірювання ретрансляційним датчиком. Проведено експериментальні дослідження впливу розмірів відбивачів та їх орієнтації у просторі на параметри сигналу, прийнятого ретрансляційним датчиком. Проведено аналіз та узагальнення останніх теоретичних досліджень розсіяння електромагнітних хвиль статистично нерівною поверхнею. Величко Д.А., Величко А.Ф., Левантовський В.Ю, Лукіна Т.М., Харченко Е.М., Хацько І.С., Одноволік Є.В.
Розроблений акустичний спосіб вимірювання з підвищеною точністю швидкості поширення акустичних хвиль у середовищі, що рухається. Величко Д.А., Сідоров Г.І.
2009
Удосконалені математичні моделі дистанційного вимірювання радіофізичними методами параметрів технологічних процесів. Розроблено новий метод підвищення точності ретрансляційного вимірювача. Одержані нові залежності сигналу, відбитого технологічними об’єктами. Розроблено акустичний спосіб вимірювання з підвищеною точністю швидкості поширення акустичних хвиль у середовищі, що рухається. Величко Д.А., Величко А.Ф., Левантовський В.Ю, Лукіна Т.М., Харченко Е.М., Хацько І.С., Одноволік Є.В., Сідоров Г.І.
2008
Побудовано прилади, призначені для контролю й моніторингу радіофізичними методами параметрів технологічних об’єктів і середовища поширення з забрудненнями, які необхідно виявити. Розроблена модель ретрансляційного вимірювача, одержані статистичні характеристики на основі цієї моделі. Виконано експеріментальні дослідження статистичних характеристик сигналу, відбитого площинними об’єктами. Досліджено акустичний спосіб вимірювання швидкості поширення ультразвукових коливань у середовищі, що рухається, з підвищеною точністю. Одержані результати дозволяють розраховувати характеристики структурної схеми приладів і систем, а також їхніх окремих вузлів (НВЧ-прилади, вхідні пристрої, радіочастотні пристрої, систему селекції, пристрій виміру вихідних параметрів і т.п.) у конкретних умовах експлуатації, а також з урахуванням вимог замовника. Величко Д.А., Величко А.Ф.
Створена і випробувана радіолокаційна установка що до дослідження розповсюдження радіохвиль короткохвильового діапазону вздовж земної поверхні та в іоносферних радіоканалах. Створено і випробувано імітатор відбитого сигналу, який дозволяє проводити калібровку радіовимірювальної установки при проведенні досліджень по розсіянню та розповсюдженню радіохвиль на різних радіотрасах. Розпочато експериментальні дослідження по розповсюдженню і розсіянню радіохвиль антропогенними і природними об’єктами. Створений пристрій дозволяє проводити радіофізичні вимірювання розсіяння радіохвиль природними і антропогенними об’єктами, зокрема, різними летальними апаратами при зондуванні простими і складними радіосигналами. П.О.Мельяновський, О.В.Вічкань, А.І.Шуть, О.П.Мартиненко
Розвинуто теорію, що враховує кривизну хвильового фронту в межах статистично нерівної поверхні, що розсіює, в умовах, характерних для задач радіолокаційного зондування. Нові теоретичні результати базуються на методі асимптотичного обчислення багаторазових, швидко осцилюючих інтегралів, що визначають інтенсивність і частотний спектр розсіяного поля. Результати дозволяють одержати новий математичний опис механізму розсіювання й формування прийнятого сигналу. Брюховецький А.С.
2007
Удосконалено і одержано методи, моделі та відповідне програмне забезпечення для побудови приладів і систем, призначених для контролю й моніторингу інтегрального витоку теплоносія-сповільнювача з водо-водяного енергетичного реактора усередину реакторного відділення атомних електростанцій, вимірювання вібрацій елементів обладнання. Ці моделі й програмне забезпечення дозволяють розраховувати характеристики структурної схеми приладів і систем, а також їхніх окремих вузлів (НВЧ-прилади, вхідні пристрої, радіочастотні пристрої, систему селекції, пристрій виміру вихідних параметрів і т.п.) у конкретних умовах експлуатації, а також з урахуванням вимог замовника.
Розробка заснована на фундаментальних закономірностях радіофізики, які адаптовані до умов, що існують усередині та поблизу виробничих приміщень. В основу моделювання роботи контрольно-вимірювальних приладів покладена модель узагальненої вимірювальної системи, запропонована Фальковичем і Хомяковим, розвинена модель взаємодії електромагнітного поля з контрольованим простором на основі дифракційної формули Френеля-Кирхгофа. Величко Д.А., Величко А.Ф.
З теоретичних досліджень розсіювання радіохвиль у ближній зоні статистично нерівної поверхні виконано та отримано чисельні результати, що стосуються флуктуацій поля середньої інтенсивності й частотного спектра флуктуацій. Брюховецький А.С.
Розроблено й виготовлено вимірювальний стенд для експериментального дослідження розсіювання радіохвиль антропогенними й природними об’єктами. Мельяновський П.О., Вічкань В.О., Шуть А.І., Мартиненко О.П.
2006
Уперше досліджені радіофізичні властивості повітряного середовища з домішками сповільнювача — теплоносія водоводяного енергетичного реактора АЕС (домішки, що містять бор і додаються для корекції повільно мінливих ефектів реактивності в першому контурі). Величко А.Ф., Величко Д.А., Роєнко О.М., Одноволик Є.В.
Розроблені шляхи створення й моделі роботи радіохвильових приладів і систем, призначених для контролю інтегрального витоку теплоносія — сповільнювача усередину реакторного відділення атомних електростанцій і способи виміру вібрацій елементів устаткування. Наукова значимість результатів проекту міститься у розробленні нових моделей роботи приладів і одержанні нових залежностей взаємодії радіохвиль з простором поширення. Практична значимість одержаних результатів міститься у можливості їх застосування при розробці вимірювальних приладів і комплексів. Величко Д.А., Роенко О.М., Одноволік Є.В., Сідоров Г.І., Хацько І.С., Левантовський В.Ю.
Розроблені та дослiджені способи підвищення точності радіосистем міліметрового діапазону, працюючих у таких умовах, коли основний внесок в помилки вимiрювання вносять заважаючи вiдбиття вiд стороннiх предметiв i багатопроменеве розповсюдження радiохвиль. Наукова значимість результатів проекту міститься у розробленні нових способів обробки сигналів в умовах, коли є великі відбиття від сторонніх об’єктів та поверхонь; були одержані нові залежності взаємодії радіохвиль з простором поширення. Практична значимість одержаних результатів міститься у можливості реалізації мікронних точностей вимірювальних приладів, які призначені для роботи на малих відстанях від об’єкту. Величко А.Ф., Величко Д.А., Роенко О.М., Одноволік Є.В., Лукіна Т.М.
2005
Розвинуто моделі роботи ретрансляційних систем у зоні Френеля. Величко А.Ф., Величко Д.А.
Створено макет радіосистеми дистанційного контролю повітряного простору поблизу промислових та енергетичних об’єктів. Мельяновський П.О.
Розвинуто математичні методи вирішення задачі розсіяння електромагнітних хвиль статистично нерівною сферою; побудовані асимптотики рішення для великої сфери в освітленій зоні та в зоні тіні. Брюховецький А.С.
Досліджено та синтезовано оптимальні структури обробки потокових даних. Сидоров Г.І., Величко Д.А.